AYAK AĞRISI

Ayak ağrısı her kişinin hayatında en az bir defa olsun meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Ayak ağrısı çok sayıda farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Cilt, sinir, kas, eklem, tendon, kemik, bağlar, kan damarları ve bağ dokusu da dahil olmak üzere ayakta bulunan yapıları etkileyen herhangi sorun ayakta ağrıya neden olur. Travma ya da yaralanma ayak ağrısının nedenleri arasında en sık karşılaşılanıdır. Ayrıca uygun olmayan ayakkabılar günlük yaşamda ayaklarda geçici akut ağrılara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Ayak ağrısı kişide bıçaklanma, donuk veya zonklama, keskin olarak hissedilebilir. Ayaktaki periferik sinirlere zarar veren diyabet gibi sağlık sorunları ise ayakta karıncalanma veya yanma hissine (parestezi) yol açabilir. Ayak ağrıları hafif veya şiddetli olabilir ve günün belirli saatlerinde veya yalnızca belirli etkinlikleri gerçekleştirme sonucunda oluşabilir. Ayak veya ayak bileğinin hareketi ağrıyı kötüleştirebilir yada rahatlama sağlayabilir.

Travmatik yaralanmalarda ağrı şiddetli ve hareket kısıtlılığı yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda ise ayak ağrıları yerleşiktir. Ayak ağrısı bir ayakta oluşabildiği gibi iki ayakta da oluşabilir, ayağın üstünde, altında yada ayak bileğinde hissedilebilir. Plantar fasiit ağrısı, öncelikle topuk altında hissedilen bir duruma bir örnektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak ağrısı akut olabileceği gibi zamanla kronik hale gelebilir. Bazı durumlarda, ayak ağrıları, eklem iltihabı gibi bu tüm vücudunuzu etkileyen kronik tıbbi durumlar sonucu oluşabilir. Bu durumlardan en önemlileri damar hastalığı veya şeker hastalığı olarak sayılabilir.

Ayak Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Oluşur?

Ayak ağrısı nadir de olsa hayatınızı tehdit edebilir. Ayaktaki aşırı kanamalar ve ya doku hasarı içeren yaralanmalarda acil tıbbi müdahale kaçınılmazdır. Nadir durumlarda osteomyelit veya deri ve ayağın yumuşak doku (selülit) enfeksiyonları şok ve organ yetmezliği ile sonuçlanarak vücuda yayılabilir. Ayak ağrılarının çok ciddi boyuttaki ve düşük olasılıklı diğer bir nedeni ise kemik yada yumuşak doku kanseridir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    zaki

    selamunaleykum ayaklarımın altı yanıyor ayak bileklerin ağrıyor ve dizlerim agrıyor egilemiyorum bir yerde 5 dk oturursam ayagımda sankı karıncalama oluyor ve agrı oluyor yol yuruyemiyorum ayaklarım ağrıyor bi yardımcı olsanız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sivilce
Uyku Bozuklukları
BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME
Böbrek Büyümesi
Alt Sırt Ağrısı Nedenleri
Lyme Hastalığı ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.