AYAK ÜSTÜNDE KIRMIZI NOKTALAR

Her ne kadar ayağınızdaki cilt, ayak altı sistemler ile dış dünya arasında bir koruma sağlasa da ayağın bu bölümünde çeşitli sağlık sorunları görülebilir. Kırmızı şişlikler gibi cilt sorunları ayağınızın üst kısmı olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölümlerinde ortaya çıkabilir. Ayağınızdaki şişlikler için en iyi tedavi nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Doktorunuz sizin rahatsızlığınızın nedenini belirleyecek ve ona göre tedavi seçeneklerini önerecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayağın üzerinde görülen kırmızı şişlikler böcek ısırıklarına bağlı olarak oluşabileceği gibi yiyecek yada yutma yolu ile vücudunuza aldığınız herhangi bir maddeye karşı alerji olarak ortaya çıkabilir. Fakat alerjik bir durumda, sadece ayaklarda değil vücudun diğer bölümlerinde de kırmızılıklar oluşur. Nedenlerden bir diğer ise daha ciddi bir koşul olan diyabet gibi bir sorundan da kaynaklanabilir. Sizde meydana gelen ayaklarınızın üzerindeki kırmızılıklara eşlik eden diğer belirtiler değerlendirilerek sorunun kaynağına ulaşılmaya çalışılır.

EŞLİK EDEN BELİRTİLER

Sponsorlu Bağlantılar

Kırmızı şişliklere ek olarak, değişen derecelerde kaşıntı ile karşılaşılabilir. Bazen yoğun kaşıntı, kilo kaybı, tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler, aşırı yorgunluk ya da ateş gibi belirtiler görülebilir.

OLASI NEDENLER NELERDİR?

Önemli nedenlerden bir tanesi kurdeşen olabilir. Kurdeşen alerjinin neden olduğu bir deri hastalığıdır ve bunlar ayağın daha öte kısımlarına ulaşabilir. Sadece ayakta sınırlanmış olan lekeler folikülit, sedef, çıban, siğil, dermatit veya böcek sokması dahil çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanabilir. Bir diğer sağlık sorunu ise uyuzdur ve uyuz, parazitlerin oluşturduğu bir durumdur. Uyuz hastalığı genel olarak sivilce benzeri görüntüye yol açar. Kaşıntı çoğu durumda bununla birlikte ortaya çıkar. Eğer kırmızı noktalar ayak üstünde kıl köklerinin etrafında oluştuğu görülüyorsa, bu durum folkülit adı verilen ve bakterilerin oluşturduğu bir koşula işaret eder.

EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ

Hafif bir temizleyici ve su ile bölgeyi hafifçe yıkayarak alanın temiz kalmasını sağlayın. Emici bir havlu ile ayaklarınızı kurulayın. Lekeli alana antibakteriyel krem uygulayın. Kırmızı lekelere kaşıntı da eşlik ediyorsa reçetesiz satılan hidrokortizon krem uygulayabilirsiniz.

Ayaktaki kırmızı cilt lekeleri birçok durumda kendi kendine yok olabilir, fakat belirli koşullar medikal tedaviler gerektirir. Eğer belirtileriniz iki hafta daha uzun sürüyorsa ve kendi kendinize yaptığınız önlem ve uygulamalar bunun üstesinden gelmemiş ise bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz ayağınızdaki kırmızı noktalar için antibiyotik veya antifungal kremler reçete edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tıraş Sonrası Cilt Tahrişi Nasıl Önlenir
Karaciğerdeki Bir Sorun Nasıl Belirti Verir?
Angina Nasıl Teşhis Edilir ve Testler
Burun Üstünde Sivilce
Hızlı Bir Şekilde Zayıflamak Doğru Mu
Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.