Avuç içlerinizdeki kaşıntılar, gün içerisinde faaliyetlerinizi yerine getirirken ciddi rahatsızlıklara neden olur. Çünkü avuç içiniz doğrudan yüzeylere temas eden önemli vücut bölgelerinizdendir.  Kaşıntının giderilmesi için yapılan kaşıma faaliyeti ayrıca tahrişlere neden olacağından yaralar da kaçınılmazdır. Bütün bunların yanında alışık olunmayan bir durum olan avuç içi kaşıntılar uyku bozukluklarını da beraberinde getirir. Sitemize kaşıntıdan uyuyamıyorum diye gelenlerin sayısı hiçte azımsanacak gibi değildir. Peki, nedir bu “avuç içi kaşıntısı” “avuç içi kaşıntısı neyin habercisi?

Sponsorlu Bağlantılar

Avuç İçi Kaşıntısının Nedenleri:

Kuru cilt avuçlarda kaşıntının en büyük nedenidir. Bunun yanında deri hastalıklarından mantar enfeksiyonları, uyuz vakaları, parazitler, deri enfeksiyonları, özellikle bazı iç organlardaki hastalıklar, şeker hastalığı ve bunlara benzer sebepler avuçlarda kaşıntıya neden olan çok önemli etkenlerdir. Aslında avucunuzun kaşınmasına en çok neden olan faktörlerin başında egzamalar gelir.

Avuç İçinde Egzama:

Sponsorlu Bağlantılar

Derinizin dış tarafında iltihaplı ve kaşıntılı bir görüntü şeklinde kendini gösterir. Özellikle parmaklarda avuca doğru yayılan belirtiler, ciddi kaşıntılara neden olur. Kaşıntılar parmak ve avuç içerisindeki küçük çaptaki kabarcıklarla başlar ve ileri derecede tahrişle devam eder.

Egzama hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sedef Hastalığı:

Deriniz pul pul olmuş ve ciddi şekilde kaşınıyorsa sedef hastalığından şüphelenebilirsiniz.  Kızaran deri sedef hastalığının ilk etkilerindendir. Sedef genelde öncelikle avucun bileğe yakın kısımlarını ve parmak eklemlerinin iç taraflarını tutar. Sedef hastalığına neden olan faktörler. Deri enfeksiyonları ve bazı ilaçların yan etkileri olarak gösterilir.

Sedef Hastalığı Hakkında geniş bilgi için tıklayınız.

Keratoliz:

Bu hastalık derinin dış tabakasında küçük çukurlar oluşturarak belirti veren bir rahatsızlıktır. İltihabi durumlara neden olmayan çekirdeksiz keratoliz hastalığının en büyük nedeni aşırı terlemedir. Avuç içlerindeki aşırı teleme deriyi etkilediği gibi açılan gözenekler nedeniyle dış etkilere karşı da korunmasız bırakmaktadır.

Keratoliz Hakkında Detaylı Bilgi için tıklayınız

Kullanılan İlaçlar:

Kullandığınız ilaçların yan etkilerinden birisi de avuç içi ve ayak tabanlarında kaşıntıdır. Bu durumun asıl nedeni vücuda uzak olan bu organlarımızda kan göllenmelerinin sıkça yaşanıyor olmasıdır. Aldığımız ilaçlar kanımıza karışır ve damarlar yoluyla ellerimize ve dolayısıyla avuçlarımıza ulaşır. Burada göllenen kandaki ilaç kalıntıları ellerde kaşıntıya neden olur. Bu tür avuç içi kaşıntıları alınan ilacın kesilmesinden birkaç gün sonra kendiliğinden iyileşecektir. Bazı durumlarda nadir de olsa kalıcı kaşıntılarda yaşanabilmektedir.

Tıbbi Durumlar:

Kronik Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı,bağırsak hastalıklarından  chorn hastalığı, B1, B6 ve B12 vitamini eksikliği gibi hastalıklar ve metabolik eksiklikler de ellerde avuç içi kaşıntısına neden olan önemli faktörler arasındadır.

Stres ve Psikolojik durumlar:

Hangimiz heyecanlandığımızda elimizi başımıza götürmedik? Yada küçük yalanlar nedeniyle burnumuzu kaşımadık? Bütün bunlar aşırı heyecan nedeniyle vücudumuzda meydana gelen kaşıntı hissiyle alakalıdır. Stres veya psikolojik durumlar ellerimizde kalıntıya neden olan önemli etkenlerdendir. Ancak bu kaşıntı genellikle kısa süreli olur saman alevi gibi çabucak geçer. Stres durumu biraz farklıdır. Strese neden olan durum devam ettiği sürece kaşıntı da devam edebilir.

Beslenme rejimi:

Özellikle turşulara dikkat edilmelidir. Turşu vücutta umulmayan etkilere neden olan yiyeceklerin başında gelir. Bunun yanında alerjiniz olan bir tür yiyecek de sizde avuç içi kaşıntılarına neden olur. Bu tür bir kaşıntı etkenini ortaya çıkarmak sizin açınızdan oldukça kolaydır. Bir liste yapar ve listeye yediklerinizi ve karşısına o gün hissettiklerinizi yazarsanız. Zamanla çapraz kontrol sistemi sayesinde kaşıntıya neden olan yiyecek-içecekleri tespit edebilirsiniz.

Avuç İçi Kaşıntısının Tedavisi:

Tedavi bu rahatsızlığı ortaya çıkartan etkene bağlıdır. Öncelikle avuç içi kaşıntısını ortaya çıkartan etken tespit edilmelidir.  Kaşıntıya neden olan etkenin ortadan kaldırılması aynı zamanda avuç içi kaşıntısının tedavisidir. Diğer yandan kaşıntıyı baskılayıcı ilaçlarda kullanılabilir. Bu ilaçların kullanılması tedavi için değil tedaviye yardımcı olmak içindir. Bazı aşırı kaşıntı durumları uykusuzluk, iş yaşamında aksaklık, psikolojik sorunlar ve daha ileri sağlık sorunlarına neden olur. Bu tür sorunlu durumlarda kaşıntının baskılanması gerekmektedir.

Kaşıntı Hakkında Çok geniş Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  em-_em-_

  Merhaba yaklaşık 4 aydır sağ avucum şiddetli şekilde kasiniyo ama deride hiçbir şekilde kızarma pullanma ya da tahriş belirtisi yok sebebi ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim Teşekkürler.

  a duran

  avuç içi kaşınıyor kızırıklarda var kızarmalar gelip gidiyor

  *emr*

  2 yıldır acuc ivim şiddetli kaşınıyor ama egzama gibi degil hicbir kızarıklkk yok ama kaşıdıkca yara oluyo kanıyor lutfen yardım edin

  Berfin

  Sabah kalktığım andan itibaren parmaklarımın çeşitli yerlerinde ve avuç içlerinde kırmızı benekler vardı ve ciddi anlamda kaşınıyordu. Daha öncesinde böyle bir şey başıma gelmedi ve benim ilk düşündüğüm şey stresti.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beyin Tümörü Tedavisi, Testleri ve İlaçları
Grip
Pankreas Kanserinin Belirtileri
Temas Dermatiti
Bakteriyel Hastalıklar
Boşaltım Sistemi Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.