AYAK MANTARI

Tıp dilinde Tinea Pedis” olarak isimlendirilen ve birçok kişinin işin içinden çıkamadığı inatçı hastalıklardan biridir ayak mantarları. İnsanın sosyal hayatını zehir eden ayak mantarları bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanın kendine eziyet etmekten hoşlandığı,  tatlı olarak meydana getirdiği bir kaşıntısı bulunmaktadır. Tedavi edilmediğinde ayak ve tırnak sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak mantarları, sıcak, nemli ve havasız ortamda bulunan ayak parmaklarının aralarını çok sevmektedirler. Buralarda yaşamalarının ispatı, parmaklar arasında meydana getirdikleri tahriş, deri üzerinde minik su kabarcıkları, koku ve beyaz döküntülerdir.

NASIL BULAŞIR?

Başkalarına ait özel eşyalar kullanılmamalıdır. Ortak kullanım alanlarındaki eşyaları kullanmamaya özen gösterilmelidir. Havuz, sauna ve hamamlarda çıplak ayaklarla dolaşmaya dikkat edilmelidir.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

1. Uygun ayakkabılar giyin. Mantarlar genellikle nemli ve havalandırması kötü olan yerlerde daha kolay çoğalır. Bu nedenle hafif, üstü açık ve iyi hava alabilen ayakkabı veya sandaletler giyiniz.

 • Mantarlar için bir liman haline gelebilen eski ayakkabıları atınız.
 • Eğer ayaklarınız fazla terliyorsa günde iki kez çoraplarınız değiştiriniz.
 • Özellikle pamuk veya yünlü kumaşlardan yapılmış çoraplar tercih ediniz. Nem emme özelliği olmadığı sürece sentetik çoraplar giymeyin.
 • Mümkün olduğunca ayaklarınızın güneş ışığı ve temiz hava ile temasını sağlayın.

2. Ayaklarınız kuru ve temiz tutun. Özellikle ayak parmaklarınızın arasını anti-bakteriyel sabunlar ile iyice yıkayın ve kurulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Enfeksiyon tekrarını önlemek için ayaklarınızı her yıkadığınızda temiz bir havlu kullanın.
 • Ayak parmakları arasına ve ayak etrafına anti-mantar ayak pudrası uygulayabilirsiniz.
 • Özellikle tırnak mantarı varsa ayak tırnaklarınızı kısa iken kesin ve daha temiz tutun.

3. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi sporcu ayağı ve ayak tırnağı gibi sorunlara karşı daha meyilli hale gelir. Bu nedenle bağışıklık siteminiz nasıl daha güçlendirebileceğiniz ve hastalıklara karşı koruyabileceğinize dikkat etmelisiniz.

 • Her gece yeterli uykunuzu alın.
 • Birçok meyve, sebze ve fındık gibi besinlerden dengeli şekilde beslenin.
 • Bir multi-vitamin takviyesinde haftada her gün ya da birkaç kez alın.
 • Vücudun gerekli D vitamini dozunu üretmesi için açık havada zaman geçirin.
 • Egzersiz, meditasyon, gevşeme veya diğer yöntemler ile stres ve kaygı bozukluğunu (anksiyete) yönetin.

4. Yeterli egzersiz yapın. Hepimiz egzersiz yapmanın sağlığımız için ne kadar iyi olduğunu biliyoruz. Ama enfeksiyonu defetmek ve tekrarını önlemek için bu özellikle önemlidir. Ayaklarımızda vücudunuzun diğer bölgelerine kıyasla kan dolaşımı daha az olduğu için bağışıklık sisteminin enfeksiyonları algılaması ve önlemesi biraz zordur.

 • Kan dolaşımını arttıracak şekilde düzenli egzersizlere (yürüme, yüzme, ya da hafif jimnastik gibi) eğer daha önce yapmadıysanız yavaş şekilde başlayınız.
 • Evde ya da spor salonunda ağırlık çalışabilirsiniz.
 • Asansörün yerine merdivenleri daha çok kullanmanız ve varacağınız yere biraz uzak yere park etmeniz de ekstra hareket için yardımcı olabilir.

TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Ayak mantarlarında uygun görülen bir Dermatologa gitmekte yarar vardır. Ayakta bulunan mantarın durumuna göre Dermatolog size krem, sprey türü ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar kuru ve temiz cilde uygulanmalı ve kullanımı mutlaka süreklilik gerektirmektedir. Ayak mantarlarının bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Halk arasında uygulanan en etkili yöntem olarak sarımsak tedavisi bilinmektedir. Hafif vakalarda tam iyileşme sağlamakta, ciddi vakalarda ise kayda değer rahatlama olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KARIN ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Alzheimer
Uçuk
Hacamat
Geçmişte Sarımsak
Arpacık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.