AYAK KOKUSUAyak Kokusu

Ayak kokusundan muzdarip misiniz? Eğer sizde sosyal yaşamınızda ayak kokusundan dolayı sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki bazı ipuçları ve öneriler faydalı olacaktır.

Ayak Temizliği

Ayaklarınızı fırçalayın veya keseleyin. Ancak banyoda sabun ve su ile hızlı bir şekilde yıkayıp geçmeniz yeterli değildir. Cilt keselemeden amaç bakterilerin beslenmesine ve canlı kalmasına yardımcı olan bakteri ve ölü deri hücrelerinden kurtulmaktır. Bu nedenle ayaklarınızı yıkadığınız zaman basit şekilde yıkayıp geçiştirmek yerine, cilt fırçası, kese ve lif gibi nesneleri de kullanın. Ayrıca anti-bakteriyel sabun tercih edin. Yıkama sırasında özellikle ayak parmaklarının arasını unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayaklarınızı kurulayın. Temizlikten ve yıkamadan sonra ayaklarınızı ve ayak parmaklarının arasını iyice kuruladığınızdan emin olun. Nem, su ya da ter fark etmez, her üçü de bakterilerin üremesi için uygun ortam demektir. Daha önce de belirtildiği gibi özellikle ayak parmakları önemlidir.

El temizleme jeli kullanabilirsiniz. Bazı insanlara kullanımı biraz garip gelebilir ya da gereksiz olduğu düşünülebilir ancak iyi bir el dezenfektanı ayaklardaki mikropları öldürebilir ve bakterin üremesini engelleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anti-terleme ürünler kullanabilirsiniz. Koltuk altları için kullandığınız bu ürünlerin aynısını ayaklarda da kullanabilirsiniz. Her biri için yani ayaklar ve koltuk altları için ayrı ürünler kullanmaya dikkat ediniz. Geceleri ve sabahları çoraplarınızı giymeden önce ayaklarınıza sürün. Gün boyunca ayaklarınızın kuru ve taze kalmasına yardımcı olacaktır.

 • Anti-terleme ürünleri aslında terin içindeki elektrolitler ile reaksiyona girerek ter kanalların tıkanmasını sağlar. Ayaklarımızın her birinde yaklaşık 250 bin ter bezi bulunmaktadır. Vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla ter bezi barındırmaktadır. Az miktarda kullandığınız anti-terleme bile baya bir zaman ayaklarınızda terlemeyi azaltacaktır.
 • Dışarı çıkmadan veya yatmadan hemen önce uygulamayın. Ayağınız ayakkabının içinde kayabilir.

Yarısı normal sirke ve yarısı izopropil alkol olan bir karışımı hazırlayın. Her gün bu karışımdan bir damlalık vasıtasıyla ayak parmaklarınızın üzerine ve tahriş olmuş cildinize damlatıp yayın. Karışımdaki her iki bileşen de cildiniz için zararsızdır ancak sirke mantarları alkol ise bakterileri öldürür.

Kötü ayak kokularından kurtulmak için diğer bir yol ise, sirke ve sudan eşit oranlardan alıp bir çözelti haline getirmektir. İçine karbonat ve birkaç damla da kekik yağı ekleyebilirsiniz.

Ayaklarınızı aşağıdaki tozlardan biri veya birkaçı ile ovalayınız. Aynı zamanda ayak parmakları arasına da bunu yapın. Ayak kokusu ile mücadele eden yaygın pudra tozları ve spreyler şunlardır:

 • Talk pudrası: Astrenjan özelliği ile büzülme sağlar ve ayakların kuru kalmasına yardımcı olur.
 • Karbonat: Bakteri dostu olmayan alkalinli bir ortam oluşturur.
 • Mısır nişastası: Terin emilmesine yardımcı olur.

Ayak Giyeceklerinin Yenilenmesi

Sandalet veya açık burunlu ayakkabılar giyin. Açık ayakkabı giymeniz, ayaklarda yeterince hava dolaşımı sağlayacağından ayaklarını daha az terler. Çünkü ayak terlediği zaman, ayağın üstü açık olduğu için hızlıca buharlaşır.

Soğuk aylarda, ayaklarınıza deri veya kanvas ayakkabılar giyin. Kauçuk ve plastik ayakkabılardan kaçının.

Çoraplarınızı günlük değiştirin. Bunları giydiğinizde Çoraplar, ayaklarınız terlediği zaman terini emer, çıkardığınız zaman ise kurur. Eğer daha önce terlemiş ve kurumuş olan çorabı ikinci defa giyerseniz, yeniden ısınması ve terlemesi kötü kokuya neden olacaktır. Bu nedenle eğer ayaklarınızda fazla terleme eğilimi de varsa, her gün çoraplarınızı değiştirmeye çalışın.

 • Üstü açık ayakkabı giymediğiniz sürece her zaman çorap giymeniz gerekecektir.
 • Çoraplarınızı tersten yıkayın ki içindeki ölü cilt hücreleri ve ter kalıntıları iyice temizlenebilsin.
 • Pamuk veya yünden imal edilmiş çoraplar giyin. Naylon gibi ter emici olmayan çoraplar nemi ayak çevresinde hapseder.

Karbonat ile ayakkabı ve çoraplarınızı günlük olarak pudralayın. Yenisini uygulamadan önce eski karbonat tozunu temizlemeyi unutmayın. Karbonat nem ve kokuyu emer.

Ayak Kokusundan Nasıl KurtulurumAyakkabınızı sedir ahşap veya karanfil kullanarak bekletin. Eğer birkaç gün boyunca ayakkabıları giymeyecekseniz, içine sedir veya karanfil koyunuz. Koku birkaç gün sonra kaybolacaktır.

Sedir ağacını tabanlık olarak kullanın. Sedir talaşlarına ek olarak aynı zamanda sedir ağacınız da tabanlık olarak kullanabilirsiniz. Doğal sedir ahşabının esansiyel yağının anti bakteriyel ve anti mantar özellikleri bulunmaktadır. Bakteriler ile mücadele eder ve aynı zamanda ayak kokusunu da keser. Bunun yanı sıra atlet ayağı ve tırnak mantarlarını da önlemeye yardımcı olmaktadır. Pudra tozu veya krem gibi diğer günlük rutin tedbirler almanıza da gerek bırakmaz.

Ayakkabılarını döndürün. Bakterilerin ayakkabıda barınmaması için ayakkabınızı ters çevirip kurumasını kolaylaştırınız. Bir ayakkabının tamamen kuruması en az 24 saat sürer.

Kurutma işlemini kolaylaştırmak için tabanlıkları dışarı alın. Aksi halde bir gün sonra giydiğiniz ayakkabı yine aynı şekilde kokuya neden olacaktır. Islak ayakkabıların içine gazete kağıtları bırakarak gece boyunca kurumasını hızlandırabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayın. Birçok ayakkabı çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Giymeden önce tamamen kuru olduklarından emin olunuz.

Ayakkabılarınızı sık sık çıkarın. Eğer mola veriyorsanız veya bir dinlenme arasında iseniz ayakkabılarını çıkararak hem ayaklarınızın hem de ayakkabınızın hava almasını sağlayın. İkisinin de kurumasını kolaylaştırır.

Mümkünse bir ayakkabı kurutma makinesi edinebilirsiniz. Islak veya terli ayakkabıların konveksiyon hava akımlarını kullanarak yavaş şekilde tamamen kurumasını sağlar. Düşük voltajlı bu cihazları piyasada rahatça bulabilirsiniz. Akşam ayakkabınızı çıkardıktan sonra cihaza yerleştirip yaklaşık sekiz saat sonra daha kuru ve daha sıcak ve daha rahat bir şekilde alabilirsiniz. Ayakkabı kurutucular nemi ortadan kaldırarak kokuya neden olan bakterilerin çoğalmasını önler ve aynı zamanda ayakkabıların daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ayaklarım kokuyor ve terliyor bunun için dogal tedavi bana önerirmisinız saygılar

  Sağlık

  benimde ayaklarim kokuyor ama en iyisi bir legene su doldurup icine tuz dökün hem ayaklar rahatliyor hemde koku gidiyormus ben bir kez yaptim faydasini gördüm

  Sağlık

  öncelikle beni dinlediniz icin tşşkler.ben troid hastasıyım ayaklarımda cok fazla terleme yanma ve koku var akşamları ewe geLdimde parmaklarım sanki suda kalmış gibi benbeyaz bana yardımcı olursanız cok tşşk ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İmpetigo ve Belirtileri Nelerdir?
Mideden Ağza Köpük Gelmesi
Ses Kısılması
Solunum yollarını tahriş eden maddeler
Öksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Ayak Fetişizmi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.