Atkins Diyeti
Makalemizde Atkins diyeti hakkında aşağıda listelenmiş olan konu başlıklarını okuyacaksınız. Bu başlıklara tıklayarak doğrudan konuya geçebilirsiniz.


Atkins Diyeti Nedir?

Atkins Diyet Programı

1. Aşama

2. Aşama

Sponsorlu Bağlantılar

3. Aşama

4. Aşama

Atkins Diyetinde Yiyecek Seçimi

Atkins Diyeti Nedir?

 

Atkins diyet programı adından da anlaşılacağı üzere Diyetisyen ve Doktor Atkins tarafından hazırlanmış, günümüzde son derece yaygın bir şekilde kullanılamkta olan bir zayıflama programıdır. Yalnızca kişinin beslenme alışkanları üzerindeki değişimin yanı sıra yaşam tarzınında değişmesine yardımcı olan ve bu sayede hem kilo verme işlemini hızlandıran hem de daha sonra verilen kiloların geri alınmamasını sağlayan bir diyet türü olduğundan günümüzdeki bir çok popüler diyetlerden daha yaygın olarak faydalanılmaktadır. İçerisinde barındırdığı besinler ve içecekler sayesinde ilk başta bir çok kişinin şaşırdığı ve “Tüm bunları yerken nasıl zayıflayacağım?” sorusunu sormasına neden olan programı sayesinde kişilerin sevdiği yiyecekleri tüketerek zayıflamasına olanak sunan bir diyet programıdır. Bu yüzden diğer diyetlere göre hem daha zevkli hem de uygulaması daha kolaydır. Bu makalemizde “Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?” sorusunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Atkins Diyet Programı

 Genel olarak bu diyet programında tükettiğiniz besinlerin mümkün olduğu kadar karbonhidrat bakımından az olması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise vücudunuzun alışık olduğu yağları belli bir süre sonra temel enerji kaynağı gibi algılamasıyla birlikte yağ yakımına başlamasıdır. Uyguladığınız diyette yer alan tatlı, acı, yüksek kaloriye sahip olan bir takım besinleri tüketmek ise tercihen size kalmış olucaktır. Diyetin temel amacı karbonhidrat bakımından az yiyecekleri çok çok tüketmek olduğu için herhangi bir açlık çekmenize gerek yoktur. Atkins Diyet Programı dört farklı seviyeden oluşmuştur. Bunlar; 1. Aşama – Başlangıç, 2. Aşama – Zayıflamaya Devam Etmek, 3. Aşama – Koruma Öncesi ve 4. Aşama – Yaşam Boyu Koruma şeklindedir. Dilerseniz ilk aşamadan diyetimize başlayalım.

Atkins Diyeti 1. Aşama – Başlangıç

Diyet programına başladığınız zaman karşılaşacağınız ilk aşama olan “Başlangıç” yaklaşık iki hafta boyunca içerisinde karbonhidrat bulunan hiçbir besinin tüketilmemesi kuralıyla karşınıza çıkacaktır. Bu sayede zayıflamaya hızlı bir şekilde başlangıç hedeflenmiştir. Arzu edilen sonuç vücudunuzun bu sürede stokladığı yağları temel enerji kaynağı olarak algılayıp yakmaya başlamasını sağlamaktır. Bu aşamada size izin verilen karbonhidrat tüketim miktarı ise yalnızca 20 gram kadardır. Yemeklerinizin yanında karbonhidratlı gıdalar tüketmeye alışmışsanız ilk aşamada doymanız için bol sebze ve salata çeşitlerini tüketebilirsiniz. Başlangıç aşamalarının kuralları diğer aşamalara oranla daha katı bir seviyededir ve diyetin genellikle bu aşaması atlandığı taktirde kişi zayıflamaya başladığı için motive olucak ve diyeti tamamlamak isteyecektir. İlk aşamada vücudunuz bu kurallara uyum sağlamakta zorlansada zamanla alışacaktır, bu süreçte diyetin ilerleyen bölümlerinde karbonhidrat tüketebileceğinizi düşünerek kolay ve sancısız geçmesini

sağlayabilirsiniz. İşte 1. Aşama olan Başlangıç Kuralları;

– Düzenli olarak beslenmek çok önemlidir. Bu yüzden mutlaka günde en az üç ana öğün ve iki ara öğün yiyin.

– Hiç yemek yememek metabolizmayı çalıştırmayacağı için uyumadığınız zaman mutlaka altı saatte bir öğün yiyin.

– Ekmek, tahıl, makarna, nişasta içeren sebzeler ve meyve bu aşamada yasaktır.

– Süt ürünleri; peynir, kaymak ve tereyağı dışında yasaktır.

– Fasulye, çekirdek, fındık, baklagiller ve nohut yasaktır.

– Yukarıda belirttiğimiz besinlerden azıcık bile tüketilmesi diyetin akışını bozacağı için kesinlikle yasaktır.

– Mümkün olduğu kadar az kafein içeren içecekler tüketmeye özen gösterin. Gün içerisinde en az ne soğuk ne sıcak, ılık bir şekilde sekiz bardak su için.

Tüm bu kurallar ilk başta belirttiğimiz “yapması kolay ve rahat diyet” statüsüne biraz ters düşmesine rağmen düzgün ve sabırlı bir şekilde yapıldığı taktirde sonuçları size oldukça faydalı olucaktır. 14 Günlük süreden sonra 2. Aşama olan “Zayıflamaya Devam Etmek” bölümüne geçebilirsiniz.

Atkins Diyeti 2. Aşama – Kilo Vermeye Devam Etmek

14 Günlük ilk aşamanın ardından Dr.Atkins diyet programında sıra ikinci aşamaya gelir. Bu aşamanın en önemli özelliği bundan sonra günlük 20 gram olan karbonhidrat tüketiminizi her geçen gün beş gram daha arttırabilmenizdir. Bu yüzden yiyecek seçeneklerinizde de kademeli olarak bir artış söz konusu olucaktır. Beş gram kuralına uygun olarak düzenli bir şekilde ve vücudunuzun bu artışa vericeği tepkilere göre beslenme programınızı düzenlemek önemlidir. Karbonhidrat

içeren besinlerin tüketilmesine başlandığı için bu ay kilo verme hızı başlangıç aşamasına göre biraz daha yavaş olabilir. Bu hız kişiden kişiye değişebileceği için belirli bir kilogram vermek doğru değildir. Her bireyin günlük olarak yiyebileceği ve bu seviyenin üzerine çıkmadığı taktirde herhangi bir kilo artışı olmayacak karbonhidrat tüketim seviyesi bulunmaktadır. Bu seviye ne kadar aşılırsa o kadar kilo artışı meydana gelebileceği gibi ters orantı kurarak ne kadar seviyenin altında kalınırsa o kadar fazla kilo azalışıda görülecektir. Bu seviyede dikkat etmeniz gereken nokta kilo kontrolünü sağlayabilmektedir. Her gün aldığınız karbonhidrat miktarını bir kenara not ederek ne zaman kilo verme işleminiz yavaşlarsa veya kilo almaya başlarsanız o seviyenin altında karbonhidrat tüketmeye özen göstermelisiniz.

Atkins Diyeti 3. Aşama – Koruma Öncesi

İlk aşama on dört gün sürmesine rağmen ikinci aşama için belirlenmiş herhangi bir süre yoktur. Yukarıda da

bahsettiğimiz üzere herkesin metabolizması farklı seviyede olduğu için inmek istediğiniz kiloya beş veya daha az kaldığında üçüncü aşama olan “Koruma Öncesi”‘ne geçebilirsiniz. Bu aşamada temel özellik kilo vermeniz durana kadar tükettiğiniz karbonhidrat seviyesini yukarıya taşıyabilmenizdir. Bu yüzden günlük olarak hassas bir tartıda tartılmalı ve verdiğiniz bir gramı bile not etmeniz gerekmektedir. Bu aşamada diyetin yaşamsal alışkanlıkları değiştirme özelliği devreye girmektedir. Bundan böyle hayatınızda ne kadar karbonhidrat aldığınızda kilo alıcağınızı ve ne kadar almadığınızda kilo vericeğinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bu aşamaya uyum sağladığınızı düşündüğünüz andan itibaren dördüncü ve diyetin son aşaması olan ama hayatınız boyunca sürdürmek zorunda olduğunuz “Yaşam Boyu Koruma” aşamasına geçebilirsiniz

.

Atkins Diyeti 4. Aşama – Yaşam Boyunca Koruma

Bu aşamaya gelene kadar tükettiğiniz besinlerin metabolizma hızına karşı verdiği reaksiyonu öğrenmiş ve günlük olarak tüketmeniz gereken maksimum karbonhidrat seviyesini biliyor olmanız gerekmektedir. Diyet programının bu aşaması adından da anlaşılacağı üzere bu seviyelerin üzerine çıkmadığınız ve hayatınız boyunca düzenli bir şekilde yemek yeme alışkanlıkları edindiğiniz bölümdür. Diğer aşamaları başarı ile gerçekleştirip artık bu seviyelere göre hayatınızı kolay bir şekilde idare ettirebiliyorsanız diyet programı başarılı olmuş olarak kabul edilmektedir. Bundan sonra kendi seviyelerinizi aşmadığınız sürece hem vermiş olduğunuz kiloları geri almayacak hem de ideal kilonuzun ne altına düşecek ne de üzerine çıkacaksınız. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta karbonhidrat dengesi sağlayabilecek olmanızdır. Bir günde kendi seviyenizden fazla karbonhidrat aldıktan sonra ertesi gün bir önceki günü dengeleyecek kadar az alım yapmanıza izin verilmektedir. Bu sayede vücut dengenizi ve düşmüş olduğunuz kilonuzu rahatlıkla koruyabileceksiniz.

Ek Olarak: Atkins Diyeti’nde Doğru Yiyecek Seçimi

Bu diyet programında her aşamanın başarıya ulaşması için o aşamada yiyecek olduğunuz besinleri ve miktarlarını doğru bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Diyet programını uygularken gram değişikliği fark edebilecek bir tartı ve gün gün ne kadar karbonhidrat tükettiğinizi ve bunun karşılığında ağırlığınızda nasıl bir değişim olduğunu görmeniz açısından bir defter tutmanızda sizin yararınıza olucaktır. Dr.Atkins’in kitabında önerdiği besinleri burada tam olarak yazmamız telif haklarına aykırı olucağı için şöyle bir genelleme yaparsak; karbonhidrat bakımından düşük yiyecekler, bol tahıl içeren krokanlar, yağsız atıştırmalık bisküviler, şekerler, süt ve meyve içeren içecekler aşamaların kurallarına uyulduğu sürece serbesttir. Zaten diyetin popüler olmasının en büyük etkenlerinden birisi yiyecekler bakımından çok fazla katı sınırlarının bulunmamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
doğum sonrası kilo verme yöntemleri
Kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler
Randevü diyeti
Evde egzersiz videosu izle
Liposuction Yağ Alma Ameliyatı
Ramazan ayında oruç tutarak zayıflamak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.