ATKİNS DİYETİ NEDİR? YARARLARI VE ZARARLARIAtkins Diyeti Nedir Yararları ve Zararları

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir diyete başlamadan önce diyetin potansiyel negatif etkilerini ve aynı zamanda bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için nasıl hareket edilmesi gerektiğini de bilmelisiniz. Atkins diyeti en çok tartışılan diyetlerden biri olmakla birlikte tarafsız bazı araştırmalar bu diyetin sağlığı arttırma ve kilo vermede son derece etkili olduğunu da göstermektedir.

Yapılan bu çalışmaların çoğu oldukça kısa vadelidir. Uzun vadeli olan ve sonuçlarını kısa vadeli çalışmalarla karşılaştıran çalışmalar ne yazık ki azdır.Bu diyete mutlaka bir doktor kontrolü ile başlanmalıdır. Atkin’s gibi yüksek proteinli diyetler için bu önemli bir noktadır. Çünkü bu tür diyetlerin böbrek, kalp damar hastalıkları ve obezite sorunu olan kişiler için uygun olmadığı açıklanmıştır.

ATKİNS DİYETİ NEDİR?

Dr. Atkins tarafından geliştirilen diyette karbonhidrat alımı haftalık bazda son derece sınırlandırılır (20 gr), protein alımı ise artırılmıştır. Yağların alımında doğal yağlara yönlenilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar ile faydalı olduğu olduğu kanıtlanmış bu diyetin bazı tartışmalı yönleri de bulunmakta ve dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. Uzmanlar tarafından bu diyete en fazla iki hafta kadar devam edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adımlar

  1. Mevcut genel sağlık durumunuzu değerlendirin. Sahip olduğunuz herhangi bir hastalık veya altta yatan başka bir durumun farkında olmanız Atkins diyetinin oluşturacağı stresle başa çıkıp çıkmayacağınızı belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu amaçla fiziki bir muayene ve kan tahlili Atkins diyetinde başlamadan önce genel sağlık durumunuzun hazır olup olmadığını görmek için gereklidir. Bu kontrol diyetisyen veya uzmandan beslenmenizle ilgili tavsiyeler almanız için de bir fırsat olmuş olur. Tahliller ile bakılan trigliserid, kolesterol, karaciğer fonksiyon testleri ve diğer test sonuçları vücudunuzdaki Atkins diyeti ile şiddetlenmesi muhtemel altta yatan durumların ortaya çıkarılmasında etkilidir.
  1. Eğer kalp hastalığı ve diyabet rahatsızlığınız varsa yağlı etleri az yeşil sebzelerden ise bol bol tüketmeniz gerekir. Doğal olmayan, zehirli ve içi boş karbonhidratlar ile doymamış yağlardan oluşan diyetlerin kalp-damar hastalıkları ve diyabet ile ilişkili oldukları görülmüştür. Bu nedenle diyetlerinizde lifli sebzeler ve doymuş yağ oranı yüksek olan yiyecekler kullanmanız diyetlerin olumsuz yan etkilerinden korunmak için önemlidir.
  2. Düzenli olarak egzersiz yapın ve enerji seviyenizi yüksek tutunuz. Birçok diyet yapan kişiler Atkins diyeti esnasında baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği ve enerji düşüklüğü gibi yan etkiler rapor etmişlerdir. Bazıları ise ruh hali ve depresyon gibi sıkıntılarla karşılaşıldığını belirtmişlerdir. Bu tür yan etkiler genellikle diyete başladıktan sonraki ilk birinci ve ikinci hafta görülmektedir. Daha sonraki haftalarda genellikle vücut diyete uyum sağladığı için yan etkiler ortadan kalkmaktadır. Bu geçiş döneminde yeterli miktarda vitamin ve mineral takviyesi de önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da, geçiş evresinde bir reaktif hipoglisemik atak geçirme riskidir. Bu tür bir atak durumunda bir doktora görünmeniz gerekecektir. Sık sık ve küçük öğünlerle yemek gün boyunca hem enerji seviyesinin stabilize olmasına yardımcı olacak hem de vücuttaki kan şekeri dengesini korumaya yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz, ruh halini düzenleyen hormonların üretimini arttıracak depresyon duygularını frenleyecektir.
  1. Atkins diyetinin birçok klinik çalışmasında kronik kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmış olmasına rağmen, bu diyete veya başka bir rejime başlamadan önce kesinlikle bir doktora başvurulması önerilir. Özellikle 65 yaş üstü yaşlılar, diyabet ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olanların diyete başlamadan önce bu rahatsızlıkları için kullandıkları herhangi bir ilacın diyetin yan etkilerinden etkilenmeyeceklerini öğrenmeleri gerekir. Aynı zamanda ağır böbrek hastalığı olanlar, hamile kadınlar veya emziren anneler için de tavsiye edilen bir diyet değildir.
  • Düşük-karbonhidratlı diyetlerin insülin düzeylerinin düşmesine bağlı olarak güçlü bir diüretik özellikleri bulunmaktadır. İnsülin, böbreğe sodyum tutmasını söyleyen bir hormondur. Bu hormonun düzeyi düşük olduğunda vücuttan daha fazla sodyum kaybı olur. Durum böyle olunca baş dönmesi, baş ağrısı ve yorgunluk gibi yan etkiler ortaya çıkar. Bu yüzden günde en azından sekiz su bardağı su içerek, tuz katarak veya et suyu tüketerek sodyum ihtiyacı karşılanması tavsiye edilir.
  1. Düşük yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyetlerle ilişkili kanser risklerini de göz önünde bulundurun. Atkins gibi diyet programlarının kanser tehditlerini azaltma ya da önleme fonksiyonları bu açıdan önemlidir. Buna ek olarak, düşük karbonhidrat diyetlerinin ketogenic epilepsi, otizm, Parkinson, Alzheimer ve diğer birçok nörolojik hastalıklarla ilgili zararlı atakları önlediği ortaya çıkmıştır.
  • Kabız olma ihtimalini ortadan kaldırmak için mevsimlik sebze, çilek, fındık, baklagiller ve tohumlardan bol miktarda lif tüketmeye çalışın. Genel olarak, tam tahıllı besinler, yüksek lifli sebzeler ve düşük nişastalı yiyeceklere odaklanın.Atkins Diyeti Ne İşe Yarar
  1. Eğer hızlı nefes alıp verme, konfüzyon ve uyuşukluk gibi belirtiler olursa doktorunuza danışın. Bilimsel olarak Atkins diyeti ile vücudun yağ yakma yeri olan Ketozisin etkin olduğu kanıtlanmıştır. Ancak “metabolik asidoz” u düzenlemede yetersiz kaldığı da bilinmektedir. Bu nedenle diğer başka birçok sorun çıkabilir. Bu potansiyel sorunlar arasında baş dönmesi, mide bulantısı, kabızlık, ishal ve reaktif hipoglisemi gösterilebilir. Sorunlar yaşamı tehdit eder boyutlarda değildir fakat reaktif hipogliseminin optimum sağlık durumu için izlenmesi gerekir.
  • Eğer bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız kanser, karaciğer yetmezliği veya düşük kan şekeri gibi altta yatan başka koşulların olmadığından emin olmak için doktorunuza danışmalısınız. Eğer Atkins diyetine başlamadan önce kontrollerinizi yaptırmış ve sonuçlar temiz çıkmışsa bile diyete başladıktan sonra gelişen şikayetler için doktora görünmeniz gerekir. Bazı rahatsızlıkların çoğunun teşhisi diyet öncesi konmamış ve diyetten önce vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolay Kilo Verebilmenin Sırları
Zayıflama macunu tarifi
Ergenlerde Kilo Verme
Spor Yapmadan Zayıflamak Mümkün müdür?
Egzersiz Yapmadan Zayıflama
Zayıflamaya Başlarken Bir Pano Hazırlayın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.