SORU:

Merhaba ben diş hekimliği öğrencisiyim ve 23 yaşındayım. Diyabetus mellitus (şeker hastalığı) ve hipertansiyon rahatsızlığım var. İnsülin kullanıyorum. Ancak şeker düzeyini tam olarak kontrol altına alamıyorum. Şekerim çok yüksek seyrediyor. Beslenmeme dikkat etsem de bu durum değişmiyor. Ailesel olarak annemde diyabet var yakın zamanda ablamda da bu rahatsızlığın var olduğunu öğrendik.
Şikayetim; sol ayağımdaki şişliktir. Bu şişlik  yaklaşık 2 ayda bir aralıklarla oluyor. 4 gün önce ayağım çok şişti karıncalanma oldu . Şimdi terlik giyiyorum.
Amerika kıt’asına uzun uçak seyahatlerinde bulundum.  Bu seyahatler kısa aralıklarla fazla sayıda oldu; yani 1 haftada 28 saat falan uçtum..
Acaba bu yolculuklar ayak şişmesine bir etken olabilir mi? Bu şişliklerin mekanizması nedir? Sadece sol ayağımda var diyabetle ilişkili olma ihtimali nedir ? onunla ilişkili değilse benim hastalığım dışında ne olabilir? sebepleri nelerdir? sizin gösterdiğiniz yol doğrultusunda çıkarımda bulunacağım.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP:

Öncelikle geçmiş olsun. Sorularınıza başlıklar şeklinde cevaplar vermeye çalışacağım. Sorunuzu buraya taşımamın nedeni diğer alakalı sorulara da cevaplar verebilmektir.

Uzun Yolculuklarda Hareketsiz Oturma Pozisyonları Ayak Şişmelerine Neden Olabilir.

Uzun yolculuklar sırasında ayaklardaki kan dolaşımı bozulur. Bunun nedeni koltukların bacak arkasındaki kan damarlarını sıkıştırmasıdır. Özellikle deriye yakın seyreden kılcallar ve toplar damarlar bu sıkışmadan çok daha fazla etkilenir. Sonuçta atar damarın bacağa getirdiği kan toplar damar tarafından sağlıklı bir şekilde kalbe iletilemez. Yani kan bacaklar ve ayakta göllenir. Bu durumun çok sık tekrar etmesi,

Sponsorlu Bağlantılar

  • Varis hastalığına neden olur.
  • Dokuların yeterince beslenememesi nedeniyle doku ölümlerine neden olur.
  • Dokular arası sıvı birikmesi nedeniyle ödemlere (şişliklere) neden olur.

Burada dikkat edilecek şey, bahsettiğiniz şikayetin hemen uçak yolculuğundan sonra meydana gelip gelmediğidir.

Şeker Hastalığı Ayak Şişmesine Neden Olur:

Evet Diyabet Ayak Şişmesine enden olan faktörlerden birisidir. Özellikle karıncalanmalar sonrası oluşan ayak şişmelerinden şeker hastalığı sorumludur diyebiliriz. Ancak şöyle bir durum vardır, diyabetin neden olduğu ayak şişmeleri sınırlıdır. Yani belli bir bölgeyi ilgilendiren şişliklerdir. Bu tür ayak şişmeleri ayağın bütününe yayılmazlar. Genelde şişliğin olduğu bölgeler morarmalar şeklinde yara oluştururlar ve zamanla iyileşirler. Bazı durumlarda ise bu yaralar iyileşmez ve açık yaraya dönüşürler.

 

Bu bilgilerden yola çıkarak ayağınızdaki rahatsızlığın ödem olduğunu ve bu ödeminde dolaşım bozukluğuna bağlı olarak geliştiğini söyleyebiliriz. Şeker hastalığı da dikkate alındığında durumun başka sorunlara yol açacağı şüphesi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Tansiyon Belirtileri
GDO İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir
Topuk Dikeni
Gürültü kirliliği ve sağlık
Gece Yanığı
Cüzzam hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.