AYURVEDA BİLİMİNE GÖRE BEDEN TİPLERİ
Ayurveda, Hint kaynaklı bir tıp sistemidir. Kelime anlamı olarak ise yaşam bilimi anlamına gelir. Kişilerin birbirinden farklı olmaları bedendeki enerji farklılıklarından kaynaklanır ki bu “DOSHA” olarak tanımlanabilir. Doshalar, Ayurveda tıp sisteminde sağlık açısından önemli bir yer tutar. Sağlıklı kalabilmek için kişinin psikolojik, biyolojik ve kimyasal özelliklerinin farkında olması gerekir. Dolayısıyla hangi dosha da olunduğunun bilinmesi beden bütünlüğü ve sağlık bakımından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üç çeşit DOSHA vardır. Bunlar ayurveda tarafından Vaata, Pitta ve Kapha olarak açıklanır. Ayrıca Tridosha olarak da isimlendirilir. Ayurveda bilimi, sağlığa ulaşmak için bu üç DOSHALAR arasındaki dengeyi korumakta ısrar ediyor. Üç DOSHALAR arasında dengenin kurulması zihin, beden ve ruhun dengeli olmasını sağlar. Ayurvedik tedaviler, hastalıkları önlemek için DOSHALAR’ın dengelenmesine çok önem veriyor.
Her kişi, beş evrensel unsuru ihtiva eden üç tip DOSHALAR’ın bir kombinasyonundan oluşur. Bu beş unsur ise boşluk, hava, toprak, ateş ve su’dur. Şimdi gelelim bu üç dosha’nın oluşumuna;

  • Vatha hava ve boşluk birleşimidir.
  • Pitta baskın bir ateş ile bir miktar sudan oluşur.
  • Kapha dominant su ve biraz topraktan oluşur.

Sağlık ve uzun ömür, dengeli DOSHALAR’a bağlıdır. Doğru bir diyet, egzersiz sindirim ve toksinlerin ortadan kaldırılması ile bu denge sağlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

VATA TİPİ BEDEN
Vata tipi vücuda sahip insanlar, hızlı, yaratıcı, ince ve güçlü olma eğilimindedirler. Onların primer organı kolondur(kalın barsağın son kısmı). Bu tür insanlar için, onların enerjilerini kullanacakları etkin ve zorlu bir günlük yaşam gerekir. Seyahat, (özellikle hava)  Vata’da dengesizlik yapabilir. Bu tip insanlar soğuk, dondurulmuş veya kurutulmuş gıdalar ile ağırlaşmaktadır. Sıcak ve nemli gıdalar yemeli ve aşırı soğuk, çiğ ve dondurulmuş gıdalardan kaçınmalısınız. Onların yaptıkları ne olursa olsun düzenli ve rutin tutmalıdır.

Vata doshanın yerleştiği alanlar özellikle kalınbağırsaklar ve rektum, idrar torbası, sırt, eklemler, ayaklar, kemik, merkezi sinir sistemi, kulaklar ve cilttir. Vata doshanın normal olmaması durumunda kişide uyku sorunları, yorgunluk, direnç kaybı, kabızlık, ağrı ve anksiyete gibi durumlar söz konusu olur.

PİTTA TİPİ BEDEN
Pitta tipi insanların kararlı, güçlü ve iradeli bir vücut yapısı vardır. Sindirimleri iyidir. Birincil organları, ince bağırsak ve midedir. Sıcak ve yağlı olma eğilimindedir. Pitta, ateş unsuru ile ilişkili olduğu için, bu insanlar çabuk kızma niteliğindedir. Dengesiz bir durumda, onlarda, döküntü, yanma, inflamasyon gibi cilt problemleri gelişir. Ayrıca ateş, ülser, öfke, kıskançlık ve bol idrar yapmaya eğilimlidirler.

Pitta beden tipinde iseniz aşırı ısı, buhar veya nemden kaçınmaya çalışmalısınız. Aşırı yağlı yiyecek veya kızarmış gıdalar, kafein, alkol, kırmızı et, sıcak baharat ve tuz da onlar için zararlıdır. Taze meyve, sebze ve tam tahıllar, onlar için iyi gelmektedir. Her zaman iyi miktarda temiz hava almalısınız. Duyguların bastırılması, bu tür insanlar için iyi değildir.

KAPHA TİPİ BEDEN
Kapha tip vücuda sahip insanlar iyi dayanıklılık, direnç ve kuvvete sahiptir. Bir kişi ya da bir şeye kolayca bağlanırlar. Gıda ve güvenlik onlar için çok önemlidir. Onların primer organı göğüstür. Kaphanın üstünlüğü sık sık aşırı mukus üretimine yol açar. Bu nedenle bu tip vücut tıkanıklık, sinüzit, uyuşukluk, kilo artışı, diyabet veya su tutma eğilimi vardır. Onlar her zaman fiziksel olarak aktiftirler. Anormallik durumunda boş boş bakmaya, hımbıllığa, durağanlığa, çöküntüye, alerjik durumlara neden olur.

Kızartılmış veya yağlı gıdalar, buz gibi soğuk içecekler, tatlılar ve aşırı miktarda ekmek tüketmekten kaçınmalısınız. Taze sebze tüketilmesi yararlıdır. Pitta tipi beden hayatlarının içine heyecan, değişim getirmeye çalışmalıdırlar.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diz Arkasında Kitle, Yumru, Beze, Kist
Traksiyon Ateli Nasıl Uygulanır
Ayak Bileği Burkulması
Gece Öksürüğü Neden Olur
Şeker Hastalarında Ayak Bakımı
Akdeniz Diyeti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.