Sponsorlu Bağlantılar

AYAK ÜŞÜMESİNİN NEDENLERİ
Ayak ve ellerin üşüme sebepleri, kan damarlarının büzüşerek akış sağlayamaması ve tıkanması sonucu ellerde ve ayaklarda ortaya çıkan üşüme şikayetleridir. Ortaya çıkış şekli, cilde giden damarların çevresindeki bağ dokularının gerginleşmesi ve gerginliklerinin artması olabilir. Böylece el ve ayaklardaki kan akışı azalır bu da  el ve ayak üşümelerine neden olur. Kan akışı azalan eller ve ayaklar önce mor renge döner sonradan beyazlaşır. Kan akışı normale döndüğü zaman, el ve ayakların renkleri de normale dönmeye başlar. Çok üşüyen el ve ayaklar, normale dönerken, karıncalanma, batma ve uyuşma hissedilir. Bunun yanında çok şiddetli zonklama, normal dönüşün belirtisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

El ve ayak üşümesi genelde beraber ortaya çıkan bir sorundur. Yani sadece eller üşümez ya da sadece ayaklar üşümez. Genel bir problem olarak hem eller hem de ayaklar üşür. Bu tip probleme sahip insanlarda durum biraz sıkıntılı olabilir çünkü sürekli olarak kalın çoraplar ve eldivenler ile gezmek zorunda kalabilirler. El ve ayak üşümeleri, yaz kış farketmeden devam eden bir sorundur. Bu yüzden, bu problemi yaşayan insanlar yazın bile kalın kalın çoraplar giyerler. Buna rağmen el ve ayakları sürekli soğuktur.

El ve ayakların üşüme nedenleri nelerdir?

  • Dolaşım bozuklukları- Sürekli olarak üşüyen el ve ayaklar kalp-damar hastalıklarına bağlı dolaşım sorunlarından ortaya çıkıyor olabilirler. Bu yüzden doktora gidip muayene olmak şarttır.
  • Raynoud hastalığına bağlı el ayak üşümeleri – Soğuğa karşı aşırı dayanıksız olma durumudur. Soğuğa çıktığı zaman elleri ve ayakları büzüşen insanlar raynoud hastalığına yakalanmış olabilir.
  • Titreşim sağlayan aletlere uzun süre boyunca maruz kalmak
  • İlaçların yan etkileri
  • Başka bazı hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkan üşümeler- Bunlar genelde progestron, östrojen gibi hormon değişmelerinin oluşturuğu sorunlar olabilir. Adrenal yetmezlik gibi hastalıklar da el ayak üşümesine sebep olabiliyor.
  • Stres
  • Alkol
  • Sigara

El ve ayak üşümesinde Neler yapılabilir?
El ve ayakların üşümesini önlemek ya da geçirmek için soğuk su ile temastan kaçınmalısınız. Kışın su geçiren ayakkabılar ya da ince tabanlı ayakkabılar yerine, kalın kışlık botları tercih etmelisiniz. Bu sayede ayaklarınız sıcakta kalır, su almadığı için de üşümez. Bunların dışında sıkı giyinmek, kaln giyinmek yerine kat kat giyinmek sorunlarınızı bir nebze de olsa çözecektir.

Bunların dışında birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse, sigaradan elinizden geldiğince uzak durmalısınız çünkü sigara, dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Dolaşım bozuklukları da el ve ayaklarda üşümeye sebebiyet verir. Bir diğer öneri ise kafeinli içeceklerden uzak durmak olacaktır. Örneğin kahve ve kola gibi kafeinli içecekler, kan damarlarını daraltır, bu da yine ayaklarınızın üşümesine neden olur. Hareketsiz kalmak yine ayak ve el üşümesine neden olacağı için, sürekli oturuyor bile olsanız, ayaklarınızı oynayıp bileklerinizi esnetebilirsiniz. Bu sayede elleriniz ve ayaklarınız üşümekten kurtulur. Bunların yanı sıra, ince dar elbiseler yerine kalın elbiseler giymeyin. Birkaç kat giyerseniz, üşüme probleminiz çözülmüş olacaktır. Son olarak önerilenler arasında ince ayakkabılardan uzak durmak vardır. İnce, ayağa yapışan bir tabana sahip ayakkabılardan vazgeçmelisiniz.

Tüm bunların dışında eğer altta yatan başka bir hastalık var ise tedavi edilmelidir. El, ayak üşümesi deyip geçmek, ihmal etmek demektir. Sürekli olarak el ve ayaklarınız üşüyor ise, doktora gidip bir problemin olup olmadığına baktırabilirsiniz.

Tavsiye: eğer el ve ayaklarınızın üşümesi mevsimsel değilse elleriniz kızarıp morarıyorsa bir doktora gidip Raynaud sendromu testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu hastalıkta en temel belirti el ve ayak üşümesi kızarması ya da morarmasıdır. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
26 Kasım 2011

ayak tabanım topuktan ayak ucuna dogru 3-5 cm arası sag ayagım üşüyor.dr a gittigimde ise dr kan degerlerimi ölçtü çok oturmanızdan dedi(muhasebe)ara sıra dolaşmam gerktiğini söyledi,dediğini uyguladım hala da uyguluyorum ama bir türlü geçmek bilmiyor.Diğer muhasebe işi yapan arkadaşlara soruyorum kimseden herhangi bi şikayet yok.sizin tavsiye edeceginiz bi yöntem varmı acaba??iyi çalışmalar

Sağlık
7 Aralık 2011

benim ayaklarım 2 senedir 15 derecede bile üşüyor 2 çift çorap kalın bot giymekten bıktım doktara gittim bütün tahlilleri yaptırdım ama şükürler olsun birşey çıkmadı hepsi çok düzgün çıktı şimdi ne olcak ?
ney yapacagım .?

Sağlık
29 Nisan 2012

Benim ayaklarım bacaklarım devamlı üşüyor kan tahlili hepsini yaptırdım hic birşey çıkmadı ne yapmam lazım ?

sedai aydın
18 Kasım 2012

iyi günler benim şikayetim sadece ayaklarımın üşümesi yazın okadar olmuyor kışın cok rahatsız oluyorum. bunun için çift çorap giyiyorum üstüne birde mes giyiyorum ince mes de ayağım daha çok üşüyor onu çıkardım bu sefer kalın mes giydim biraz idare ediyorum bunun için bir çok işlem yaptım netiçe alamadım.tavsiyelerinizi bekliyorum selamlar.

mehmet güneş
28 Kasım 2012

sayın hocam,sonbaharda havaların serinlemesiyle başlayan ayak ve bacak üşümelerim devam ediyor.ekim ve kasım ayından beri sürekli rahatsızım.ayak ve bacaklar dize kadar olan kısımda üşüyor dikkat etmediğimde sonrasında derin bir soğuk algınlığı gögüste grip ve balgamlı öksürüge dönüşüyor.bir iki günde bir hamama gidiyorum geçici bir rahatlama görülüyor.sonrasında yeniden başlıyor.dahiliyeye gitttim tüm tahlillerim yapıldı,sonuçları çok normal.yinede ağrı kesici aldım.son iki yıldır çekilmez hal aldı artık.şu anda 47 yaşındayım,ancak bu rahatsızlık aile büyüklerimde de vardı.babam 90 yaşında o da sürekli bu şikayetleri dile getirirdi.bu konuda tıpta hangi alana giriyor,hangi servise doktora gitmem lazım.saygı ve sevgilerimi sunarım.

altair çeçen
17 Şubat 2013

arkdaşlar s.a ben doktora gittim doktor ilminoloji bölümüne git dedi
elelrin aşırı üşümesi karıncalanma oluyordu uzman doktor sende sıcak soğuk ilmüteri var dedi.

ensar doğan
6 Mart 2013

benim hafif soğukta ayaklarım üşüyo karnım gurulduyo bu olay sürekli oluyo tacsiyeniz nedir aceba

nadire ingit
13 Ağustos 2013

mrh. ben 22 yaşındayım üç yaşında oğlum var ellerim ve ayaklarım çok üşüyor ve aşırı derecede uyuşma var ellerimi açarken kaparken bunu da iyi hissediyorum morarma yok ama haff sararma var ayaklarımın alt tabanı

nadire ingit
13 Ağustos 2013

bacaklarım da zonklama var ama sevmiyorum doktora gitmeyi benim yapacağım bir şey yok mu

kemter
12 Ekim 2013

sigarayı bırakın. buerger hastalığına yakalanmış olabilirsiniz

NESLİHANTUNÇBİLEK
30 Kasım 2013

merhabalar benım bır haftadır yargın kısmım dedıklerı yanı belımımn üst tarafı üşüyor kolay kolayda ısınmıyor bunun sebebı sızce nedendır bırde çok çabuk üşüyorum ben

Çarli
26 Aralık 2013

Merhabalar. Ayak üşümesi bendede var. İşyeri doktoruna danıştım benimde ayaklarım çok üşüyor dedi :-) önerisi benim gibi çift çorap giy dedi.
İşin sırrı KANTARON YAĞI dır arkadaşlar. Aktar dan 3-5 tl ye alabileceğiniz kantaron yağı ile ayaklarınızı masaj yaparak yağlayın. Farkı görün. Şifa bulacakların bi hayır duası yeter ;) Allah herkese şifasını versin. İyi günler.

nezahat kocer
24 Nisan 2014

ayak parmaklarımın altı zokluyo 2 gündür oldu uykumdan uyandırıyo agrısı acaba neden olabilir saygılar ..

Ayaklarım üşüyor-böbreğim ağrıyor-cemile
17 Mayıs 2014

ayaklarım buz gibi olup ardından idrara sık çıkıp ardından da mide yanması ekşime şeklinde dr gittim kan tah. yaptı temiz çıktı zaman zaman tekrarlıyo sizce ne yapabilirm?

Anlattıklarınızın üşütmeye bağlı sonuçlar olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle ayaklarınızı kalın bir çorap yada panduflarla sıcak tutunuz, bu durumda sıcak bir bitki çayı gerçekten iyi gelecek davranıştır. Sıcak su torbası uygulayarak vücut ısınızı artırabilirsiniz. Geçmiş olsun12

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boyun Egzersizleri
Difteri Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri
Mide Bulantısı
Bakteriyel Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?
Bakteriyel Hastalıklar Neden Olur?
Böbrek İltihabının Belirtileri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.