B VİTAMİNİ, ÇEŞİTLERİ VE BULUNDUĞU BESİNLER

B vitaminleri, hücre metabolizmalarını korumaya yardımcı olan temel besinlerdir. Sağlıklı gıda çeşitlerinin yenmesi sayesinde sağlıklı bir sistemi desteklemek için B vitaminleri her bir türünden yeterince alınmasına olanak sağlanmalıdır.

B vitamini, Çeşitleri ve Bulunduğu BesinlerB vitaminleri suda çözünür ve hücre metabolizmasını korur. B vitamininin sadece bir tür olduğuna inanılıyordu fakat yapılan araştırmalar sonucunda B vitaminin aynı besinlerde kimyasal olarak farklı türlerinin olduğunu ortaya çıkardır. Genel olarak B vitamini olarak isimlendirilse de bu grubun sekiz adet kompleks çeşidi bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Vitamin B1 ya da Tiamin

Yararları. Bütün organizmaların tiamine ihtiyacı vardır ama  bu, bitkiler, mantarlar ve bakteriler tarafından sentezlenebilir. Hayvanlar ise bunu beslenme öğelerinden tedarik eder. Kuşlarda B1 vitamini yetersizliği olduğunda karakteristik polinörite oluşabilir. Memelilerde bu vitaminin eksikliğinde optik nöropati, Korsakoff sendromu veya beriberi (kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren bir hastalık) gelişebilir. Tiamin vitamini eksikliği tedavi edilmediği taktirde öldürücü olabilir. Daha az ciddi eksikliklerde konfüzyon, halsizlik, sinirlilik ve kilo kaybına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

b1 bakımından zengin besinler nelerdirB1 İçeren Besinler Nelerdir? Tiamin çeşitli gıdalarda düşük konsantrasyonlarda bulunabilir. Domuz eti, maya özü ve maya tiamin büyük yoğunlaştığı yerlerdir. Genel olarak konuşursak, tahıl taneleri tiamin bakımından en önemli besin kaynaklarındandır. Kepekli tahıllar çoğunlukla rafinasyon işlemi geçiren ürünlerden (rafinasyonda tahılın dış kabuğu kaldırılır) tiamin bakımından daha zengindir. Tiamin içeren diğer besinler arasında keten, ayçiçeği tohumu, yulaf ezmesi, tam tahıllı çavdar, kahverengi pirinç, karnabahar, kuşkonmaz, portakal, patates, karaciğer ve yumurtayı sayabiliriz.

2. B2 Vitamini veya Riboflavin

Yararları. Riboflavin vücudun keton cisimleri, proteinler, yağ ve karbonhidratları metabolize etmesine yardımcı olur. Işık görünce doğal olarak bozulur. Pişirildiğinde ve UV’ ye maruz kaldığında daha zor elde edilir. Riboflavin eksikliği ya vücudun yeterli emilim yapamaması yada yenilen besinler ile eksik alınmasından dolayı sık görülmektedir. Bu önemli vitaminin eksikliğinde vücudun diğer besin öğelerini de alması sınırlandığından diğer vitaminlerin eksikliğine de yol açar. Riboflavin eksikliği belirtileri arasında cilt kuruluğu yada çatlaması, dudak veya dil kuruması, ağız iltihabı, ağız ülseri, ağzın kenarlarında çatlama veya demir eksikliği anemisi görülebilmektedir.

B2 İçeren Besinler Nelerdir? B2 vitamini sarı-turuncu renkli besinlerde doğal olarak bulunur. Çeşitli besinlere de renklendirici olarak katılabilmektedir. Kahvaltılık gevrekleri bebek mamaları, soslar, işlenmiş peyniri pasta, süt ürünleri, enerji içecekleri ve meyve suları ilave riboflavin katılarak zenginleştirilmektedir. Doğal olarak yumurta, süt, peynir, et ve buğday kepeğinde bulunmaktadır. Örneğin buğday veya pirinç gibi tahıllar da az miktarda riboflavin içerir, ancak bunlar zenginleştirilerek yada daha fazla vitamin depolayabilmek için tam tahıl katılarak tüketilmelidir.

3. B3 vitamini ya da Niasin veya Niasinamid

Yararları. Niasin vücudun kolesterolünü yöneterek yağların yıkılmasını sağlar ve sağlıklı metabolizmayı teşvik eder. Özellikle gebe kadınlarda ayrı bir öneme sahip olan B3, bebek gelişiminin uygun oranda sağlanmasını sağlar. Niasin eksiklikleri vitamin A, C, D veya tiamin dahil olmak üzere diğer vitaminlerin de eksikliklerine neden olabilir. Temel besin olarak mısır kullanan yada alkol alışkanlığı olan kimselere nasin eksikliği gelişebilir. Niasin eksikliği durumunda soğuğa karşı dayanıksızlık, demans, dermatit, ishal, deliryum, dil ve ağız inflamasyonları yada şiddetli vakalarda ölüm meydana gelebilir. Ancak niasinin aşırı miktarda alınması kuru cilt, cilt kızarmaları, döküntü ve kaşıntıya neden olabilir.

B3 İçeren Besinler Nelerdir? Yapraklı sebzeler, brokoli, domates, havuç, tatlı patates, avokado, kuşkonmaz ve hurma gibi birçok meyve ve sebzelerde bulunabilir. Fındık, baklagiller ve tam tahıl ürünleri de yüksek niasin içerir. Mantarlar, bira mayası, güçlendirilmiş enerji içecekleri, yumurta, tavuk, pisi balığı, ton balığı, somon, böbrek, kalp ve karaciğer gibi etler yüksek dozda niasin içerirler.

4. Vitamin B5 veya Pantotenik Asit

Yararları. Pantotenik asit vücutta enzim aktivasyonu ve deaktivasyonu hem de sinyal transdüksiyonu (genetik bilgi aktarımı) için önemli bir anahtardır. Niasin yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerin ayrıştırılması için vücuda yardım için gereklidir. Vücutta beyin ile merkezi sinir sisteminin uygun iletişim de bulunması için gerekli olan enzim üretimi için de niasin gereklidir.  Nemlendirici olması münasebeti ile de kozmetik özellikli ürünlerde kullanılmaktadır. Yapılan bazı çalışmalar ise niasinin akne tedavisi, stresi azaltma, kilo kaybı ve baş ağrısının hafifletilmesinde yararlı olduğunu göstermektedir.

 B5 İçeren Besinler Nelerdir? Çoğu gıda pantotenik asidin en az eser miktarda da olsa ihtiva eder. B vitamininin yüksek miktardaki gıda kaynakları olan et, kepekli tahıllar, avokado, brokoli, pirinç, tahıllar, buğday kepeği, yer fıstığı, yonca, mayalar, yoğunlaştırılmış balık çözeltileri ve pekmezde bulunmaktadır .

5. B6 Vitamini veya Piridoksin

Yararları. Piridoksin vücutta, potasyum ve sodyum düzeylerini dengede tutmak için kullanılır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmede, dişilik hormonlarını dengelemede ve vücudun bağışıklık sisteminin işleyişini koruması için homosistein seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. B6 vitamini eksikliklerinde nöbet, anemi, sinir hasarı, ağız ve ciltte yaralara yol açabilir.

B6 İçeren Besinler Nelerdir? Çoğu tohum ve fındık yüksek miktarda piridoksin içerir. Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, nohut, zenginleştirilmiş veya uzun taneli pirinç, muz, peynir, kuru üzüm, tofu, karpuz, ıspanak, kabak, bulgur, marinara makarna sosu, patates, tavuk göğsü, kızıl somon, sarı yüzgeçli ton balığı, sığır eti ve karaciğer bol miktarda B6 vitamini içerir.

6. Vitamin B7 veya Biotin

Yararları. Biotin vücutta yağ asitleri ve amino asitleri üreterek hücre büyümesine yardımcı olur. Vitamin B7 vücudun düzenli kan şekeri seviyesini korumada ve karbondioksit transferine yardımcı olur. Çok etkili olduğunu gösteren pek çok kanıt yoktur ama insanlar sık sık, tırnak ve cilt sağlığı iyileştirmek için biotin takviyeleri kullanmaktadırlar. Bağırsak bakterileri günlük ihtiyacı karşılamak için yeterli vitamin ürettikleri için genellikle insanlarda biotin eksikliği nadiren görülür. Bu nedenle biotin takviyelerine çok fazla gerek bulunmamaktadır.

B7 İçeren Besinler Nelerdir? Biotin alımını artırmak isteyenler çiğ yumurta sarısı (Ancak, yumurta akı tüketmek vücutta biotin miktarını sınırlar), pazı, yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer ve yerfıstığı tüketebilirsiniz.

7. Vitamin B9 ve Folik Asit

Yararları. İnsanlar folik asit yapamaz. Mutlaka besinler ile alınmak durumundadır. Çok önemli yararları bulunmaktadır. Yeterli folik asit alınması DNA onarımı ve sentezi için gereklidir. Aynı zamanda, hücre büyümesi ve bölünmesi ve kırmızı kan hücresi üretimi ile yardımcı olmak için kullanılır. Eğer hamilelik sırasında diyette yeterli folik asit alımı yoksa embriyoda nöral tüp kusurlarına yol açabilir. Folik asit yetersizliklerinde ağız ülseri, unutkanlık, zihin karışıklığı, gebelik komplikasyonları, baskı, bilişsel düşüşler, baş ağrısı, sinirlilik, davranış bozuklukları, kalp çarpıntısı ve dil şişmesi görülebilmektedir.

B9 İçeren Besinler Nelerdir? Folik asiti yüksek miktarda içeren gıdalar böbrek, karaciğer, ekmek mayası, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, baklagiller, tahıllar, ekmek veya makarna gibi zenginleştirilmiş tahıl ürünleri ve ayçiçeği tohumudur. Folik asit ılımlı miktarlarda kavun, tatlı ve sulu kavun, muz, greyfurt, çilek, ahududu, mısır, pancar, domates ve diğer sebze suları, Brüksel lahanası, Çin lahanası, brokoli ve marulda bulunmaktadır.

8. Vitamin B12 veya Kobalamin

Yararları. Kobalamin kan oluşumu, sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde tutulması için gereklidir. Vücuttaki çoğu hücrenin metabolizmasını sağlıklı bir yürütebilmesi için kobalamine gereksinimi vardır. Ayrıca enerji ve yağlı asit sentezi üretiminde de kullanılmaktadır. Sadece arkeler ve bakteriler B12 vitamini oluşturmak için enzimleri üretebilir. Bu nedenle çoğu organizmanın besin kaynakları ile kobalamin alması gerekmektedir.

B12 İçeren Besinler Nelerdir? Vitamin B12 sadece hayvan kaynaklarından alınabilir. Hayvansal ürünleri sevmeyenler günlük B12 gereksinimlerini karşılamak için beslenme takviyeleri almaları gerekir. Sığır eti ürünleri, hindi, yumurta, tam inek sütü, tavuk, Alaska kral yengeç, Pasifik istiridyesi, istiridye ve peynir B12 vitamini içerir. Birçok durumda çiğ etler pişmiş kaynaklarına göre daha fazla vitamin içermektedir. Ancak pişirilmemiş et ürünleri kirletici maddeler içerebileceğinden dikkatli olmak önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Manganez Neye İyi Gelir
BUTTERBUR
Çilek Yemeniz İçin 10 Neden
L-TRİPTOFAN
KARA YILAN OTU (SİYAH COHOSH)
Nar Çiçeği Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.