AVUÇ İÇİ (EL) TERLEMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Avuç içinin aşırı terlemesi ya da palmoplantar hiperhidroz psikososyal bir sorun oluşturur ve genellikle 13 yaş civarında başlayarak ve yaşam boyu devam eder. Bir çok aktiviteye müdahalede bulunan bu durum konusunda yapılacak olan tıbbi tedaviler ile frenlenebiliyor. Makalemizde hem hızlı hem de uzun süreli olabilecek çözümleri okuyacaksınız.

#### YAŞAM TARZI İLE İLGİLİ ÇÖZÜMLER

Daha fazla terlemeye neden olan öğelerden uzak durun. Hava akışını engellemeyen giysiler giyin. Aşağıdaki öğeleri mümkün kaçının:Eldiven gibi ellerinizi örten eşyaları giymeyin. Dışarısı çok soğuk olduğunda tabi ki giyebilirsiniz ama kapalı mekan yada gerekli olmadığı durumlarda tercih etmeyin. Avuç içindeki terlemeyi gizlemek için de yapabilirsiniz fakat bu, durumun aksine daha fazla termeye neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Gece Terlemesi ve Nedenleri

Petrol bazlı losyonlar ve diğer deri ürünlerin kullanımına dikkat edilmelidir. Vazelin kuru cilde sahip kişiler tarafından nemi korumak için kullanılır ve elleri terleyenlerde de aynı etkiye sahiptir. Vazelin ellerinizin kurumasını engeller ve böylece eller ve avuç içleri daha yağlı hale gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ter önleyici kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler genellikle koltuk altları için kullanılsa da aynı kimyasallara sahip farklı bir ürün aşırı terlemeye önlem olarak kullanılabilir. Alüminyum zirkonyum içeren bir ter önleyici sizin için etkili bir seçim olacaktır.

Aşırı Terleme Nedir? Uygulanan Tıbbi Tedaviler Nelerdir?

Rahatlayın. Gerginlik, anksiyete ve stres genel vücut bazında terlemeye neden olur. Sizin rahatlamanıza yardımcı olabilecek egzersiz, spor etkinlikleri, yoga ve meditasyon gibi seçenekleri deneyin. Bunlar ter bezlerinin aşırı çalışmasına mani olur.

Anksiyete ile ilgili terlemeye için hızlı bir çözüm için, oturun, gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın.

#### MEDİKAL TEDAVİLER

1- İyontoforez: Bu prosedür, su kullanılarak deri altına bir elektrik akımı gönderilmesi hedeflenir. Böylece geçici olarak terleme meydana gelmesini engeller. İyontoforez sırasında, elektrik akımı suya verildiğinde eller suya daldırılır. Bir karıncalanma hissi oluşabilir fakat düşündüğünüz gibi işlem ağrılı bir süreç değildir.

2- Ağız yoluyla alınan ilaçlar: Doktorunuza danışarak alabileceğiniz antikolinerjik olarak bilinen oral ilaçlar, yaptığı yan etki nedeni ile terlemeyi durdurabilir.

Eğer bir sporcu değilseniz bu iyi bir seçim olabilir, ancak aktif bir kişi iseniz, egzersiz esasında vücudunuzun normal işlevi olan terleme yapmasını baskılayacağı için tehlikeli olabilir.

Antikolinerjikler ayrıca ağız kuruluğu ve diğer yan etkilere neden olabilir.

3- Botulinum toksin enjeksiyonları: Genellikle yüz kırışıklıkları düzeltmek veya dudakları dolgun göstermek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde termeye sağlayan sinirlerin iletimi engellenerek termenin önüne geçilir. Kalıcı bir çözüm müdür? Hayır!!! Yanı sıra enjeksiyonlar ağrılı olabilir.

4- Sempatektomi:  Bu uygulamada göğüs içindeki bir sinirin cerrahi olarak kesilmesi ile kalıcı olarak vücudun terleme kontrol eden sinir sinyalini bozulur ve terleme önlenir. Bu ameliyat sonrası olguların yarısında vücudun farklı bir alanında aşırı terleme olduğu görülmüştür, bu nedenle bu ameliyat, sadece son çare olarak düşünülmelidir.

#### HIZLI ÇÖZÜMLER

**** Ellerinizi yıkayın. Terli olan avuç içleri kendi kendine kurumaz, bu nedenle çoğu insanın yaptığı onları kuru tutmak için sık sık yıkamalısınız. Ter sisi rahatsız etmeye başladığında yıkayın ve iyicec kurulayın. Yıkama sürecinde ise – banyo ve akşam yemeği öncesinde hariç- sadece su kullanın. Sabun kullanmayın.

Ellerinizi yıkamak için uygun zemin yoksa, yanınızda alkol bazlı el dezenfektan (antibakteriyel değil) bulundurun. Alkol geçici de olsa terin kurumasına yardımcı olacaktır.

Gerektiğinde ellerinizi silmek için yanınızda kağıt havlu taşıyın. Birisiyle tokalaşmayı düşünüyorsanız buna ihtiyacınız olacak.

**** Ellerinizi serinletin. Çoğu kişide normal mekanizma; vücudun ısınmaya başladığında terlemenin meydana gelmesidir. Bunun tersi düşünüldüğünde, serinleme yoluna gidilirse terlemeden uzak durmak konusunda etkili bir çözüm olacaktır. Bunun için bir vantilatör kullanarak avuç içlerinizin terlemesine hızlı bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Eğer evde değil ve buna imkanınız yoksa bir lavabo bulun ve ellerinizi soğuk suyun altına tutun. Benzer etkiyi gösterecektir. Kurulamayı unutmayın. Mümkünse, çok sıcak koşullardan kaçının. Mutlak derecede gerekli olmadıkça bir ısıtıcı kullanmayın.

Botoks Nedir? Nasıl Uygulanır? Nasıl Etki Eder?

**** Ellerinize biraz toz serpin. Eğer evdeyseniz ellerinize biraz pudra serpiştirin – tabii, ellerinizin biraz beyaz görünmesinin sakıncası yoksa-. Pudra, terin emilmesine yardımcı olacaktır. Bu seçeneğin yapılıp yapılmaması biraz da mesleğinize bağlıdır. Toz olarak kokulu yada kokusuz bebek pudrası, kabartma tozu veya mısır nişastasını tercih edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:

El yada avuç içi terlemeniz varsa günlük aktiviteleri veya sosyal yaşamınıza engel olmadıkça, onları çok fazla rahatsız etmemeye çalışın. Bu sorun pek çok kişinin başa çıkabildiği bir sorundur ve utanç kaynağı olmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Necmettin Barlas

  14 yaşında kızım el terlemesine Botoks tedavisi uygulandı Süleyman Demirel Üniversitesi algoloji bölümünde…Ancak henüz geçmedi önerisiniz varsa mail ile bildlirirseniz sevinirim…

  Erdem

  25 yaşındayım avuç içlerim aşırı terliyor napabilirim gèçmesini istiyorum hastenelerde nereye başvurabilirim

  funda

  El terlemesi hiç bir tedaviyle geçmiyor sadece ameliyatla geçiyor. Ben yıllarca çektim el ve ayak terlemesinden şuan rahatım çünkü ameliyat oldum. Ameliyattan sonra hiç bir şekilde ellerim terlemiyor. Ameliyatımı adana ceyhan devlet hastanesinde göğüs ve damar cerrahi habil tunç gerçekleştirdi. Doktorumdan çok memnunum çok rahatım artık. Bu sorunu yaşayan herkeze tek tavsiyem ameliyat. .

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ağrılardan Nasıl Kurtulabilirim
Alkol Vücutta Ne Kadar Kalır
Hamile yastığı yorumları
Orta Kulak İltihabı Tedavisi, Testleri ve İlaçları
El Bileği Üstünde Şişlik
Koltuk Altı Kaşıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.