AVUÇ İÇİNDE DÖKÜNTÜ KIZARIKLIKavuç içinde döküntü kızarıklık

Döküntü vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen, kırmızı lekeler ve küçük şişliklere neden olan çoğu zaman ciddi bir soruna işaret etmeyen belirtilerdir. Döküntünün çoğu türü genellikle engebeli bir yüzeye sahiptir, pul pul dökülmeye meyilli ve bazen de içleri irinle dolu olan yapılara dönüşebilir. Döküntü avuç içi gibi sadece etkilenen alanda ortaya çıkabildiği gibi sistemik bir nedenden kaynaklanan durumlarda vücudun çoğu bölümünde ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Deterjan, sabun veya losyon gibi gülük olarak kullanılan ürünlerdeki herhangi bir kimyasal maddeye karşı avuç içlerinin dokunulması ile cildin göstermiş olduğu reaksiyon olarak bilinen kontakt dermatit (deri iltihabı) bunun yaygın nedenleri arasında yer alır. Yeni bir markayı denedikten sonra böyle bir durum gelişebilir. Yanı sıra böcek ısırıkları, sarmaşık yada zehirli meşe ile temas halinde bulunulması da bu alerjik reaksiyona neden olabilir. Kene kaynaklı bir hastalık olan Rocky Mountain hastalığı da döküntüye neden olur, döküntü el ve kollarda başlar ve avuç içlerine kadar yayılım gösterir. Sifiliz yada diğer adı ile Frengi (cinsel yolla bulaşan bir hastalık) de avuç içinde karakteristik döküntüye yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sifiliz Belirtileri Nelerdir?

Avuç içinde döküntüye fıstık, kabuklu deniz ürünleri, çilek ve avokado gibi gıdalara karşı olan hassasiyet de alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu besinler şiddetli değil hafif reaksiyonlara neden olabilir. Ancak, bazı durumlarda, reaksiyonlar kusma, nefes darlığı ve şişme ile karakterize potansiyel olarak yaşamı tehdit eden koşullara dönüşebilir. Alerjik purpura bunlardan biridir ve bu sağlık sorunu deride döküntünün yanı sıra eklem ve gastrointestinal sistemi de etkileyebilen ve çoğu zaman hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyondur.

Avuç içindeki döküntü ve kızarıklığa egzama, sedef hastalığı ve impetigo sağlık sorunları da neden olabilir. Özellikle sedef hastalığı avuç içinde pullu beyaz lekeler ve inflamasyona neden olabilir. Bazı kronik cilt hastalıkları da bu bölgede bir süre için alevlenebilir ve daha sonra kendi kendine düzelebilir. Uyuz böceğinin neden olduğu uyuz hastalığı da öncelikle avuç içinden başlayarak parmak aralarına doğru döküntü şeklinde ilerleme gösterebilen bir sorundur. Yanı sıra bazı bağışıklık sistemi sorunları ve grip sezonundaki birçok virüs yada bazı çocukluk hastalıkları da avuç içinde döküntüye yol açabilir.

Döküntü yukarıda bahsedildiği gibi alerjik bir reaksiyon nedeni ile de ortaya çıkabilir. Alerijinin boyutu hayatı tehdit edecek derecede ciddi belirtiler verebilir (anafilaksi). Böyle durumlarda kişi yada ikinci kişiler dikkatli olmalı ve nefes daralması ve boğaz yollarının şişmesi, yüz şişmesi, cilt solukluğu, bilinç değişiklikleri ve mor döküntü gibi belirtiler anında değerlendirilmelidir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?avuç içinde döküntü kızarıklık neden olur

Diğer belirtiler avuç içindeki döküntü ve kızarıklığa neden olan faktöre göre değişkenlik gösterir. Bunlar sıklıkla;

Avuç İçinde; kabarcıklar, morarma, kaşıntı, irin veya akıntı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik, pullanma, hassasiyet ve ağrı oluşabilir.

Diğer yandan; öksürük, ateş ve titreme, baş ağrısı, eklem sertliği ve ağrı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve terleme de nedenine bağlı olarak vücudun diğer bölgelerinde belirtiler oluşturabilir.

AVUÇ İÇİ DÖKÜNTÜSÜ NEDEN OLUR?

Avuç içindeki döküntüye birçok faktör neden olabilmektedir ve bunların bir kısmına yukarıda değinilmiştir. Fakat bunun birçok olası nedenleri olabilir. Kısaca tüm faktörleri özetleyecek olursak;

Alerjik ya da iltihaplı nedenler

Avuç içindeki döküntüye kontakt dermatit adı verilen alerjik reaksiyon neden olabilir. Tetikleyiciler arasında kozmetik ürünler, boyalar ya da deterjanlar, elastik, lateks ve kauçuk bulunabilen endüstriyel kimyasallar ve bazı metalik maddeler (bakır, tel gibi) sayılabilir.

Hastalık olarak egzama, gıda alerjileri ve arı sokması gibi böcek ısırığı da buna neden olabilir.

Enfeksiyöz nedenler

 • Suçiçeği veya zona
 • Egzama
 • Eritema nodozum (ateş ve diğer belirtilerin eşlik ettiği deri altında kırmızı yumrular)
 • Empetigo
 • Lyme hastalığı
 • Kızamık, kabakulak, kızamıkçık, roseola ve kızıl
 • Menenjit (beyin ve omurilik etrafında kesenin iltihabı)
 • Saçkıran
 • Frengi

Otoimmün nedenleravuç içinde döküntü kızarıklık nedenleri

 • Kawasaki hastalığı (pediatrik hastalık)
 • Sedef hastalığı
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık)
 • Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına hücum ettiği sağlık sorunu)

Diğer nedenler

 • Aşırı soğuk ya da sıcaklık
 • İlaçlar
 • Stres
 • Siğiller

DİKKAT!!!

Avuç içinde döküntü ciddi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabileceğinden tedavi gerektiren durumlar varolabilir ve tedavi yapılmaması durumu daha da vahim hale getirebilir. Örneğin, kabakulak ya da kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar düşük, işitme kaybı, ensefalit veya menenjit gibi ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Bunun dışında artrit daha da ilerleyebilir, selülit ortaya çıkabilir, bilişsel zorluklar, felç, kalıcı işitme kaybı ve kaşıma ile ilişkili ikincil enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arı Alerjisi Olanlara Öneriler
Göğüste Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Geçici Dövme
Alerji Tedavisi
Sırtta Döküntü, Leke, Kızarıklık, İsilik
Arı Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.