B1 VİTAMİNİ
b1 vitaminiGünümüzde vitaminlerin insan vücudumuz açısından sağladığı onarıcı ve düzenleyici etkileri artık herkes tarafından bilinmektedir. Eksikliklerinde vücutta bir takım arızaların meydana geldiği vitaminler bazen hayatın sorunsuz devam etmesi için önem arz etmektedirler. Yazımızda suda çözünürlüğe sahip olan B grubu vitaminlerinin bir üyesi olan B1 vitaminini ayrıntılı olarak aktaracağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Vitamin B1 tiamin olarak bilinen, B komplex vitaminlerinin suda eriyen bir parçasıdır. Suda eriyen vitaminler sürekli olarak besinlerden sağlanmalıdır, vücutta depo edilmez ve kan yolu ile vücutta dolaşımını tamamlayarak idrar ile dışarı atılırlar. Çeşitli bitkiler, bakteriler ve mantar türleri tarafından üretilmektedir. Diyetteki eksikliğinde beriberi(hızlı kalp atışı, kas güçsüzlüğü, sinir sorunları) olarak bilinen bir duruma yol açmaktadır.

GENEL ÖZELLİKLER
B1 vitamini suda eriyen vitaminler arasında ilk tanımlanan vitamindir. Yetersiz miktarda tüketildiğinde olumsuz nörolojik etkilere neden olabilmektedir. B1 vitamini, tiamin pirofosfat adı verilen bir form ya da kısaca ThDP olarak da adlandırılmaktadır. Bu alkol fermantasyon sürecinin ilk aşamasında maya için kullanılır.

Vitaminler kolayca tahrip olup yok olurlar. Bu nedenle yiyecek hazırlama ve depolama sırasında yıkama ile akıp giderler. Eğer vitamin takviyesi almak durumunda nemsiz, kuru bir yerde ve oda sıcaklığında saklayın.

DOKU DAĞILIMI
Tiaminin insanda bulunulurluğu ya da mevcudiyeti 25-30mg. kadar olup çoğunlukla iskelet kası, beyin, karaciğer ve böbreklerde büyük konsantrasyonda bulunmaktadır. Buna ilaveten ThMP ve serbest halde (unphosphorylated) tiamin plazma, süt, beyin omurilik sıvısı ve büyük olasılıkla tüm hücre dışı sıvıda yer almaktadır. Tiaminin birbirine benzemeyen yüksek fosforile formları, ThMP ve serbest tiamin hücre zarını geçme yeteneğine sahiptir. İnsan dokularındaki tiamin diğer türlere göre daha az miktardadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KİMYASAL ÖZELLİKLER
Tiamin kimyasal formülü C12H17N4OS ile renksiz bir bileşiktir. Yapısında bir pirimidin halkası ve metilen köprüsü ile bağlantılı bir tiazol halkası içerir. Tiamin su ve metanolde çözünür fakat gliserol, eter, kloroform, benzende çözünmez. B1 vitamini asidik pH’da kararlı fakat alkali çözeltilerde ise kararsızdır. Tiamin ısıda kararsız ama donmuş depolama sırasında istikrarlıdır. Ultraviyole ışığa ve gama ışınlamada maruz kaldığında kararsızdır.

GÖREVİ VE KULLANIMI
B1 vitamini kan şekerinin enerjiye dönüştürerek vücudun yakıt elde etmesine yardımcı olur. B1 vitamini mukozaları sağlıklı tutar, sinir sistemi, kardiyovasküler sistem ve kas fonksiyonu için gereklidir.

Tiamin iştahsızlık gibi sindirim sorunları, ülseratif kolit ve devam eden ishal için kullanılır.
Tiamin aynı zamanda AIDS ve bağışıklık sistemi için kullanılmakta, diyabetik ağrılar, kalp hastalığı, alkolizm, yaşlanma, serebellar sendrom olarak bilinen bir tür beyin hasarı, aftlar, katarakt ve glokom gibi görme problemleri, mide bulantısı ve atletik performansı artırmak için kullanılmaktadır. Diğer kullanım alanları ise servikal kanseri önlemek, böbrek hastalığının ilerlemesini durdurmak ve tip 2 diyabetli hastalarda kullanılmaktadır.
Bazı insanlar olumlu bir zihinsel tutum sürdürmek için de tiamin kullanmaktadırlar. tiamin aynı zamanda öğrenme yetenekleri artırılmasını sağlamakta, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere hafıza kaybını önlenmesinde, stresi yok ederek enerjiyi artırmaktadır. Böbrek hasarının bir göstergesi olan idrarda protein tespitinde, B1 vitamini idrarda albümin atılımını azaltmaktadır.

NE KADAR ALINMALIDIR?
Kadınların her gün 1,1 miligram ve erkeklerin 1,5 miligram alması gereken bir vitamindir.  Bebekler 0-6 aylık 0.2 mg; bebeklerin 7-12 ay 0.3 mg; çocuklar 1-3 yaş 0.5 mg; çocuklar 4-8 yaş 0.6 mg; erkek 9 -13 yaş 0.9 mg; erkeklerde 14 yaş ve üzeri 1.2 mg; kızlar 9-13 yaş 0.9 mg, kadınlar 14-18 yaş 1 mg, 18 yaşın üzerindeki kadınlarda 1.1 mg, hamile kadınlar,1.4 mg; ve emzikli kadınlarda ise 1.5 mg. alınması önerilmektedir.

DOĞAL KAYNAKLAR
b1 vitamini gıdalarB1 vitamini çeşitli doğal kaynaklarda bulunur. Bunlardan birkaçı şunlardır:

  • Kuşkonmaz
  • Avokado
  • Kahverengi pirinç, Pirinç kepeği, Bezelye, Çavdar
  • Brüksel lahanası, Marul, Ispanak
  • Yumurta sarısı, karaciğer
  • Balık
  • Yapraklı yeşil sebzeler, Bakliyat
  • Karaciğer
  • Kümes hayvanları (genel)
  • Buğday tohumu, Kepekli tahıllar, Maya

Özellikle, bira mayası, tiamin miktarı yüksek olan doğal bir kaynaktır. Aynı zamanda B kompleks (riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin, folik asit, biotin ve) diğer vitaminlerin yanı sıra selenyum ve krom gibi mineralleri içerir.

B1 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
Tiamin türevleri ve tiamin vücudun tüm hücrelerinde yer alan enzimlee bağlı olduğundan herhangi bir B1 vitamini eksikliği durumu tüm organ sistemlerini olumsuz yönde etkiler.Ancak, sinir sistemi ve özellikle kalp yüksek oksidatif metabolizma nedeniyle tiamin eksikliğine duyarlıdır.
Beriberi hastalığı özellikle B1 vitamini alımının düşüklüğünden kaynaklanan kardiyovasküler ve nörolojik bir hastalıktır. Hastalığın kuru, ıslak ve infantil olmak üzere 3 formu bulunmaktadır. Kuru formu büyük oranda periferik nöropati ve buna eşlik eden belirtiler ile karakterizedir. Islak tür periferik nöropati ile birlikte kas güçsüzlüğü ve mental konfüzyon gibi konuları içerir. İnfantil versiyonu ise B1 vitamini eksik olan anneleri tarafından büyütülen bebeklerde görülür.
B1 vitamini eksikliğindeki bir başka potansiyel sorun da Wernickes ensefalopati olarak isimlendirilen “Wernicke-Korsakoff sendromu” dur.  Bu hastalık da nörolojik bir bozukluk olup sıklıkla alkolün aşırı tüketilmesi ile ilişkilidir.
Ağır olmayan eksiklikler kilo kaybı, halsizlik gibi genel belirtiler yer alabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dalak Şişmesi
Mesane Kanseri
Dizlerimden Aşağısı Sızlıyor
Guatr
UYKUSUZLUK GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
Pankreas Kanserinin Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.