AYAK ORTASI AĞRISI VE YARALANMASIAyak Ortası Ağrısı ve Yaralanması

Ayağın ortası “Lisfranc” olarak isimlendirilir. Lisfranc eklem kompleksi eklem stabilitesini sağlayan, özel bir kemikli ve ligaman yapıya sahiptir. Orta ayak arkı stabilize ve yürüyüş için çok önemlidir. Yürüyüş sırasında, ön baldır kasları tarafından üretilen kuvvetleri orta ayağa aktarır. Bu bölgedeki kemiklerin kırılmış olması yada ayağın ortasını destekleyen ligamentlerin (bağlar) yırtılması sonucunda ağrı ve yaralanma meydana gelir. Yaralanmanın şiddeti basit yada karmaşık olabilir, ayağın ortasındaki birçok kemik ve eklemi etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lisfranc yaralanması genellikle bükülme yada düşme sonucu meydana gelen basit burkulmalardan kaynaklanır.  Fakat basit bir burkulma sonucu oluşmayan yaralanmalar (daha fazla eklem kırığı yada eklem yaralanması) daha ciddidir ve iyileşmesi aylarca sürebilir hatta cerrahi tedavi gerekebilir.

Ayak Altı (Tabanı) Ağrısı, Nedenleri, Tedavisi 

Lisfranc yaralanmaları orta ayağın eklemlerinin kıkırdağına zarar verme eğilimindedir. Kıkırdak ise kemiklerin uçlarını kaplayan ve eklemlerin düzgün hareket etmesini sağlayan yapılardır. Şiddetli orta ayak yaralanmaları cerrahi operasyon ile tedavi edilmezse kıkırdağa zarar verebilir ve orta ayak eklemlerinde artan stresten dolayı daha karmaşık cerrahi gerektiren düztabanlık ve artrit gibi diğer sorunlara neden olacaktır.  Hatta Lisfranc yaralanması başarılı bir şekilde tedavi edilse dahi ilerleyen yıllarda artrit gelişme olasılığı bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİRAyak Ortası Ağrısı ve Yaralanması Neden Olur

Ayak altında meydana gelen yaralanmalar genellikle düşme yada burkulma nedeni ile meydana gelir. Yaygın olarak futbolcularda görülür. Daha ağır olarak ise ayak altına alınan doğrudan bir travma yada çok yüksekten düşme buna neden olabilir. bu tür yaralanmalar çoğu zaman bir kırık yada eklemlerde bir çıkma ile sonuçlanmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Ayağın üstünde şişlik ve ağrı
 • Ayağın üst ve altında morarma
 • Ayakta durma veya yürüme ile kötüleşen ağrı. Koltuk değnekleri gerektirebilecek kadar şiddetli olabilir.
 • Burkulma için standart tedavi (dinlenme, buz, yükseklik) ağrı ve şişliği ortadan kaldırmaz ise, bir ortopedistten yardım istemelisiniz.

DOKTOR MUAYENESİ

Tıbbi geçmişiniz ve Fiziki Muayene

Belirtiler hakkında doktorunuz sizinle konuştuktan ve endişelerinizi tartıştıktan sonra, doktorunuz ayak ve ayak bileğinizi inceleyeceğiz. Bazı fiziksel testler ağrılı olsa da, bunların hiçbiri yaralanmanızı daha kötü hale getirmeyecektir. Doktorunuzun yapacağı spesifik şeyler şunlardır:

 • Ayak alt kısmındaki morarma. Bu, orta ayak ligamentlerinde yırtık veya orta ayak kemiği kırığı
 • Orta ayak boyunca basınca karşı hassasiyet
 • Orta ayak muayenesi sırasında ağrı testi. Doktorunuz topuğunuzu kavrayarak ayak ön tarafına doğru bükerek yaralanmış ayağı kontrol edebilir
 • Doktorunuz ayağınızı kavrayarak parmaklarınız aşağı-yukarı hareket ettirebilir ve bu sayede ağrının kaynağını tespit etmek isteyebilir.
 • Tek bacak topuk yükselişi isteyebilir ve bu sayede de yaralanmanın varlığı ve ölçüsü hakkında bilgilenmek isteyebilir.

Görüntüleme Testleri

Doktorunuz teşhisi doğrulamak için aşağıdaki testlerin yapılmasını isteyebilir;

 • X-ışınları (Röntgen). Kırık kemiklerin ve kemiklerin konumunu x-ışını ile görüntülenebilir. Aynı zamanda ayak altındaki eklemlerin dizilişini görüntüleyebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG). Bu test tendonlar gibi yumuşak dokuların daha iyi görüntülenmesini sağlayabilir.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT). Bu tarama, röntgenden daha detaylıdır ve ayağın kesit şeklinde görüntülenmesini sağlar. Şayet yaralanma ciddi ise cerrahın bir ameliyat planı yapabilmesi için gerekli olabilir.Lisfranc Yaralanması

TEDAVİ

Lisfranc yada ayak altı yaralanmasının tedavisi yaralanmanın ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır.

Cerrahi olmayan tedavi

Eğer eklemlerde hiçbir kırık yada çıkık mevcut değilse ve ligament tamamen parçalanmamışsa cerrahi dışındaki tedaviler kullanılabilir. Cerrahi dışı tedavi planı süresince 6 hafta boyunca ağırlığınızı taşımayacak bir alçı türü bir şey kullanmanız gerekebilecektir. Bu süre boyunca yaralı ayak üzerine ağırlığınızı vermemeye çalışmalısınız. Bu süre içerisinde doktorunuz gelişmeleri izlemek için röntgen çekmek isteyebilir.

Cerrahi Tedavi

Orta ayak eklemlerindeki bir kırık veya eklemlerin anormal konumlanmış olması durumunda cerrahi müdahale gerekli olabilir. Cerrahi tedavinin amacı eklemleri tekrar dizilemek ve normal pozisyonuna geri döndürmektir.

İnternal sabitleme. Bu prosedürde, kemikler doğru bir şekilde dizilmesi için plakalar veya vidalar kullanılır. Plakalar veya vidalar, normal olarak bir harekete sahip eklemler boyunca yerleştirilir daha sonra donanımın bir kısmı veya tamamı daha sonraki bir tarihte çıkarılabilir.

Birleştirme. Yaralanma şiddetli ve hasar tamir edilemez ise ilk cerrahi prosedür gibi birleştirme önerilebilir. Temel fikir, onların tek bir katı parça halinde iyileşmesini sağlamak için hasarlı kemikleri birbirine kaynaştırmaktır.

Bu prosedür ligamentler ciddi rüptüre olduğunda yada vidalar veya levha ile tamir edilemez eklemler bulunduğunda yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Cilt Morarması Nedenleri
Dil Karıncalanması Nedenleri
Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon
Uyluk Ağrısı Nasıl Geçer
Günlük Şeker Alımı
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.