AYAK ÇIKMASI

Ayağın çıkıkları yaygın görülmez fakat potansiyel olarak sakatlayıcı yaralanmalar sınıfındandır. Yaralanmanın mekanizması basit düşmelerden motorlu araçlara kadar değişebilir. Ayak kompleks bir yapıya sahiptir ve yaralanmalar genellikle sürekli olarak muhtelif yaralanma geçiren hastalarda meydana gelir.

Ayağın Anatomisi

Ayak 26 kemik ve 57 eklemden oluşur. Ayak 3 anatomik ve işlevsel bölgeden oluşur. Ayağın arka tarafı topuk kemiği ve aşık kemiğinden (ayak bileği, talus) oluşur. Orta ayak sandal kemiği, kübik ve 3 adet kuneiform içermektedir. Ön ayak ise 5 ayak tarağına ait kemik (metatarsal) ve 14 parmak kemiği içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak ayrıca çok sayıda kemikleşmeye yardımcı olan merkezlerde bulunmaktadır. Bu merkezler bazen yanlışlıkla yaralanma olayları ile kopabilir. Pürüzsüz bir kortikal yüzey ve ilişkili yumuşak doku ödemi eksikliğinin bulunması bu normal varyantların kırıklardan ayırt edilmesine yardımcı olur.

Arka ayak ve orta ayak arasındaki eklemler, Midtarsal veya Chopart eklemlerdir. Bu eklemler talonaviküler ve kalkaneoküboid eklemlerdir. Orta ayak ve ön ayak arasındaki eklemler Lisfranc eklem olarak adlandırılır ve 5 tarsometatarsal eklemden oluşur.

Talus (aşık kemiği, ayak bileği) ve kalkaneus (topuk kemiği) arasındaki subtalar eklem, arka ayakta dönme ve ters dönme türü yaralanmaların meydana geldiği kısımdır. Ön ayağın içe ve dışa çekilmesi öncelikle midtarsal eklem tarafından yapılır. Esnetme ve uzatma hareketlerini ise öncelikle metatarsofalangeal ve interphalangea eklemleri sağlar.

AYAK ÇIKMASI BELİRTİLERİ NELER OLABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak ekleminde bir çıkma meydana geldiğinde genellikle aşağıdaki belirtiler görülmektedir;

  • Eklem ya da onun ötesinde uyuşma veya karıncalanma
  • Özelikle eklemi kullanmaya çalıştığınızda yoğun acı
  • Şişme ve morarma
  • Hareketlerin sınırlanması
  •  Şekilsizlikler

HASTANE ÖNCESİ BAKIM

Çıkık tek başına bir yaralanma olduğunda hastaYI mümkün olduğu kadar rahat ettirmek için uzuv hareket ettirilmez ve derhal hasta taşınır. Ayak yüksekte tutulur ve buz varsa yakınlarda bölgeye buz tedavisi uygulanır.

Doğrudan basınç ile kanam kontrol altına alınır ve temiz bir sargı ile herhangi bir açık çıkık kapatılır.

ACİL BÖLÜMÜNDE BAKIM

Yaralanmaların acil ortamda değerlendirilmesi gerekebilir. Ayaktaki bir yaralanma nörovasküler durumların değerlendirilmesi açısından ikincil cerrahinin kısmı olabilir.

Sadece ayaktaki bir yaralanma durumunda nörovasküler durumlar değerlendirilir ve kaydedilir. Acil radyografiler elde edilir. Ortopedist ayak çıkığı için daha uygun olan tedaviyi ve gerekli düzenlemeleri yapacaktır.

Ayaktaki ağır yaralanmalardan sonra gelişen kompartman sendromu olasılığını unutmayın. Kompartman sendromunun genel belirtileri yaralanma ile ilişkili şiddetli ağrı ile maskelenmiş olabilir. Bu problemin teşhis edilmesindeki başarısızlık kasın sürekli kasılı kalması, deformite ve kronik ağrının dahil olduğu uzun süreli anormal durumlara yol açabilir. Bu komplikasyonların varlığını gösteren bir bulgu varsa ayaktaki kompartman baskılarının ölçümü yapılmalıdır.

TEDAVİ

Çıkma şüphesi olduğu düşünüldüğünde derhal gerekli ön tedbirler alındıktan sonra hemen doktora görünülmelidir. Çıkıklarda müdahalenin 6 saati geçmesi uygun değildir ve geçmesi halinde çıkık tedavisi güçleşebilir.

İster mekanik isterse de ameliyatla olsun çıkığın durumuna göre çıkık kemikler eski haline geri döndürülür. Şayet ameliyat ile düzeltme yapılmış ise dizden ayak parmaklarına kadar splint yada atel kullandırılabilir. Tedavi süresince çıkık bölgeye vücut ağırlığı bindirmemeye çalışılmalıdır. 8-10 gün sonra büyük ihtimal ile dikişler alınacak ve splint çıkarılacaktır. Bu muameleyi, ayağın alçıya alınması takip edebilir. Ayak alçıda iken yürüme sağlanabilmektedir. Yaklaşık 6 ay kadar alçıdan sonra banyo yapılabilir. Bölgeye buz masajı uygulanabilir ve bölgeye hafif masajlar yapılabilir.

İLAÇLAR NELER OLABİLİR?

Her ayak çıkması ameliyat kadar ciddi olmayabilir. Hafif vakalarda doktor tarafından yazılmayan ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Şiddetli ağrı durumunda doktorunuz daha kuvvetli ilaçlar reçete edebilir.

Çıkığın tedavi sürecinde beslenme de önemli yer tutmaktadır. Parotein bakımından zengin ve sıvı tüketiminin ağırlıkta olduğu beslenme menüsünü tercih edin. Proteinler iyileşme sürecini hızlandırır ve sıvılar ise hareketsizlikten kaynaklanan kabızlığa mani olur.

DİKKAT: Tedaviye rağmen şikayetleriniz azalmadıysa, çürükleriniz ve acınız artıyorsa, özellikle alçıda iken parmaklarınızda duyu azalması yaşıyorsanız yada cerrahi müdahale sonrası ilgili bölgede irinli akıntı ve ateş gibi mikrop kapma belirtileri varsa derhal doktorunuza müraacat ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şiddetli Kanama İlk Yardım
Göze Kimyasal Sıçraması İlk Yardım
Eklem Burkulması
Güneş Yanığına Karşı Önlem Alın
Donma / Donuk
İnme Felç ve İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.