Ayak şişmesinin
birden fazla sebebi vardır. Uzun bir yürüyüş, yorucu tempoda iş, sıcak havalar, yüksek tansiyon, hamilelik, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, ayak bileğinde artrit, ani burkulmalar ve bunlara benzer birçok faktör ayak şişmelerine neden olabilmektedir.
Aslında ayak şişmesinin nedenini anlamak için mutlaka doktora gidilmelidir. Ara sıra oluşan ayak şişmesi durumlarını iyi takip etmek gerekir. Acaba ayak şişmesi yorgunluk, burkulma, hamilelik gibi olağan sebeplerle mi gerçekleşiyor. Yoksa olağan üstü bir durumu var?
Olağan bir durum yoksa ve ayak şişmesi gerçekleşiyorsa durumu anlamaya çalışmanın yanında diğer belirtilere de dikkat etmek gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek tansiyon:
Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur. Son zamanlarda meydana gelen ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmenizde fayda vardır.

Ayak Şişmesi Nedenleri Kapsamlı Bilgi

Artrit nedeniyle ayak şişmesi:
Artrit eklem iltihaplanması demektir. Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Hastanelerin ortopedi bölümleri bu türlü vakalara bakmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Damar tıkanıklığı:
Bacaklarda seyreden damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümü bu tür vakalara bakmaktadır.

Hamilelik nedeniyle ayak şişmesi.
Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.

Burkulma nedeniyle ayak şişmesi:
Bu durumda eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir. Yapacağınız en iyi şey soğuk uygulamaktır. Soğuk bir miktar buzun bir beze sarılarak ayaklar ve ya bilekler üzerinde gezdirilmesiyle uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  slm.ben ankaradan sorumu yöneltiyorum ama önce biraz bahsedeyim rahatsızlığımdan.ben 170 boyunda 130 kilo ağırlığında birisiyim.emekliyim hareketsiz bir yaşantım var son derece ciddi bel ağrım olduğundan zayıflamak için yürüyemiyorum 5 dakika yürüsem bel ağrım hemen başlıyo ve beni yürütmüyor denedim birkaç defa mümkün değil olmuyor doktor bel fıtığı yok yalnız kilodan ağrı yapıyor diyor zayıflıyacaksın diyor ama çok zor hareketsiz yaşamdan dolayı ayaklarım ve bacaklarım şişiyor geçen yıl bacaklarımdan dobler çekildi sol bacağımda daha fazla olmak kaydı ile damarlarda genişleme olduğu söylendi soğuk suile pres yapdenildivaris çorabı önerildikulandim ama hala ayaklarım ve bacaklarım şiş ne yapmam gerekiyo birdeakşamlar sürekli bilgisayar karşısındayım bunuda etkisi olurmu öğrenmek istedim

  Sağlık

  merhabalar…
  ben yaklaşık 2ay artan ayak şişliklerinden çok çektim. yogun ve stresli bir dönemde özellikle sabahları ellerim ve ayaklarım şişmiş çok yorgun uyanıyorudm. öğle oldugunda ise o saate kadar işte olmama rağmen şişliklerim azalıyordu. dailiyede uzun ve kapsamlı tahliller sonucu hiçbirşeyim olmadığını söylediler. birgün bir radyo programında benim şikayetlerimi çeken birine aile hekimi bir bey ayak bileklerinin içinde kızarıklık ya da morluk olup olmadığını sordu ve evet benim de biraz vardı…bu bir tür varis belirtisiymiş, ve gece ayak ve ellerde şişmeye sebep olurmuş. akşam yatmadan önce soğuk suyla masaj yapıyorum, gece ayaklaarımı 5-10cm daha yukarıya kaldıracak desteklerle uyuyorum ve hiçbir sıkıntım kalmadı… ama tabiiki önce genel cerrahi ya da damar hastalıkları uzmanıyla görüşmek gerekli… çok görünür bi varis olmasa da bu şişlikler belirti olabiliyor. herkese geçmiş olsun.

  Sağlık

  Merhabalar.Benim de ayaklarım uzun süre ayakta kaldığımda veya yolculuk yaptığımda aşırı derece de şişiyor.Ayrıca son günlerde gözlerimde ve göz altlarımda şişlikle uyanıyorum.Gün boyu azalarak devam ediyor fakat sabah kalktığımda tekrar şiş oluyor.Bunun için hangi doktora başvurmalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Sağlık

  SAYIN Deyerli Doktor by Benin sorunu dizimden aşagı tarafında çok miktarda açık kahve rengi benekler var ayak bilegimden aşagısı yaz aylarında şişiyor yataga akşam yatıgım zaman bu şişler biraz iniyor zor bir şekilde ayakabı giyiyorum akşam eve geldigimde biraz daha inmiş oluyor fakatyataga yatıncaya kadar tekrar şişiyor DR by bende HİPER TANSİYON VAR Odanda olabilirmi Çaresi nedir lütfen beni aydılatırmısnız SELAM VE SEVGİLERİMİ SUNARIM

  Sağlık

  merabalar bn denizliden melike bnm annem 10 yıla yakındır astım hastası şuan 96 kilo bacakları cok şişio bunun nedenini merak ediorum ne yapmamız gerekio spora gtse faydası olurmu ?cvplarsanız çok sevinirim

  Sağlık

  ayaklarım iki aydır şişiyor evde oturuyorum doktora gittim tahlil yaptılar birşey yok dedi yaklaşık bir yıldır kortizonlu ilaç kullanıyorum onun etkisi var dedi. lütfen bana cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler.

  Sağlık

  slm benım kızım 19 yasında bas donmesıyle bıan bayıldı dr goturdum damardakı beyın tıkanmıs kan pıhtı yapmıs lutfen yardımcı olurmusunuz nasıl bı tadavı gereklı

  Sağlık

  2 saat ayakta dursam ayaklar sisiyor ve agriyor fmf hastaligi yüzünden olabilirmi

  Sağlık

  ayak şişmesi,baş ağrısı,damar şişliğinin nedeni nedir

  Sağlık

  benim ayaklarim aliti kücük kücük yuvarlak olarak su topluyor,sonra yara oluyor,5ayda basliyor 789ayli cok fazla oluyor.11 12 1 2 3cokazaliyar.bütün doktular gitim birsey bulamadigi gibi adida koyamadilar .bu hastalik babamda ban gecti.bende cocuklarima gecti .ben ne yapcagimi bilmiyor .yardimci olurmusunuz.selamlar

  Sağlık

  yha ben ayağımı topa vuracağıma yere vurdum ayağım çok kötu ağrıyorum ve şişti yürümek zor geliyor bunu tedavisi varmı kısa bir şekilde ne yapmalıyım —teşekkürlerr–

  Sağlık

  on ikiyıldır ayaklarım veellerim şişiyor çokkez hastanede yatım ama çaresini bulamadı dokturlar ayakabı giyemiyorum 33 yaşındayım ağrılarım hiç bitmiyor neyapmalıyım cevaplarsanı sevinirim

  Sağlık

  on iki yıldır yıldır ayaklarım şişiyor 1 çoçuğum var 33 yaşındayım hamillelik boyunca ayak şişi devam etti
  bu yüzden çok hastenede yattım ve ayaklarımın şişi hala devam ediyor bunun nedeni nedeir lütfen cevaplarsanız sevinirim

  Sağlık

  Kalçalarımdan kalça çıkıklığı nedeni ile ameliyuat olduktan sonra ayaklarım sürekli şi durumda ayakkabı giymekte zorlanırorum. teşekkür ederim cevabınızı merakla bekliyorum.

  Sağlık

  ayak bileklerim içe dönüyor neden acaba

  Sağlık

  1 yıldır ayaklarım kendiliğinden şişiyor ve son 1 aydır yara olmaya başladı ne yapacağımı bilmiyorum hastaneye gittim ilaç kırem verdiler ama onların hiçbir faydasını göremedim

  Sağlık

  ayak şişmem oldu, bundan önce serviks oldum yani 1 yıl geçti ve rahmimi aldılar. onun ile alakalı bir durum olabilir mi?
  lütfen cevap veriniz

  Sağlık

  iyi günler

  bir arkadaşımın ayakları şişti bu ne ile alakalı olabilir?
  1 yıl önce serviks olmuştu ve rahmi alınmıştı. bunn ile alaklı olabilir mi?

  Sağlık

  ayaklarım şişiyor yürüyemiyorum çok ağrıyor tedavisi ne lütfen yardım edin

  Sağlık

  ayağımda bir kesikten sonra dikiş atıldı dikişten sonra hemen yürümeye başladım ayağımda şişlik var nedeni nedir nasıl giderebilirim

  Sağlık

  ben 2 defa beyin ameliyatı oldum ondan sonra toparlanamadım bende şeker hasalığıda var ayaklarım şişiyor yüzümde şişiyor ayaklarım indirecek ne yapabilirim sizden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum sevgiler şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  benim ayaklarımı ayakkabı vurdu sonra yara oldu işe geldim ayaklarım işti ne yapabilirim

  Sağlık

  benim ayağım 9 aydır şişiyor geceleri biraz iniyor sabah tekrar şişiyor bazende ağrı yapıyor ne yapacağımı bilmiyorum bana ne önerirsiniz?

  Sağlık

  merhaba benim ayaklarım diz altı topuklara kadar çok şişiyor.ne yapacağımı bilemiyorum askerden yeni geldim geldiğim günden beri sürekli şişiyor.ne olur bana bir çözüm bulun.

  Sağlık

  Her iki ayağım ama özellikle sol ayağım topuk üstü hizasından şiş, birkaç gündür böyle… sabah akşam aynı. üstüne bastığımda herhangi acı ağrı yok. iskemlede oturuyorum aşağı sallamaktan ötürümü bilmiyorum rahatsızlık hissediyorum bacağımda. ayak üstündede gerilmeler var. sanki cildim kurumuş gibi hissediyorum. zaman zaman acıyor. bu arada kalp çarpıntısı bende var. doğuştan kalbimde pürüz vardı, ameliyat oldum 12 sene evvel, şimdi iyiyim. 26 yaşında bir bayanım. Bu ayak şişmesi son zamanlarda çıktı ve de 3 gündür dikkat ediyorum devamlı şiş. Nedeni ne olabilir ne önerirsiniz?

  Sağlık

  Merhaba benim ayaklarım 15 gündür çok şişiyor 27 yaşındayım çalıştığım yerde sürekli oturuyorum artık ayakkabımı giymekte zorlanıyorum hastaneye gittim kalp damar uzmanına damarlarda problem yok dedi ama bu halim beni çok üzüyor geçer diye bekliyorum ama mağlesef ağrıda yapmaya başladı lütfen sizden ricam ne yapabilirim bana ne önerirsiniz şimdiden ilginize teşşekkür.

  Sağlık

  17 yasindayim ve sabah kalkdigimda yol yuruduyumde topuklu giyidiyim zaman ayaklarimda sisme ve uyusukluk oluyor neden ola bilir?

  Sağlık

  geçen yıl bu zamanlarda başlamıştı ayak şişlerim. kışın rahattım ancak şimdi yaz ayları başlayınca yine şişmeye başladı. şişlikle beraber ayaklarımın üst tarafları benek benek su topluyor.ağrı sızı yok ancak görüntü olarak kötü durumdalar.ayrıca babet türü ayakkabıdan başka ayakkabı giydiğimde şişlikerim ve buna bağlı olarak ayaklarımdaki su toplamalar artıyor. ne önerirsiniz acaba?

  Sağlık

  Merhabalar,

  2001 yılından bugüne kadar seyretmekte olan sağ ayak, üst bölgede şişlik var, uzun yıllar venöz yetmezlik, sonrasında lenf ödem teşhisi konuldu. Bu hafta farklı bir hastaneye gittim, yapılan renkli doppler us sonucu Doktorum venöz yetmezlik ve lenf ödem olmadığını, ayak kemiğimde çatlak olduğunu, ödemin o yüzden gerçekleştiğini ifade etti. Dikloron ve Doline jel önerdi, cuma kontrole gideceğim, sizlere sorum, bu noktada başlıyor esasında: 1- Bu ilaçların tedavide başarı şansı ne kadar yüksektir, daha etkili önerilebilecek ilaç tedavileri nelerdir? 2- 12 yıllık bir süreç olduğu için ödemin tamamen geçmesi ne kadarlık bir zaman alıcaktır? 3- Direk ameliyatla, tedavi süresi kısaltılabilir mi? 4-Ayak tabanlıgının tedavideki önemi nedir.

  SİZDEN tetkikleri görmeden yorum açısından değerlendirme yapmanızı istemek size büyük haksızlık aslında.Ama içimde inatla bir sonuç görme sabırsızılığı var ve merak ediyorum en kötü senaryo bile düşünüldüğünde ayağımın eski haline ne zaman dönüceğini merak ediyorum lenfödem veye venöze oranla tedavi şansımın yüksek olduğunu bilmekle beraber ne kadasrlık bir süre daha sabretmem gerektiğini bilmiyorum açıkçası siz değerli hekimlere başvurmamın sebebide 12 yıldır süregelen teşhislerin yanlış olması ve içimde yarattığı güvensizlik hassasiyeti .sizlere yönelmem bu yüzden tek merak ettiğim şey sağlığıma nezaman dönücem ,çatlakta en kalıcı süreli tedavi nedir alçıya alıması gerekirmi .beni rahatlatan bişeyler duymak aslında ,,

  Şimdiden Çok Teşekkür Ederim İlginize

  Saygılarımla

  Sağlık

  ayaklarımda şişmeler var işim çok yogun oturark çalışıyorum ama yanmalar oluyor ailemde varis hastaları mevcut hangi bölüme gideyim?

  Kalp ve damar hastalıkları sizinle ilgilenecektir.

  Sağlık

  slm benım sag ayagımda cevıs buyuklugunde sıs var morartı ve parmaklarda uyusuklu oluyor ellerımde parmaklarımdada uyusukluk oluyor aksamdan sabaha şişlik gıdıyor ama sabah kalkınca ustune basınca sıslık olusuyor tesekkurler saygılarımla

  Sağlık

  slm arkadaşlar benim kış ayların da genelde ikindi den sonra ayak parmaklarımın yan ve üstlerin de şişlik ve çok tatlı kaşın tı oluyor yardımlarınızı ve tedeavi yöntemlerinize ihtiyacım var

  Sağlık

  yarım saatlik yürüyüsden sonra sol ayak taabanımda yanma oluyor ve sol ayağğımda normalde üşüme oluyor

  Sağlık

  merhaba 1 buçuk yıldır iki ayamdada bilek ağrısı var topuğa kadar inio ağrı.ağrı kesici içmezsem yürümekte zorluk çekiyorum iltihab ta yüksek çıkıo. 3 değişik doktora çıktım ağrı kesiciler verdiler içince geçio sonra tekrardan yine başlıo. nedir yani bunu tedavisi,

  Sağlık

  ayaklarım sısıyor parmaklarım ozelıkle ayaklarımın ustune basamıyorum kendıkendıne sısıp ınıyor cok agrı yapıyor doktıoro gıttım yumsak doku romatızması dedı napabılırım yardımcı olursanız sevınırım

  Fadime

  48 yaşındayım 1,5 yıl önce adetten kesildim, sabahları el ve ayaklarımda hafif şişme daha çok ta ağrılarım oluyor 15 dk.da açılıyor gün içinde hafif ağrılarım var. Romatizma araştırması yaptırdım temiz çıktı. 3 Aydır düzenli olarak glukozamin chondroitin,msm kullanıyorum bir iyileşme yok. Haşimato hastasıyım düzenli euthyrox 25 mg kullanıyorum, başka rahatsızlığım yok. Bu rahatsızlığımın sebebi nedir lütfen bana bir yol gösterin.

  gülhan

  slmbu aralar ayaklarım sısmeye basladı nedenını ben de anlamadım ayın 27sınde böbek faıtıgından amelıyat olacam acaba sıkıntıdan mı sışiyodıye dusunuyorum benı bilgilendıre bılırmısınız

  Namık

  Geçmiş bayramınız kutlu olsun boyum 1.72 kilom 132 zayıflayamıyorum ayaklarım ağrıyor kilomun çok fazla olduğunu biliyorum zayıflamak için spor ya bel ağrısını ne yapalım ayaklarım biraz ayakta durunca hemen şişiyor ve ayağa kalkınca sol ayak tabanım ağrı yapıyor. Saygılarımla

  Şeyma

  Merhabalar benimde ayaklarım şişiyor birde gözümün altında arpacık şişiyor geceleri ağrıdan duramıyorum yardımcı olurmusunuz?

  songül

  ayağımda iki aydır nohut büyüklüğünde şişlik var, dokununca acıyor. bazen kendini hissettirıyor bazen anlamıyorum bile nedeni nedir.benmi dikat etmiyorum yoksa bilinenbi sebebi varmidır.

  Ümit

  Validenin ayakları,bileklerinin üzerine kadar şişiyor,şişme sonucu ağrı,yanma ve kaşıntı oluşuyor..Hangi kremi tavsiye edersiniz…Şimdiden ilginize teşekkürler..

  sezen

  ılk başta ayak uyuşmasıyla başlayan rahatsızlığım sonrya doğru ayk şime ve ağrılarla kendını gostermeye başladı doktora gıttığımde yanlış teşhıs ve ılaç verdı doktor doktor gezdım ve bu yıl ayklarımda yuzumde ve vucudumda şişlık gıderek arttı ve ayrıca hıpertansıyon hastasıyım fıtık guatır kemık erımesı var ayrıca beledıye otobusunde belımde kırık oluştu fızık tedavısı gordum aynı zamanda boynumda duzleşme var ve gecelerı ağrıyor saygılarımla…

  debiye bal

  1.57boyum 111kilom var ama biraz yürüyünce ayakların sis ve ağrı geceleri uyuyamiyorum damar hastalığından supeleniyo ayrımı kesmek için ne yapmaliyim

  cumali

  sağ ayağım şişik 8senedir şimdi ise 2 ayağım şişik ameliyat oldum faydası olmadı

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Kireçlenmesi
İdrarda Şeker Nedenleri
Ter Kokusunu Önlemenin Yolları
Karaciğere Zararlı Besinler
Safra
Diz Arkasında Kitle, Yumru, Beze, Kist
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.