AVUÇ İÇİ AĞRISIAvuç İçi Ağrısı

Avuç içi denilen bölge kemikler, eklemler, tendonlar, sinirler, kaslar, kan damarları, bağ dokusu ve derinin yer aldığı karmaşık bir yapıya sahiptir ve bu yapılarda oluşabilecek herhangi hasar yada yaralanma avuç içine ağrı olarak yansımaktadır. Belirtiler sabit olabileceği gibi hareket yada belirli aktiviteler ile kötüleşebilir. Ağrı kişide keskin, donuk, bıçaklama, yanma veya zonklama şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen de avuç içindeki ağrı vücudun başka bir yerindeki bir sorundan kaynaklanan yansıyan ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Yaralanma durumundaki ağrı aniden başlar fakat diğer durumlarda, yavaş yavaş gelişir, devam eder ve kalıcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenine bağlı olarak, avuç içi ağrısı bir yada her iki avuç içini etkileyebilir. Artrit, yaralanma, travma yaygın görülen nedenler olmakla birlikte altta yatan başka nedenlerden de burada ağrı oluşabilir.  Diyabetik nöropati ve serebral palsi gibi sinirleri ve kasları etkileyen koşullar kol ve el uzuvlarında çeşitli belirtilere neden olabilir. İlaveten omurgadaki enfeksiyon, kırık, tümör, omurga bozuklukları ya da disk hastalığı gibi sorunlar da el ve kollarda sorunlara yol açabilir.

Avuç içi ağrısı nadir de olsa ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Eğer avuç içi ağrısı ile birlikte kollar ve ellerde ani başlayan zayıflık ve güçsüzlük (özellikle tek taraflı ise) ve uyuşma bir inme işareti olabileceğinden dikkatli olunmalıdır ve acil yardım istenmelidir.  

Sponsorlu Bağlantılar

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Avuç içi ağrısı altta yatan hastalık yada bozukluğa göre farklı belirtiler oluşturabilir.  Avuç içinde travmaya bağlı olarak kanama veya morarma, kabarcıklar, yanma duygusu, ellerin hareket ettirilmesinde güçlük, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik görülebilir.

Bunun dışında avuç içi ağrısı ile birlikte sinir ve kaslara bağlı çeşitli belirtiler de ortaya çıkabilir. El kaslarında atopi, yanma veya karıncalanma hissi (parestezi), uyuşma, felç ve zayıflık (kuvvet kaybı) gibi nöromüsküler belirtiler oluşabilir.

Bunun dışında vücudun diğer bölümlerinde kol, el, parmak veya omuz ağrısı, dudakların veya tırnakların mavimsi renk alması, yanma veya vücudun diğer alanlarında karıncalanma hissi, nefes almada zorluk, sabahları kalktıktan sonra bir saatten fazla süren genel sertlik, bacak ağrısı ve boyun ağrısı ortaya çıkabilir.

Daha da ciddi olarak bilinç veya uyanıklık düzeyinde değişim, konuşma bozukluğu, felç ya da vücudun bir parçasını taşımada yetersizlik, ani görme değişikliği, görme kaybı ya da göz ağrısı, özellikle kol veya elleri etkileyen ani uyuşma veya vücudun yalnızca bir tarafında oluşan zayıflık acil ortamda değerlendirilmesi gereken hayatı tehdit eden durumlardır.

AVUÇ İÇİ AĞRISI NEDEN OLUR?Avuç İçi Ağrısı Nedenleri

El veya avuç içindeki yapıların herhangi birinde oluşabilecek bir hastalık ve bozukluk böyle bir duruma yol açabilir. Genel olarak avuç içine kan akışını etkileyen iltihaplı koşullar, enfeksiyonlar ya da hastalıkları buna neden olabilir.

Buna ek olarak, diyabet gibi bütün bir vücudu etkileyen sağlık sorunları, periferik nöropati denilen beyin ve omuriliğin dışında yer alan sinirlerdeki sorunlar buna neden olabilir.

Travmatik nedenler

 • Isırıklar veya iğne yaralanmaları
 • Kemik kırılması
 • Avuç içinin aşırı kullanılmasını gerektiren işler yapılması
 • Yanmalar
 • Kemiklerdeki çıkıklar
 • Elektrik çarpması
 • Bel fıtığı
 • Sinirlerde sıkışma
 • Aşırı yaralanma
 • Burkulma ve incinmeler
 • Tendon rüptürü

İnflamatuar nedenler

Enfeksiyon veya artritin dahil olduğu enfeksiyonlar her iki avuç içinde, bir avuçta ya da bir avucun sadece küçük bir bölümünde ağrıya neden olabilir. Bu koşullara aşağıdaki faktörler neden olabilir;

 • Apse
 • Selülit
 • Gut (eklemlerde ürik asit birikmesi sonucu oluşan artrit tipi)
 • Osteoartrit
 • Osteomyelit (kemik enfeksiyonu)
 • İsilik
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık)
 • Tendinit

Nöromüsküler nedenler

Vücutta kasları veya sinirleri etkileyen bazı sorunlar da avuç içinde ağrıya neden olabilir. Bunlar;

 • Karpal tünel sendromuAvuç İçi Ağrısı Sebepleri
 • Serebral palsi
 • Dermatomiyozit (kas iltihabı ve cilt döküntüsü belirtileri gösteren bir durum)
 • Raynaud hastalığı (el ve ayak parmaklarındaki kan dolaşımı azaltan küçük kan damarlarının spazmı)

Bunun dışında iyi huylu ve kötü huylu tümörler, kan pıhtıları, diyabet, periferik arter hastalığı, geçici iskemik atak ve vaskülit avuç içinde ağrıya neden olabilir.

Daha da ciddi olarak hayati nedenler de bulunmaktadır. Avuç içindeki ağrıya el karıncalanması yada uyuşması (avuç dahil) ve elde güçsüzlük gibi belirtiler eşlik ederse acilen yardım isteyiniz.

Avuç içi ağrısı çoğu durumda tedavi gerektirir. Olası şikayetlerin engellenmesi de nedenine bağlı olarak tedavinin yapılmasına bağlıdır. Tedavi edilmeyen avuç içi ağrısı nedenine bağlı olarak uzvun kesilmesi, eklem deformitesi, kas zayıflığı, kangren, felç, fiziksel engellilik, sepsis (ölümcül kan enfeksiyonu), kanserin ve enfeksiyon yayılmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  metehan

  Halısahada sağ el bileğimi sakatladım avucumun iç kısmı bileğe yakın olan taraf elimi hareket ettirdiğim zaman ağrı yapıyor sizce ne olmuştur? Bulunduğum yerin doktorlarına pek güvenmediğim için hastaneye gitmedim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Omuz Tendiniti
Egzama Nedenleri
Plöral Enfüzyon
Düşük Tansiyon
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Kolon Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.