ayak-parmak-arasi-kasintiAyak Parmak Arası Kaşıntısı Neden Olur?

Ayak parmak arasındaki kaşıntı genellikle mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişir. Bunun yanında bir alerjik reaksiyon da bu tür kaşıntılara neden olabilir. Diğer yandan ayak parmakları böcek sokmalarına bağlı olarak gelişebilir. Şeker hastalığı gibi sistemik rahatsızlıklardan bazıları da parmak aralarında kaşıntıya sebep olabilir. Egzama vücudun birçok yerini etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle el ve ayaklar egzamadan bolca nasibini alan organlarımızdır. Yazımızda yukarıda bahsedilen durumların her birini ele alarak rahatsızlığınızın nedenini ortaya çıkartmaya çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Mantar Enfeksiyonlarına Bağlı Parmak arası kaşıntılar:

ayak-mantar-kasinti

Mantar enfeksiyonları nemli kalan ve sürekli kapalı olan bölgelerde sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ayaklarımız gün boyu kapalı kalabilen ve bu kapalılıktan dolayı nemini kaybetmeyen organlardır. Ayaklar özellikle yaz sıcaklarının hüküm sürdüğü ayaklarda terlemeye bağlı olarak vücut sıvıları tarafından etkilenir. Mantar dediğimiz organizmalar ise nemi, kapalı ortamları ve özellikle organik atıkların bol olduğu yerleri sever. Ayaklar ve parmak araları mantarlar için bu yönlerden zengin bölgelerdir. Dolayısıyla mantarlar ayaklarda ve özellikle ayak parmaklarında daha çabuk ürer ve çoğalırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Parmak aralarındaki kaşıntının mantar türevi organizmalardan kaynaklandığını anlamanın en kolay yolu parmak aralarını gözle muayene etmekten geçer. Parmak araları kontrol edildiğinde kaşıntı olan yerlerin beyaz olması, buraların tırnakla kaşındığında derinin koparak dökülüyor olması gibi durumlar ayaklarda mantar enfeksiyonunu akla getirir. Kaşıntının özellikle yaz aylarında artıp kış aylarında azalıyor olması ise mantar enfeksiyonu fikrini güçlendirir. Bütün bu belirtilerin yanında teşhis uzman bir doktor tarafından konulur ve buna bağlı olarak tedavi yürütülür.

Bitkisel Tedavi:

Mantar gibi organizmalar özellikle tuzlu ortamlardan etkilenen canlılardır. Bu organizmalar ayrıca sarımsak gibi bitkilerdeki maddelerden de olumsuz etkilenirler. Yapacağımız tentür de bu iki maddeyi kullanacağız. Bu maddelerin bir birine karışması ve sarımsaktaki etken maddelerin çıkarılabilmesi için alkol kullanacağız.

2-3 diş sarımsak bir çay kaşığı tuzla birlikte dövülür ve pelte haline getirilir. Bu pelte yarım çay bardağı alkolün içerisine eklenir. Oluşturulan bu karışım günde 2 kere karıştırılarak 2-3 gün beklenir. Bu bekleme sırasında çay bardağının doğrudan güneş görmeyen bir ortamda bekletilmesi gerekmektedir. Oluşan karışım başka bir kaba süzülür. Oluşan sıvı bir pamuğa emdirilerek 3 gün boyunca parmak aralarına konulur ve 15 dk beklenir. Bekleme süresinin 15 dk geçmemesi önemlidir. Sarımsak etkin maddeleri yakıcıdır ve sorunlara neden olabilir. İlacın etkisinin artırılması için parmak aralarındaki beyaz derinin soyulması faydalıdır.

Alerjik Reaksiyonlara Bağlı Parmak Kaşıntıları:

ayak-alerjisi-kasinti

Alerjik reaksiyonlar genellikle geniş vücut alanlarını etkiler. Ayağın bir bölümüyle birlikte parmak araları da kaşınıyorsa ayrıca kızarıklık varsa ve kaşınan yerlerde ateş hissediliyorsa alerjik reaksiyonlardan şüphe edilir. Bu kaşıntının nedeni uzman bir doktor tarafından teşhis edilir ve sonucunda da tedavisi yapılır. Alerjik kaşıntıların teşhisi hastanelerde yapılacak özel testler sayesinde mümkündür.

Böcek Isırıklarına Bağlı Parmak Kaşıntıları:

ayak-parmak-bocek-sokmasi

Bu kaşıntıların lokal yani bölgesel olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Böcek ısırıklarına bağlı kaşıntılar çok küçük bir alandan başlar ve gün be gün yayılarak genişler. Böcek ısırığı olan yer açıkça bellidir ve etrafına nazaran daha fazla kızarmıştır. Bu tür durumlar kolaylıkla anlaşılabilir.

Alternatif Tedavisi:

Sokmanın tespit edildiği bölge kaşınarak tahriş edildikten sonra bu bölge tuzla ovulabilir. Özellikle sivrisinek ısırıklarına tuzla ovma iyi bir tedavi sağlar. Yine bu bölge sirkeyle yıkanabilir. Sirke böcek alerjisine neden olan birçok kimyasalın işleyişini engelleyebilmektedir.

Sistemik Hastalıklara Bağlı Parmak Kaşıntıları:

sistemik-hastalik-kasinti

Şeker hastalığı gibi sistemik rahatsızlıklar kaşıntılara neden olurlar bu tür kaşıntılar genellikle kızarıklık gibi görülen bir etki olmadan gerçekleşir. Kaşıntı vücutta böcek geziniyor hissi vererek başlar ve hastalığın seyrine göre şiddetlenir ya da azalır. Bu tür kaşıntıların teşhisi kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Eğer bildiğiniz bir sistemik rahatsızlığınız varsa ve el ayak gibi organlarınızda kaşıntılar yaşıyorsanız bu hastalığınızın şiddetlendiği yönünde bir delil olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Egzamaya Bağlı Ayak ve Parmak Kaşıntısı:

egzama-ayak-kasintisi

Egzama aslında bütün vücudu etkileyebilen bir hastalıktır. Vücutta çok ciddi kaşıntılara ve bu kaşıntılar sonucunda da kızarıklık ve döküntülere neden olur. Egzama ayak ve parmaklarda karakteristik belirtiler verir. Resme baktığınızda egzamaya bağlı rahatsızlığı rahatlıkla teşhis edebilirsiniz. Bu rahatsızlığın neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak alınan besinlerin ve karaciğer rahatsızlıklarının egzamayı artırdığı bilinmektedir. Egzamaya bağlı Ayak ve parmak kaşıntılarının tedavisi çoğunlukla mümkün değildir. Ancak bu rahatsızlıkların hafifletilmesi mümkün olabilmektedir. Kişi kaşıntılarının artması ve yediği besinler arasındaki ilişkiyi öğrenirse ya da egzamaya neden olan iç organ hastalıklarını teşhis ettirebilirse bu rahatsızlıkla baş edebilir. Bir iç hastalıkları uzmanına muayene olarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Hastanelerin dahiliye yada iç hastalıkları bölümlerinden randevu almanızı öneriyoruz.

Parmak Kaşıntısı İçin Hangi Bölüme gitmeliyim?

Bu rahatsızlıkların büyük bir bölümü deriyle alakalıdır. Hastanelerin dermatoloji yani cildiye poliklinikleri kaşıntı hastalıklarını teşhis ve tedavi edecek bölümlerdir. Randevu alırken cildiye yani dermatoloji polikliniklerini seçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El ve Ayaklarda Terleme
Balık Taşı
Hıçkırık Neden Olur? Tedavisi Nedir?
Hangi Durumlarda Kalp Hastaları Aspirin Almamalı
Boşaltım sistemi organları
Erkeklerde Normal Tansiyon Değeri Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.