ATEŞ NEDİR?
Vücudun normal sıcaklığından (36,5-37 derece) daha yüksek sıcaklığa sahip olması “ateş” olarak nitelendirilmektedir. Şunu da burada belirtmekte yarar var ki gün içinde vücut sıcaklığı birkaç derece değişkenlik gösterebilmektedir. Beslenme, ilaç kullanılması yada fiziksel aktivite gibi çeşitli faktörler sıcaklık değişimlerine yol açabilir. Ek olarak çevre sıcaklığı ya da güçlü bir duygusal tepki de dahil olmak üzere vücut ısısını artırabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca enfeksiyona karşı yapılan mücadelede bir savunma tepkisi olarak vücudun değişik bölümlerinde sıcaklık artışı olabilir. Çoğu patojen normal vücut sıcaklığında daha iyi hayatta kalabilmektedir. Bu nedenle de, vücudun kendi ısısını yükselterek enfeksiyon ajanlarını öldürme veya yayılmasını önleme vücudun verdiği doğal bir yoldur.

Ağızdan ölçümlerde çocuklarda 37,5 derece ve yetişkinlerde ise 37,5 derece ve üzeri yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateş soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda iyi huylu olarak kabul edilirken menejit gibi durumlarda ciddi boyutlara ulaşabilir. Bebek diş çıkarma, bağışıklık sistemini çökmesi, otoimmün ve inflamatuar hastalıklar ve bazı kanserler ateşe yol açabilir.

ATEŞE HANGİ DURUMLARDA DİKKAT EDİLMELİ?
Enfeksiyonla mücadele için ateşin faydalı katkısına rağmen, son derece yüksek ateş çocuklarda nöbetlere (febril nöbet denir) yol açabilir. Bu nöbetler genellikle kalıcı zarara neden olmaz, fakat çocuğunuzdaki herhangi bir nöbet oluşursa derhal bir doktoru ziyaret etmelisiniz. Ayrıca nöbetin birkaç dakikadan daha fazla sürmesi durumunda acil yardım isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ateşiniz 48 saatten fazla sürerse, diğer belirtiler oluşursa da acil tıbbi bakım doktora başvurun. Bebeklerde ve küçük çocuklarda ateş çok ciddi olabilir. Ateşle birlikte çocuğunuzda aşırı ağlama, solunum güçlüğü, boyun tutulması ya da konfüzyon varsa derhal tıbbi yardım alın. Bu belirtiler hemen bir acil serviste değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden hastalık olduğuna işaret edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Auralı Migren
Narkolepsi
Topuk Ağrısı
Kıl Dönmesi
Kserostomi
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.