ayak mantarında bitkisel tedaviAYAK MANTARINA BİTKİSEL TEDAVİ

Mantarlar ayak derisine ve tırnaklara bulaşabilir. Cilde bulaşan mantar enfeksiyonlarından bilinen bir tanesi de “sporcu ayağı” dır ve ciltte yanma, pullanma ve kaşıntılara neden olur. Tedavi edilmediği takdirde ayak tırnaklarına da yayılabilir. Ayak mantarları hem kendi cildiniz hem de başka insanların cildine temas yoluyla geçme açısından bulaşıcıdır. Bu nedenle, enfeksiyonun tedavi edilmesi ve tekrarının önlenmesi oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sporcu Ayağı Enfeksiyonunun Tedavisi

Ayaklarınızın daha fazla kirlenmesini önleyiniz. Yaygın görülen bu enfeksiyon ayak parmakları ve ayak tabanlarındaki deriyi etkiler. Ayak tabanlarımız yere temas ettiğinden dolayı aynı zemine basan diğer insanlara da kolay şekilde bulaşabilir.

 • Ayakkabı ya da havlunuzu başkası ile paylaşmayın.
 • Soyunma odaları, umumi yüzme havuzları, umumi hamamlar ya da jimnastik salonlarında yalın ayak yürümekten kaçının.
 • Enfeksiyon geçene kadar duş esnasında terlik giyiniz.
 • Çorap ve çarşaf gibi çamaşırların diğer çamaşırları kirletmemesi için ayrı yıkayınız.
 • Ev banyosundaki yüzeyleri sürekli temiz tutun.
 • Günlük olarak temiz ve kuru çoraplar giyin. Spor sonrası da değişin.

Geleneksel ilaçlardan kullanabilirsiniz. Hafif vakalarda, reçetesiz satılan ilaçlar fayda sağlayabilir. Daha ciddi durumlar içinse reçeteli ilaçlar gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Anti-mantar merhem, sprey, toz veya kremler ​​uygulayın.
 • Butenafın (Lotrimin Ultra), klotrimazol (Lotrimin AF), mikonazol (Desenex, Zeasorb, diğerleri), terbinafin (Lamisil® AT) ve Tolnaftat (Tinactin, Ting) gibi reçeteli ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Ciddi durumlarda bir doktora başvurarak reçeteli ilaç yazdırınız. Klotrimazol ve Mikonazol gibi topikal ilaçlar; itrakonazol (Sporanox), flukonazol (Diflucan) ve terbinafin (Lamisil) gibi oral ilaçlar yazılabilir. Bu tür ilaçların antasit tedaviler ve bazı antikoagülanlar gibi diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğini unutmayınız.

Homeopatik tedaviler deneyebilirsiniz. Birçok geleneksel olmayan tedavilerin deri ve tırnakları etkileyen mantar enfeksiyonlar ile mücadelede etkili olduğu görülmüştür.

 • İçeriği %100 çay ağacı yağı olan ürünlerden günde 2-3 kez etkilenen bölgeye hafif uygulamalar yapmanız yararlı olacaktır.
 • Anti-mantar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmış olan greyfurt çekirdeği özünü de ilgili mağazalardan temin edip kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınıza üstü açık ayakkabı ve sandaletler giyiniz. Ayaklarınızın güneş ışığı ve temiz hava ile yeterince temasını sağlayın ve temiz ve kuru tutun.

Sporcu ayağı da dahil olmak üzere birçok mantar enfeksiyonu için etkili olduğu bilinen sarımsağı da kullanabilirsiniz. Sarımsağın içinde anti-mantar bileşikler yer almaktadır. Uygulama yapmak için; birkaç diş sarımsağı ezin ve ayak banyosunun için ekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içinde 30 dakika boyunca bekletin. Alternatif olarak, bir pamuk parçası yardımıyla 6–7 diş sarımsak tuz ile birlikte dövülür. Üzerine az miktar alkol ilave edilerek bir kavanozda 3–4 saat bekletilir. Bu sürenin sonunda kavanozdaki sıvı süzülerek kullanıma hazır hale getirilir. (tentür)Kullanmadan önce ayak ölü deri ve kirlerden arındırılır. Gece yatmadan önce kullanılması tavsiye edilmektedir. Tentür daha sonra bir pamuğa emdirilerek mantarlı alanlara uygulanır. Uygulama 2- 3 saat sürmeli, bu süre sonunda pamuklar çıkarılmalı ve hemen değil 3- 4 saat sonra yıkanmalıdır. Muameleler 3 gün ara ile tekrarlanır, 15 gün sürdürülür.

3 yıl süren bir araştırma sonucu elde edilen bitkisel çözüm ise GOP Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nden. Tedavide ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut kullanılıyor. %100 başarı elde edilen çalışmada ilaç üretimine geçildi. İlaç “Fungop” ismi ile piyasada yer almakta ve uygun fiyata satılmaktadır. İlacın herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rosacea (Gül Hastalığı) İçin Bitkisel Çözümler
Aerobik Egzersiz
Diyet ve kanserden korunma
Kenelerden Korunma Yolları
Domates Deyip Geçme: İşte 10 Faydası
Bel Ağrıları İçin Egzersizler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.