AYAK PARMAĞI KARINCALANMASIAyak Parmağı Karıncalanması

Ayak parmağı karıncalanması ayak parmaklarının herhangi birisi içinde batışma hissidir ve yaralanma, uzun süre aynı pozisyonda oturma, ayakkabı vurması yada ayak parmağına kan akışını sınırlayan basit herhangi bir etmenden dolayı kaynaklanabilir. Daha da ileri olarak toksik maddeler yada sıcak veya soğuk nedeni ile ayak parmak sinirlerinde oluşan bir hasar durumu da ayak parmağında karıncalanmaya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak parmağında meydana gelen karıncalanmanın önemli nedenlerinden biri sinir uçlarındaki bir sorun nedeni ile ortaya çıkan periferik nöropatidir. Periferik nöropatinin bazen nedeni bilinmese de çoğu durumda diyabet ve alkolizm gibi özel hastalıklar nedeni ile ortaya çıkar.

Karıncalanma nedenine bağlı olarak ayağın dışında vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Karıncalanma sadece tek belirti şeklinde değil çoğu durumda buna ağrı ve uyuşma da eşlik eder. Ağrı ve karıncalanmanın süresi ve şiddeti nedenine bağlı olarak değişir. Bir yaralanma vakasında ayaktaki karıncalanma aniden ortaya çıkarken mevcut bir nöropati durumunda ise belirtiler yavaş başlangıçlı, devam eden ve daha da kötüleşme eğilimlidir.

Ayak parmağındaki karıncalanmanın ciddi olduğunu düşünüyorsanız derhal tedavi olmalısınız. İlerleyici durumlar sizde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle altta yatan neden belirlenmeli ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Hastalığın umursanmaması beyin hasarı (ayak parmağındaki karıncalanma inme nedeniyle olmuşsa), ilgili organın kaybı ve kalıcı sinir hasarına yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Parmağı Karıncalanması NedenleriBAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Ayak parmağı karıncalanmasının altta yatan nedenine bağlı olarak farklı belirtiler oluşabilir. Belirtiler sadece ayağı etkileyebilir yada vücudun farklı bölümlerinde de ortaya çıkabilir. Ayak parmağında, karıncalanmaya ek olarak kanama, kabarma, yanma duygusu, uyuşma, ağrı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik meydana gelebilir.

Bunun dışında his değişiklikleri, yürüyüş zorlukları, dokunmaya karşı hassasiyet, ülser ve eklem ağrısı gibi ayak problemleri, koordinasyon güçlüğü, kas zayıflığı ve sinir ağrısı, vücudun diğer bölgelerinde uyuşukluk veya karıncalanma, yürürken ağrı hissetme ve geceleri kötüleşen keskin ağrı deneyimleri şeklinde vücudun diğer bölümlerinde belirtiler yaşanabilir.

DİKKAT!!! Vücudun bir tarafında uyuşma veya güçsüzlük ile birlikte ani ayak parmağı karıncalanma inme işareti olabilir. İnmenin diğer belirtileri arasında bilinç değişimleri, karışıklık ve tepkisizlik, konuşma bozukluğu, felç ya da kısmi felç, ani görme değişikliği, görme kaybı ya da göz ağrısı ve şiddetli baş ağrısı yer almaktadır. İnme, hayatı tehdit eden bir durumdur acil yardım istenmelidir.

AYAK PARMAĞI KARINCALANMASI NEDENLERİ

Ayak parmağı karıncalanmasına sinir veya ayak derisindeki sorunlar neden olabilir. Yanı sıra periferik nöropati ve inme gibi sinirleri etkileyen bozukluklar da karıncalanma ayak neden olabilir. Genel olarak sınıflandıracak olursak;

 • Toksinler veya zehirlere maruz kalma
 • Soğuk maruz kalma
 • Donma
 • Yaralanma
 • Periferal arter hastalığı gibi iskemi vakası (herhangi bir dokuya kanın yetersiz akışı)
 • Periferik nöropati (Beyin ve omurilik dışında bulunan sinirlerin bozukluğu nedeni ile ortaya çıkan hastalık)
 • Sinirlere yapılan basınç

Karıncalanmaya neden olan hastalıklarAyak Parmağı Karıncalanması Sebepleri

Ayak parmağındaki karıncalanmaya bazı hastalıklar da neden olabilir;

 • Alkolik nöropati (aşırı alkol tüketimi ile ilişkili sinir hasarı)
 • Diyabet (hücrelerin şeker kullanma yeteneğini etkileyen kronik hastalık)
 • Guillain-Barre sendromu (otoimmün sinir bozukluğu)
 • İnsan bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV) enfeksiyonu ve tedavisi
 • Multipl skleroz (zayıflık, koordinasyon, denge zorlukları şeklinde belirti veren beyin ve omuriliği etkileyen hastalık)
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık)
 • Zona (vücutta etkin olmayacak şekilde duran suçiçeği virüsünün tekrar aktif hale geçmesi)
 • Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı bozukluk)
 • Vitamini eksikliği özellikle B12 vitamini

Ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenler

 • İnme
 • Geçici iskemik atak (Yaklaşan bir inmenin uyarı işareti olabilen geçici inme benzeri semptomlar)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sigaranin Etkileri
Akinezi
Midede Dolgunluk Hissi Nedenleri
EKLEM AĞRISININ NEDENLERİ VE SONUÇLARI
LENF DÜĞÜMLERİ NEDEN ŞİŞER?
Kanlı İshal İle Ortaya Çıkan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.