AYAK BİLEĞİ BURKULMASI

Ayak bileği burkulması her yaştan kesimi etkileyen özelliklede sporcularda görülen bir yaralanma türüdür. Ayak bileği burkulmalarında ayak bileğinde bulunan ve diğer kemikleri tutmaya yardımcı olan yardımcı dokular (bağlar) da etkilenebilir.

Ligamanlar yani bağlar bileğin aşırı hareketini önleyen ve kararlı bir şekilde kalmasını sağlayan yapılardır. Ayak bileği eklem hareketini aşan bir ölçüde zorlandığı zaman burkulma meydana gelir. Bu koşulun meydana geldiği çoğu durumda bileğin dışındaki bağlar da zarar görmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak bileği burkulmasındaki tedavi yaralanmanın şiddetine bağlıdır. Kendi kendinize yapabileceğiniz bakım ile tedavi edilebileceği gibi iş, daha kötü durumda olup tıbbi müdahaleye kadar gidebilir.

NASIL BELİRTİ VERİR?

 • Etkilenen ayak üzerinde ağırlık taşıyamam ve özellikle ağrı,
 • Şişme ve bazen morarma
 • Hareket kısıtlılığı
 • Bazı insanlar yaralanma zamanda ses hissedilmesi

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Eğer ayak bileğinde ağrı ve şişlik var ve bir burkulmadan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurunuz. Öz – bakım önlemlerine ihtiyacınız olacak, ama yine ayak bileğinin incelenmesi açısından doktorunuza başvurunuz. Belirtiler şiddetli ise ayak bileği ya da alt bacakta bir kemik kırılmış olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Ayak bileği gerilmesi veya yırtılmasında bileğin normal pozisyonundan daha fazla güç uygulanmıştır. Neden olan durumlar aşağıdaki gibi olabilir:

 • Düşme
 • Atlama veya dönme sonrası ayak üzerine beceriksizce iniş
 • Dengesiz bir yüzey üzerinde yürüyüş ya da egzersiz

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Spora katılma. Ayak bileği burkulmaları spor yaralanmalarında görülen genel bir durumdur. Basketbol, tenis, futbol ve patika koşuları ayak bileğinde zorlanmalara neden olabilir. Bunun yanında kilolu olma ve pürüzlü bir yüzey üzerinde spor yapma ayrı bir risk faktörüdür.

Önceki bir ayak bileği yaralanması. Eğer ayak bileği burkulması ya da ayak bileğindeki başka bir yaralanma türü yaşamışsanız bu tekrarlayabilir.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Bir ayak bileği burkulması tedavi edilmezse tekrarlayabilir ve aşağıdaki komplikasyonların oluşmasına neden olabilir;

 • Kronik ağrı
 • Kronik ayak bileği eklem instabilitesi
 • Bu eklemde erken başlangıçlı artrit

HANGİ TESTLER YAPILIR?

Öncelikli olarak fizik muayene yapılacak ve doktorunuz hassasiyet noktalarını kontrol edecektir. Hareket aralığı kontrol edilecek, hangi pozisyonda ağrı oluştuğu tespit edilecektir.

Yaralanma şiddetli ise, doktorunuz kırık olup olmadığını belirlemek ve yumuşak doku hasarı değerlendirmek için görüntüleme taramalarından birini veya birkaçını önerebilir:

X – ray. X – ray sırasında, ayak bileğinin iç yapılarının görüntülerini üretmek için radyasyon kullanılır.  Bu test kemikleri değerlendirmekte ancak yumuşak dokuların görüntülenmesinde az etkilidir. Kemiklerdeki küçük çatlaklar veya stres kırıkları bu sayede görüntülenebilir.

Kemik taraması. Bir kemik taramasında teknisyen intravenöz olarak az miktarda radyoaktif madde enjekte edecektir. Radyoaktif malzeme kemiklerinizi özellikle, hasar görmüş bölüme etki ederek görüntüleme sağlar. Hasarlı alanlar tarayıcı tarafından parlak noktalar olarak görünür. Kemik taramaları stres kırıkları tespit eder.

Bilgisayarlı tomografi (BT). Daha fazla ayrıntılı bir testtir.  BT taramaları çok farklı açılardan X – ışınları alır ve vücudun iç yapılarının kesitsel görüntülerini üreterek onları birleştirir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG). MRI testinde, kemik iç yapılarını ayrıntılı olarak görüntülemek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanılır. Bu teknoloji, yumuşak doku yaralanmalarının görüntülenmesinde son derece iyidir.

AYAK BURKULMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Ayak bileği burkulan için tedavi yaralanmanın şiddetine bağlıdır. Birçok kişi burkulmayı evde kendi kendine tedavi edebilir.

İlaçlar

Çoğu durumda reçetesiz satılan ağrı kesiciler – ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Aleve, diğerleri) veya asetaminofen (Tylenol , diğerleri) gibi – burkulmadan kaynaklanan ağrıyı gidermek için yeterlidir.

Terapi

Yaralanmadan birkaç gün sonra şişmenin inmesini müteakip bir fizyoterapiste görünerek hareket, kuvvet, esneklik ve dengeyi sağlayan egzersizlere başlanabilir.

Denge ve istikrar eğitimi eklemi desteklemeye yöneliktir. Bu egzersizler tek bacak üzerinde durma gibi değişik derecelerde yaptırılabilir.

Egzersiz ya da spor yapabileceğiniz zaman hakkında doktorunuzla konuşun. Ayak bileği ateli, aşınma veya yeniden yaralanmalara karşı korumak için ayak bileğine sarılması gerekebilir.

CERRAHİ VE DİĞER PROSEDÜRLER

Ayak bileği eklemİ kararsız ise, doktorunuz sizi değerlendirme için genel bir uzmana sevk edebilir. Nadir görülen bağ yırtılması yada eğer elit bir sporcu iseniz hasarı onarmak için ameliyat gerekebilir.

YAŞAM TARZINIZ VE EVDE HAZIRLANABİLECEK İLAÇLAR

Bir ayak bileği burkulma anında kendine bakım için;

Dinlendirin. Ağrı, şişme veya rahatsızlığa neden olan faaliyetleri bırakın. Bu, bütün fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, kendinize göre dereceli olarak dinlenin.

Buz. Tıbbi yardım gelene kadar yaralı bölgeye buz koyun. 15 ila 20 dakika boyunca uygulayın. 48-72 saat boyunca 2-3 saatte bir kez uygulayın.  Soğuk uygulaması yaralı bölgedeki kas, eklem ve bağ dokusunda şişmeyi, ağrıyı ve iltihabı azaltır. Eğer bir yırtık varsa kanamayı yavaşlatabilir. Alan beyaza dönerse, derhal tedaviyi durdurun. Bu, soğuk yaralanmasının bir göstergesidir. Eğer damar hastalığı, diyabet veya hissi azalması varsa, buz uygulamadan önce doktorunuzla konuşun.

Sıkıştırma. Şişmeyi durdurmak için, şişme durana kadar elastik bir bandaj ile ayak bileğini sıkıştırın. Dolaşımı engelleyecek şekilde çok sıkı bir şekilde sarmayın. Eğer ağrı artar, alan uyuşur yada sarılı alanın altında şişlik meydana gelirse sargıyı gevşetin.

Yükseltin. Şişliği azaltmak için ayak bileğini kalp seviyesinden yukarı tutun (özellikle de geceleri). Yerçekimi, fazla sıvıyı boşaltarak şişliği azaltmaya yardımcı olur.

NASIL ÖNLENİR?

Bir ayak bileği burkulmasını önlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Egzersiz yapmadan önce ısınma hareketi yapın.
 • Yürüme, koşma ya da pürüzlü bir yüzey üzerinde çalışırken dikkatli olun.
 • İyi uyumlu ve etkinlik için yapılmış ayakkabılar giyin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymeyin.
 • Kas gücünü ve esnekliğini koruyun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Damar Tıkanıklığı
Naylon Poşetler
Ayak Bileği Döküntüsü
Kolon Polipleri Tedavisi Ve İlaçları Nelerdir?
Karaciğer Yağlanması Nedir?
Kanamalar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.