AYAK VE AYAK BİLEĞİ KIRIKLARI

Ayak ve ayak bileklerinde kırık yaşanması sıkça karşılaşılan yaralanmalardan biridir. Trafik kazası ya da yürürken hafif şekilde bileğin burkulması gibi nedenlerle kırıklar oluşabilmektedir. Kırığın yerine ve şiddetine göre ciddiyeti değişir. Kemik içindeki kırıklar olduğu gibi cildi yırtarak dışarı çıkan kırıklar da oluşmaktadır. Uygulanacak tedavi seçenekleri kırığın yeri ve şiddetine göre değişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ciddi bir yaralanma sonrası gelişen ayak kırıkları için ameliyat yapılarak tel, çubuk, platin ve vida yerleştirilmesi gerekebilir.

BELİRTİLER

Ayak bileği ve ayak kırıklarında karşılaşılabilecek bazı belirtiler şunlardır:

• Ani ve zonklar şekilde gelişen ağrı
• Hareketlenme ile artan, dinlenme ile azalma gösteren ağrı 
• Şişme
• Morarma
• Hassasiyet
• İlgili bölgede deformite (şekil bozukluğu)
• Yürümede ve üstüne basmada zorluk yaşama gibi.

Bazı insanlar yaralandıkları zaman bir çıtırtı sesi duyar ve kemiğin kırıldığını hissederler. Ancak, duyulan bu sesler her zaman kırık işareti değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Ayaklarda ağrı ve şişkinlik birkaç günden fazla sürüyor ve yürümenizi engelliyorsa bir doktora görünün.

NEDENLERİ NELERDİR?

Ayak bileği ve ayaklarda oluşabilecek kırıkların olası sebepleri şunlardır:

Trafik kazaları: Trafik kazaları sonucu cerrahi işlem gerektirecek şekilde yaralanmalar sıklıkla yaşanmaktadır.
Düşmeler: Yürürken bir yere takılma ya da yüksek bir yerden atlama sonucu ayak kemikleri zarar görebilir.
Ayaklara ağır darbe alma: Ayakların üstüne aşırı bir ağırlığın düşmesi kırıklara neden olabilir.
Burkulma: Bazen ayakların bir cisme ya da yere yanlış gelmesi şeklinde burkulmalar da kemik kırıklarına neden olmaktadır. Ayakların yanlışlıkla bir mobilyaya çarpması da yaygın kırık sebebidir.
Ayak ve bileklerin aşırı kullanımı: Ayaklara aşırı yüklenme sonucu oluşan baskı kemiklerde kırılmalara neden olabilir. Ayak kemiklerindeki bu küçük çatlaklar genellikle uzun mesafeler boyunca koşma ya da tekrarlı bir şekilde ayaklara aşırı kuvvet uygulama sonucu oluşmaktadır. Bazı yaşlılarda ise ayaklar normal şekilde kullanılmasına rağmen kemiklerin osteoporoz (kemik erimesi) sonucu zayıflaması da kırık gelişmesine neden olur.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Bazı faktörler ayak ve bileklerde kırılma vakalarının oluşma riskini arttırmaktadır:

Yüksek efor gerektiren sporlara katılma: Gerilmelere ve doğrudan darbe alınmasına neden olabilen futbol, hokey, jimnastik, bale ve tenis gibi faaliyetler burkulma sonucu kemik kırıklarına sebebiyet verirler.
Uygun olmayan spor malzemeleri kullanma: Aşınmış ayakkabılar ve işlevini yitirmiş ekipmanlar stres (baskı) kırıklarına ve düşmeye neden olabilir. Yanlış yapılan ısınma ve germe teknikleri de ayak ve ayak bileği kırıklarına neden olabilir.
Bazı mesleklerde çalışma: Şantiye gibi bazı çalışma ortamlarında çalışıyor olma, yüksekten düşme veya ayakların üzerine ağırlık düşürme gibi riskleri arttırır.
Evin darmadağın olması veya yetersiz aydınlatma: Düzenli olmayan ve çok fazla dağınık olan ev ya da çalışma ortamında ayak bileği yaralanmaları daha sık görülür.
Bazı koşullar: Kemik erimesi sonucu kırılgan kemiklere sahip olunması (osteoporoz) ya da ayakların kötü hissedilmesi (nöropati) ayak ve ayak bileği kemiklerinde yaralanma riskinde artışa neden olur.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Ayak bileği ve ayak kırıklarına bağlı gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

Artrit: Eklem içine doğru ilerleyen kemik kırıkları yıllar sonra artrit oluşumuna neden olabilirler. Bu nedenle ayak bileği veya ayaklarda yaralanmadan uzun bir müddet sonra ağrılar başlarsa değerlendirme için bir doktora görününüz.
Kemik enfeksiyonu (osteomiyelit): Açık kalan kemik kırığı bakteri enfeksiyonlarına maruz bırakabilir.
Kompartman sendromu: Bu nöromüsküler durum bacaklarda şişlik ve veya etkilenen kaslarda bazen sakatlık ve ağrıya neden olur. Kompartman sendromu genellikle trafik kazası ya da motosiklet kazası gibi yüksek şiddetteki çarpma sonucu ortaya çıkar.
Sinir veya kan damarlarında hasar oluşumu: Ayak veya ayak bileğinde gerçekleşen travma, bitişik sinirler ve kan damarlarına zarar verebilir. Herhangi bir uyuşma veya dolaşım problemi fark ederseniz hemen tıbbi yardım almanız önerilir. Kırıklar nedeniyle damarlarda daralmalar yaşanabildiği için kan akımında da engellenmeler oluşabilir.

TEŞHİS VE TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Fiziki muayene sırasında doktorunuz ayak ve ayak bileğindeki hassas bölgeleri kontrol edecektir. Bu esnada ayağınızı değişik pozisyonlara alarak ağrının tam yerini tayin etmeye çalışacaktır. Ayrıca kısa bir mesafe yürümeniz de istenebilir.

Görüntüleme testleri
Tüm ayak ve ayak bileği yaralanmaları görüntüleme testlerini gerektirmez. Eğer belirti ve bulgular ciddi görünüyorsa röntgen, BT, MR ve kemik taraması gibi testler istenir.

Röntgen: Ayak bileği ve ayak kırıkları röntgen (X-ışınları) ile görüntülenebilir. Kemik görüntülerinin çok fazla üst üste gelmemesi için birkaç farklı açıdan görüntüler alınır. İyileşme başlamadan stres kırıkları genellikle röntgen ile görünemez.
• Kemik taraması: Bu test için ilgili teknisyen tarafından damar yolu ile radyoaktif bir madde enjekte edilecektir. Verilen radyoaktif madde özellikle zarar görmüş kemik kısımlarının çekimi için gereklidir. Stres kırıkları da dahil olmak üzere hasarlı alanlar ortaya çıkan görüntü üzerinde parlak noktalar şeklinde görünür.
Bilgisayarlı tomografi (BT): BT ile kırık olan alanın farklı açılardan üç boyutlu görüntülerinin elde edilmesini sağlar. BT, doktorunuzun etkili bir tedavi belirlemesinde etkin rol oynar, çünkü ayak kemikleri ile çevreleyen dokular daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenir.
• Manyetik rezonans görüntüleme (MR). MR çekiminde radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan ile ayak kemiklerinin ayrıntılı görüntüleri elde edilir. Bağlar hasar görmüş ve kırık kemikler uyumlu şekilde değilse ameliyat yapılması gerekebilir.

HANGİ TEDAVİ UYGULANIR VE İLAÇLAR KULLANILIR?

Kemik kırıklarının tedavisi hangi tür kemiğin kırıldığına ve yaralanmanın şiddetine bağlıdır.

İlaçlar

“Asetaminofen” veya “ibuprofen” etken maddeli ağrı kesici ilaçları kullanmanız önerilebilir. Ağrı çok şiddetli ise “oksikodon” veya “hydrocodone” etken maddeli narkotik ilaçlar da reçete edilebilir.

Tedavi

Kemikler iyileştikten sonra, ayak kasları ve bağlarda oluşan sertliği gidermek için muhtemelen gevşetme hareketleri yapmanız gerekecektir. Ayak kemiklerini esnetme ve eski formuna kavuşturmak için gerekli egzersizleri yönlendirileceğiniz fizyoterapistten öğrenebilirsiniz.

Ameliyat ve diğer işlemler

Redüksiyon: Bazen kırık kemikler tekrar bir araya getirilerek uygun hizaya gelmesi sağlanır. Bu işleme redüksiyon denir. Redüksiyon, yerinden oynamış bir kırığın ya da çıkmış bir eklemin normal anatomik pozisyonuna getirilmesidir.  Oluşan ağrı ve şişkinliğin şiddetine göre işlem öncesi kas gevşetici ve sakinleştirici ilaçlar verilebilir ya da genel anestezi uygulanabilir.
Sabitleme: Kemik kırığının iyileşmesi için belli bir süre ilgili bölgenin hareket ettirilmemesi ve sabit tutulması gereklidir. Çoğu zaman bu işlem için alçı kullanılmakta ve kırık olan ayak ya da ayak bileği alçıya alınmaktadır. Küçük ayak kemiği kırıkları için sert tabanlı bir ayakkabı ya da kuşak yeterli olmaktadır. Bazen de kırık ayak diğer ayakla aralarında gazlı bir bez parçası olacak şekilde birleştirilir.
Ameliyat: Bazı durumlarda tam iyileşme sağlanması ve kemiklerin uygun konumuna getirilmesi için vida, platin tarzı cihazlar kullanılması gerekebilir. Bunun için de ameliyat yapılması şarttır. Kırık kemikler iyice kaynaştıktan ve iyileştikten sonra takılan cihazlar tekrar çıkarılabilir.

ÖNLEME

Spor ve güvenlik ile ilgili aşağıdaki ipuçları ayak ve ayak bileği kırıklarını önlemede size yardımcı olacaktır:

Uygun ayakkabılar giyiniz: Yürümesi zor, engebeli arazide yürüyüş ayakkabılarını giyiniz. Bazı çalışma ortamlarında gerekirse çelik burunlu botlar giyin. Hangi sporu yapıyorsanız o spor için uygun olacak ayakkabılar tercih ediniz.

Spor ayakkabılarını düzenli olarak değiştirin: Giydiğiniz ayakkabı dengesiz şekilde yürümenize sebep oluyorsa ve topuk kısımları aşınmışsa değiştirmeniz önerilir.

Egzersiz ve sporlara yavaş yavaş başlayın: Fitness programları ve diğer spor dallarına yeni başlamışsanız ya da uzun bir aradan sonra tekrar başlıyorsanız gerekli esneme ve gerilme teknikleri ile kemikleri ve kasları hazırladıktan sonra başlamalısınız.

Çapraz antrenmanlar: Ayak kemiklerini zorlayan faaliyetlerin alternatif olanlarını yapmak oluşan baskıyı önleyecektir. Örneğin koşmaya alternatif olarak bir süre yüzme ve bisiklet sürmeyi deneyebilirsiniz.

 • Kemiklerinizi güçlendirin: Yemeklerinizde süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum yönünden zengin besinler bulundurmanız kemiklerin kırılmaya karşı güçlenmesini sağlayacaktır.

Yeterli aydınlatma: Yaşadığınız ortamın gece aydınlatmasının yeterli olması önemlidir. Çünkü meydana gelen ayak kırıklarının birçoğu gece düşerken olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  polat

  Hocam sağ ayak bileğime iki tane vida takıldı bir ay önce bu vidalar geri alınacak mi yoksa ömür boyu mu duracak? Yürümem tahmini ne kadar zaman sonra normallesecek?

  Vidaların durumu ve konumunu bilmeden bir şey söyleyemeyiz. Ayağınızdaki vidaları çıkartacak olan da yine doktorumuzdur. Mutlaka danışarak bilgi alınız. Yürümenizin normale dönmesi tamamen sizin elinizde eğer gayret eder ve egzersizlerinizi zamanında ve eksiksiz yaparsanız yürümeniz hızla normale döner. Ancak mucizeler beklemeyin zira eskiden olduğu gibi tam normal asla yürüyemeye bilirsiniz.

  Efekan tetik

  Metetarsal 5 kemik kırığı oldu hocam platin takıldı geçti yani artık az bir şey yara kaldı ağrı yok çok şükür ama şişlik kaldı onu nasıl gideriz? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yaraların iyice iyileşmesini bekleyiniz. Eğer şişlikler sert dokulara bağlı bir şişlik değilse zamanla vücut buralardaki yapıları eritecek ve şişlikler iyileşeceklerdir.

  buket acar

  hocam sol ayagım yüksekten düşme sonucu dagıldı 9 tane vidain takıldı 2 ay oldu platin var ayagımın üstüne basıyorum ama bilegimde agrı ederimvar ne zaman eski halime gelirim ayagımda şişlikler var şimdiden teşekkürler.

  Ayağınızdaki kas ve kemik grupları eski düzenini yitirdi. İnsan vücudu yeni durumlara alışabilir. Bu zaman alır. Bu zaman da insandan insana değişir. Doktorunuzun vereceği fizik tedaviyi iyi uygulayınız. çabucak iyileşmeniz dileğiyle.

  tolga albayrak

  merhaba hocam ayaklarda kemik erimesi+metastaz dan dolayı ayak diz kapağı 4 parmak üstü kemik kırığı var alçıya alındı bişeyi yoktu hareket ettiriyordu dönüyordu saga sola ama 2 Ay’a yakın durdu şimdi oynatırken veya dönerken geri heralde tekrar kaynayan yer açıldı ki kırık olan yerin üstüne deriye el değse ağrıdan duramıyor dışkılama yaparken dahi zorlandığından ağrısından duramıyor ne yapılması gerek vida veya platin uygun görürmüsünüz hocam saygılar

  uğur ateş

  sayın hocam sol ayagıma 1adet fida ve tel takıldı pansuman yaparkene gördüm teli ayagımın üst kısmında bu tel nasıl çıkartılacak şimdiden teşekkürler

  sedat

  Merhaba hocam benim sol ayak dışı metantars kırığı var ayak üzerine basa biliyorum 40 gün oldu kaynama olmadı eğer kaynamazsa nasil bir ameliyat yöntemi olur ve eskisi gibi kullanabilirmiyim tşk ler şimdiden

  Seyit

  Hocam ben sağ ayak bileğimi kırdım platin ve 6 tane vida taktılar şuan 15. Gün ayağımı eskisi gibi kullanabilir miyim ve ne zaman ayağa kalkabilirim?

  Geçmiş olsun zor olan bir kırık yaşıyorsunuz. Ayağınızın iyileşme süresi ve iyileştikten sonra eski haline ne kadar uyacağı tamamen bünyenizle alakalı bir durumdur. Bu soruya net cevap veremeyeceğiz.

  Bora

  Merhaba hocam 16 gun once ayagimda burkma sonucu kirik olustu sigortam olmadigi icin hemen ameliyata giremedim kaymakamliktan sigortami onaylattim 19. Gunum olacak ve muayane icin ancak sira alabildim platin takilmasi icin ameliyat olmam gerekiyor bu sure zarfinda ayagim alcida kaldi muayaneden sonra ne zamana ameliyat tarihi verecekler bilmiyorum bu gecikmenin benim uzerimde ne gibi bir olumsuz etkisi olur. Sakat kalma ve eskisi gibi yuruyememekten endise duyuyorum.

  adem

  Merbaha sayin hocam askerde sag ayak bilek kirildi ameliyat oldum platin takildi 8 tane bunun zararlari nelerde bide ayamda sertlik var hareket ettiremiyorum yururken zorluk cekiyorum yardim edin bana lutfen simdiden tsk ederim kolay gelsin

  Derya

  Merhaba hocam
  Ben 19 yasında bir kaza geçirdim ve ayak bileğime platin
  Takıldı.2 yıl sonra çıkaralım dendi.fakat ben cok
  Çektiğim için korkudan gidip aldırmadım
  Şimdi 35 yaşındayım ve 2 gebeliğimin 6 ayındayım
  Fakat bilekten baldırlara vuran ağrılar yaşamaya
  Başladım sorum var mıdır ve ne yapmam lazım

  fatih

  Sol ayak lateral mello kemiğim kırıldı ve baglarimda kopuk olduğu icin ameliyat oldum doktorum vida vb. Biseyler takti 3 ay ustune basma dedi acaba kalici birsey olurmu eskisi gibi kosabilirmiyim doktorum bana cok direnclisin dedi 16 yaşındayım tesekkurler kolay gelsin

  ozlem

  Hocam 2 ay önce sağ ayak bileğim sağ ve sol taraftan kırıldı ve platin takıldı düzgün yürümeye başlamıştım fakat bugün ayağımın arka tarafında kemik ağrıyor ve acıyor platinde bir sorun olabilir mi

  İbrahim sedefoğlu

  Hocam yolda yürürken sağ ayağım kaydı. Sol ayağımın üstüne düştüm. Soldaki çıkıntı kemiğin 2 cm.üstü kırıldı. 9 vidalı platin taktılar. 1 seneden sonra vidaları çıkaracağız dediler. Ayrıca yaşlanınca kireçlenme olup ağrı yapabilir dediler. Platin kalıcı mı değil mi?..

  Bu bölgenin zor iyileşmesinden dolayı vida atılarak tedavi yoluna gidilmektedir. Bu vida belli bir zamandan sonra çıkartılabilse de bazı durumlarda çıkartılamayıp kalıcı olarak vücut içerisinde kalmaktadır. Doktorunuz vidanın çıkartılacağını söylemişse tam iyileşme gerçekleştikten sonra vida çıkartılabilir. Kireçlenme olabilecek bir durumdur. Bu birazda vücudunuzla alakalıdır. Yaşayıp göreceksiniz.

  bilal inci

  Hocam ben sol ayagim burkuldu bilek uüst kismi 6 vida taktılar 24 günüm bitti gecen hafta doktorumun yanina gittim dediki bazen bas dedi kan dolsimi olsun basiyorum cok acimiyor ama asil sıkıntım uyuşuk olmasi uyuşuk lugun bittigi an artık rahat ederim ve sizden bilgi almak istedim saygilarimla hocan

  celal

  hocam sag ayagım topuk kemiyi kırıldı alçıya aldılar ongün oldu nezamana kadar iyileşir nelerin faydası vardır

  Ergün

  Hocam Merhabalar İsmim Ergün Yaklaşık 7 ay önce motor kazası sonucu sağ tibia ile fibula kemiğim açık ve parçalı olarak kırıldı v ameliyat ile hem sağ hem sol taraftan çift platin ve 18 adet çivi takıldı.Şu an doktoruma kontrole gittiğimde bana son 3 aydır 1’5cm lik boşluğun kaynamadığını ve platinlerin sökülerek 2 nci bir ameliyat ile dıştan kelepçeli yaylı bir sistem takıcağını fakat bunun ne zaman sökülüceğini belirtmedi sizden ricam eğer bu uygulama yapılırsa bu kelepçeli sistem ne kadar sürede ayağımdan çıkartılır.Şimdiden ilginiz ve vericek olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

  Ergün bey bu tip ameliyatlatda platinler genelde kalıcı oluyor. Rahatsızlık vermediği sürece oradan alınmıyor. Eğer alınacaksa da durumunuzun tamamen iyileşmesi bekleniyor. Kısaca bu parçaları alıp alamamak doktorunuzun vereceği bir karar. Ayrıca iyileşme hızı da parçaların alınmasında etkendir. Geçmiş olsun

  ufuk

  hocam ben ufuk 23 yaşındayım özel sektör işcisiyim 39 gün önce sağ ayağımı kırdım.ilk gün alkollu olduğum için periferik sinir muayenesi tam olarak yapılamadı distal nabızlar parçalı.tanı sağ krun çift kırık.plak ile osteosentez uygulandı.saa da supin yatırılıp sağ ayak bileği medialinden girilerek kırık hattı redükte edildi.proksimale 5 distale 7 vida ve 1 adet interfragmanter vida ile tesbit edildi.skopide uygun bulundu katlar kapatıldı. ayagımda şişlik hala var ağrı yok ama hala üstüne basamıyorum 5 ay kadar basamazmısım ayagı kaltıgımda ne kadar bir süreç eski halime dönerim yada dönebilirim platinin alınmayacagını söylediler yaşım 23 bana ilerde bir zararı olurmu vericek olcağınız blgi için şimdiden teşekkür ediyorum saygılar.

  Ali

  Hocam merhaba. 15 gün önce ayak bileğimdeki malleol kemiğinde parçalı kırık oluştu ve ameliyat oldum. Ayağıma platin takıldı. Ayağımdaki şiş tamamen gitmiş durumda, alçı ayağımdan ne zaman çıkar?

  azeri halit

  doktor bey merhaba.ben halit azerbaycandan yaziyorum.2015 aralik ayinin 22 de ustume dusen agir tas plakalar nedeniyle sag ayak bilegim 2 yerden kirildi ince fibula kemiginde bir kirik ve 3 catlak olusdu birde ayak bilegim yerinden cikti.doktorum ameliyat etti sag tarafina plakali 6 vida ve sol tarafina 2 tane kanca vida taktilar su an tam olarak 50 gun gecti ameliyattan yavas yavas yurumeye basladim benim ogrenmek istedigim ayagim tam olarak kac ay sonra tam olarak iyilesir ve vidalar ne zaman cikartila bilir.cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  Barış aksoy

  Hocam merhabalar
  İki ay önce kaval kemigim de düşme sonuçu parcalı kırık oluştu ameliyat edilip platin ve vidalar takıldı ama hiç alçı yada atele alınmadı ayagım sarılı bile dedil bu kaynamada bir gecikmeye neden olabilirmi ve neden alçı alınmadı acaba bilgi verebilirseniz çok sevinirim
  İyi çalışmalar

  Ahmet Yavuz

  selam hocam bundan 57 gün önce yüksekten düşme sonucu ayak bileğim içe doğru 90 derece döndü.
  ağrım çok şiddetliydi.
  Ayağımi hemen elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım.
  röntgen sonucu tibianin alt uc ve fibula kırığı tespit edildi. dr 3 gün sonra amlyt dedi.
  3 hafta alcidan sonra dikişler alındı ve dr ayagini oynat dedi ama nafile.
  şuan biraz oynuyor fakat aşil tendonu çok ağrıyor acaba kisalik olur mu.
  Ayrıca ne zaman ayagima basabilirim. ve Özürlülük beklenir mi.
  Lütfen cevap Yazın. 03/03/2016

  Mevlüt

  Hocam merhaba bir kaç hafta önce ayağımı şiddetli burkma sonucu çatlattım ve yarım alçıya alındı 10 günde 1 kontrol gitmem söylendi bugün röntgen sonucunda kayma olduğu kanısına varıldı ve plak ameliyatı önerildi. Şimdi ameliyat olup olmamakta kararsızım eğer bu ameliyat sonucunda vida ve plak yaşantım da sorun olucak mı endişesi yaşıyorum.

  Murat

  Hocam 1 ay önce 4 metre yukseklikten düştüm kaval kemigim fibula ve tibia kemigim kırıldı ameliyata alındım doktorum çivi ve platin ameliyatı uygulandığını söyledi 15 gün sonra zimbalari aldirdim suan ameliyat olalı 22 gün oldu kendim kuaför işi yaptığım için genellikle ayakta durmam gerekiyor doktorlar net bişey solemiyo sizce ben ne zaman basmaya başlarım bide platin kolay kolay eyilirmi ayakta çünkü ayagimi bi ara dengemi kaybettim ve yere biraz sert geldi sizce hemen okdr zarar gorurmu cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Burkulma

  Hocam, geçen hafta antreman da top a yükseldim inerken kötü bir şekilde bileğimi ters bastım burktum hastaneye gitti çatlak dediler 1güh sonra gittim birşey yok ama 5gün alçı da dursun dediler en son bugün de ufak bir yerde kırık tespit ettiler bandaj ile devam etmem gerektiğini söyledi doktorum alçı takmam gerekir ama bandaj yazdı onunla da koruyabilirsin dedi ne yapmalıyım idmanlarım var ne kadar beklemeliyim doktor 1hafta sonra idman yap dedi 1ay sürer iyileşmesi tam dedi

  Bahadır Özkoç

  Merhaba, bundan tam olarak 2 ay önce sağ ayak bileğim(fibula)’de darbe sonucu tek kırık oluştu. Operasyon ile titanyum ve 8 adet vida ile iyileşme sürecine başladım. Şu an sekerek de olsa yürüyorum. Fakat kafama takılan titanyum ileride problem cıkaracak mıdır? Çıkarılması mümkün müdür? Doktorum ilerde futbol bile oynayabilirsin dedi. Sanırım bu iyiye işaret. Bir de zaman zaman şişiyor. Ne yapmalıyım? Teşekkürler..

  Yusuf Üstünsoy

  Hocam sol bileğim sağ ve sol taraftan kırıldı platin ve vida koyuldu 20 gün sonra dikişler 35 gün sonrada alçı alındı. Bugün 50. gün doktor yavaş yavaş basmami söyledi şuan basıyorum yavaş yavaş yürüyorum ama ayağımın sağ tarafındaki vidalı olan yer çok ağrımaya ve sişmeye başladı bu ağrı karşısında ne yapmam gerekiyor bilgi verebilirmisin.

  ceylan

  Merhaba hocam ayak bilegim kirildi birtane platin yedi tane çubuk takildi ayagimi ustune ne zaman basarim bilgi verirseniniz sevinirim simdiden hersey icin tesekkur ederim

  Batu

  Ayagim 2 yerden kirildi ilk gun civi caktilar ameleyatta ciktı platinle tel taktilar dikikisler cikti yurumemi solediler ama topugumda yumurta gibi bisi hissediyorum ne yapmam lazim tesekurler

  fatma kalan

  Hocam merhaba 19 yasindayim sol bilegimi kirdim platim ve vida taktilar alcida suanda 18 gun oldu yarin dikisler alinacak alcida alinir mi hocam

  olcay

  hocam 1998 yılındı ayak fibula kemigim kırıldı sonra o bölgeye pilatin takıldı pilatin rötgenlerde orta yerinden kırıldıgı gözüküyor anlayamadıgım ayak bilegim olmadık zaman larda cok agrıyor vede bükemiyorum yuruyuşum bozuluyor düzelmesi için ne yapabilirim

  Nejla

  Hocam 10gün önce ayak bileğim kırıldı vida takıldı ve ameliyat oldum bugün 10uncv gün ilaçlarım bitti çok ağrım var ama hareket ettirebiliyorum ayağımı sızlıyor ve uyuşuyor bu ağrılar normal mi?

  ibrahim tozun

  Hocam A1 önce trafik kazası geçirdim ayağım araçta sıkıştı dizkapağımin hemen altında göçük meydana geldi ayagima kemik doldurup 9 tane vida attılar 1 ay oldu ağrısı bitmedi ağrılarım biter mi?

  Barış

  Hocam ben 1 ay önce maçta dustum ve bilegimin dis tarafında bir kırık oluştu doktor kayma felan yok dedi su an 1 aydır alcida son 10 gün kaldı ve ben futbol oynuyorum bu benim hayalim alçı çıktıktan ne kadar sure sonra geri antremanlara başlayabilirim acaba bilgi verir misiniz

  Ezgi

  Merhaba,4 ay önce sağ 5.metatars kırığından dolayı vidalama yöntemi kullanılarak ameliyat oldum ,kaynama gerçekleşmiş ,ağrılarım günden güne azalıyordu fakat birkaç gündür diğer metatars kemiklerim ağrıyor ayağımın üst bölgesi şiş dokununca bile acıyor bunun için ne yapmalıyım? Kolay gelsin

  Uğur

  Hocam selamünaleyküm sol ayak bileğim sağlı sollu her iki taraftan kırıldı 14 gün oldu önceden ayağımı yukarıda tutmadığım zaman çok ağrıyordu şimdi ise o ağrı yok denilecek şekilde az. Koltuk değnekleri ile ayağımın üstüne basmadan günde neredeyse 1 saat öyle geziyorum sıkıntı olur mu.

  ugur

  Hocam merhaba ben ayak bileyime 8adet vida bir de platin taktılar 3ay oldu halla topaalıyorum ağrı ve şişkinlik devam ediyor ne yapmam lazım

  kbl

  Hocam 6 sene önce trafik kazası geçirmiştim sağ bacağın diz kapağından yukarısı kırılmıştı
  yaz aylarında hiç bir sıkıntı olmuyoo yuruyusum felan gayet normal ama kış aylarında çok ağrı yapiyo üzerine basamayacak duruma geliyorum ne yapmam lazim yardımcı olur musunuz
  siz ney onerirsiniz

  levent

  iyi gunler.ben 15 yildir moskovada yasiyorum.yanimda calisan elemanin ayagi kirildi.bildigim kadariyla ya titan ya da plastik turu birsey taktilar.15 gun oldu ve ayagindan her gun sivi cekmeye basladilar.atesi 38.6 civarinda ve dusmuyor.ne olabilir.merak etmeye basladik.tesekkurler.

  emel

  6ay önce düşme sonucu 3 yerden ayak bileğim parçalı kırılmış ertesi gün ameliyatla plak konuldu ancak hala kaynamamış.fizik tedavi vermediler.başka bir doktora gittim leğen kemiğinden parça alıp kırığa koyucam dedi ama bende 15 sene önce tıp falültesinde L4 ve L5 te bel fıtığı tanısı konuldu.bir zararı olurmu.cok korkuyorum.son gittiğm doktor bilgisayarlı 3 boyutlu tomografi ile bu karara vardı.kireçlenme ve kemik erimesi tespit etti.son care ayağı dondurabilirimde dedi.çok korkuyorum bunlar ne demek bu leğen kemiği montaj ameliyatını olayımmı ?

  gul

  hocam 6ay once ayak bilegim kirildi amaliyat oldum platin takildi 1hafda once yeniden takilan vida buyuk diye yeniden amaliyat oldum ama gerilmeler ve ayagim hala iylesmedi ne yapabilirim tesekkurler.

  Ayak bileği kırıkları zor iyileşen durumlardır. Hele ki platin takılmışsa vücudunuz platine alıştıkça rahat edeceksiniz. Ayrıca belirtmekte fayda görüyorum. Ayak bileğinize aşırı yüklenmekten kaçınmalısınız. Geçmiş olsun.

  Onur

  Hocam benim ayak bileğimdeki kemikler kırıldı onun için platin taktılar platinler ilk takıldıgındaki halinden biraz yamuk gözüküyor ama ağrım yok bu sorun olur mu?

  Bu soruya ancak doktorunuz cevap verebilir. Platinlerin sorun çıkartıp çıkartmayacağının tespiti basittir. Doktorunuzun söylediklerine güvenebilirsiniz.

  Suat

  Mrb hocam insaatta dustum.ayagimda kirik catlaga benzer ve cikik var.sisme vardi yarim alciya alindi. Daha dun oldu. Bu gece cok agri var bide sisme artmis.ikide bi zonk sanci var bilegimde. Sisme ve agri iylesmeyimi Animsatiyo?

  Merve

  Merhaba bnm ayak bilegim kirildi on bes gun oluyor ameliyat oldum onbir tane vida bi tane plak var dikisler yirmi gun icinde alinacak ayagimda daha hala alci var alci ne zaman alinir ve bn ne zaman basmaya baslarim acaba lutfn bana cvp verin yeni dogum yaptigim icin hem bebegimi emziremiyorum hemde ilgilenemiyorm doktorlar tam olarak bilgi vermediler bana ne zaman yutmruyebilcem

  Veysel

  Hocam iki ay önce ayak bileğim kırıldı pilatin ve vida var biraz fazla yükledim deyneksiz yürüdüm sızlamayan başladı zarar vermismiyimdir acaba yada iyileşme süresinimi geciktirdik.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz
5 DAKİKADA METABOLİZMANIZI ARTIRIN
Ayak ve Ayak Bileği Kırıkları
Dizde Kıkırdak Yırtılması Belirtileri
Yürüyüş yapmanın faydaları
Kalçadaki Yağlardan Kurtulmanın Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.