AYURVEDA DİYETİ NEDİR, NASIL YAPILIR

Ayurveda, dünyanın batı kesiminde giderek popüler hale gelmeye başlayan 5000 yıllık bir Hint tıp sistemidir. Özünde iyi duygular hissetmeyi ve çevreniz ile uyum içinde yaşamayı hedefleyen bütünsel bir sAyurveda Diyeti Nedir, Nasıl Yapılıristemi içermektedir.

Ayurveda’ya göre en önemli amaçlardan biri, dengeli bir diyete ulaşmaktır. Batı kültürlerinde genel olarak kullanılan Crash-diyetler ile karıştırılmamalıdır. Bunun yerine, Ayurveda diyeti ile yemeklerinizi pişirmek, “kötü” diye nitelendirdiği besinleri tüketmemek çevrenizdeki insanlarla iyi anlaşmanıza, kendiniz genel olarak daha iyi hissetmenize ve gün içindeki sıkıntılarla daha kolay baş etmenize yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

ATACAĞINIZ ADIMLAR NELERDİR?

 1. Öncelikle dış temizliği sağlayın. Mevcut diyetinizde koruyucu maddeler, yapay renkler ve kimyasallar daha az olmalıdır. Diyetinizde dondurulmuş, kızartılmış veya fermente edilmiş besinlerden ne kadar olduğuna bakın. Bunların yerine taze pişmiş yemekler tüketmeyi düşünür müsünüz? Neden kızartılmış patates yerine pişirilmiş patates tüketmeyesiniz? (Ayurveda Nedir?)
 2. Yemek için vakit ayırın. Diyet planınızda yemek için ayrılmış vakitleri de belirtmeniz gerekir. Bu vakitler sadece yemek için değil, dinlenmek ve rahatsız olmadan yemekten zevk alarak rahatça odaklanabileceğiniz bir vakit olmalıdır. Nasıl ki gün boyunca bir ofiste sıkışıp çalıştıktan sonra temiz hava almak ya da rahatlatıcı bir müzik dinlemek güzel geliyorsa yemek için ayıracağınız zaman da bu şekilde olmalıdır. Elbette ki yemek içinAyurveda Diyeti Nasıl Yapılır ekstra zaman ayırmak ve rahat bir biçimde yemek her zaman gerçekleşmeyebilir ama mümkün olduğunca böyle bir vaktin ayrılması önemlidir. Tükettiğiniz yiyeceklerin sağlığınız için en önemli faktörlerden biri olduğunu unutmayınız. Acele ile yemeğinizi yemeniz ve yiyecekleri tüketmeniz belki size biraz zaman kazandıracaktır fakat sağlıksız beslenme şekliniz sizi hasta bıraktığında kazandığınız bu vaktin çok daha fazlasını kaybetme durumunuz da olabilir. Sağlık açısından yemeğe vakit ayırmanın faydasının yanı sıra, verdiğiniz mola ve ayırdığınız yeterli zaman iş veriminizi de arttıracaktır. Bu nedenle yemek vakitlerini gün içerisinde ayrılması gereken zorunlu vakitler olarak görmeyiniz. Ayrıca ne yediğinize de dikkat etmelisiniz. Bulabildiğiniz ve en ulaşılabilir yiyecekleri tıkınmak yerine daha seçici ve vücudunuzun ihtiyacına göre beslenin. Bu şekilde yaparsanız vücudunuzun sesine kulak vermiş olursunuz. Vücudunuzun sağlıksız ekmek arası fast food yiyecekler yerine sağlıklı daha taze besinler istediğini öğreneceksiniz.
 3. Sizin için neyin yararlı olduğunu öğrenin. (Ayurveda Bilimine Göre Beden Tipleri )

“Sattvic” gıdalar: Genel olarak taze yapılmış, organik, lezzetli, sindirimi kolay ve sulu yiyeceklerdir, bunlara ağırlık vermeye çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

“Rajasic” gıdalar: Yumurta, kafein, şili, alkol, sarımsak, yüksek kaliteli etin yanı sıra fermente ve taze konserve gıdalar bu gurupta yer alır. Kişiye dayanıklılık kazandırmak ve zihni canlı tutmak için gerekli besinlerdir.

“Tamasic” gıdalar: Alkol (uzun süreli etki), et, mantar, soğan ve dondurulmuş olarak fermente gıdalar bu guruptadır.

 1. Kendinizi anlayın: Daha ince dengesizlikleri çözmek için bir Ayurveda savunucusu olabilirsiniz. Eğer bu konuda size rehberlik edecek birisi yakınınızda yoksa sizin için neyin en iyi olduğunu bilmek ve öğrenmek sizin çabanıza kalmıştır. Sizin için neyin en iyi ve en faydalı olduğunu öğrenmek için elbette ki vücudunuzu dinlemelisiniz. Aslında bir Ayurveda uygulayıcısından yardım ve öneriler almak en iyisidir.
 2. Başlangıç olarak neden bünye tipinizi belirlemiyorsunuz? Bunun için bir “Dosha” testi yaparak bünyenizde en baskın olan özellikleri öğrenme şansınız olur. Ayurveda’ı tam olarak keşfettikten sonra çoğu fikrin kategorize olduğunu öğreneceksiniz. Fakat her zaman gerçekte fikirlerin birbiriyle bağlantısız olduğunu ve birinden diğerine geçişin sorunsuz olması için dikkatli olmanız gerektiğiniz unutmayınız.
 3. İnce ayarı bulunuz. Vücudunuzun hem bedenen hem de zihnen iyi bir noktada olduğunu fark ettiğiniz noktada, yani kendinizi enerjik ve pozitif duygularla bulduğunuz aşamada diyetinizin ince ayarını yakalamışsınız demektir. Bu şekilde aslında bünye tipinizi de belirlemiş olacaksınız.
 4. Yiyecekleri iyi ve kötü olarak kategorize etmeyin. Ayurveda, sağlıklı bir diyet ve / veya yaşam tarzı için mükemmelliği hedeflemez. Kendiniz ile çevre arasında bir uyum ve ahenk olmasını hedefler. Eğer isterseniz bu ayarlama ve uyumu her zaman yapabilirsiniz. Diğer türlü detayların içinde boğularak resmin bütününü kaybedebilirsiniz. ve ayarlamak ve orada burada bir şeyler çimdik, ancak bu yolu ayrıntılarda kaybolan ve büyük resim için görme yetisini kaybeden almak çok kolay olabilir. Sadece yapmanız gereken vücudunuzu dinlemektir. O size ne yapmanız gerektiğini ve nasıl bir uyum ihtiyacı hissettiğini size söyleyecektir.

ÖNEMLİ BİLGİLERAyurveda Diyeti Ne İşe Yarar

 • Bu listeyi birçok insanın uyum sağlamasında kolaylık sağladığı ve doğallığı yakaladığı bir yönlendirme ve öneri olarak alın. Kesinlikle ne ulaşılabilir tek yol, ne tam olarak takip edilmesi gereken bir politika değildir. Başka yollar sizi daha iyi hissettirecek çözümler sunabilir. Bu nedenle kendi yönünüzden ve faydalı gördüğünüz yoldan sapmayın.
 • Ayurveda’ da değişiklikler yavaş yavaş olmaktadır. Kendinizi zorlamanıza gerek kalmaz. Vücudunuza dikkat edin ve o sizi alıp götürsün. Size en kolay ve en doğal görünen unsurları ile başlayın ve sağlayacakları ince etkileri fark edin. Eğer vücudunuza dikkat ederseniz ve bünyenizin farkında olursanız, zihniniz de her adımda kolaylıkla uyum sağlayacak
 • Eğer “kötü bir gün” geçirdiyseniz kendinizi cezalandırmayın veya bir konuda problemle karşılaştıysanız vazgeçmeyin, pes etmeyin. Hiç sorun değil! Küçük adımlarla ilerleyin veya ilk olarak başka bir şey deneyin. Mükemmel olmak hatta mükemmele yaklaşmak zorunda bile değilsiniz. Sadece devam etmeniz gerekir.
 • Ayrıca kendinizi rahat hissetmediğiniz her şeyi terk etmelisiniz. Bunu yapmak Ayurveda diyetine zihninizi alıştırdıktan sonra daha doğal gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
bölgesel zayıflama diyeti
Okul Diyeti
KARPUZ DİYETİ İLE ZAYIFLAYIN
Şeker Hastaları İçin Özel Diyet Programı
Genç kızlar için diyet listesi
Hangi Diyeti Yapmalıyım?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.