AYBAŞI SANCISINA NE İYİ GELİRaybaşı sancısına ne iyi gelir

Korkunç derecede ağrıya neden olan adet (menstrüel) kramplarınız oluyor mu? Adet krampları çoğu bayanda görülmesine rağmen herkeste aynı şekilde ve şiddette olmamaktadır. Aynı şekilde kramplardan kaynaklanan ağrılar adet dönemi boyunca da aynı şekilde ve sabit kalmamaktadır. Kramp ağrılarından hızlı ve etkili şekilde kurtulmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarından bazılarını deneyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

SANCI GİDERİCİ ŞEKİLDE BESLENME

Muz yiyebilirsiniz. Muzun içinde potasyum bulunur. Dolayısıyla potasyum eksikliğine bağlı krampların azaltılmasında faydalıdır.

 • Adzuki, soya veya Lima fasulyesi gibi beyaz fasulyeler tüketilebilir.
 • Ispanak veya lahana gibi yapraklı yeşillikler yenebilir.
 • Kayısı, kuru erik veya kuru üzüm gibi kuru yemişler yenebilir.
 • Somon, pisi balığı ve ton balığı gibi balıklar faydalıdır.

Mümkün olduğunca fazla kafein tüketmemeye çalışın. Çok fazla kafein tüketimi krampları kötüleştirebilir. Bazı kaynaklar, kahve, çay ve kola gibi içecekler ile kafein içeren diğer yiyecekleri adet dönemlerinde tüketmekten kaçınılması gerektiğini savunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafeinsiz papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Londra Imperial Koleji tarafından yapılan son bir çalışmaya göre, papatya çayı içilmesi menstrüel krampların yol açtığı ağrıların giderilmesinde önemli derecede etkili bulunmuştur. Papatyanın içindeki “glisin” amino asidi kas spazmlarını rahatlatır. Rahim kaslarını rahatlatıcı etkisi ile adet dönemlerinden kaynaklanan krampları gidermeye yardımcı olur.

Spor içeceği içebilirsiniz. Spor içeceklerinin adet kramplarına karşı etkili olduğuna ilişkin bilimsel veriler olmamasına rağmen, içindeki elektrolitler sayesinde krampları azalttığı düşünülmektedir.

Sporcu içecekleri birkaç durumda adet kramplarında etkili olmayabilir. Mesela, hiperaktivite ya da potasyum ya da magnezyum gibi temel besin eksikliğinin neden olduğu durumlarda fayda sağlamayabilir. Adet krampları rahim kaslarının döllenmemiş yumurtayı uzaklaştırmaya çalışması sonucu gerçekleşir. Adet krampları diğer normal kas krampları ile aynı sebepten kaynaklanmadığı için de sporcu içecekleri daha az etkili olabilir.

Omega-3 yağ asitleri almayı deneyin. Günlük olarak balık tüketerek veya balık yağı takviyesi alarak kramp ağrıları azaltılabilir. Balık yağının içindeki omega-3 yağ asitleri, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Yapılan bir çalışmada günlük olarak balık yağı takviyeleri alan kadınlarda diğerlerine göre daha az adet krampı yaşadıkları sonucuna varılmıştır.aybaşı sancısı nasıl giderilir

Aşağıdaki diğer takviyeleri de deneyebilirsiniz. Diyetlerinizde ciddi bir değişim yapmadan ve takviyeler kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Çünkü bazı takviyeler birbiri ile alınmazken bazıları da kullanılan bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Eğer doktorunuzdan onay aldıysanız kullanacağınız aşağıdaki takviyeler, sağlığınız için yararlı olabilir ve adet dönemlerinde ağrı çilesinden sizi kurtarabilir.

 • Kalsiyum sitrat: Günlük 500 -1.000 mg’lık dozlara alınması kas tonusunu korumaya yardımcı olur.
 • D vitamini: Günlük 400 mg’lık dozlarda alınması vücudun inflamasyonla mücadelesine ve aynı zamanda vücuttaki kalsiyum işleme sürecine yardımcı olur.
 • E vitamini: Günlük 500 mg E vitamini alınması, adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Magnezyum: Menstruasyon başlamadan 3 gün öncesinden itibaren günlük 360 mg magnezyum alınması önerilmektedir. Magnezyum, adet ağrısı ve kas kasılmalarına neden olan “prostaglandin” veya diğer kimyasalların daha az salınmasını sağlar.

Bir çay kaşığı “Blackstrap” şurubu alabilirsiniz. Şekerin rafine işleminden türetilen bu içecek besin açısından zengin bir şuruptur. İçinde yüksek miktarda kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum bulunmaktadır. Bu besinler, kan pıhtılarını minimize ederek, kasları rahatlatarak ve vücut sistemine besin takviyesi yaparak adet kramplarını azaltır.

YAPABİLECEĞİNİZ EGZERSİZ VE ESNEME HAREKETLERİ

Bacaklarınızın altına yastıklar koyarak vücudunuzun geri kalanından daha yükseğe çıkarın. Bu hareket, rahim kaslarını dinlenmeye zorlayacaktır.

Akupunktur deneyebilirsiniz. Yapılan çeşitli çalışmalarda, akupunktur ile tedavi gören kadınların daha az ağrı ile karşılaştığı ve daha az ilaç kullanmak zorunda kaldığı bildirilmiştir. Akupunktur, vücutta “qi” ya da enerji eksikliklerini dengelemeye çalışır. Adet kramp durumunda “qi” enerji dengesizliklerinin karaciğer ve dalak bölgelerinde olduğu ileri sürülmektedir.

Her seferinde 10 saniye boyunca karın üzerinde basınç oluşturulur. Nazik bir basınç en iyisidir. Bu yapıldığında vücudunuz kramp ağrıları yerine akapunktur sayesinde oluşan bu nazik basıncı hissedecektir. Akapunktur iğneleri ile oluşturulan basınç, ağrıların yatıştırılmasında bu açıdan fayda sağlar.

Karın ağrısını yatıştırmak için biraz masaj yapın. Karnın ön tarafına ve belinizin alt bölgesine masaj uygulayın. Beliniz için birinden yardım isteyebilirsiniz. Yaptığınız masaj bir süre boyunca ağrıları önemli ölçüde düşürecektir.

Yürüyüş yapın. Yürüyüş yapmak, adet kramp ile ilişkili ağrıları gidermenin en etkin ve en kolay yollarından biridir. Günde üç kez ve en az 30 dakikalık yürüyüşler yapmaya çalışın. Yürüyüş ile “beta-endorfinler” gitmeye ve aynı zamanda “prostaglandin” azalmaya başlar.

Biraz koşu da iyi gelir. Adet kramplarından kaynaklanan ağrıları daha az hissetmenizi sağlar. Koşu yerine değişik aerobik egzersiz türlerini de deneyebilirsiniz. Kontrollü şekilde ve orta yoğunlukta aerobik egzersizleri haftada 3 kez ve 30 dakika boyunca yapmaya çalışın. Bisiklet sürme, yüzme, dans etme ve koşu içeren futbol ya da basketbol gibi sporlar yapabilirsiniz.

Mekik çekebilirsiniz. Diğer yukarıda sayılan egzersiz türleri de elbette faydalı olacaktır. Ancak mekik yaparken daha çok karın bölgesine yoğunlaştığı için kramplar ve buna bağlı ağrılar daha az hissedilir.

Egzersizler ile vücut içi “opioidler” veya vücudumuzun kendi ürettiği morfinler olan “beta-endorfinler” serbest bırakılır.

YAPABİLECEĞİNİZ DİĞER YÖNTEMLER

Karnınızın üzerine bir ısıtma pedi veya sıcak su şişesi koymayı deneyebilirsiniz. Karın bölgesi ile alt sırt bölgesi arasında değişmeli olarak sıcak su şişesini kullanın. Ya da iki su şişesi ile her iki bölgeye aynı anda sıcak uygulama yapabilirsiniz.

Sıcak bir banyo yapın. Sıcak banyo kadınlarda kramp ağrılarını azaltmak için kullanılan başka bir ısı uygulamasıdır. Sıcak banyo veya duşun kaslarda gevşeme sağladığı ve bu sayede ağrılarda da belirgin bir azalma yarattığına inanılmaktadır.

 • Banyo suyuna, küvetin içine bir fincan Epsom tuzu katmayı deneyin. Epsom tuzunun içindeki magnezyum oranı yüksektir. Vücutta magnezyum eksikliği ise kramplara neden olabilir. Bu tuz ile hazırladığınız banyo suyunun içinde en az 30 dakika kalın.
 • Banyo suyuna bir fincan deniz tuzu ve bir fincan karbonat da ekleyebilirsiniz. Bu kombinasyon vücut kaslarında daha fazla gevşeme sağlayacaktır. Aynı şekilde bu banyoda da en az 30 dakika bekleyin.

İbuprofen, parasetamol veya özellikle adet krampları için tasarlanmış olan diğer ağrı kesicilerden alabilirsiniz. Ancak ilaç kutularındaki talimatlara uygun şekilde kullandığınızdan emin olun.

Menstrüel kramplar ile ilişkili şiddetli ağrılar için doğum kontrol hapları alma konusunda doktorunuzla konuşun. Doğum kontrol hapları adet dönemleri ile ilişkili ağrı, şişkinlik ve krampları azaltabilir. Eğer dönemlerinizde şiddetli kramp ve ağrılar yaşıyorsanız, doğum kontrol hap seçenekleri için doktorunuzla konuşun.

Menstrüel ağrılar başlamadan önce aşağıdaki önleyici bakım tedbirlerinizi alabilirsiniz. Kramplar başlamadan önce aşağıdaki durumlardan kaçınmanız, ağrılarla mücadele etmek daha az çaba harcamanıza yardımcı olur. Kaçınmanız gereken şeyler;

 • Alkol, sigara ve diğer uyarıcılar
 • Stres
 • Hareketsizliktir.

İPUÇLARI

 • Bol miktarda su için. Vücudunuz ne kadar hidrate olursa o kadar daha iyidir.
 • Oyalayıcı aktivite ve egzersizler bulun kendinize. Ağrıları hissetmemek için veya kramplarla oluşan ağrıyı baskılaması için egzersizler yapın. Temel germe egzersiz hareketleri bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ağrıya çok fazla odaklanmanız, durumu daha da kötüleştirecektir. Egzersiz yapmazsanız bile TV izleyin, kitap okuyun veya aklınızı oyalayacak başka şeylerle uğraşın.
 • Ağrı gidermek için nefesinizi de daha etkili kullanabilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça alın ve ağzınızdan verin.
 • Biraz ballı sıcak çay için. Ayrıca krampların geldiği bölgeye masaj yapın.
 • Eğer kramplar okulda veya dışarıda başka bir yerde başlarsa, dikkat çekmeyecek lavabo gibi bir yerde karın bölgesine masaj uygulayın.
 • Dışarı çıkarken yanınıza birkaç tane ağrı kesici almayı unutmayın.adet sancısına sıcak su torbası
 • Kramplar ve ağrılar başladığında eğer mümkünse rahat bir pozisyon bulun, dizleriniz bükülü ve karnınıza doğru çekilmiş halde yan tarafınıza yatın. Zihninizin ağrı ile meşgul olmaması için kitap okuyun, müzik dinleyin ya da TV izleyin.
 • Diğer yapabileceğiniz şey ise, karın üstü uzanmak ve burundan nefes alıp 10 saniye tuttuktan sonra ağzınızdan vermektir. Bu, vücudunuzu rahatlatarak kalp atışlarını yavaşlatır. Ayrıca uyumanıza da yardımcı olabilir.
 • Ağrıyı azaltmak için otururken öne doğru eğilebilirsiniz.
 • Bir yastığı karnınızda kramp ağrılarının olduğu yere denk gelecek şekilde altınıza alıp karın üstü uzanın.
 • Dizlerinizi karnınıza yapıştırarak da öne doğru eğilebilirsiniz veya yatabilirsiniz. Dizlerin karnınıza uyguladığı bası ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Belinizi sıkacak şeyler giymeyin. Örneğin, kot pantolonlar, elastik pantolonlar, dar taytlar giymeyin. Geniş ve rahat elbiseler tercih edin.
 • Uzandığınızda bacaklarınızı yukarı kaldırın ve sıcak su ile ıslatılmış bir pedi karnınızın üzerine yerleştirin. İnanılmaz faydasını göreceksiniz.
 • Öne eğilmeniz de faydalı olur.
 • Uzandığınızda uyluklarınızın arka kısmını doksan derecelik açı ile tutun.
 • Dolaşmanız faydalıdır ama aşırı yapmayın.
 • Bacaklarınızı toplayıp karnınıza doğru çekerek sol yanınıza yatın. Ardından su için ve karnınızın üzerine sıcak ped yerleştirin.
 • Sıcak bir banyo yapın. Yaklaşık 30-40 dakika banyoda kalın. Gerekirse içeride kitap okuyun, gözlerinizi kapayın ve rahatlamaya çalıştığınız düşünün.
 • Dans ya da yoga da adet kramplarına karşı yardımcı olur.
 • Sol tarafınıza yattığınızda karnınıza masaj yapacaksanız, elinizle saat yönünün tersine yapın.
 • Rahatlatıcı sıcak bir duşun gerçekten faydalı olduğunu unutmayın.
 • Karında kramp ağrıları başladığında üzerine baskı uygulayabilecek bir nesne bırakmak da ağrılar için etkilidir.

UYARILAR

 • Kullanacağınız ilaçlarda her zaman ilaç şişelerinin üzerindeki yönergeleri izleyin. Aşırı dozda alınması riskli olabilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir.
 • Kramplar uzun süreli ise ve günlük faaliyetlerinizi bile engelleyecek boyutlarda ise bir doktora görünmeniz gerekir. Doktorun tavsiyesi üzerine güçlü bir ağrı kesici ya da doğum kontrol hapı almanız gerekebilir.
 • Isıtma pedlerini ve sıcak su şişelerini kullanırken dikkatli olun, kendinizi yakmayın.
 • Ayrıca kullandığınız şişe ya da gıda ambalajının üzerindeki alerji uyarılarına dikkat ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kronik Pelvik Ağrı
Adetli Olmak Mide Bulantısı Yapar mı?
Kadınlarda Kalp Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Meme Kaldırma, Gögüs Dikleştirme
Adet Döneminde Yorgunluk Nasıl Geçer
Vajinizim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.