B7 VİTAMİNİ(BİOTİN)
biotinBiotin tanınmış vitaminlerden biri olmamasına rağmen göz ardı edilmemesi gereken yararlı bir vitamindir. Biotin önemli bir B grubu vitaminidir. Vitamini B7 arasıra vitamin H olarak da anılmaktadır. Biotin tetrahidrotiofen halka ile bir üreido halkanın kaynaşmasından oluşan bir B kompleks vitamindir.

Biotin suda çözünür ve kan süzülmesi yolu ile idrarla elimine edilir. Her zaman sağlıklı bir hayat düzeyine sahip olmak için düzenli olarak yerinin doldurulması gereken(yenilenme ihtiyacı) bir vitamindir. Dengeli beslenmede biotin yeterli miktarda alınabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta, biotin beyin, karaciğer ve kas dokusunda düşük konsantrasyonlarda bulunur.

GENEL OLARAK
b7Biotin hücre büyümesi, yağ asitlerinin üretimi, yağ ve amino asit metabolizması için gereklidir. Aerobik solunum sırasında biyokimyasal enerji elde etmek için oluşturulan süreçte meydana gelen sitrik asit döngüsünde önemli bir rol oynamaktadır. Biotin sadece çeşitli metabolik reaksiyonlar için yardımcı olmaz, yanı sıra karbondioksit transferi için de yardımcı olur.

Biotin ince bağırsaklarda taşımacılığı(düşük konsantrasyonlarda) ve ince bağırsağın üst kısımlarında pasif difüzyonu(yüksek konsantrasyonlarda) taşımacılığı(madde geçişlerini) kolaylaştırarak emilime katkı sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Mitokondriyal enzimler (karboksilazlar) bir prostetik grup olarak, biotin, glukoneogenez, yağ asitleri ve amino asit metabolizması sentezi gibi önemli metabolik reaksiyonlarda bir CO2 taşıyıcısı olarak rol oynar. Biotin vücutta glikoz metabolizmasının(vücut daha verimli enerji üretmesine yardımcı) işleyişine yardımcı olur. Yani Vitamin B7 veya Biotin enerji elde etmek için insan vücudunda çeşitli metabolik reaksiyonlar için bir katalizör olmaktadır.

Biotin her biri metabolizmasında önemli olan dört karboksilaz enzimleri için gerekli bir koenzim olarak görev yapar. Biotin vücudun bazı enzimlere yardım için önemli bir vitamindir. Bilindiği gibi enzimler kimyasal reaksiyonları hızlandıran doğal maddelerdir.

B7 VİTAMİNİNİN VÜCUTTAKİ İŞLEVLERİ
Diğer vitaminler gibi B7 vitamini veya Biotinin de insan vücudunda şifa vermek için yararları kendi payına sahiptir.

Metabolizma: Daha önce de belirttiğimiz gibi Vitamin B7 yağlar, proteinler ve karbonhidrat gibi önemli bileşenlerinin metabolizmasından enerji sağlamak ve metabolik reaksiyonların bir dizi kontrol için bir katalizör olarak kabul edilmektedir. Bu işlemler insan vücudunun rutin işlerini yürütmesi ve formda kalmak için çok önemlidir. Ter bezleri ve erkek gonadların sağlıklı çalışması için gerek duyulan bir vitamindir.
Cilt bakımı: Vitamin B7 insanın cilt, tırnak ve saç sağlığını korumak için gerekli bir bileşendir. Birçok insan biotin takviyesi alarak başladığında saç ve ciltte gözle görülür bir iyileşmeye sahip olmuşlardır. Biotin cilt rengi kirliliği ve kötü sağlık nedeniyle cildin yeniden canlandırılmasına yardımcı olur. Diyebiliriz ki bir kişide kuru kafa derisi ya da saç kaybı oluşmuşsa bu, kişinin diyetinde Vitamin B7 eksikliğine bağlı olabilir.
Doku Bakım: Vitamin B7 kas dokularının bakımı,  büyümesi ve bu dokuların tamirine yardımcı olur. Biotin aynı zamanda kemik iliği ve sinir sistemi dokusunun korunması ve düzgün işleyişine yardımcı olur.
Kilo Kaybı: Vitamin B7 veya Biotin insan vücudundan fazlalık yağın azaltılması ve iyi bir form içinde korunmasında etkilidir. Kilodan muzdarip insanların günlük diyet planlarında B7 vitamini yönünden zengin beslenmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.
Kalp Sorunları: Vitamin B7 kalbin düzgün işleyişini sağlamaya yardımcı olur. Ek olarak insan vücudunda kolesterol seviyesini azaltmada yardımcı olur.
Bileşenlerin sentezi: Vitamin B7 insan vücudunu sağlıklı tutmak için rol oynayan, bir dizi önemli bileşenlerin sentezinde rol oynayan rakipsiz bir moleküldür. Örneğin, B6 vitamini enerji elde etmek için glikozun işlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, yağ asitlerinin ve vücudun amino asit sentezine yardımcı olur.
Kan Şekeri: Vitamin B7 kesinlikle şeker hastaları için kan şekerini uygun bir düzeyde sürdürülmesinde yararlı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Böylece şeker hastalığı riskini azaltır.
Diğer Yararları: Vitamin B7 ayrıca, Parkinson hastalığı, Rett sendromu ve vajinal kandidiyazis alopesi gibi bir dizi hastalıkların tedavisinde yararlıdır. Ayrıca en ciddi olanlar arasında sebore dermatit, Crohn hastalığı ve periferik nöropati için tedavinin arzu edilen bir parçası olmaktadır.

B7 VİTAMİNİ KAYNAKLARI
biotin besinlerKişinin beslenme programı Vitamin B7 olacak şekilde tanzim edilmelidir. Bunun için sayılan gıdaları tüketmeye çalışmakta yarar vardır. Bunlar; karaciğer ve böbrek gibi hayvansal dokular, kaba pirinç, yulaf, soya fasulyesi, fındık, bira mayası, patates, muz, brokoli, ıspanak ve karnabahar içermektedir.

Biotin bakımından zengin olan diğer gıdalar ise yumurta sarısı, süt, tavuk ve balık gibi pek çok ortak gıda vardır. Büyük miktarlarda yumurta akı almaktan kaçınılmalıdır. Aşırı yumurta akı Vitamin B7 veya Biotin emilimini kısıtlayan önemli bir noktadır.

Biotin takviyesi ve sağlık için özel yararlarından faydalanmak konusunda doktorunuzla konuşun.

B7 VİTAMİNİNİN GÜNLÜK ALINIMI
Vitamin B7 eksikliği rutin olarak diyetlerde alınmalıdır. Alınmaması bir dizi sağlık bozukluklarına neden olabilir. Günlük diyetler bu vitaminin önerilen miktarını dahil etmek gereklidir. Vitamin alımı ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Biotin yeterli miktarı günlük yaklaşık 30 ile 100 mcg olduğu bildirilmektedir. 2,500 mcg kadar doz saç ve tırnak sorunları tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Yüksek alımı (5-15 mg / gün) diyabetiklerde kan şekeri seviyelerini azaltmak için tavsiye edilmiştir. H vitamini, B vitaminleri ile birlikte en iyi şekilde çalışır. Biotin, multivitamin ve multivitamin / multimineral ürünlerinin yanı sıra tek bir madde olarak ürünleri de mevcuttur. Tek bir madde ürünlerinde biotin tablet ve kapsüller gibi kullanılabilir.

BİOTİN EKSİKLİK BELİRTİLERİ
biotin yararlarıBiotin çoğu yiyecekte yer aldığı ve genel olarak bağırsak bakterileri tarafından vücudun günlük gereksinimlerini karşılandığından biotin eksikliği nadir olarak görülmektedir. Biotin eksikliği biotini bağlayan ve emilimini engelleyen bir protein içeren çiğ yumurta akı ile beslenen insanlarda görülebilir. Uzun süreli antibiyotik kullanımı bağırsaklarda biotin üretimini engelleyebilir. Anti-nöbet(sara) ilaçların uzun süreli kullanımı da biotin eksikliği yol açabilir.

B7 vitamini eksikliği kaslarda yorgunluk, mide bulantısı, ağrı, saç dökülmesi, depresyon ve anemi gibi bir dizi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bunların dışında iştahsızlık, dermatit kaybı ve kuru kafa derisi oluşumu gibi diğer göstergeler yer alacaktır. En ciddi belirtiler ise nörolojik bozukluklar ve bebeklerde sınırlı büyüme olumsuzluklarıdır.

Erişkinlerde nörolojik semptomlar, depresyon, letarji(yaşama işlevlerinin çok zayıfladığı, çok derin ve sürekli patolojik uyku durumu), halüsinasyon ve uyuşma ve ekstremitelerde karıncalanma oluşabilmektedir. Fonksiyonel biyotin eksikliğine neden biotin metabolizmasının kalıtsal bozuklukları olan kişilerde bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara duyarlılık artması ile ilişkili bağışıklık sisteminin işlevi bozukluklarına rastlanmaktadır.

BİOTİN DOZ AŞIMI, YAN ETKİLERİ, TOKSİSİTE
Bir günde 10 miligramın üzerindeki alımlar için hiçbir yan etkisi bildirilmemiştir. Diğer suda eriyen B vitaminleri gibi aşırı biotin idrarla atılır. Yüksek dozlarda alındığında bile(2500 mcg saç ve tırnak sorunları tedavi etmek için) bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Biotin metabolizması bozuklukları olmayan kişilerde iki yıl 5 mg / gün üzerinde doz alan kişilerde yan etkileri ile ilişkili değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Ağrısı Nedenleri
Zatürre
Titreme ile Birlikte Bulantı
Otizmin Belirtileri
Böbrek Taşı Tedavisi
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.