AYAK TABANINDA (ALTINDA ) SİĞİL VE TEDAVİSİ

Siğiller vücudun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilen viral bir enfeksiyondur. Tedavi önemli oranda kişinin sağlığına ve yaşa bağlı olarak değişmektedir.

1. METOT: DOKTORA GÖRÜNÜN

A. Asit kullanımı siğil tedavisinde kullanılan yaygın bir metottur, fakat iyi bir başarı oranı olmasına rağmen herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Siğilleri yakmayı hedefleyen korozif çözümleri doktorunuz reçete edebilir.

Çözelti uygulamadan önce siğilin yaklaşık 5 dakika boyunca ılık suda bekletilmesi gerekir. Daha sonra reçete edilen çözeltiyi tekrar tekrar her gün uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayağınızı suya batırmadan önce 1-2 günde bir defa ponza taşı ile tedavi alanını törpüleyerek ölü cildi uzaklaştırın.

Yaklaşık 3 ay boyunca her gün bu işlemi tekrarlayın. Geçmezse siğiller yavaş yavaş yaklaşık 2 yıl içinde ortadan kalkar. Bu işlemin başarı oranı yaklaşık 12 haftada % 70 % 80’dir. 

METOT 2. DONDURARAK YAKMA

Bu yöntemde siğiller sıvı nitrojen ile dondurularak yok edilir. Çocukların evde denememeleri gerekir. 4 seans uygulanır ve uygulandıktan sonra birkaç hafta ara verilir. Her zaman doktora görünmenizi gerektirmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Dondurma tedavisi büyük olasılıkla cilde hasar verecektir. Bu yöntemin başarısı % 70 – % 80’ dir ve en az 8 hafta sürer.

Siğil tedavisinde belki de en etkili yöntem, siğillerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bu tedavide, siğil kökü ile birlikte alınarak tamamen yok edilmektedir. Cerrahi yöntemin dışında lazer ile de siğil tedavisi yapılabilmektedir. Lazerle tedavi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki başlığa tıklayınız…

Siğilde Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

METOT 3. REÇETESİZ İLAÇLAR

Siğillerin giderilmesinde etkili olan ve reçetesiz satılan ilaçlar aşağıda sıralanmıştır;

*** Salatac Gel ( salisilik asit ve laktik asit)

*** Glutarol ( glutaraldehit )

*** Scholl mısır ve kallus kaldırma sıvı ( salisilik asit ve kafur )

*** Veracur jel ( formaldehit )

*** Wartner ( dimetil eter ve propan )

Not: Birçok marka siğil gideren ilaç vardır. Bunların temel etken maddesi salisilik asittir. Bunların hepside cildi yok ederek etki etmektedir.

Çocuklarda Siğil ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

METOT 4. EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ DE VAR

*** Sirke asiti bu işe biçilmiş kaftandır. Bir parça pamuğu sirkeye batırın ve bir gece boyunca siğil üzerinde bekletin. Düşmemesi için bir ile sarabilirsiniz. Diğer yöntemlerin de ne kadar uzun sürdüğünü gördüğünüzde evde yapabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Kısa vadede sonuç alamayabilirsiniz.

*** Muz kabuğunu kare kare kesin ve sirke yönteminde olduğu gibi siğil üzerine yerleştirin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

*** Saf çay ağacı yağı ile muamele edin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

*** Ezilmiş soğan suyu, sık sık siğil üzerine uygulanarak sonuç alınıncaya kadar tekrarlanır.

*** Siğil bantları da siğil tedavisinde kullanılabilir. Gün boyunca takın ve geceleyin çıkarın. Sabahleyin daha fazla kullanın. 3 ay boyunca her gün bunu yapın.

Siğiller zaman vermeniz de gerekebilir. Bu yöntemlerin hepsi başarısız olursa, vücudunuz sahip olduğunuz siğil türüne karşı antikor geliştirir. Fakat bu da, 2 ya da 3 yıl kadar bir süre alabilir.

Cinsel Organ Siğilleri

BAZI İPUÇLARI

*** Her zaman doğru miktarda tedaviyi yapın ve bırakın.

*** Evde yapılabilecek tedaviler ( sirke , muz cilt vb ) etkili yöntemlerdir. Eğer gün içinde zamanınız varsa, bunları deneyin.

*** Siğiller için diğer tedavileri sıvı azot, salisilik asit ve sıcak suda siğilleri ıslatma yöntemlerini bir arada deneyin. Bu daha iyidir. Çünkü bir siğil türü, tek tip tedaviye iyi yanıt vermeyebilir.

*** Sabırlı olun. Onlar sadece (normalde ) bir gecede ortadan yok olmazlar.

UYARILAR

Bazı tedaviler tersi etkiye sahiptir. Örneğin dondurma yöntemi ayağınızın tamamen şişmesine neden olabilir. Bunu, deneyene kadar da bilemezsiniz.

Siğiller çok bulaşıcı ve ciddi sonuçlara yol açabilen potansiyel güçtedirler. Lateks eldiven olmadan diğer yerlerinize dokunmayın. Mevcut siğilleriniz varsa önlem alın ve yerlere çıplak ayakla basmayın. Terlik ve ayakkabılarınızı başkalarına giydirmeyin. Bazı yöntemler bazı insanlarda işe yaramayabilir. Bu nedenle ısrarcı olmayın. Paranızı boşa harcamayın. DAİMA tıbbi ürünler üzerindeki etiketi ve yönergeleri okuyun. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sivilce – Akne
Kalp Masajı, CPR yada Kardiyopulmoner Resüsitasyon
Diyet Önerileri
KARIN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
Mide Ağrıması
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.