Kramp 

Normalde kaslarımız kasılır ve sonra tekrar gevşerler. Bu iskeletimizin ve derimizin hareketini sağlar. Kasların kasıldıktan sonra öylece kalmaları yani kaslar gevşeyememesi tıp dilinde TETANİ spor dilinde ise KRAMP olarak geçmektedir.

Bu cümleden yola çıkarak diyebiliriz ki Ayak bileklerimizde kramp olması mümkün değildir. Ancak ayak bileklerinin sertleşerek hareket kabiliyetini kaybetmesi mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Bileğimi Hareket Ettiremiyorum. Neden?

Bilekler birer eklem noktalarıdır. Bu noktalarda vücut birer mühendislik harikası olarak değişik şekil ve girinti-çıkıntılar oluşturur. Eklem denildiğinde harekete bağlı aşınmalar da akla gelmelidir. Bu aşınmaların oluşmaması için eklem bölgeleri vücut sıvıları tarafından yağlanır. Bu yağın kalitesi çocukluktan yaşlılığa doğru hızla düşebilir. Bu yağın kalitesindeki düşüklük, eklem yerinin yapısının bozulması, eklemi hareket ettiren kasların kramp nedeniyle iş görememesi gibi nedenler bileklerin hareketini engeller.  Yani ayak bileğinizdeki hareket problemi bileğinize kramp girmesinden dolayı değil diğer nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

Eklem Sağlığı

Sponsorlu Bağlantılar

Eklemlerimiz vücudumuzdaki en sağlam yapılardır. Eklemlerimizi tutan kasların ve liflerin çekme kapasitesi 600 kiloya kadar ulaşır. Ancak bu yapılar vücudumuzdaki en hassas yapılardan da birisidir. Bunun anlamı “bu yapılar çabucak bozulabilirdirler”  Eklemlerdeki bozulmalar özellikle; Boyun ağrısı, boyu fıtığı, bel ağrısı, Bel fıtığı, bilek ağrısı hareket etmekte güçlük gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Eklemlerin sağlığını kaybetmesine neden olan faktörler;

  • Eklem yaralanmaları,
  • Eklem sıvılarının eksilmesi,
  • Eklem iltihaplanmaları(eklem Romatizmaları),
  • Aşırı ağrı kesici kullanımı,
  • Eklem sıvılarının kalitesindeki düşüş,
  • Eklemlerde zorlanmalar gibi sıralanabilir.

NOT: Yukarıdaki her başlık başka bir konuya işaret etmektedir. Bu konuları da okuyabilirsiniz.  Durumunu daha iyi anlayabilmek için bu gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Aşil Tendinit Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Neler Nöropatik Ağrılara Sebep Olmaktadır?
Omuz Tutulması
Bel soğukluğu
Şifa Ayetleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.