AYAK ŞİŞMESİ NEDİR?
Bedendeki, herhangi bir uzuvdaki şişlik sıvı birikmesi sonucu oluşur. Şişlik ise bilimsel olarak Ödem olarak nitelendirilir. Ödem sonucu söz konusu organ, standart büyüklüğünden daha büyük görünecektir. Bazı ödemlerde ateş, ağrı, kaşıntı, sızı görülebileceği gibi bir takım ödemlerde ise ağrı olmamaktadır.
Ayak şişmeleri ile ilgili çoğu durumda hayati tehlike bulunmamaktadır. Riskli olan durumlar doku hasarı ve kanaması durmayan vakalardır. Bu vakalar çok acil bakım gerektiren tıbbi durumlardır.
AYAK ŞİŞMESİ HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?
Ayak şişmesi ile gelen bir hastada, özellikle iki ayak da şişmişse kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği düşünülebilir. Bu durumda önce bir dahiliye uzmanına baş vurmak gereklidir. Bunun için yapılan basitçe bir test bacağın diz altında kemiğin olduğu bölgede parmakla bastığınızda eğer bir çukurluk kalıyorsa buna iz bırakan ödem adı verilmektedir. Bu şekilde iki ayakta da görülen bir bulgu genellikle kalp yetmezliği ya da varislerin yani toplar damarların genişlemesine bağlı bir toplar damar ağında kan göllenmesini gösteren bir belirtidir ve mutlaka dahiliye uzmanına gitmesi gerekir.
Ancak tek taraflı bir ödem şişlik varsa o zaman o bölgedeki problemleri ortaya çıkarmaya yönelik teşhis yöntemlerine gidilmelidir ki bu da ultrason, çekilen tomografik tetkikler, hastanın ayrıntılı muayenesi bu soruna yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu şişlikler ağrısız olabileceği gibi, ağrılı olup değişik şekillerde morarma, kaşıntı, hissizlik, kızarıklık, sertlik ve hassasiyet gibi belirtiler de edebilir. Buna ek olarak, bazı spesifik durumlarda osteomyelit, ayağın yumuşak doku veya derideki bir enfeksiyondan söz edilebilmektedir.


AYAK ŞİŞMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Ayak şişmesi birçok nedenle olabilir. Uzun süre ayakta kalma, gebelikler, burkulmalar, kalp ve dolaşım sistemi bozuklukları gibi birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenle ayak şişmelerini tek taraflı ve iki taraflı ayak şişmeleri olarak ikiye ayırırsak daha sağlıklı bir yaklaşımda bulunmuş oluruz.
İki taraflı olanlar genellikle kalp, böbrek yetmezliği gibi sistemik hastalıkların habercisi olabilir.
Tek taraflı olanlar ise o uzvun travmalar sonrası oluşabilecek zedelenmelerini ve ya tendinitlenmelerini yani kiriş iltihaplarını veya o bölgeye ait basılarla oluşan yetmezlikleri göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

romatoit artrite bağlı ayak şişmesiBu bakımdan ayak şişmelerinde tek taraflı mı iki taraflı mı ayırt etmek ve ondan sonra teşhis için tedavileri bir kademe ileriye götürmeye yardımcı olur. Ayak şişmesi durumu bir hastalığın işareti, ayak yada bütün vücudu etkileyen bir yaralanma belirtisi olabilir. Şişmenin büyüklüğü yada şiddeti şişmenin altında yatan nedene bağlıdır. Örneğin, ayakta veya uzun süre oturma küçük ve geçici ayak şişmesine neden olabilir. Şiddetli şişlik kalp yetmezliği veya artrit gibi tıbbi bir durum olarak yada bir kırık kemik veya incinme bir yaralanma sonucu olabilir. Ayak şişliği süresi elbette nedenine bağlı olarak değişir. Yaralanmanın neden olduğu şişlikte sıklıkla ani bir başlangıç vardır. Diğer durumlarda mesela önemli bir rahatsızlığın sonucunda ayak şişliği yavaş gelişir ve sürer veya zamanla kötüleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    kemal

    slm merhaba bnm adım kemal ayak şişmen 2 gündür var ve 2 ayağımda cok şiş morluklarda var ne yapmalıyım gecmesi için cok tehlikeli bidurum olurmu bir hafta kadar beklesem

    ulas

    Merhabalar. Yürümeye başladıktan veya ayakta durmaya başladıktan bir süre sonra ayağımda şişlik hissediyorum ve zamanla bacağıma doğru yayılıyor ve kaşınıyor aynı zamanda bacağım ateş gibi oluyor. Ne düşünüyorsunuz, cevaplarsanız çok sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Siğarayı Bırakmayı Sürdürün
Bağırsak Kurdu
KARIN AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?
Mide Ağrıları
Kanserin Uyarıcı İşaretleri
Uyku Bozuklukları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.