AYAK PARMAKLARINDA KIRIK

Ayak üzerine ağırlık düşmesi ya da hareket esnasında ayağın bir yere çarpması sonucu ayak parmaklarında kırık oluşması sık karşılaşılan bir durumdur.

Çoğu durumda tek parmakta sorun oluştuğundan dolayı kırık yerine oturtulduktan ve gerekli tedavi uygulandıktan sonra parmak yanındaki diğer parmağa bantlanarak sabitlenir. Ancak eğer kırılma ciddi ise ve özellikle ayak başparmağında gerçekleşmişse, alçıya alınması ya da cerrahi müdahalede bulunulması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak parmağı kırıklarının çoğu genellikle dört ile altı hafta içerisinde iyileşmektedir. Yine de kırılmanın gerçekleştiği yer ve kırılma şiddetine göre enfeksiyon oluşabilir ya da ileride osteoartrit gelişebilir.

BELİRTİLER

Ayak parmağında kırılma olduğunu;

• Kırılma bölgesinde şiddetli şekilde ağrı

• Kırık etrafındaki yumuşak dokularda şişme

• Parmakta gözle görünür şekilde deformite (şekil değişikliği)

• Hassasiyet

• Kan dolaşımındaki bozukluğa bağlı olarak uyuşma

Sponsorlu Bağlantılar

• Renk değişikliği gibi belirtilerden anlayabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Ayak parmaklarınızda ağrı, şişlik ve renk değişikliği gibi belirtilere neden olacak vurma, çarpma gibi bir yaralanma yaşarsanız, bu belirtiler birkaç günden fazla sürerse ve parmaklardaki rahatsızlık ayakkabı giymenize ve yürümenize engel oluşturursa bir doktora görünmeniz önerilir. Yaralanma sonrası ayak parmağının normal şeklini kaybetmesi (deformite olması) kırılma veya yerinden çıkma ihtimalini yükseltir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Ayak parmağı kırıklarının en yaygın nedenleri arasında ayağın bir yere yanlışlıkla çarpması, direk darbe alması, ayaklara yüklenme, burkulma veya üzerine ağırlık düşürülmesi gösterilebilir. 

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Şişmanlık, aşırı kilolu olma, uygun olmayan spor ayakkabıları, osteoporoz gibi kemik veya eklem hastalıkları ve diyetlerde kalsiyum eksikliği parmak kırıkları oluşma riskini yükselten faktörlerdir.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Parmak kırığına bağlı gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

• Enfeksiyon: Kemik kırığının olduğu bölgedeki ciltte açıklık oluşmuşsa kemiklerin enfeksiyon kapma riski daha fazladır.

• Osteoartrit: Aşınma ve yıpranmalara neden olan bu artrit tipi eklemlerde meydana gelen kırıklarda daha çok görülür.

Daha az rastlanan olası komplikasyonlar ise şunlardır:

• Komşu sinirler, bağlar, kirişler, kaslar, kan damarları veya dokularda baskı veya yaralanma meydana gelmesi

• Kırığın geç kaynaması ve geç iyileşmesi

• Kırılma olan bölgede kan dolaşımının bozulması

• Kemik boyunda kısalma olması

• Tekrarlayan sakatlıklar nedeniyle eklemlerin stabil olmaması

• Faaliyetlere erken dönüldüğü için iyileşme süresinin uzaması

• Tekrarlayan sakatlıklara daha eğilimli hale gelmek

TESTLER VE TEŞHİS

İlk olarak fiziki bir muayene yapılacaktır. Muayene sırasında doktorunuz ayak parmaklarındaki hassas ve yaralanmış bölgeyi kontrol edecektir. Ayrıca kırık parmağın etrafındaki deriyi de inceleyerek parmağa hala yeterli miktarda kan akımı ve sinir iletimi olup olmadığına bakacaktır.
Fiziki muayene ile kırıktan emin olunamadıysa, kesin tanıyı koymak için değişik açılardan çekilen röntgen görüntülerinden faydalanılır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

1. İlaç kullanımı
Basit ayak parmağı kırıklarında genellikle eczanelerden reçetesiz de alınabilen “ibuprofen”, “naproksen sodyum” veya asetaminofen gibi ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar kullanılır. Eğer kırılmalar ciddi ise daha etkili ağrı kesiciler reçete edilir.

2. Redüksiyon (kırığın yerine oturtulması)
Kırılan veya yerinden çıkan kemikleri tekrar yerine oturtmak için redüksiyon denilen işlem uygulanır. Cerrahi müdahale içermez. Buz konarak ya da enjekteksiyonla anestezi yapılarak bölgenin uyuşması sağlanır.

3. Alçıya alma ve sabitleme
Kırıkların iyileşmesi ve yerinden oynamaması için aşağıdaki sabitleme yöntemleri kullanılır:

Bandaj: Kırığın meydana geldiği parmak başparmağın dışında küçük parmaklardan biri ve kırık basit bir kırık ise, kırık olan parmak işlem gördükten sonra komşu parmakla birlikte bantlanır. Yanındaki diğer parmak bir atel görevi görmüş olur. Yapışan parmakların arasında tahriş oluşmasını önlemek için araya gazlı bez konulabilir ve gerektiğinde değişilir.

Sert tabanlı ayakkabı giyilmesi: Doktorunuz ameliyat sonrası tabanı sert ve üstü yumuşak olan bir ayakkabı giymenizi önerecektir. Bu tür bir ayakkabı esnemeyi önleyecek ve ayağın şişmesi durumunda ayağa daha geniş alan sağlayacaktır.

Alçıya alma: Parmak kırıkları bir arada duramayacak şekilde ise alçı yapılması istenecektir.

4. Ameliyat
Bazı durumlarda tam iyileşme sağlanması ve parmakların uygun konuma gelmesi için özel vida, levha ve mil kullanılması gerekebilir.

YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI

Ayağın yüksekte tutulması ve buz kompresi yapılması şişkinlik ve ağrıları azaltmaya yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunca yaralanmış bölgenin kalbinizden daha yüksekte tutulmasına dikkat ediniz. Buz kullandığınızda deri ile direk temas etmesindense bir havluya sarılması daha iyi olacaktır. 20 dakikada bir buzlu havluyu değiştirebilirsiniz.

Faaliyetlerde sabitlenmeyen kas guruplarını çalıştırınız. Tedaviden sonra aktivitelere yavaş yavaş başlayın ve tam iyileşmeden de araba kullanmayın.

Tedavi sürecinde aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza bildiriniz:

 • Tırnak altlarındaki deride mavi ve gri şeklinde renk değişikliği gözlenirse,
 • Parmaklarda uyuşma veya his kaybı yaşanırsa,
 • Ağrı ve şişkinlikte artış veya ameliyat yerinde akıntı varsa,
 • Baş ağrısı, kas ağrısı, baş dönmesi, genel bir hastalık hissi veya yüksek ateş şeklinde enfeksiyon belirtileri yaşarsanız,
 • Bulantı ve kusma varsa doktorunuza tekrar görünmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  elif

  Iyi aksamlar benim sol ayak 4 . Parmağımın iki yerinde kırık var fakat 40 gün olmasına rağmen kaynamiyor ve sıkıntı şu ki daha 17 yaşındayım. Sizce verrahi bir operasyon gerekecek mi?

  esra

  Mrb sag ayagimin 3parmagi kirildi 42 gun alcida kalmasina ragmen cikinca morluklar ve sislik oldu suanda onlar gecti ama ayagimi hic basamiyorumm alci cikali 1hafta oldu halen basamiyorum acaba ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz?

  Tekrardan doktora giderek durumunuzu anlatabilir ve tedavi olabilirsiniz. Hastahanelerin ortopedi bölümleri durumunuzla ilgilenecektir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  eyup

  parmaga atel takarlar

  ysn

  benim sol ayak 4. parmağıma fiksatör takıldı uzaması için ama kemik kaynamadı şimdi iste kalçamdan kemik alıp parmağıma koydular sizce nekadar sürer kemiğin kaynaması. veya kaynamaya başlamışmıdır 25 gün oldu

  ahmet

  merhaba ben abimle gures oynarken sol ayak en buyuk parmagim abimin ayagina carpti ve sisti ve uzerinde morluklar var acaba parmagim kirildimi yoksa yerinden mi cikti lutfen cok acil cevap yazin…

  DELİ

  Merhaba ben yaklaşıkl 3-4 ay önce ayak parmağımı kırdım tam eklem yerinden 2 3 hafta açıda kaldı ama sonra eklem yerinde hala morluk var napçam doktor 1 haftada düzelir demişti 4 ay geçti düzelmedi eskisi gibi sıkamıyorum birde bi his var ayak parmağımda uyuşukluk gibi ama o şişliği nasıl indireceğimi bulamadım lütfen yardımcı olunuz

  Nermin

  Bu kadar güzel,anlaşılır,aydınlatıcı ve doğru bilgiler için çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum. Emeği olan herkese saygılar…

  mahmut

  arkadaslar;ben sol ayak baş parmağımı duvara yanlislikla vurdum.sonra hastaneye gittim.röntgen çektim.doktor,kırık var dedi ve ayağımı alçıya aldılar.ama ağrı çok az hissediyorum.yardim edebilirmisiniz.

  Zavallı

  sağ ayağımda serçe parmağımın kırıldığından şüpheliyim çünkü çok sert bir biçimde bilgisayar masasının köşesine vurdum parmağım kırmızılaştı ve yana kayık görünüyor üstüne basamıyorum bu gün oldu ve çok acıyor nasıl iyileşecek (annem kızdığı için muhtemelen bir hafta sonra gideceğiz yaşım 12)

  Muhammet

  Ayak bas parmagım kırıldı doktor alçıya aldı ama ben atel yapsam topugumun üstüne bassam bi problem olurmu ?

  Metin muratlar

  Selam sol ayak baş parmagım eklem yerinden kırılmış 15 gün alcıda kaldı kırık kaynamamış doktor alcısız iyleşir dedi acaba iyleşirmi ne yapmam gerek doktor ilk olay esnsında amaliyat olurmusun diye sordu faydası olackmı diye sordugumda çok bir şeyin degişmiyecgini belirti bende bununu üzerine amaliyat tercih etmedim şimdi nasıl bir yol izlemeliyim teşkürler

  ayfer

  ayagıma mermer düştü baş parmakta kırık var morluk var kaç günde iyleşir

  mustafa

  Esim sol bas barmagimda kirik olusmus hafta sonu oldugunda acil doktor sadece sabitleme yapti agirsi gecmiyor ne yapabiliriz

  ayfer

  benim ayagımda baş parmak kırıldı 1 ay oldu halen alçıda kaynamamış

  mustafa

  pas parmagım sıstı az morarıklık var sadece ustune basınca azıyor kırılmısmıdır ?

  Gül

  6 ay önce ayağımın küçük parmağı kapının altında kaldı şişlik ve ağrı bu zaman içersinde geçmedi ne yapmam gerekiyor

  İrfan

  Benim oglumunda kirildi ayagindaki parmaginin biri tavsiye uzerine siyah cekirdekli uzumu iyice ezdim ve kirik olan yere koydum .O bolgede morluk vardi sabaha kadar normale dindu ve agrisinida biraz rahatlatti ,tavsiye ederim,Rabbim sifa versin

  Melis

  LÜTFEN ACİL CEVAP
  AYAK SERÇE PARMAĞIN YANINDAKİ PARMAĞIMDA ŞİSKİNLİK AĞRI VAR DOKTORA GİDMELİ MİYİM

  Kesinlikle gitmelisiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı
Kalp Krizinde Acil Müdahale Nasıl Yapılır
Göze Yabancı Cisim Kaçması
İkinci Derece El Yanıkları İçin Müdahale
Alkol Zehirlenmesi
Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.