Ayva ve Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ayva ve Özellikleri;

Ayva Yemeklerden sonra yenildiği zaman vücut ısısının düşmesini engeller. Dallarının ve yapraklarının yıkanmış kavı aynen tutya etkisi gösterir.

Ayva yemekten önce yenilirse, kabızlık yapar, yemekten sonra ise ise tabiatı yumuşatır, posaların mideden inmesini hızlandırır. Çok yemek ise sinirlere zararlıdır. Kulunç meydana getirir. Midede meydana gelen safrayı söndürür, eğer kızartılarak yenilirse, sertliği daha az ve daha hafif olur.
Ayvanın ortası oyulur, çekirdeği çıkarılır, içine bal konulur, etrafı hamurla sıvanır ve sıcak küle gömülürse faydası daha çok olur. En iyisi kızartılarak veya pişirilerek bal iye yenilenidir. Ayvanın çekirdeği boğaz sertliğine, nefes borusuna ve birçok hastalıklara karşı faydalıdır.
Ayva yağı terlemeyi önler, mideyi kuvvetlendirir. Ayva reçeli mideyi, karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirir, gönlü hoş eder. Açkarınına yemek daha faydalıdır.
Hamileliğin üçüncü ayından itibaren devamlı olarak ayva yenirse, çocuğun gözeliğine etkili olur. Ayvanın kokusu, dimağı ve kalbi takviye eder. Ayva, ruha kuvvet verir, çiçeği de böyledir. Eğer bal ile karıştırılarak yenirse, idrarı daha fazla söktürür. Emzikli kadınların göğüslerinde meydana gelen ağrıyı teskin eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor