AYAĞIM KOKUYOR NE YAPABİLİRİM?Ayağım Kokuyor Ne Yapabilirim

Teknik olarak “bromidrosis” olarak bilinen ayak kokusu ya da kötü kokulu ayak, bu sorundan mustarip olanlar için gerçekten problemlere neden olabilmektedir.

Ayak kokusu çoğunlukla ayakların terlemesi ve bu terin buharlaşamamasından kaynaklanır. Terli ayak ve çoraplar ayakkabının içinde beklediğinde kötü ayak kokusunun oluşmasına yol açar. Ter ve ölü deri hücreleri ile beslenen bakterilerin de çoğalmaya başlaması ile bu kötü koku daha da artar.

Sponsorlu Bağlantılar

Yak kokusundan kurtulmak için mevcut olan ve denemeye değer birçok doğal çözüm seçeneği bulunmaktadır. İyi sonuçlar elde etmek için belli bir süre boyunca bunlara devam etmeniz gerekecektir. Çoğu bir hafta gibi bir süre içinde sorunu çözmektedir.

Örneğin, ayak kokusundan kurtulmak için ayaklarınıza talk pudrası uygulayabilirsiniz. Talk pudrası bakterilerin yok edilmesine ve kokunun temizlenmesine yardımcı olur.

Eğer talk pudrası yoksa kaliteli bir anti-terleme ürünü kullanarak da ayaklarınızı uzun bir süre kuru tutabilirsiniz. Bunların dışında ayak kokusu için evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır.

İşte evde ayak kokusu için başvurabileceğiniz en iyi 10 yöntem:

Sponsorlu Bağlantılar

Karbonat

Sodyum bikarbonat veya karbonat, ayak kokusunu ortadan kaldırmak için başvurulan en etkili çözümlerden biridir. Terdeki pH’ı nötralize eder ve bakterileri azaltır.

 • Her bir litre su için bir yemek kaşığı karbonat katarak hazırladığınız suyun içinde ayaklarınızı her gece 15 ile 20 dakika bekletmeniz, bir hafta boyunca sizi kötü ayak kokusundan kurtaracaktır.
 • Ayrıca ayakkabılarınızı giymeden önce hem ayakkabı hem de çoraplarınızın içinde de karbonat tozu serpebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı sadece güzel kokmakla kalmaz aynı zamanda bakterilerin öldürülmesine de yardımcı olur. Ayrıca mantar öldürücü etkisi sayesinde de ayak kokusunun tedavisinde etkilidir.

 • Lavantalı çözüm için, birkaç damla esansiyel lavanta yağını ılık suya katın. Ayaklarınızı bu suyun içinde
 • 15 ile 20 dakika boyunca bekletin.
 • Bir kaç gün boyunca bunu günde iki kez tekrarlayın.

Şap

 • Şap tozunun da büzücü ve antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle, bakteri büyümesini engeller.
 • Ilık bir bardak suya bir çay kaşığı şap ekleyin ve bu su ile ayaklarınızı yıkayın.
 • 15 ile 20 dakika sonra ayaklarınızı yıkayıp iyice kurulayın. Daha sonra ayaklarınızı üzerine biraz şap tozunu serpin. Bu işlemi günde bir kez tekrarlayın.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu mikrobiyal enfeksiyonlarla mücadele ederek ayak kokusu nötralize eder ve en aza indirebilir. Epsom tuzu ile detoksifiye ayak banyosunun da ayak ağrısı olanlar için rahatlatıcı etkisi vardır.

 • Yarım kova ılık suya iki çay kaşığı Epsom tuzu karıştırın.
 • 10 ile 15 dakika süreyle çözelti içinde ayaklarınızı ıslatın. En iyi sonuçlar için, uyumaya gitmeden önce bu uygulamayı yapmanız önerilir. Çünkü birkaç saat boyunca çorap ve ayakkabı giymemiş olacaksınız.

Siyah Çay

Siyah çayın içinde ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olan “tannik asit” bulunur. Aynı zamanda, ayaklardaki gözenekleri de kapatarak bakterilerin beslenmesine neden olan ter üretimini de azaltmaya yardımcı olur.

 • İki siyah çay poşetini üç bardak sıcak suyun içinde kaynatın. Çözeltinin sıcaklığını düşürmek için, yarım kova normal su ekleyin.
 • 15 ile 20 dakika boyunca ayaklarınızı suda bekletin.
 • Yaklaşık bir hafta boyunca bu işlemi günlük olarak yapın.

Sirke

Sirke bakterileri için yaşayamayacakları asidik bir ortam yaratarak ayak kokusundan dolaylı olarak kurtulmanızı sağlayabilir. Her türlü sirkeyi kullanabilirsiniz. Özellikle elma sirkesi ev tipi çözümler için daha idealdir.

 • Yarım bardak sirke ile 6 ile 8 bardak suyu karıştırın. Hazırladığınız bu çözeltinin içinde ayaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca bekletin.
 • Son olarak, sirke kokusunu çıkarmak için ayaklarınızı sabunla iyice yıkayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Altın
Şeker Hastalığı olanlar Oruç Tutabilir mi?
Kan uyuşmazlığı
Anekoik Ekojenite Nedir
Soğuk Havalarda Eller Nasıl Korunmalıdır?
Kansızlık ve demir eksikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.