B5 VİTAMİNİ NEDİR?
pantenoik asitPantotenik asit B5 vitamini olarak bilinen bir vitamindir. Yaygın olarak hem bitki ve hayvanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle kökenini yunanca “her yer” manasında gelen “pantos” kelimesinden almıştır. Bilindiği gibi vitaminler enzimlere bağlanıp onların daha iyi çalışmasını sağlarlar. Bu nedenle eksiliklerinde vücutta mutlaka arızalar meydana gelir.
B5 vitamini ticari olarak D-pantotenik asit ve hem de D-pantotenik asitten laboratuarda yapılan dekspantenol ve kalsiyum pantothenate kimyasal maddeleri olarak kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pantotenik asit sık olarak vitamin B kompleks formüllerini içinde diğer B vitaminleri ile birlikte kullanılır. B kompleks vitamini genellikle B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin / Niacinamide), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini (piridoksin), B12 vitamini (siyanokobalamin) ve B9 vitamini (folik asit) içerir. Ancak, bazı ürünler bu maddelerin tüöünü içermez ve bazı biotin, para-aminobenzoik asit (PABA), kolin bitartrate ve inositol gibi diğer ürünleri içerebilir. Tüm B grubu vitaminleri gibi suda erir ve organizmada depo edilmezler.

B5 İÇEREN BESİNLER
Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasülye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, domates, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler de bolca bulunur.

B VİTAMİNİNİN BİYOLOJİK ROLÜ
b5 vitaminiPantotenik asit “koenzim A (CoA)” sentezinde kullanılmaktadır. Koenzim A asetil-CoA ve ilgili diğer bileşikleri oluşturmak üzere bir asil grubu taşıyıcısı olarak hareket eder. Bu hücre içindeki karbon atomları ulaşım için kullanılan bir yöntemdir. CoA, pürüvatın asetil-CoA olarak Trikarboksilik asit(TCA)  döngüsüne katılması ve döngüde α-ketoglutaratın süksinil-CoA’ ya dönüşmesi için enerji metabolizmasında önemli rol oynamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

CoA yağ asitleri, kolesterol ve asetilkolin gibi birçok önemli bileşiklerin biyosentezinde de önemlidir. CoA ayrıca ek olarak yağ asidi sentezi için gerekli olan ACP oluşumu için gereklidir.
CoA şeklinde Pantotenik asit asilasyon ve asetilasyon için gereklidir. Örneğin, sırasıyla sinyal iletiminde ve enzim aktivasyonu ve devre dışı bırakılması gibi..

Pantotenik asit tüm yaşam biçimlerine esas olan ve  geniş bir yelpazeye katılan önemli biyolojik rolleri vardır. Pantotenik asit eksiklikleri yukarıda da bahsedildiği gibi geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir.

Asetilkolin gibi sinir iletimini sağlayan maddelerin üretimine katılır. Depresyonla savaşmakta olan faydasının yanı sıra mide barsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olur; kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir.

PANTENOİK ASİTİN KULLANIM ALANLARI
Yeterince bu kullanımların en etkili olup olmadığını belirlemek için bilimsel kanıt olmamasına rağmen Pantotenik asitin kullanıldığı uzun bir liste vardır. İnsanlar beslenme eksiklikleri, sivilce, alkolizm, alerji, kellik, astım, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, otizm, yanan ayak sendromu, mantar enfeksiyonları, kalp yetmezliği, kolit, konjonktivit, konvülsiyon, sistit karpal tünel sendromu, solunum bozuklukları ve çölyak hastalığı tedavi etmek için pantotenik asit almaktadırlar.

Aynı zamanda atletik performansın iyileştirlmesi, dil enfeksiyonu, gri saç, baş ağrısı, hiperaktivite, düşük kan şekeri, uyku sorunları (uykusuzluk), sinirlilik, düşük kan basıncı artırmak, bağışıklık arttırıcı, kepek, depresyon, diyabetik sinir ağrısı skleroz, müsküler distrofi, gebelik ya da alkolizm, nevralji ve obezite ile ilişkili bacaklarda kas krampları için ağız yoluyla alınır.
Pantotenik asit aynı zamanda osteoartrit, romatoid artrit, Parkinson hastalığı, sinir ağrısı, premenstrüel sendrom (PMS), prostat büyümesi, zihinsel ve fiziksel strese karşı koruma, anksiyete karşı, konjenital hipotiroidide tiroid tedavisinin yan etkileri azaltmak, yaşlanma belirtilerini azaltmak, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar için, büyüme geriliği, zona, cilt bozuklukları, böbrek üstü bezinin uyarılması, kronik yorgunluk sendromu, salisilat zehirlenmesi, streptomisin nörotoksisite, baş dönmesi ve yara iyileşmesini uyarıcı olarak ağızdan alınarak kullanılmaktadır.

Kalsiyum pantothenate günde 2 gramlık dozlar halinde romatoid hastalarında sabah tutukluğu süresi, hareket kısıtlılığı ve ağrının şiddetini azaltabilir. Sonuçlar tutarsız olmasına rağmen ek olarak oksijen kullanım verimliliğini artırabilir ve sporcuların laktik asit birikimi azaltabilir.

İnsanlar aynı zamanda pantotenik asitten yapılan dekspantenol’ ü deri kaşıntıları, ılımlı egzamada yaraların iyileşmesine teşvik etme, ve diğer cilt sorunları, ciltteki delik ve çizikler, böcek sokmaları, zehirli sarmaşık, pişik ve akne tedavisinde kullanmaktadırlar. Aynı zamanda radyoterapiye deri reaksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde topikal(yüzeysel) olarak uygulanır.

B5 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
Direkt olarak B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır.

Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. Bunlar:

  • Sinir harabiyetleri
  • Solunum problemleri
  • Cilt problemleri
  • Artrit
  • Alerji
  • Doğumsal bozukluklar
  • Zihinsel yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Uyku bozukluğu
  • Kas spazmları, kramplar

ALINMASI GEREKEN MİKTAR
10 mg Kalsiyum pantothenate pantotenik asit 9,2 mg eşdeğerdir. Alınması gereken en az günlük miktarlar:

Yaş grubu                      Yaş Gereksinimleri
Bebekler 0-6 ay 1.7 mg
Bebekler 7-12 ay 1.8 mg
Çocuklar 1-3 yıl 2 mg
Çocuklar 4-8 yıl 3 mg
Çocuklar 9-13 yaş 4 mg
Yetişkin kadın ve erkek 14 + 5 mg
Gebe 5 ay 6 mg
Emziren kadın 5 ay 7 mg

Genellikle bu miktarlar günlük besinlerle fazlası ile karşılanır. Vitamin yutularak kullanılabilir.

Yüksek dozlarda bildirilen ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Sadece büyük dozlarda bağırsaklara hafif sıkıntı verebilir. Günlük 10-20 gr gibi çok yüksek dozlarda alınması ile ishal ve su kaybı oluşabilir. Ayrıca vitamin parenteral(damardan) ve topikal(yüzeysel) uygulamada bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Narkolepsi
İşte ömrü uzatan 7 besin
SEDEF TEDAVİSİ
TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDİR?
Hemofili Nedir? Belirtileri ve Nedenleri
Otizmin Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.