Ayva ve Özellikleri;

Ayva Yemeklerden sonra yenildiği zaman vücut ısısının düşmesini engeller. Dallarının ve yapraklarının yıkanmış kavı aynen tutya etkisi gösterir.

Ayva yemekten önce yenilirse, kabızlık yapar, yemekten sonra ise ise tabiatı yumuşatır, posaların mideden inmesini hızlandırır. Çok yemek ise sinirlere zararlıdır. Kulunç meydana getirir. Midede meydana gelen safrayı söndürür, eğer kızartılarak yenilirse, sertliği daha az ve daha hafif olur.
Ayvanın ortası oyulur, çekirdeği çıkarılır, içine bal konulur, etrafı hamurla sıvanır ve sıcak küle gömülürse faydası daha çok olur. En iyisi kızartılarak veya pişirilerek bal iye yenilenidir. Ayvanın çekirdeği boğaz sertliğine, nefes borusuna ve birçok hastalıklara karşı faydalıdır.
Ayva yağı terlemeyi önler, mideyi kuvvetlendirir. Ayva reçeli mideyi, karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirir, gönlü hoş eder. Açkarınına yemek daha faydalıdır.
Hamileliğin üçüncü ayından itibaren devamlı olarak ayva yenirse, çocuğun gözeliğine etkili olur. Ayvanın kokusu, dimağı ve kalbi takviye eder. Ayva, ruha kuvvet verir, çiçeği de böyledir. Eğer bal ile karıştırılarak yenirse, idrarı daha fazla söktürür. Emzikli kadınların göğüslerinde meydana gelen ağrıyı teskin eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ZEYTİNYAĞI SAĞLIK DEMEK
Kestane
Üzüm Yüksek Tansiyonu Düşürüyor!!
Keçi sedefi Otu
AFRODİZYAK BESİNLER
Susam
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.