B2 VİTAMİNİ
b2 vitaminiRiboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini bağırsak florası tarafından vücutta üretilmekte ve kolayca emilmektedir. B2 ya da riboflavin suda eriyen bir vitamin olup çok küçük miktarlarda depo edilmektedir, bu nedenle bu vitaminin alımı sürekli olmalıdır. Karaciğer, böbrek ve kalpte sadece birkaç dakika kalır. B2 vitamini enerji üretimi, enzim fonksiyonu, normal yağ asidi ve aminoasit sentezi için önem taşımaktadır. Serbest radikallerin toplayıcısı olan glutathion’un üretimi için gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağır Riboflavin eksikliğine nadir olarak rastlanır. Alkoliklerde görülebilir. Ancak çok ağır olmasa da tehlikeli düzeyde Riboflavin eksikliği yaşlıların yaklaşık % 33’ünde görülebilmektedir.

Riboflavin hücre enerji üretimini arttırdığı için migren tipi baş ağrılarının önlenmesinde etkili olabilmektedir. (Migrenin kan damarlarında üretilen enerjinin azalmasıyla oluştuğuna inanılmaktadır. 1994 de yapılan bir çalışmada yüksek dozlardaki riboflavinin baş ağrılarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.)

B2 VİTAMİNİN KAYNAKLARI
Riboflavin kaynakları karaciğer, böbrek ve kalp gibi iç organ etleri, mantar, badem, tam tahıl, soya fasulyesi ve yeşil yapraklı sebzeler, bitkiler sayılabilir. Süt, maya, peynir, yağlı balık, sığır eti, tavuk, yumurta ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de zengin kaynaklarıdır. Un ve tahıl (buğday) riboflavin ile zenginleştirilmiştir. Riboflavin kolayca ışık tarafından yok edilir ve açık kaplarda saklanan gıdalar kısa bir süre içinde riboflavin içeriği kaybeder. Bu sebeple riboflavin ışığa maruz kalma sonucu tahrip olduğundan, riboflavinli gıdaların ışığı geçiren cam kaplarda muhafaza edilmemelidir. Açık yeşil sebze ve meyvelerde bulunan bu vitamin özelliğini çok çabuk kaybeder. Boş mideye alındığında sadece % 15 i emilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

B2 VİTAMİNİ NİÇİN GEREKLİDİR?
riboflavinOksijen, amino asitler, yağ asitleri ve karbonhidrat metabolizmasında kullanmak için vücut tarafından gereklidir. Riboflavine B6 vitaminini(pridoksin) aktive etmek (etkinleştirmek) için daha fazla alımına ihtiyaç vardır. Aynı zamanda niasin oluşumuna yardımcı olur ve böbreküstü bezini etkinleştirir. Romatoid artrit tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Bu vitamin kırmızı kan hücre oluşumu, antikor üretimini(bağışıklık sistemini güçlendirmek için), hücre solunumu ve büyüme için kullanılabilir. Yanı sıra gözyaşı yorgunluğu kolaylaştırır, önlenmesine yardımcı olur ve katarakt tedavisinde yararlı olabilir. A vitamini ile birlikte kullanıldığında B2 vitamini sindirim sisteminde mukus membranların sağlığı için gereklidir, demir ve B6 vitamini emilimi ile yardımcı olur.
Aynı zamanda protein alımı yüksek olduğunda ihtiyaç vardır ve cilt, saç ve tırnaklar için faydalıdır. Sinir sistemi ve deriyi korur. Enfeksiyon, alkolizm, yanık, mide ve karaciğer hastalıkları tedavisine yardımcı olur. Antioksidan aktivitesinde gerekli olan Glutationun rejenerasyonunda gereklidir. Migren, orak hücreli anemi tedavisinde kullanılır.

Vücut dokularının nefes alması için gerekli flavin mononucleotide ve flavin adenine dinucleotide adlı iki koenzimin bir parçası gibi davranır. Vitamin ve
minerallerdeki piridoxin’i harekete geçirir.

Buna ek olarak vücudun yaralar, yanıklar ve diğer yaralanmalarda iyi onarımını sağlayarak doku hızlı oluşmasını sağlar. Vücudun uyuşma ve karıncalanmasında, alzheimer hastalığı, epilepsi, MS(Multiple Skleroz), stres ve yorgunluk gibi hatta anksiyete gibi sinir sistemi hasarlarında önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda hastalıkla mücadele için bağışıklık sistemi yeteneğini artırır.

KİMLER KULLANMALIDIR

 • Yetersiz kalorili diyet alanlar, beslenme bozukluğu olanlar veya kalori ihtiyacı artmış kişiler
 • Gebe veya emziren kadınlar
 • Alkol veya diğer madde bağımlıları
 • Kronik hastalığı olanlar, uzun süreli stres altında olanlar, yakın geçmişte operasyon geçirmiş kişiler
 • Sporcular ve beden işçileri
 • Sindirim sisteminin bir bölümü operasyonla alınmış olanlar
 • Ağır yanık veya yaralanması olan hastalar
 • Doğum kontrol hapı veya östrojen kullananlar

FAYDALI BİLGİLER
B2 vitamini idrarı koyu sarı renge boyayabilir. İşlenmiş yiyeceklerde B2 vitamini miktarları azalır. B2 vitamini ışığa karşı duyarlı bir vitaminidir. Soda ile birlikte pişirme yiyeceklerdeki B2 vitaminini ortadan kaldırır.

GÜNLÜK TAVSİYE EDİLEN DOZLAR

ÇOCUKLAR

0-6 Ay: 0.4mg
6-12 Ay: 0.5mg
1-3 Yaş: 0.8mg
4-6 Yaş: 1.1mg
7-10 Yaş: 1.2mg

ERKEKLER

11-14 Yaş: 1.5mg
15-18 Yaş: 1.8mg
19-50 Yaş: 1.7mg
51+ Yaş: 1.4mg

KADINLAR

11-50 Yaş: 1.3mg
51+ Yaş: 1.2mg
Hamileler: 1.6mg
Emzirenlerde ilk 6 Ay 1.8mg
Emzirenlerde ikinci 6 Ay 1.7 mg

Herhangi bir B vitaminine karşı alerjik kişilerde, kronik böbrek hastalıklarında kullanılmamalıdır. Gebeler ve emzirenler doktorlarının tavsiye ettiği şekilde kullanmalıdır.

EKSİKLİK BELİRTİLERİ

 • Ağız kenarlarında yaralar ve çatlaklar, dil, deri lezyonları ve dudaklarda iltihaplanmalar, boğaz ağrıları, şişmiş dil
 • Işığa duyarlı gözler
 • Saç dökülmesi, donuk veya yağlı saçlar
 • Baş dönmesi
 • Işığa hassasiyet
 • Kötü sindirim
 • Büyüme geriliği, Böbrek üstü bezinin çalışmasında arıza
 • Yavaş zihinsel tepkiler
 • Ayak yanması(ateş basması) da B2 vitamini eksikliği göstergesi olabilir.
 • Ciltte kaşıntı
 • Sersemlik, uykusuzluk
 • Öğrenme güçlüğü
 • Gözlerde yanma ve kaşıntı
 • Kornea hasarı

B2 FAZLALIĞI
Riboflavin fazlalığında hakkında bildirilen bir toksisite yoktur. Riboflavin suda eriyen bir vitamin olduğu için, aşırı miktarlarda alındığında kolayca idrarla vücut tarafından atılır. Çok yüksek miktarda alındığında uyuşukluk, kaşıntı, yanma, karıncalanma hissi ve ışığa karşı hassasiyet içerebilir. Fazla riboflavin(B2 vitamini) yüksek alımında idrarın normal renkten parlak sarı renge doğru renk değişimi(koyulaşma), çok nadiren de bulantı ve kusma görülebilmektedir. Bu etki normal ve tamamen zararsızdır.
ETKİLEŞİM
Trisiklik antidepressanlar, fenotiazinler, probenesid B2 vitamininin etkisini azaltırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
VİTAMİN D
Hodan Kapsülü
YOHİMBE
Metil Sülfonil Metan (MSM)
BANABA BESİN TAKVİYESİ
THUNDER GOD SARMAŞIĞI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.