AYURVEDA NEDİR?
Ayurveda geçmişi 5000 yıldan daha fazla geriye dayanan eski bir Hint tıp bilimidir. Ayurveda kaynak bilgileri mevcut en eski klasiklerdendir. Ayur, hayat demektir, veda ise bilgi anlamına gelir. Ayurveda kelimesi ise bu iki kelime köklerinden elde edilen Sanskritçe bir kelimedir. Sözün doğrusu Ayurveda’nın yaşam bilimi olduğunu söyleyebiliriz.
Ayurveda sadece bazı hastalıkların tedavisi ile uğraşan bir bilim dalı değil ayrıca bir yaşam biçimidir. Hem de sağlıklı ve hastalıklı insanlar için öneri ve çözümler içeren tıp sistemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut:
Ayurveda ‘ya göre her birey beş elementten oluşur.

  • Prithvi veya toprak.
  • Apa ya da su.
  • Tejas veya ateş.
  • Vayu veya hava.
  • Akash veya boşluk.

Vücudun yapısal yönü, bu beş elementten oluşur, ancak vücudun fonksiyonel yönü üç biyolojik salgı(vücut sıvısı) tarafından yönetilir. Eter ve hava bileşimi Ayurveda’ya göre Vata dosha olarak bilinir.

Vata dosha prensip olarak hareketi idare eder, yönetir. Bunlar arasında sinir uyarıları, dolaşım, solunum ve tasfiye etme(boşaltım) sayılabilir. Vata bu sistemleri yöneten güçtür. Ateş ve suyun birleşimi Pitta dosha oluşturmak için birleştirir. Pitta dosha dönüşüm veya metabolizma sürecini yönetir. Vücudumuzda gıda sindirimi Pitta fonksiyonuna bir örnektir. Pitta organ ve doku sistemlerinin yanı sıra, hücresel metabolizmadan sorumludur. Son olarak, su ve toprak Kapha dosha formu oluşturmak için birleştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yedi vücut tipi bulunmaktadır. Mono türleri(vata, pitta yada kapha baskın), çift türleri (vata-pitta, pitta-kapha veya kapha-vata) ve eşit türleri (eşit oranlarda vata, pide ve Kapha). Her bireyde bu üç DOSHALAR’ın eşsiz bir bileşimi vardır. Ayurveda, her bireyin eşsizliğini anlamak için çok temel bir bilimdir.

HASTALIK SÜRECİ
Ayurveda ‘ya göre sağlık, beden, zihin ve bilinç arasındaki dengenin sağlandığı bir durumdur. İnsan bünyesinde,
Ayurveda üç DOSHALAR (bedensel salgılar) vata, pide ve Kapha’ yı tanır.

  • Yedi doku kan, plazma, yağ, kas, kemik, sinir ve üreme
  • Üç atık dışkı, idrar ve ter ve  metabolizmanın enerjisi

Hastalık, bu faktörlerin herhangi biri arasındaki bir uyumsuzluk sonucu oluşan bir durumdur. Dengesizlik ya da hastalığın kökeninin nedeni, vata-pide-kapha doshaların şiddetlenmesidir yada ağırlaşmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İNEK İDRARI İLE TEDAVİ
Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir?
Diyabetik Hiperglisemi Tedavisi ve Testleri
Buzlu Dondurma Ne Kadar Sağlıklı
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.