Sponsorlu Bağlantılar

Bacak Ağrısı
Genel olarak herkes hayatında zaman zaman bacak ağrıları ile karşılaşabilir. Bazen çok fazla önemsemediğiniz ağrılar bile eninde sonunda çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden bacak ağrısının türlerini ve ne zaman doktora danışmamız gerektiğini iyi öğrenmeli ve hiçbir zaman bacak ağrısını göz ardı etmemelisiniz.

Bacak Ağrısı’nın Nedenleri

Bacak ağrılarının nedenlerini, temel olarak;

- Bacaklarda mevcut olan damarlardan dolayı olan ağrılar,

- Artrit, menisküs veya eklem boşluklarında biriken su nedeniyle oluşan ağrılar,

Sponsorlu Bağlantılar

- Bel bölümünde meydana gelen fıtıklaşmadan dolayı olan ağrılar,

- Leğen kemiğinizden kalça bölgesine doğru artan ve buradan bacaklarınıza dağılan sinirsel damarlara kemik, kas veya zarar görmüş ve şişiklik meydana gelmiş başka dokuların baskı üretmesi,

- Bacaklarda bulunan kas dokusunun sodyum-potasyum pompası rahatsızlıklarına bağlı olarak ağrıması,

- Büyüme döneminde oluşan ağrılar olarak sıralayabiliriz.

Bacak Ağrısı’ndan Kaynaklanan Rahatsızlıklar

Büyüme döneminde meydana gelen ağrılar; çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde çok yaygın olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak baldır bölümünden başlayan ve eklemlere doğru yayılan şiddetli ağrılar gözlenebilir. Bu ağrılar arada sırada şiddetli sızlamalar halinde de olabilir. Çok fazla hareket eden çocuklarda genellikle bu ağrılar daha şiddetli bir şekilde seyreder, hatta bazı dönemlerde kişiyi gece uykusundan uyandıracak duruma bile gelebilir.

Sodyum-potasyum pompası rahatsızlığındaki ağrılar; kişinin kendisini çok yorgun hissettiğini zamanlarda, soğuk havaya çok fazla maruz kaldığında veya nemli havalarda hissedilir. Kişide kaslarda dengesizliklere ve bacaklarda ağrıya sebebiyet verir. Bu meydana gelen ağrıların stabil olmaması ve belli dönemlerde ortaya çıkması rahatsızlığın sodyum-potasyum pompasından dolayı olduğunu gösterir.

Diz eklemlerinden dolayı meydana gelen ağrılar; genelde karakteristiktir. Eklemlerin pozisyonuna bağlı altında veya üstünde başlayan ağrılar iltihap durumuna göre bacaklara sıçrayabilir. Bu ağrılar genellikle basamak çıkarken, namaz esnasında veya dizleri zorlayan aktiviteler esnasında kendini gösterebilir. Nadiren olsada soğuk havalar bu ağrıları tetikleyebilmektedir.

Bel veya kalça bölgesinde sinir sıkışmasından dolayı oluşan ağrılar; ani ve beklenmedik bir şekilde oluşarak ayak bileklerine doğru yayılır ve çok şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Sinir sıkışmasından dolayı olan ağrılar kişinin yaptığı bacak hareketlerine paralel olarak yer değiştirebilir veya şiddeti artabilir yada azalabilir.

Dolaşım problemlerinden meydana gelen ağrılar; genellikle ayak bilekleri ve bacaklarda meydana gelen şişliklerden anlaşılabilir. Diğer ağrılardan ayrılan en önemli farkı, dolaşım problemlerinden dolayı olan ağrılarda iki bacağın değil sadece tek bacağın ağrıması ve şişmesidir. Dolaşım problemlerinden dolayı olan ağrılara çok dikkat edilmelidir ve kesinlikle bir hekime danışılmalıdır. Bu ağrılar eğer doğru zamanda tedavi edilmez ise ileride bacağınızı kaybetmenize bile neden olabilmektedir.

Bacak Ağrısı Tedavisi

Bacak ağrısı tedavisinde kişinin evde yapabileceği işlemler sınırlıdır;

- Eğer bacak kaslarından ve aşırı yorgunluktan oluşan bir ağrınız varsa, mümkün olduğunca bacaklarınızı yukarıda tutacak bir pozisyonda durarak dinlenmeye çalışın. Kaslarınızı rahatlattıktan sonra 15-20 dakika süreyle buz tedavisi uygulayın. Bu işlemleri ilk gün daha yoğun olmak üzere günde en az üç defa tekrarlayın. Buna rağmen ağrınız devam ediyorsa kasılmış kasları egzersiz hareketli yardımıyla gerginleştirin ve kaslara masaj uygulayın.

- Damarlarda varis oluşmasından dolayı gerçekleşen ağrılarda, yine bacakları yüksekte tutmak, elastik bandaj ve destek çoraplarıyla bacağı kapatmak ağrınızı dindirebilir.

- Çeşitli sinirsel hastalıklardan dolayı meydana gelen ağrılarda ise diyabet kontrol testleri uygulamak, eğer kullanıyorsak sigara ve alkolü kesmek size yardımcı olacaktır.

!!! Mutlaka Doktora Görünmeniz Gereken Durumlar !!!

Ağrıyan bacağınız şişmiş duruma gelmiş ise ve çeşitli renk tonları (kırmızı, siyah ve mavi) oluşmuşsa mutlaka profesyonel doktor tedavisi almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bacaklarınızda ağrı varken, ateşiniz çıkıyorsa ve ağrınız yürürken azalıp artıyorsa ve dinlendikten sonra eski haline geliyorsa yine hekime gözükmenizde fayda vardır. Kesinlikte kullandığınız ilaçları bacak ağrısı yapıyor diye doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve evinizde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri işe yaramız ise doktorlardan yardım isteyiniz. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
3 Haziran 2012

çok sağoLun . ben 13 yaşındayom ve çok şiddetLi bacak ağrıLarı geçiriyordum . artık ağLamaktan gözLerim kızardı o derece ama önerdiğiniz tedavi ‘den sonra artık bu sorunu aştımmm ! çok teşekkürLer

tuğba akhun
6 Temmuz 2012

ii günler annemde 3 yerde bel fıtığı oluştu ama bacaklarına vuruyo çok agrıyo yürüyemiyo bile ne önerirsiniz cvp için tşk ii çalışmalr

zehra bilgiç
24 Eylül 2012

annemde kilodan sebep diz kapaklarında aşırı ağrılar oluyor vede ayak pençesi üzerinde inanılmaz derecede şişlik meydana geliyor lütfen yardımcı olurmusunuz bu durumu nasıl önleyebiliriz.

Nihal
13 Kasım 2012

Bacaklarımda ikisinde birden, dizden aşağı kısımda yıllardır süren ağrım 5-6 aydır iyice şiddetlendi.En çok ta sıcakta şiddetleniyor.Aşırı soğukta geçiyor sadece.Renkli dopler çekildi.Sonuç normal çıktı.Acaba hangi bölüme başvursam?

seher
26 Mart 2013

annemde diz kapaklarından aşağıya doğru sancılar oluyor zor yürüyor ve bacaklarının üst kısımlarında şişmeler oluyor ne yapabiliriz?

ali
12 Mayıs 2013

iyi günler..sağ üst bacağımın ön tarafından yayılan ve yaklasık 3-4 aydır cektıgım bır agrım var.özellıkle aksamları ve gecelerı cok sıddtını arttırıyor sızlanma seklıne dönusuyor.daha önce cekıldıgım fılm ve tomografılerden bı sonuc elde edemedım sureklı agrı kesıcı kullanıyorum bana nasıl bı tavsıyede bulunabılırsınız teşekkürler şimdiden.

şeker kızz
15 Temmuz 2013

bnmde bacaklarım gece uyuyamayınca çok ağrıyor ağlıyorum bile ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Yaşınızı yazmamışsınız sanırım büyüme ağrıları çekiyorsunuz. Bu ağrılardan kurtulmanın en iyi yolu bacağınızı kuru sıcağa maruz bırakmaktır. Saç kurutma makinesiyle bacağınızı ısıtabilirsiniz. Daha sonra bacağınızı havluyla sarıp öylece yatarsınız. Geçmiş olsun.

Ercan
24 Ağustos 2013

Cok uzun suredır dız uzerımde baldırlarımda ve ayak tabanımdan ınanılmaz agrılar cekıyorum. Etıme dokununca sankı etkesıgı olmus gıbı agrı ve acılarım var. Gıtmedıgım dr kalmadı ama care bulamıyorum. Bır onerınız varmı acaba ? Tsk ederım ıyı calısmalar

gül
8 Ocak 2014

merhaba.ben 1 haftadır baldır ağrısı çekiyorum..çok huzursuz ediyor beni uyutmuyor.genellikle akşam ve geceleri şiddetleniyor çok fazla krem kullanıyorum faydası olmuyor.kötü bir oluşturacak ama yerini belirleyemediğim bir ağrı yada sızı diyebilrim.gerdirdiğim zaman yada hareket halinde hissetmiyorum ağrıyı yürüdüğüm zamanda öyle hissetmiyorum ne zaman otursam yatsam ağrı giriyor.ama beni depresyona soktu artık uyuyamıyorum mutlu değilim.çok küçük ince ince sızı giriyor tek baldırımda beni huzursuz ediyor sinirlerimi bozuyor beni rahatsız ediyor ağrı kesici kesmedi.bana yardımcı olun lütfen.ben 29 yaşındayım.

kilonuzu yamamışsınız. genelde bahsettiğiniz ağrılar sinirsel sıkışmalar yada ani ısı değişimleri gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. aşırı kilolu insanlarda sinir sıkışması bu tür ağrılara neden olabilmektedir.

serap
22 Mart 2014

sag dizustü hafif sag tarafta uyusma yanma igne batması gibi şikayetim olusuyor hangi dr a gitmem gerekir bu agrının sebebi ne olabilir yanıt verirseniz sevinirim.

Hastahanelerin ortopedi bölümleri durumunuzla ilgilenecektir. Rahatsızlığınıza göre doktorunuz sizi yönlendirir.

eren Kölemen
26 Mart 2014

Baldırımda ağrı var top oynarken topa vurdum çok feci şekilde ağrıdı hatta ağladım yürümekte zorluk çekiyorum nolur yardım edin.

Kas çekmiş olabileceği gibi kas deformasyonu(yırtılması) da olabilir. Kendinizi muayene ediniz. Eğer a- ağrı olan yerde morarma b- şişme c- ciddi kızarıklık varsa bir doktora başvurunuz. Bu önemlidir. İhmal etmeyiniz.

gunız
2 Nisan 2014

kolay gelsın 28 yasindym ve 10 yıldn fzldır şiddetli bacak agrıları yasıyorum son 2 yıldr huzursz back sendrmu ıcın ılaç kullnyrdm doz arttırark ılk ıı gldı şidi kesmedıgı içn kestm fıbromyljı alacına bsladım oda kesmedı yan etkıde yasıyınca kestım ve geceleri hiç uyumyorum bicok yag masjlrı fızık tedavı akpntr düznli masj hrseyi denedim ama gecmiyo işim yorucu dgl ama agrılrdn piskoljım de bozuluyordr ben kesın bi çözüm arıyorum ama bulamıyorum bi önerınız olrsa uygularım hangı sehır oldugu önemli dgl ben mersınde yaşıyorum

nebahat
13 Mayıs 2014

lütfen yardım istiyorum ben huzursuz bacakların sahibi anneve eş ama yapamıyorum mutsuzum mutsuz ediyorum çaresizim yardım istiyorum inanın çok ama çok kötüyüm

nebahat
13 Mayıs 2014

lütfen yardım istiyorum ben huzursuz bacakların sahibi anneve eş ama yapamıyorum mutsuzum mutsuz ediyorum çaresizim yardım istiyorum inanın çok ama çok kötüyüm

seyma ozdemir
22 Temmuz 2014

Benim kızım 7 yasindan beri bacak ağrısı çekiyor suan 13 yaşında ağrıları geçmek bilmiyor büyüme ağrısı dendi sizce ne olabilir?

Bu ağrı sürekli aynı bölgeyi mi etkiliyor? yada ağrılar her zaman aynı dönemlerde mi geliyor(akşamları belli saatlerde gibi). Büyüme ağrıları dengesiz ağrılardır aynı bölgeleri sürekli etkilemezler, yada zamanı sürekli olarak değişir. sabah ağrır ertesi gün akşam ağrır. Özellikle sızlamalar büyüme dönemleriyle alakalıdır.

gümüş kurşun
3 Ağustos 2014

ben 53 yaşındayım işte çalışıyorum ben kendimi bildim bileli bacaklarımda sürekli ağrı var ama şimdi şiddeti iyice arttı eğip kalkarken çok zorlanıyorum bunun sebepleri nelerdir? Doktora gidiyorum ama ilaçların bir faydası yok yardımcı olur musunuz?

Durumunuz siyatik ağrılarını çağrıştırıyor. Özellikle damar sıkışmasına bağlı ağrılar sürekli devam eden tarzda ağrılardır. Size tavsiyem üniversite hastahanelerinin ortopedi ve nöroloji bölümlerine gitmenizdir. Doktorunuzu değiştirerek muayene olursanız daha iyi olacaktır.

onur
5 Ağustos 2014

Benimde bacaklarım sürekli ağrıyor 23 yaşındayım 70 kiloyum yaklaşık 10 yıldır ağrıyor yer zaman hava fark etmiyor sürekli ağrıyor Allah aşkına bi öneride bulunun gecem gündüzüm birbirine karıştı uyku desen hak getire doktorlar desen bir şeyden anlamıyor lütfen öneride bulunun.

Bu ağrıların mahiyeti önemlidir. Eğer bacağınızdaki ağrı sürekli olarak aynı yeri tutuyorsa damar sıkışması, siyatik gibi nedenlere bağlı bacak ağrı yaşarsınız. Büyük hastahanelere giderek tekrardan muayene olmanızı tavsiye ediyorum. Kemik taraması, sinirsel tarama durumunuzu orataya çıkaracaktır. bunlar için ise üniversite yada ihtisas hastahaneleri iyi tercihtir.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Şekeri Düştüğünde Ne Yapılır?
SİNÜZİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
fosfor fazlalığı
Karın Ağrısı
Uyuz Nedir
Fıtık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.