ARTER (ATARDAMAR) TIKANMASINI ÖNLEYEN BESİNLER

Bazı kalp için sağlıklı olan gıdalar gerçekten bir ilaç gibi davranabilir. Bu gıdaların tüketilmesi ile kalp hastalıklarını önleyebilir veya geri dönüşümünü sağlayabilirsiniz.

1- SODAYI BIRAKIN

Her yıl şaşırtıcı bir biçimde 180.000 kişi şekerli içecekler nedeni ile hayatını kaybediyor ve bunun 45.000’ i ise kalp krizinden. Meşrubat içen birçok kişi kilo almaya, diyabete ve kalp tıkanıklığı bakımından risk altındadır ve bu da kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Meşrubat içecekler kan şekerini yükseltir ve bu durum arterlere neden olan bir durumdur. Harvard’ da yapılan bir araştırmada bir günde şekerli içeceklerden iki porsiyondan fazla tüketen kadınlarda içmeyenlere göre kalp hastalığı gelişme olasılığını %40 daha fazla artırdığını gösterdi. Soda içen erkeklerde ise içmeyenlere göre bu oranın %20 daha fazla olduğu belirlendi.

Sponsorlu Bağlantılar

2- SEBZE BAŞ MENÜNÜZ OLSUN

Sebze her yerde ve her mevsimde bulunabilir, hem hesaplı hem de sağlıklı. Sebzeleri vücut için doğal bir ilaç olarak düşünebiliriz. Havucundan, brokolisine domatesten salatalığına kadar kalp için sağlıklı olan vitamin, mineral ve lif kaynağıdır.  Kuşkonmaz, biber ve Çin lahanası başta B6 olmak üzere B vitamini açısından zengindir ve bu da homosistein (kalp hastalığı ile bağlantılı bir amino asit) düzeyini düşürmektedir. Havuç ve domates yanı sıra turuncu meyveler ve muz, önemli bir antioksidan olan likopen gibi karotenoid bakımından zengindir. Sebze ağırlıklı beslenen kimselerde inme ve kalp hastalığı riskinin % 30 daha az görüldüğü belirlenmiştir (Harvard Nurses’ Healthy Study and Health Professionals).

Sponsorlu Bağlantılar

3- VE YEŞİLLİKLER…

Roka, marul, pancar, lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklılar topraktan azotun bir türü olan “nitrat” bakımından zengin kaynaklardır. Sindirim sırasında bu bileşikler önemli bir gaza dönüştürülür; NİTRİK OKSİT: Bu bileşik, arterlerde daralmaları, plakları ve kan pıhtılaşmasına engel olur ve bu durum inme ve kalp krizini önler. Londra Queen Mary Üniversitesi‘nden araştırmacılar, nitrat bakımından zengin olan besinler |marul| ile beslenenlerde kan basıncı sadece birkaç saat içinde gün boyu süren düşürmektedir. Kan basıncındaki bu önemli gelişme güçlü ve yaygın olarak reçete edilen ilaçların güçlü rakipleridir.

4- BAHARAT VE ŞİFALI OTLAR

Kalbinizi korumak için en kolay yollarından biri de lezzet katıcılardır. Birçok otlar ve baharat vücut için ilaçtır. Bunlar bitkilerden konsantre edilmiş ve bu nedenle bitkiler ile aynı olan koruyucu kimyasallar içermektedir. Baharatlar ile birlikte bu kimyasalları kullandığınızda sizin vücudunuz da bu hastalıklardan uzak olacaktır.

Anti-inflamatuar Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Mesela sarımsak… Tansiyonu düşürdüğü, kan kolesterolünü iyileştirdiği ve kalp hastalıklarının gelişimini azalttığı belirlenmiştir. Zerdeçal kurkumin bakımından zengindir ve bu madde kolesterol, trigliserid ve kan şekerini düşürdüğü saptanmıştır.  Zencefil ise kan incelten güçlü bir anti -inflamatuar bir bitkidir. Tatlı baharat olan tarçın, kan akışını iyileştirir ve kan şekerinin normale dönmesine yardımcı olabilir.

5- MÜMKÜN OLDUĞUNCA SADE “ET”

Mümkün olduğu kadar doğal et tüketmeye özen gösterin. Doğanın otlarından otlayan hayvan etlerini tercih edin. Bu sizin hayatınız için harika bir adım olabilir. Kapalı mekanlarda (ahır) yetiştirilen hayvanlarda antibiyotikler, hormonlar, sodyum , yapay renklendirici, nitrit, pestisitler ya da gizli katkı maddeleri bulunabilir. Oysa ki doğallığını koruyan et ürünlerinde yani çimen ile beslenen hayvanların etleri daha sağlıklı olup omega-3 bakımından zengindir.

6- BALIK

Yine belirli balık türleri de omega- 3 bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitlerinin iltihap, kalp ritim bozuklukları, trigliserit düzeyleri ve yüksek kan basıncını azalttığı bilinmektedir. Bu yağ bakımından zengin bir diyet vücudunun önemli damarları olan arterlerde plak oluşumunu önler. Sardalye, uskumru, hamsi, somon ve ringa omega -3 açısından zengindir.

7- ÇAY

Bu içecek, vücuttaki oksitlenmeyi nötralize etmeye yardımcı flavonoidler açısından zengin bir kaynaktır. Kateşinler olarak isimlendirilen yeşil çayda bulunan flavonoidlerin hücreleri koruma özelliği vardır. Siyah, yeşil yada oolong çayı birkaç yolla kalp hastalıklarını önler. Diyet kolesterolün kana emilmesini önler, kan şekeri seviyesini düzenler ve inflamasyonu yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

8- AŞIRIYA KAÇMADAN KAHVE…

Yıllardır, kalp hastalığı olan kişilerin kahveden uzak durmaları söylendi. Fakat kahve suni tatlandırıcı yada krema olmadan şaşırtıcı biçimde çoğu insan için yararlıdır. Kafein içermesine rağmen, bir fincan koyu kahve kan basıncını düşürebilir (eğer kahve kalp atışlarınızı hızlandırıyor yada sinirlilik yapıyorsa bu maddeyi atlayın). 4 fincandan fazla içmemeniz önerilir.

İşte!!! Kahvenin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rosacea (Gül Hastalığı) İçin Bitkisel Çözümler
Televizyonun Zararları
Eklem Ağrıları
Angina Pectoris Tedavisi ve İlaçları
Cerrahi Bölgede Enfeksiyon
Şok Diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.