AYAK ALTI (TABANI) AĞRISI

Ayak altı ayak parmaklarının kökünden başlayarak topuk kısmına kadar uzayan bölüme verilen addır. Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ayağın altındaki ağrılar ayağın anatomisi ile çok yakından ilişkilidir. Ayak kas, tendon, ayak ve parmak kemikleri ve yağ tabakası gibi çeşitli kısımlardan oluşur. Bu tabakalardaki herhangi bir iltihaplanma, zorlanma yada yaralanma ayağın altında ağrı ile sonuçlanır. Ayak tabanındaki ağrıların nedenini basit ve ciddi nedenler olarak iki grupta toplayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

HAFİF NEDENLER NELERDİR?

Bu bölümdeki ağrılar çok basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi daha ciddi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Uzun yürüyüşler yapma ve ayakta fazlasıyla kalma, ayak tabanındaki nasırlar ve kişinin düz tabanlı olması ayak tabanında ağrı ve zonklamaya neden olabilir. Yanı sıra ilerleyen yaşlarda ayak bölgesinde meydana gelen şekil bozuklukları, zayıflık ve burada meydana gelen stres ağrıya ve sızıya neden olabilmektedir.

DAHA CİDDİ NEDENLER NELERDİR?

Bu bölümde yer alan en önemli tendon olan “ PLANTAR FASCİA” çoğu ayak tabanındaki ağrının kaynağını oluşturur. Yine ayak ayası adı da verilen bölüm olan “METATARS” kısmındaki ağrılar yanlış ayakkabı seçiminden (topuklu yada dar ayakkabılar) kaynaklanan ağrılardır. Bunyon denilen ayak başparmağının dışarısına doğru uzayan kemik çıkıntıları her ne kadar bazen rahatsız edici olmasalar da, çoğu zaman ağrıya yol açabilmektedir.

Bunyon Nedir? Bunyon Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak tabanındaki ağrıların daha ciddi nedenleri arasında tendinit yada kapsülit adı verilen rahatsızlıklar sayılabilir. Şimdi daha kapsamlı bir şekilde bu rahatsızlığın nedenlerini açıklayalım;

• Plantar Fat Pad Atrofisi – Zamanla ayak pedindeki yağ dokusu yıpranmış ve ince hale gelebilir. Bu genellikle yaşlanma süreci ile ilişkili doğal bozulma nedeniyle meydana gelmektedir. Bu son derece acı verici olabilir ve genellikle hasta kendini çakıl taşları üzerinde yürüyormuş gibi hisseder. Plantar yağ yastığı geri alınamaz ve ağrı dindirmek ve rahat ettirmek için tampon yada destek kullanılabilir.

• Romatizmalı Koşullar – Gut, osteoartrit ve romatoid artrit gibi birçok romatizmalı durumlar ayak parmakları ve ayağın ön kısmındaki eklemlerde bozulmalara yol açarak ağrıya neden olabilirler. Romatoid artrit ayrıca metatarsal başlıkta rahatsızlığa neden olarak ayak pedinde daha fazla rahatsızlığa yol açabilir.

• Ayakta deformite – Günümüz toplumunda çok yaygın olan bu durum çekiç parmak yada pençe parmak olarak da bilinir. Ayağın bu bölgesinde yürürken yada koşarken yapılan basınç sizin ayak tabanınızda ağrıya neden olabilir.

• Kallus (Nasır)– Plantar ayak tabanı bölgesindeki deride meydana gelen basınç veya sürtünme herhangi bir artış bu bölgenin kalınlaşmasına ve zorlanmasına neden olabilir. Bu da ayak tabanındaki sinirlerde basınç ve iltihaplanma ile sonuçlanır. Kallus olarak bilinen bu oluşumu önlemek için tekrarlayan basınç uygulamalarından kaçınmak gerekir. Zamanla, bu nasırlar daha fazla acı verici hale gelebilir.

• Sesamoiditis – Ayak tabanındaki aya kısmındaki susam kemikleri tendonların çalışması için önemli bir görev görür. Bazen, bir darbe ya da tekrarlayan stres yaralanması bu kemiklere zarar verebilir ve ağrı meydana getirebilir. Bu ağrı tüm ayağa yayılabilir ve ağrı ayak topuğunda dahi hissedilebilir.

• Morton nöroma – Bu genellikle ise 3. ve 4. metatarsal başların arasında meydana gelen sinir sıkışmasıdır. Bu sıkışma, ayak tabanından ziyade ayak parmakları arasında hissedilebilir olsa da, ağrı tüm ön ayak alanı üzerine yayılabilir.

AYAK TABANI AĞRILARINA KARŞI ÖNLEMLER NELERDİR?

Bunun yanında doktora müracaat ederek non-steroidal enfeksiyon giderici ilaçlar almalısınız. ayağınızı belli süre darbelerden korumalısınız.

• Ayağınıza uygun ayakkabılar giyiniz. Yüksek topuklu yada dar ayakkabılar tercih etmeyin. Ayağınıza uygun bir ortopedik ayak tabanlığı da tercih edebilirsiniz.

• Çalışmadığınız zamanlarda ayağınıza esnetme ve germe hareketi yapın.

• Fazla kilolarınızdan kurtulun.

• Sert zeminlerde koşmayın. Egzersiz için yumuşak zeminler tercih edin.

EVDE NELER YAPABİLİRİM?

Çoğu ayak tabanı ağrısı kendi kendine düzelir. Fakat aşağıdaki uygulamalar da size yardımcı olabilir;

• Tedavinin baş prensibi dinlendirme ve baskı uygulamama, buz tedavisi ve ayaklarının kalp seviyesinden yüksekte tutulmasıdır.

• Ayaklarınıza masaj yapın ve müsait olduğunuzda ılık suda bekletin. Bu gevşeme sağlayacaktır.

• Ağrı kesici kullanabilirsiniz. İnatçı durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına görünün.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Ercan ŞAHİN

  Selam benim sağ ayak tabanı uzun süre yürüyünce ağrımaktadır. Ağrı yürüme esnasında olmuyor. yürüme tamamlanıp istirahat edip sonra ayağa kalkınca olmaktadır. Yada sabahları kalkıp yürümek istediğim zamanlar üstüne basarken ağrı oluyor. Taban çevresinde ve ortasında oluyor sağ ayak tabanında sadece. Bende bel fıtığı var ondan dolayı olabilirmi ? İlginiz için teşekkürler.

  Ahmet soysal

  Merhabalar benim ayagımın altında hiç dinmeyen bir ağri var düz tabanlık var planter fasia var morton nöroma var bende fakat benim sorunum şu ambulans şöföruyum ben koltuga oturunca benim ayaklar bildiğiniz debriyaj fren ve gaz a basmak bana işkence gibi gelior bana bi çare lütfen

  Jale cevik

  Ayaktabanimda(sol)45 gündür devam eden ağri var 2.parmağim şis ve uste devaminda olan kemik kapali ayakkabida igne batiriliyor gibi agriyor parmaklari sıkınca tabanda cok yoğun ağri oluyor 3 ortopediste gittim 2 si kireçlenme dedi tabanlik verdi hic işe yaramadiltf yardimci olurmusu uz

  şemsi ceylan

  selam,sağ diz kapagım yandan çatladı 25gün alçıda kaldı tüm ayağım,alçı alındı ama ayak bileğimkireçlenmişti oda açıldı ama ayağımın üzerine basıyorum kırıktan eseryok ama sekerek yürüyorum,ayak üzerim hafif ağrıyo masaj yaparken acıyor,yürürken ayağım tam adımı atmama engel parmak uçlarımla bileyimin ortası çok acıyor yani parmak uçlarıma ayağa kalkamıyorum,ne yapmam gerek nasıl düzelir?

  Doktorunuzla tekrar görüşerek fizik tedavi talep ediniz. Evde egzersiz de yapabirisiniz. Bunun için yine doktorunuzdan tavsiye almalısınız. Geçmiş osun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kışın Enerjik Kalmanın 5 Yolu
Dalak Büyümesi, Belirtileri ve Nedenleri
Akromegali Büyüme Hormonu ve Orantısız Büyüme
Hipertansiyon
Akne Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?
Zika Virüsü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.