AYAK ŞİŞMESİ NEDİR?
Bedendeki, herhangi bir uzuvdaki şişlik sıvı birikmesi sonucu oluşur. Şişlik ise bilimsel olarak Ödem olarak nitelendirilir. Ödem sonucu söz konusu organ, standart büyüklüğünden daha büyük görünecektir. Bazı ödemlerde ateş, ağrı, kaşıntı, sızı görülebileceği gibi bir takım ödemlerde ise ağrı olmamaktadır.
Ayak şişmeleri ile ilgili çoğu durumda hayati tehlike bulunmamaktadır. Riskli olan durumlar doku hasarı ve kanaması durmayan vakalardır. Bu vakalar çok acil bakım gerektiren tıbbi durumlardır.
AYAK ŞİŞMESİ HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?
Ayak şişmesi ile gelen bir hastada, özellikle iki ayak da şişmişse kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği düşünülebilir. Bu durumda önce bir dahiliye uzmanına baş vurmak gereklidir. Bunun için yapılan basitçe bir test bacağın diz altında kemiğin olduğu bölgede parmakla bastığınızda eğer bir çukurluk kalıyorsa buna iz bırakan ödem adı verilmektedir. Bu şekilde iki ayakta da görülen bir bulgu genellikle kalp yetmezliği ya da varislerin yani toplar damarların genişlemesine bağlı bir toplar damar ağında kan göllenmesini gösteren bir belirtidir ve mutlaka dahiliye uzmanına gitmesi gerekir.
Ancak tek taraflı bir ödem şişlik varsa o zaman o bölgedeki problemleri ortaya çıkarmaya yönelik teşhis yöntemlerine gidilmelidir ki bu da ultrason, çekilen tomografik tetkikler, hastanın ayrıntılı muayenesi bu soruna yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu şişlikler ağrısız olabileceği gibi, ağrılı olup değişik şekillerde morarma, kaşıntı, hissizlik, kızarıklık, sertlik ve hassasiyet gibi belirtiler de edebilir. Buna ek olarak, bazı spesifik durumlarda osteomyelit, ayağın yumuşak doku veya derideki bir enfeksiyondan söz edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


AYAK ŞİŞMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Ayak şişmesi birçok nedenle olabilir. Uzun süre ayakta kalma, gebelikler, burkulmalar, kalp ve dolaşım sistemi bozuklukları gibi birçok nedene bağlı olabilir. Bu nedenle ayak şişmelerini tek taraflı ve iki taraflı ayak şişmeleri olarak ikiye ayırırsak daha sağlıklı bir yaklaşımda bulunmuş oluruz.
İki taraflı olanlar genellikle kalp, böbrek yetmezliği gibi sistemik hastalıkların habercisi olabilir.
Tek taraflı olanlar ise o uzvun travmalar sonrası oluşabilecek zedelenmelerini ve ya tendinitlenmelerini yani kiriş iltihaplarını veya o bölgeye ait basılarla oluşan yetmezlikleri göstermektedir.

romatoit artrite bağlı ayak şişmesiBu bakımdan ayak şişmelerinde tek taraflı mı iki taraflı mı ayırt etmek ve ondan sonra teşhis için tedavileri bir kademe ileriye götürmeye yardımcı olur. Ayak şişmesi durumu bir hastalığın işareti, ayak yada bütün vücudu etkileyen bir yaralanma belirtisi olabilir. Şişmenin büyüklüğü yada şiddeti şişmenin altında yatan nedene bağlıdır. Örneğin, ayakta veya uzun süre oturma küçük ve geçici ayak şişmesine neden olabilir. Şiddetli şişlik kalp yetmezliği veya artrit gibi tıbbi bir durum olarak yada bir kırık kemik veya incinme bir yaralanma sonucu olabilir. Ayak şişliği süresi elbette nedenine bağlı olarak değişir. Yaralanmanın neden olduğu şişlikte sıklıkla ani bir başlangıç vardır. Diğer durumlarda mesela önemli bir rahatsızlığın sonucunda ayak şişliği yavaş gelişir ve sürer veya zamanla kötüleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Merve U.

  hayirli gunler, ben Merve U. hollandadan yaziyorum. bir sorum olacakti ; annemin 13 gunden beri ayaginda sislik var bu ilk gunlerde agirip atesleniyordu , simdi agrisi ve ateslenmesi gecti ama annem ayaga kalkinca uzerine basinca daha cok sisip kizarip morariyo , burdaki doktorlara gozuktu fakat sargi sardilar ve hic bir faydasi dokunmadi aksine daha cok sisti , gecmesi icin ne yapa biliriz? cevabinizi bekliyorum.

  Yazımızdan da anlaşılacağı üzere ayak şişmesi ve ağrısının birden fazla sebebi vardır. Ağrı ve şişlik şikayetinin altta yatan sebebini bulmak için mutlaka ileri teşhis ve tetkik yöntemleri kullanılmalıdır. Buradan sizlere yardımcı olmamızın imkanı yoktur. Doktorunuzu değiştirerek yeniden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız çok önemlidir.

  fulya

  ben fmf hastasıyım vücudumda şişlikler çıkıyo ilk başta fındık kadar kızarık bi şekilde çıkıyo daha sonra ceviz büyüklüğüne kadar ulaşıyo fakat bu şişlikler bazen 5 bazen 7 veya 8 gün arasında geçiyo kendiliğinden. nefroloji doktorum beni hematolojiye yönlendirdi orasıda bana doku kanaması olduğunu ve romotolojiye gitmemi söyledi. burun kanamalrımda oluyo bana bi cevap lütfen

  ismail k

  sa bugun top oynarken arkadaşım sag ayama vurdu ondan sonra ayak baş parmagım uyuştu 1,2 arıdıktan sonra şişti şuan üzerine basamıyorum kırık veya cıkık olabilirmi

  mustafa

  ismail ayagın çıkmış kırık şişmez

  Suleyman d

  Mrhb benim ayak tabanımın topuk başlangıç kısmında tatlı bir kaşıntıyla başlayan beze gibi topak oluşuyor dıştan çok belli olmuyor fakat basınca ağrı ve topağı hissediyorum birkaç gün içinde geçiyor aralıklarla böyle oluyor doktorada gittim ama cevap alamadım yardımcı olursanız sevinirim.

  Bu durumu iyi gözlemleyiniz. Özellikle yemeği çok kaçırdığınız zamanlardan 1-2 gün sonra bu durum oluşuyorsa, bir uyku basması, nedensiz vücut kaşıntısı yada vücutta aşırı derecede sivilce oluşumu bu ayak topuğu kaşıntısına eşlik ediyorsa mutlaka bir doktora başvurunuz. Hastahanelerin dahiliye servisleri bu durumunuz için detaylı tetkik ve daha sonra da tedavi yapabilecek yerlerdir.

  fatma

  merhaba sabahları ayaklarım normal oluyor ama belli bi saatten sonrada iki ayağımda şişiyor işimde ayakta bi iş değil neden olabilir.

  Ayak şişmesine neden olan faktörler sadece ayakta durmak değildir. Ayrıca alınan ilaçlar(sabah ilaç alıyor olabilir misini?) oturduğumuz yerin bacak arkasından damarlarımızı sıkıştırıyor oluşu da bacak şişmesine neden olan durumlar arasında sıralanır.

  ahmet d

  benim ayak topuklarımın arka kısımlarında ki deriler önce çatlayıp sonra kuruyor ve sert bir hale geliyor neden dir acaba.

  Bu durum genelde yaz aylarında terlik, sandalet vb kullanımı nedeniyle olmaktadır. Çatlaklar için iyi bir antiseptik krem alıp ayağınızı çorapla giyilecek kapalı ayakkabılarda tutarsanız kısa sürede çatlaklar azalıp yok olacaktır. Günde 2 kerede ılık ama sabunsuz suyla yıkamaya çalışınız. Yıkadıktan sonra ayaklarınızı mutlaka kurulayınız.

  ıraz

  Merhaba ben diş… Öğrencisiyim. Diyabetus Mellitus…

  Değerli ziyaretçimiz sorunuzu ve bizim bu soruya verdiğimiz cevabı şurada ele aldık. Buradan okur musunuz?

  Ayak şişlikleri Şeker hastalığından kaynaklanıyor olabilir.

  rumeysa

  Merhaba benim sadece bir ayağımın üstünde kırmızı kaşıntılı beze seklinde şişlik var ve kaşınıyor .adet geciktirici ilaç kullanmıştım onun yan etkisi olabilir mi ayrıca gözüm kararıyor yamuk yumuk yürümeye başladım ciddi bir durum olabilir mi doktora gitmeli miyim?

  Kullandığınız ilacın prospektüsünde yan etkileri yazıyordur. Okursanız daha detaylı bilgiler edinirsiniz. Eğer isterseniz buraya ilacın tam ismini yazınız biz türkçeye çevirerek yayınlayalım. Geçmiş olsun.

  tülay yılmaz

  Benım 2 ayağımda bilek kısımlarında agrı var dizlerime doğru cıktı yürümede sorun yaratıyor ne yapmalıyım?

  Anlattıklarınızdan yola çıkarak sizdeki ayak ağrısının neden kaynaklandığını anlamamızın imkanı yok. Hastahanelerin ortopedi bölümleri sizlere yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

  erhan

  Öncelikle herkese merhaba benim şikayetim 31.07.2014 tarihinde sol ayak bileğimden artrodez ameliyatı oldum 3 gün sonrada taburcu edilirken doktorum bana apranax fort arı kesicisini yazdı kullanmaya başladıktan 4 gün sonra sağ ve sol ayak üstünde gözle görülür biçimde şişkinlik oluştu eklem yerleri hariç bende hapı almayı kestim sürekli ayağa kalkamadığımdan hastaneyede gidemiyorum baktırmak için bu şişkinlik bende bir sıkıntı teşkil erermi? şimdiden cevabınız için TEŞEKKÜRLER…

  Hastahaneye gitmek zorundasınız. Bu tür durumlar bilgisayar başından aşılamayacak kadar karmaşık konulardır.

  Osman Bozkir

  S.a 2 ayak bileğimde suanda şiş topuk ustu baya şişmiş ön taraftaust tarafı 1 santım kadar şişmiş bilek ayak kısmı komple şiş nedir bu

  nuran

  annemin 10 gunden beri ayaginda sislik var ve agirip atesleniyor,kaval kemiğini gösterip bu ağrıdığında şişiyor diyor ama annem ayaga kalkinca uzerine basinca daha cok sisip az morariyor ,devlet hastanesinde fizik tedavi doktoruna gozuktu krem ve hap verdi fakat hic bir faydasi dokunmadi , gecmesi icin ne yapa biliriz? hangi branş doktoruna göstermemiz gerekir.? acil cevabinizi bekliyorum.

  Annenizin ayağındaki ağrıma ve ateşlenmeler bir tür enfeksiyonu işaret ediyor. Hastahanelerin ortopedi servisleri annenizin şikayetiyle ilgilenebilecektir. Ortopedi haricinde annenizi dahiliye servisine götürmeniz de faydalı olabilir.

  Mehman

  Merhaba rahatsiz ediyorum Ben bir Konuda yardim istiyecekdim Benim amcamin 67 yasin icinde son 4-Ayla adam qisa bir surece gezdiyde ayaqlarinda sisme yaranir ureyi doyunur qisa bir meter diyelim10-30 metre arasi gezdiyde bu problemler olur ayaginda sisme ve ureyi cirpiniyor sizdan ricam bene e-maila cevab yazasiniz .Tesekkur edirem

  Rahsan

  Annemin ayaklarında şişlik vardı,daha sonra anjiyo oldu ana damar tıkalıymiş stent takıldı damarı açıldı.ayağındaki şişlikte indi. Ancak anjiyodan 5 gün sonra ayakları yeniden şişti. Nedeni ne oylanır acaba. Kalp doktoru kalbiyle ilgili bir sorun olmadığını söyledi

  arzu

  Merhaba, benim annemin ayagi yaklasik 1 haftadir şiş ve hicbir inme yok. Sadece bir ayaginda bu durum var. Sol ayak. Ve yasi 83, bayan. Ayrica yatalak yani bacaklari carpik oldugu ve 90 kiloya yakin oldugu icin yuruyemiyor.hastaneye tasimamiz cok zor bilgilendirirseniz sevinirim,tesekkurler

  ayağın sadece birinde meydana gelen şişme damara bağlı bir rahatsızlığı çağrıştırıyor. Size tavsiyem 3 aşamalı bir yol izlemeniz. 1. aşama: annenizi mutlaka günlük olarak hareket ettiriniz. Ayağa kalkıp yürümesi mecburi değil yatakta iken ya da oturuyor durumda iken ayaklarını ellerini hareket ettirmeniz gerekmektedir. 2. aşama aspirin vb kan sulandırıcı ilaçlardan günde 1 kere kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmenizde fayda vardır. Kullandığı diğer ilaçlarla aspirin etkileşime girebilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. 3. aşama annenizin kilo vermesini ve tekrardan hareketli bir hayat yaşamasını sağlayın. Kilo vermek için uzman bir yardım alabilirsiniz.

  eda

  düztaban ayaklarım yüzünden artık yürüyemiyorum daha 27 yaşındayım çalışıyorum :( canım çok acıyo ayağımın birinin üzerine hiç basamıyorum.Son 7 gündür şişlik var tam orta ayak kısmında.hafifte morarma var ne yapmalıyım her gece kamfolin pomad la ovalıyorum ameliyat dedi bazı doktorlar çok korkuyorum. nolur birşey önerin bana da :.(

  recepturhan

  sol ayak tabalımın üstünde burkmadım çarpmadım ama bir şişlik oldu ama ayağımın üstüne baskığımda acım duymuyorum birden döleyim derken ozaman çok acıyor neden acaba söylermisiniz han ki doktora gitmem gerkiyor sizn tavsiyeniz ne teşekkür ederim

  nergis

  Benim nerdeyse iki haftadir ayaklarimin uzerine basamiyorum, yutumekte zorluk cekiyorum, arada bir sisme oluyor o zaman sizi olmaya basliyor. Bunun belirtisi nedir acaba, bilgilendirirseniz sevinirim, simdiden tesekkurler.

  feyza

  hayırlı aksamlar..
  kardesım kas hastası,bılek,bacak çok şişiyor sonrasında karın bolgesı aşırı şişmeye basladı ve artık nefesını zor aldıgını soyluyor lutfen yardımcı olurmusunuz? neyden dolayı ve hangı doktora götürmemız gerekır ..

  N

  Merhaba ayak parmaklarıma doğru ayağımın altında hafif şişlik ve ağrı var.Sadece sağ ayağımda bu ağrı ve ayağa kalktığımda yere basamıyorum çok acıyor. Yardımcı olursanız sevinirim bunun nedeni ne olabilir ve ne kadar sürede geçer, teşekkürler..

  merve

  merhabalar,

  benim sol ayağımda 4 aydır durup dururken başlayan bir şişme var. ağrısı yok sadece şişme. kal damer cerrahisi doktoruna gittim ultrason çekilde damarlarda tıkanıklık vs çıkmadı herşey normalmiş. iç hastalıklarına gittim kan tahlili yapıldı orda da normal çıktı bu durumda ne yapmalım

  Müge

  Merhaba yaşım 16 3 haftadır sol ayağım ağrıyordu bir haftadır da şişiyor. Nedenin burkulma yada incitme olmadığı kesin. Doktora gittim film çekildi ve doktor bir şey olmadığını söyledi. Sadece tek ayağım şişiyor. Ve ağrılı bir şişlik bu. Morarma kızarma falan olmuyor sadece ağrıyor ve şişiyor üstüne basmakta zorluk çekiyorum. Bu neyin belirtisidir ve ne önerirsiniz?

  zeki

  Benim insanlara şu önerim var bir ilaca inanıyorlarsa veya kortizyona inanıyorlarsa ayak şişliğini yapanada inanın ve yemeyin ayaklarda şişmesin ayakları ve elleri şişiren tek bir gidadır

  tulay

  Ben hipertiroid hastasiyim iki ayagimda sis sag ayagim solkinden fazla sis aksamlari daha cok sisiyor hipertiroidle alakasi varmi

  meral

  merhaba benim sol ayağımda yaklaşık 3 aydır şişlik var.birden başladı. dopler çekildi ama kalp damar doktorları damarlarda tıkanıklık olmadığını söyledi. Fakat 3 ay oldu hala geçmedi.dahiliyeye giitm tahlil yaptı orda da her şey normal dendi. ne yapmalıyım.

  Dürdane

  Azerbaycandan size salam olsun.Sizi takib edirəm həmişə. Mənim anamın ayaqlarında qırmızı yel xəstəliyi var. Müalicə aldı, yene şişir.xahiş edirəm ki, yardım edəsiniz.Təşəkürlər.

  zeki

  Eşime 2ay önce kalça protezi takıldı.varis çorabı
  kullandı ve çıkardı.10 gündür şişlik oluştu,ayakbileği ve topukta acı var.ne yapmamız gerekiyor

  lale mamedli

  Merhaba doktor. Benim sol ayagimda siskinlik var. Siskinlik birinci topukdan basladi sonra ayagimin hepsi sisdi. Rentgent yaptim bir sey cikmadi. revmatik testler yapdim yine bi sey cikmadi. sabahlar uykudan duranda sis bir az cekiliyor. Fazla oturanda ve ya cok yuruyende tekrar sisiyor.kasinti yok. Yureyimde bir sorun cikmadi.agri olmuyor. Yurumeyimde bir sorun yok. Sis bir az cekilende ayagimin ust kisminda agri oluyor. ayak bileyim kalinlasmis. bana bunun nedenini soyleye bilersiniz ve nasi tedavie olunur bu?

  Akcay

  Iki ayagim birden sisiyor bacaklarim sertlesiyor ayagimi yukari kaldirinca biraz iniyor attigim haplardan ileri gelirmi lütfen cevaplarsaniz memnun oluruz tesekkürler

  sultan

  ıyı aksamlar benım bacagımda yumurta buyuklugunde sıslıkler var dokunnca acı var ve orası sıslık yanı cok sıcak bunun nedenı nedır

  gonca

  Merhaba benim iki ayağımın da altında şiddetli bi kasintiyla birlikte su toplaması gibi degil bezeler meydana geliyor ve sonra kendiliğinden kayboluyor. Yere bastığında bilye var gibi hissediyorum. Ayakların kizariyo ve kaşıntı çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım
  .

  esanur

  Benim iki ayağımın bileklerinde misket gibi gibi şişlikler var dokununca çok acıyor bazende sızlıyor bunun sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz ?

  ahmet

  merhaba benim eşimin ayaklarından diz kapağına kadar şişlik ve morarma var ve yayılıyor enfeksiyon hastalıklarına gıttık ilaç yazdı kanda az iltihap var dedi ama iyileşmedi ağrısı var ne yapalım

  ali canısı

  doktor bey dedem 70 yaşında tek böbrek çalışmıyor dediler ilaç verdiler bir süre sonra ayakları şişti ve morardı karında agrıma oluyor ayakta duracak hali yok ayakları neden böyle oluyor önce allah herkese acil şifalar diliyorum şimdiden teşekkür ediyorum

  selim K.

  Iyi gunler babam akciger kanseri ve yaklasik 3 senedir tedavi goruyor fakat son zamanlarda ayaklarinda sisme yani odem olusuyor gecen dahiliye uzmanina ciktik bize yatis verdi bi 5 gun yattiktan sonra ayaklarimiz duzeldi dun hastaneden ciktik fakat bugun yine inceden ayak sismesi var bunun nedeni nedir acaba yardimci olursaniz sevinirim bizi uzen bu odemin hastaligiyla ilgili olacagi endisesindeyiz cevap yazarsanz memnun olurum.

  Bu tür sorulara net cevaplar vermek imkansız. Çünkü ayaklardaki ödemin o kadar çok sebebi vardır ki… Durum ancak yeterli tekiklerle anlaşılabilir.

  merve

  Sn. Doktor benim sol ayağımda 4 aydır durup dururken başlayan bir şişme var. ağrısı yok sadece şişme. kal damer cerrahisi doktoruna gittim ultrason çekilde damarlarda tıkanıklık vs çıkmadı herşey normalmiş. iç hastalıklarına gittim kan tahlili yapıldı orda da normal çıktı bu durumda ne yapmalım

  srdr

  Sag ayagimda 6 aydir belirgin sekilde sislik vardir sisligin oldugu bilge parmaklarim var parnaklarimin us kismi herhangi bir agri yok fakat hafif kizarma oluyor sebebi ne olablir

  mustafa

  Merhaba 34 yasindayim yaklasik 1 aydir her iki ayagimdada bilekten itibaren parmaklara kadar ayagimda sislik var ama bariz bir agri veya aci hissetmiyorum .Bir sure once yuksek tansiyonla alakali bir rahatsizligim oldu be karaciger yaglanmadi oldugu tespit edildi by sisliklerin sebebi bunlarla alakalu birdurunmydurveya neden olabilir .Tesekkurler

  yusufbaba

  Benim ilk önce 1 ayağım şişti sol ağayayım mikrop kaptım sandım ortopediye gittim 10 tane iğne verdi harbiden kapmışım sonra yedim iğneleri geçmedi aksine sağ ayağım da şişti2 side şiş şuan ve ben böbrek yetmezliliğinden şüpeleniyorum ve sağ taraftaki böbreğimin üstüne doğru yattığım da hafif ağrı veriyor kalkarken bunların geçmesi için dahiliyemi gidim yoksa sizin önereceğiniz bişi varmı he tmm

  hülya

  merhaba benim iki gündür ellerim, ayak ve bacaklarımda şişme var, özellikle ayaklarımda, bacaklarımda ve kollarımda kaşıntı var,bacaklarımda ve kollarımda kızarıklıklar oluştu, ayrıca bu durum bende ateşle birlikte kriz yapıyor, bütün eklemlerim ağrıyor yürümekte zorlanıyorum, ellerimi kapatamıyorum bu neden olabilir acaba

  Cengiz

  Merhaba benim sağ ayağımda deri altı iltihabı selülit var hastaneye gitti bazı ilaçlar verdi doktor ağrı ve kızarıklık hala duruyo aynı zamanda şimdi şişme de oluştu ayağımda,ist anadolu yakasında ilgilenen uzman birisi bulahilirmiyim.

  sevda erdem

  merhaba benim bir sorum olacak annemin ayakları şişiyor kemiklerde uyuşukluk var yörüyemez hale geldi şeker tansıyon var neyapmamız lazım bilgi verirmisiniz

  Erkan özlük

  Babamın ayağında şişme oldu sonra morarma şimdi kanama ve irin akmaya başladı doktora gittik intihap dedi sebebi nedir?

  Genellikle bacaklarda açılan küçük yaralar, bacak dokuları arasındaki damar deformasyonları veya lenf yollarını tutan mikrobik etkenler bacaklarda iltihaba neden olabilmektedir. Doktorunuzun öngöreceği uygun bir antibiyotikle tedavi edilebilir rahatsızlıklardır.

  sidem dilek

  Merhaba dedemin ayağında şişme oldu doktora gittik iltihap dedi hastanede 2 gün kalacak antibiyotik tedavisine başlayacağız dediler dedeme hastanede antibiyotik tedavisine başladılar dedemin ayağının arkasında yara gibi bir yerden bir sıvı aktı dedem hastaneden çıktı ayağı hala şiş, kızarıklar ve morluklar var ilaç verdiler ama biz ona evde nasıl bakmalıyız?

  Öncelikle bu yara türevi yerlerin kesinlikle temiz tutulması gerekiyor. Eğer bu yaralar çok açıksa mutlaka pansuman yapınız. Diğer yandan ilaçlarının zamanında ve dozunda verilmesi şart. Beslenmesine dikkat ederek ilaçlar kullandırılır ve yaraların temizliğine dikkat edilirse kısa sürede eski sağlığına dönecektir. Geçmiş olsun.

  elif

  Ayağimin 2 inci parmağinda iltihap çikti 2 hafta once bi şişiyo yani iltihaplaniyo bi iyileşiyo en son iyileşti şimdi ayak bileğim çok kotu ağriyo basamiyorum bacağim kalçam ağrıyo eğilemiyom

  İbrahım

  Merhaba hocam , benim ayak baş parmağımın orta kısmında iç tarafta kızarıklık şişme ve ağrı var . İşaret ve orta parmağımın yan iç kısmında kızarıklık ve ağrı var . İkiside aynı ağrı. Bende bel fıtığı var bel mr ı cektirdim ama doktorum ordan kaynaklanmadığını söylüyor ve ayağımın uzerine basamıyorum. Benim kalp damar ile ilgili bir problemim olabilir mi ? Siz hangi bölümü önerirsiniz ?
  Fizik tedavi
  Beyin cerrahi
  Ortopedi bölümlerine gittim ama hiçbirindem sonuç alamadım. Şimdiden teşekkürler.

  Beyin cerrahiye görünüyorsunuz. Durumunuza göre onlar size fizik tedaviye yönlendiriyorlar. Geçmiş olsun

  Hamit

  Merhaba benim ayagim hicbir neden yokken topuk ve ust kismi sisme yapti ve zamanla yukaridaki fotograftaki oldugu gibi bi durum oldu acaba nedenini ogrene bilirmiyim?

  Hatice

  Merhaba benim her 2 ayağımda şişme var sol bacağımdaki dizimde şiddetli bir ağrı var sanki diz kapağımdan birşey sıkıyor gibi hissediyorum buda ağrılara sebeb oluyor ve eklem yatakları bazen çok üşüyor bunun sebebi nedir ve hangi bölüme gitmem lazım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yasemin

  Ayaklarında ikisinde ara ara hafif bi şişme oluyor aynı zamanda biraz yanmada oluyor nedeni nedir acaba

  ilhami

  Merhaba ben55 yasindayim iki uc gun uzun yuruyus yapmistim banyo esnasinda dizimin on 8 cm altinda bir kac damarimin sis oldugunu farkettim birde yaklasik 2 aydir araliklarla ayagimin parmak kisimlarina yakin yerler su toplamaya basladi ne yapabilirim

  Çok çok teşekkür ederim herkes adına

  Hocam yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ben yamaç paraşütü ile yere inişte ağacı hızlı çarptım topugum kırıldı doktorlar çökme olmuş dedi üç ay oldu hala ayağım şiş üstüne basmiyorum doğru kaynıyor mu diye başka Dr gittim allaha Şükür iyi kaynamış tabiki ödem var nasıl indiriliyor hocam 5 dk scak su 1 dk soğuk su uygulaması yapıyorum ve ayağım ile arabaya gaz veriyor gibi hareket yapıyorum başka neler yaparım teşekkür ederim hocam

  Nur Kaya

  Merhaba benim kayin validemin ayaklari 15 senedir sis hem de cok fazla… Adana’da Balikesir’de doktora gittik.. Yapilmasi gereken tum tetkikler yapildi ama doktirlar hicbkr sey olmadigini soylediler verilen ilaclar kullanildi.. bazilari etki etmedi bazilari daha cok sisirdi.. Yok mu Turkiye de bizim sorunumuzu anlayacak bir doktor?

  erhan

  Merhaba ya ben bilgisayar başına geçince koltuğa tutamıyorum sadece uzanmam gerekiyor yoksa ödem oluşuyor ayağım sakat derecesine kadar geliyor 5 ila 8 gün arasında da kendiliğinden geçiyor buz tedavisi dediler fakat tekrar edip duruyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin :(

  Mert

  Benim sag ayagimin ustunde bilegimin biraz altinda birazbiraz sislik var hicbir yere vurmadim agri yapmiyor annemlere falan sordum sis oldugunu zor fark ettiler neden olabilir lutfen yardimci olun

  MEHMET

  ayağımda kasıktan ayak parmaklarıma kadar şişlik var nisan ayında bir hafta şişlik devam etti sonra ilaç kullanmadan kendiliğinden geçti 2-3 gündür tekrar şişmeye başladı parmağımla şişlik yere bastığımda çukur oluşuyor doktora gittim bir şey anlamadılar yani bir teşis koymadılar.

  ayse

  iyi günler geri dönerseniz çok mutlu olurum .. annem çok fazla ayakta vakit geçiriyor. dinlenmek için sadece akşamları boş. 5 gün önce ayak içinde ani bir şişlik oluşmuş.aynı zamanda baş parmağında halluks wagus rahatsızlığı var. ayak dışında da sızlama vardı.ilgisi var mı bilmiyorum 2. gün biraz daha artmış ve biraz morarmış.3. gün şişlik çok hafif azalmş. fakat şimdi yine ilk günkü şişlikte. bir kaç gün önce kalp ritminde değişiklikten bahsetmişti. sağ olun kolay gelsn.

  Seyit

  Arkadaşlar burda bi ot yetişiyor ayağin uzerine koyuyor sunus 40 dakada ayak şişiliyini bitiriyor sadece baharda yetişiyor hiç para vermeden gelip toplayip tedavi olup gidiyorsunuz

  Urfide

  Merhabalar. verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. benim yaklasik uc yıldır sabahlari ellerim ve ayaklarim şişmis olarak uyaniyorum.ustune basmakta zorlaniyorum, fakat yurudukce normale dönuyor.yoruldugum gunun ertesinde daha cok sisiyor.ev hanimiyim genelde evden cikmiyorum,hareketsizlik sebep olabilir mi?35 yasindayim.saglik kosullarinin cok da iyi olmadigi bir ulkedeyim bu yuzden doktorada gidemiyorum.ne yapmaliyim.tesekkur ederim.

  Ejder

  Iyi gunler kizimin sol ayak ustunde sisik var ortapedi ultrasyon ve dahliye bolumlerine gittik bisey cikmadi aradam zaman gecti iki sene sona sisik sag ayagina vurdu solda yok oldu bunun nedeni nedir aciklarmisiniz saygilar..

  Memo35

  Merhaba,ben bisikletten düştüm,sol ayağm baya acıdı o halde bisiklete devam edip eve gittim,ertesi günde şişikle tekrar bisiklete binerken sol ayağın üstüne bidaha zolandım.3 gündür yukardaki resim gibi mor ve siyahlık var.kangren yapar ayağını keserler diyorlar.hiç doktora gitmedim daha.yurtdışında kaçak (oturumsuz)yaşadığım için.beni bilgildirirseniz ven yapsam iyi gir.tşkler

  Hale

  Merhaba,iki yılı aşkın süredir ayaklarımda farklı zamanlarda şişlik oluşuyor. Önceden bir iki hafta sürüp geçiyordu fakat son iki aydır sol ayağım sürekli olarak şiş ve parmaklarım morarıyor. Gitmediğim ortopedi,fizik tedavi doktoru kalmadı,verdikleri hiç bir tedavi olumlu sonuç vermedi. Lütfen yardımcı olun.

  kemal

  slm merhaba bnm adım kemal ayak şişmen 2 gündür var ve 2 ayağımda cok şiş morluklarda var ne yapmalıyım gecmesi için cok tehlikeli bidurum olurmu bir hafta kadar beklesem

  ulas

  Merhabalar. Yürümeye başladıktan veya ayakta durmaya başladıktan bir süre sonra ayağımda şişlik hissediyorum ve zamanla bacağıma doğru yayılıyor ve kaşınıyor aynı zamanda bacağım ateş gibi oluyor. Ne düşünüyorsunuz, cevaplarsanız çok sevinirim

  dilara

  benim yaklaşık 2 senedir sağ ayagımda şiddetli bir şişlik var ve bazen daha fazla şişiyor bazen morarık ve kızarıklıklar görünüyor ben doktora gittim ve ilk gittiğim 3 doktor krem verip gönderdi 4. gittiğim doktor orada kistik bir yapı olduğunu söyledi ve biyopsi uygulandı ordan kötü bir sonuç çıkmadı ve genetik doktora gitmem istendi ve gittim şimdi ordan sonuç çıkmasını bekliyoruz ona göre bütün şişliği alacaklar

  Yeliz

  Meraba ben yeliz 4 ay önce sağ ayağımın 2 parmağı şişti ve morarma oldu Dr gittim enfeksiyon olmuş dedi antibiyotik tedavisi başladık ilaçlar yan etki etti kullanmayı bıraktım bunun üzerine bacağa doğru ağrı kızarma ateş vede küçük küçük arkada ve önde şişlikler oldu ağrısına acısına dayanamıyorum bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Bazı bakteriler deri ve tırnak açıklıklarından vücuda girerler ve buralarda ciddi enfeksiyonlara neden olurlar. Bu durumlarda en iyi tedavi yolu antibiyotik kullanmaktır. Anti biyotiklerin istenen etkiyi göstermesi için zamanında ve uygun dozda kullanılmalıdır. Eğer anti biyotikler etki etmiyorsa mutlaka doktorunuza tekrardan başvurunuz. Size tavsiyem; doktorunuzu değiştirerek tekrardan muayene olmanız ve tedavinize doktorunuzun önerdiği şekilde devam etmektir. Eğer enfeksiyon yayılıyorsa vakit kaybetmemek en iyisidir. Geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Mavi Hastalık
Kabızlık nedir?
Şeker Hastalığı ( Tanı )
Dünyada Boğmaca Salgını Arttı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.