B6 VİTAMİNİ ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİB6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri

Vitamin B-6 toksisite B6 vitaminin doğal olarak bulunan kaynaklarını yemekle meydana gelmez. Piridoksin adı verilen sentetik formunun beslenme takviyeleri yolu ile fazla miktarda alınması sonucunda meydana gelir. Yetişkinler için diyette önerilen miktarı 2 mg’ dan daha fazla değildir fakat alınım miktarı günlük 100 mg olana kadar zehirlenme belirtileri ortaya çıkmaz. Zehirlenmenin olabilmesi için ya günlük 500 mg yada ardarda haftalarca 100 mg kadar alınması gereklidir.  Bazı insanlar toksisiteye neden olacak kadar uzun süre mega dozlarda piridoksin alarak geçici rahatsız edici durumlarda kalıcı durumlara kadar belirtilere neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sinir Tahrişi

Vitamin B-6, DNA ve RNA üretimi sağlamak, sağlıklı sinir ve kas hücrelerini korumak için gereklidir. Çok fazla sentetik piridoksin sinirleri tahrişine neden olabilir. Piridoksin toksisitesine bağlı olarak ellerde ve ayaklardaki periferal sinirlerde uyuşma görülebilmektedir. Uyuşukluk yaygın olmakla birlikte, sinir irritasyonu genellikle dokunma, sıcaklık ya da ağrı duyularını etkilemez. Kas spazmları veya kramplar deneyimi olabilse de motor koordinasyon ve yürüme yeteneği genellikle sağlam kalır. Durdurulan piridoksin takviyesinin alınımı genellikle birkaç hafta içinde bu belirtileri tersine çevirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş Ağrısı

Piridoksin toksisitesine bağlı baş ağrısı donuk, zonklama ve migren-benzeri baş ağrısına yol açabilir. Baş ağrısı başı çevreleyen sinirlere tahriş nedeniyle veya kafa içine kan akışını kontrol sinirler ve beynin içindeki nöronlardaki hasar nedeni ile ortaya çıkabilir. Piridoksinin ilk doz aşımı kısa süreli hipertansiyon, neden olabilir ve bu da kafa içindeki kan basıncını arttırarak baş ağrısına neden olabilir.

B6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

Şiddetli Yorgunluk

Şiddetli yorgunluk, sık sık kesintiye uğrayan uyku döngüsü ya da uykusuzluk piridoksin toksisitesinin yaygın bir belirtisidir. Huzursuz bacak, kramplar, baş ağrısı ve sinir irritasyonu kişinin dinlendirici bir uykusuna müdahale eder. Kas fonksiyonu ve dayanıklılığını etkileyen kalsiyum ve potasyum dengesini piridoksin toksisitesi bozar.

Ruhsal Değişiklikler

Ruhsal değişiklikler piridoksin toksisitesinde yaygın olarak görülür. Depresyon ve sinirlilik sıkça meydana gelir özellikle kronik ağrı, baş ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluktan muzdarip kişilerde yaygındır.

Sinir Hasarı

Şiddetli piridoksin zehirlenmesine bağlı olarak ortaya çıkan kalıcı sinir hasarı sinir tahrişinden daha ciddidir. Kollarda ve bacaklarda uyuşmanın yanı sıra, sinir hasarı koordinasyonu, denge, kas kuvveti, sıcaklık ve titreşim duyuları etkiler ve yanma ya da ağrılı çekmelere neden olabilir. Dengede kayıplar neden ile bacak ağrıları, halsizlik, yürüme kararsız ve yorucu hale gelebilir. Bu belirtiler alınan takviyelerin durdurulması ile belirtiler genelde birkaç ay içinde kaybolur fakat sinir hasarı olan durumlarda kişi tamamen eski haline gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Soğuk Havalarda Eller Nasıl Korunmalıdır?
Kemik hastalıkları
Gözlerde Kuruluk
Mide Kanseri Nedir
Ses Kısıklığı
Geçmeyen Uzun Süreli Mide Bulantısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.