AYAK ÜŞÜMESİNİN NEDENLERİ
Ayak ve ellerin üşüme sebepleri, kan damarlarının büzüşerek akış sağlayamaması ve tıkanması sonucu ellerde ve ayaklarda ortaya çıkan üşüme şikayetleridir. Ortaya çıkış şekli, cilde giden damarların çevresindeki bağ dokularının gerginleşmesi ve gerginliklerinin artması olabilir. Böylece el ve ayaklardaki kan akışı azalır bu da  el ve ayak üşümelerine neden olur. Kan akışı azalan eller ve ayaklar önce mor renge döner sonradan beyazlaşır. Kan akışı normale döndüğü zaman, el ve ayakların renkleri de normale dönmeye başlar. Çok üşüyen el ve ayaklar, normale dönerken, karıncalanma, batma ve uyuşma hissedilir. Bunun yanında çok şiddetli zonklama, normal dönüşün belirtisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

El ve ayak üşümesi genelde beraber ortaya çıkan bir sorundur. Yani sadece eller üşümez ya da sadece ayaklar üşümez. Genel bir problem olarak hem eller hem de ayaklar üşür. Bu tip probleme sahip insanlarda durum biraz sıkıntılı olabilir çünkü sürekli olarak kalın çoraplar ve eldivenler ile gezmek zorunda kalabilirler. El ve ayak üşümeleri, yaz kış farketmeden devam eden bir sorundur. Bu yüzden, bu problemi yaşayan insanlar yazın bile kalın kalın çoraplar giyerler. Buna rağmen el ve ayakları sürekli soğuktur.

El ve ayakların üşüme nedenleri nelerdir?

 • Dolaşım bozuklukları- Sürekli olarak üşüyen el ve ayaklar kalp-damar hastalıklarına bağlı dolaşım sorunlarından ortaya çıkıyor olabilirler. Bu yüzden doktora gidip muayene olmak şarttır.
 • Raynoud hastalığına bağlı el ayak üşümeleri – Soğuğa karşı aşırı dayanıksız olma durumudur. Soğuğa çıktığı zaman elleri ve ayakları büzüşen insanlar raynoud hastalığına yakalanmış olabilir.
 • Titreşim sağlayan aletlere uzun süre boyunca maruz kalmak
 • İlaçların yan etkileri
 • Başka bazı hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkan üşümeler- Bunlar genelde progestron, östrojen gibi hormon değişmelerinin oluşturuğu sorunlar olabilir. Adrenal yetmezlik gibi hastalıklar da el ayak üşümesine sebep olabiliyor.
 • Stres
 • Alkol
 • Sigara

El ve ayak üşümesinde Neler yapılabilir?
El ve ayakların üşümesini önlemek ya da geçirmek için soğuk su ile temastan kaçınmalısınız. Kışın su geçiren ayakkabılar ya da ince tabanlı ayakkabılar yerine, kalın kışlık botları tercih etmelisiniz. Bu sayede ayaklarınız sıcakta kalır, su almadığı için de üşümez. Bunların dışında sıkı giyinmek, kaln giyinmek yerine kat kat giyinmek sorunlarınızı bir nebze de olsa çözecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunların dışında birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse, sigaradan elinizden geldiğince uzak durmalısınız çünkü sigara, dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Dolaşım bozuklukları da el ve ayaklarda üşümeye sebebiyet verir. Bir diğer öneri ise kafeinli içeceklerden uzak durmak olacaktır. Örneğin kahve ve kola gibi kafeinli içecekler, kan damarlarını daraltır, bu da yine ayaklarınızın üşümesine neden olur. Hareketsiz kalmak yine ayak ve el üşümesine neden olacağı için, sürekli oturuyor bile olsanız, ayaklarınızı oynayıp bileklerinizi esnetebilirsiniz. Bu sayede elleriniz ve ayaklarınız üşümekten kurtulur. Bunların yanı sıra, ince dar elbiseler yerine kalın elbiseler giymeyin. Birkaç kat giyerseniz, üşüme probleminiz çözülmüş olacaktır. Son olarak önerilenler arasında ince ayakkabılardan uzak durmak vardır. İnce, ayağa yapışan bir tabana sahip ayakkabılardan vazgeçmelisiniz.

Tüm bunların dışında eğer altta yatan başka bir hastalık var ise tedavi edilmelidir. El, ayak üşümesi deyip geçmek, ihmal etmek demektir. Sürekli olarak el ve ayaklarınız üşüyor ise, doktora gidip bir problemin olup olmadığına baktırabilirsiniz.

Tavsiye: eğer el ve ayaklarınızın üşümesi mevsimsel değilse elleriniz kızarıp morarıyorsa bir doktora gidip Raynaud sendromu testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu hastalıkta en temel belirti el ve ayak üşümesi kızarması ya da morarmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ayak tabanım topuktan ayak ucuna dogru 3-5 cm arası sag ayagım üşüyor.dr a gittigimde ise dr kan degerlerimi ölçtü çok oturmanızdan dedi(muhasebe)ara sıra dolaşmam gerktiğini söyledi,dediğini uyguladım hala da uyguluyorum ama bir türlü geçmek bilmiyor.Diğer muhasebe işi yapan arkadaşlara soruyorum kimseden herhangi bi şikayet yok.sizin tavsiye edeceginiz bi yöntem varmı acaba??iyi çalışmalar

  Sağlık

  benim ayaklarım 2 senedir 15 derecede bile üşüyor 2 çift çorap kalın bot giymekten bıktım doktara gittim bütün tahlilleri yaptırdım ama şükürler olsun birşey çıkmadı hepsi çok düzgün çıktı şimdi ne olcak ?
  ney yapacagım .?

  Sağlık

  Benim ayaklarım bacaklarım devamlı üşüyor kan tahlili hepsini yaptırdım hic birşey çıkmadı ne yapmam lazım ?

  sedai aydın

  iyi günler benim şikayetim sadece ayaklarımın üşümesi yazın okadar olmuyor kışın cok rahatsız oluyorum. bunun için çift çorap giyiyorum üstüne birde mes giyiyorum ince mes de ayağım daha çok üşüyor onu çıkardım bu sefer kalın mes giydim biraz idare ediyorum bunun için bir çok işlem yaptım netiçe alamadım.tavsiyelerinizi bekliyorum selamlar.

  mehmet güneş

  sayın hocam,sonbaharda havaların serinlemesiyle başlayan ayak ve bacak üşümelerim devam ediyor.ekim ve kasım ayından beri sürekli rahatsızım.ayak ve bacaklar dize kadar olan kısımda üşüyor dikkat etmediğimde sonrasında derin bir soğuk algınlığı gögüste grip ve balgamlı öksürüge dönüşüyor.bir iki günde bir hamama gidiyorum geçici bir rahatlama görülüyor.sonrasında yeniden başlıyor.dahiliyeye gitttim tüm tahlillerim yapıldı,sonuçları çok normal.yinede ağrı kesici aldım.son iki yıldır çekilmez hal aldı artık.şu anda 47 yaşındayım,ancak bu rahatsızlık aile büyüklerimde de vardı.babam 90 yaşında o da sürekli bu şikayetleri dile getirirdi.bu konuda tıpta hangi alana giriyor,hangi servise doktora gitmem lazım.saygı ve sevgilerimi sunarım.

  altair çeçen

  arkdaşlar s.a ben doktora gittim doktor ilminoloji bölümüne git dedi
  elelrin aşırı üşümesi karıncalanma oluyordu uzman doktor sende sıcak soğuk ilmüteri var dedi.

  ensar doğan

  benim hafif soğukta ayaklarım üşüyo karnım gurulduyo bu olay sürekli oluyo tacsiyeniz nedir aceba

  nadire ingit

  mrh. ben 22 yaşındayım üç yaşında oğlum var ellerim ve ayaklarım çok üşüyor ve aşırı derecede uyuşma var ellerimi açarken kaparken bunu da iyi hissediyorum morarma yok ama haff sararma var ayaklarımın alt tabanı

  nadire ingit

  bacaklarım da zonklama var ama sevmiyorum doktora gitmeyi benim yapacağım bir şey yok mu

  kemter

  sigarayı bırakın. buerger hastalığına yakalanmış olabilirsiniz

  NESLİHANTUNÇBİLEK

  merhabalar benım bır haftadır yargın kısmım dedıklerı yanı belımımn üst tarafı üşüyor kolay kolayda ısınmıyor bunun sebebı sızce nedendır bırde çok çabuk üşüyorum ben

  Çarli

  Merhabalar. Ayak üşümesi bendede var. İşyeri doktoruna danıştım benimde ayaklarım çok üşüyor dedi :-) önerisi benim gibi çift çorap giy dedi.
  İşin sırrı KANTARON YAĞI dır arkadaşlar. Aktar dan 3-5 tl ye alabileceğiniz kantaron yağı ile ayaklarınızı masaj yaparak yağlayın. Farkı görün. Şifa bulacakların bi hayır duası yeter ;) Allah herkese şifasını versin. İyi günler.

  nezahat kocer

  ayak parmaklarımın altı zokluyo 2 gündür oldu uykumdan uyandırıyo agrısı acaba neden olabilir saygılar ..

  Ayaklarım üşüyor-böbreğim ağrıyor-cemile

  ayaklarım buz gibi olup ardından idrara sık çıkıp ardından da mide yanması ekşime şeklinde dr gittim kan tah. yaptı temiz çıktı zaman zaman tekrarlıyo sizce ne yapabilirm?

  Anlattıklarınızın üşütmeye bağlı sonuçlar olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle ayaklarınızı kalın bir çorap yada panduflarla sıcak tutunuz, bu durumda sıcak bir bitki çayı gerçekten iyi gelecek davranıştır. Sıcak su torbası uygulayarak vücut ısınızı artırabilirsiniz. Geçmiş olsun12

  OĞUZ UÇAR

  BOŞALTIM SİSTEMİNDEKİ DÜZENSİZLİKLER , BOZUKLUKLAR( UZUN SÜRELİ (İSHAL) ) AYAK ÜŞÜMESİNE SEBEP OLUR MU ?

  deniz

  Yaz ve kış mevsimleri farketmeksizin el ve ayak üşümesi oluyor ve ayaklarımı ne kadar korusamda botların içinde kapalı ortamda dahi üşüyor. Artık o kadar çok üşüyor ki ayaklarım soğuktan dolayı ağrı oluyor. Ne yapmam gerekiyor ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanseri artıran nedenler
Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?
koltuk altı şişlikleri(lenf Bezleri)
Vazektomi (Erkekte Sperm Kanallarının Bağlanması)
ARTRİT NEDİR?
Anevrizma (Beyin)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.