Bacak Ağrısı
Genel olarak herkes hayatında zaman zaman bacak ağrıları ile karşılaşabilir. Bazen çok fazla önemsemediğiniz ağrılar bile eninde sonunda çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden bacak ağrısının türlerini ve ne zaman doktora danışmamız gerektiğini iyi öğrenmeli ve hiçbir zaman bacak ağrısını göz ardı etmemelisiniz.

Bacak Ağrısı’nın Nedenleri

Bacak ağrılarının nedenlerini, temel olarak;

Sponsorlu Bağlantılar

– Bacaklarda mevcut olan damarlardan dolayı olan ağrılar,

– Artrit, menisküs veya eklem boşluklarında biriken su nedeniyle oluşan ağrılar,

– Bel bölümünde meydana gelen fıtıklaşmadan dolayı olan ağrılar,

– Leğen kemiğinizden kalça bölgesine doğru artan ve buradan bacaklarınıza dağılan sinirsel damarlara kemik, kas veya zarar görmüş ve şişiklik meydana gelmiş başka dokuların baskı üretmesi,

– Bacaklarda bulunan kas dokusunun sodyum-potasyum pompası rahatsızlıklarına bağlı olarak ağrıması,

– Büyüme döneminde oluşan ağrılar olarak sıralayabiliriz.

Bacak Ağrısı’ndan Kaynaklanan Rahatsızlıklar

Büyüme döneminde meydana gelen ağrılar; çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde çok yaygın olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak baldır bölümünden başlayan ve eklemlere doğru yayılan şiddetli ağrılar gözlenebilir. Bu ağrılar arada sırada şiddetli sızlamalar halinde de olabilir. Çok fazla hareket eden çocuklarda genellikle bu ağrılar daha şiddetli bir şekilde seyreder, hatta bazı dönemlerde kişiyi gece uykusundan uyandıracak duruma bile gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sodyum-potasyum pompası rahatsızlığındaki ağrılar; kişinin kendisini çok yorgun hissettiğini zamanlarda, soğuk havaya çok fazla maruz kaldığında veya nemli havalarda hissedilir. Kişide kaslarda dengesizliklere ve bacaklarda ağrıya sebebiyet verir. Bu meydana gelen ağrıların stabil olmaması ve belli dönemlerde ortaya çıkması rahatsızlığın sodyum-potasyum pompasından dolayı olduğunu gösterir.

Diz eklemlerinden dolayı meydana gelen ağrılar; genelde karakteristiktir. Eklemlerin pozisyonuna bağlı altında veya üstünde başlayan ağrılar iltihap durumuna göre bacaklara sıçrayabilir. Bu ağrılar genellikle basamak çıkarken, namaz esnasında veya dizleri zorlayan aktiviteler esnasında kendini gösterebilir. Nadiren olsada soğuk havalar bu ağrıları tetikleyebilmektedir.

Bel veya kalça bölgesinde sinir sıkışmasından dolayı oluşan ağrılar; ani ve beklenmedik bir şekilde oluşarak ayak bileklerine doğru yayılır ve çok şiddetli bir şekilde kendini gösterebilir. Sinir sıkışmasından dolayı olan ağrılar kişinin yaptığı bacak hareketlerine paralel olarak yer değiştirebilir veya şiddeti artabilir yada azalabilir.

Dolaşım problemlerinden meydana gelen ağrılar; genellikle ayak bilekleri ve bacaklarda meydana gelen şişliklerden anlaşılabilir. Diğer ağrılardan ayrılan en önemli farkı, dolaşım problemlerinden dolayı olan ağrılarda iki bacağın değil sadece tek bacağın ağrıması ve şişmesidir. Dolaşım problemlerinden dolayı olan ağrılara çok dikkat edilmelidir ve kesinlikle bir hekime danışılmalıdır. Bu ağrılar eğer doğru zamanda tedavi edilmez ise ileride bacağınızı kaybetmenize bile neden olabilmektedir.

Bacak Ağrısı Tedavisi

Bacak ağrısı tedavisinde kişinin evde yapabileceği işlemler sınırlıdır;

– Eğer bacak kaslarından ve aşırı yorgunluktan oluşan bir ağrınız varsa, mümkün olduğunca bacaklarınızı yukarıda tutacak bir pozisyonda durarak dinlenmeye çalışın. Kaslarınızı rahatlattıktan sonra 15-20 dakika süreyle buz tedavisi uygulayın. Bu işlemleri ilk gün daha yoğun olmak üzere günde en az üç defa tekrarlayın. Buna rağmen ağrınız devam ediyorsa kasılmış kasları egzersiz hareketli yardımıyla gerginleştirin ve kaslara masaj uygulayın.

– Damarlarda varis oluşmasından dolayı gerçekleşen ağrılarda, yine bacakları yüksekte tutmak, elastik bandaj ve destek çoraplarıyla bacağı kapatmak ağrınızı dindirebilir.

– Çeşitli sinirsel hastalıklardan dolayı meydana gelen ağrılarda ise diyabet kontrol testleri uygulamak, eğer kullanıyorsak sigara ve alkolü kesmek size yardımcı olacaktır.

!!! Mutlaka Doktora Görünmeniz Gereken Durumlar !!!

Ağrıyan bacağınız şişmiş duruma gelmiş ise ve çeşitli renk tonları (kırmızı, siyah ve mavi) oluşmuşsa mutlaka profesyonel doktor tedavisi almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bacaklarınızda ağrı varken, ateşiniz çıkıyorsa ve ağrınız yürürken azalıp artıyorsa ve dinlendikten sonra eski haline geliyorsa yine hekime gözükmenizde fayda vardır. Kesinlikte kullandığınız ilaçları bacak ağrısı yapıyor diye doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve evinizde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri işe yaramız ise doktorlardan yardım isteyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çok sağoLun . ben 13 yaşındayom ve çok şiddetLi bacak ağrıLarı geçiriyordum . artık ağLamaktan gözLerim kızardı o derece ama önerdiğiniz tedavi ‘den sonra artık bu sorunu aştımmm ! çok teşekkürLer

  tuğba akhun

  ii günler annemde 3 yerde bel fıtığı oluştu ama bacaklarına vuruyo çok agrıyo yürüyemiyo bile ne önerirsiniz cvp için tşk ii çalışmalr

  zehra bilgiç

  annemde kilodan sebep diz kapaklarında aşırı ağrılar oluyor vede ayak pençesi üzerinde inanılmaz derecede şişlik meydana geliyor lütfen yardımcı olurmusunuz bu durumu nasıl önleyebiliriz.

  Nihal

  Bacaklarımda ikisinde birden, dizden aşağı kısımda yıllardır süren ağrım 5-6 aydır iyice şiddetlendi.En çok ta sıcakta şiddetleniyor.Aşırı soğukta geçiyor sadece.Renkli dopler çekildi.Sonuç normal çıktı.Acaba hangi bölüme başvursam?

  seher

  annemde diz kapaklarından aşağıya doğru sancılar oluyor zor yürüyor ve bacaklarının üst kısımlarında şişmeler oluyor ne yapabiliriz?

  ali

  iyi günler..sağ üst bacağımın ön tarafından yayılan ve yaklasık 3-4 aydır cektıgım bır agrım var.özellıkle aksamları ve gecelerı cok sıddtını arttırıyor sızlanma seklıne dönusuyor.daha önce cekıldıgım fılm ve tomografılerden bı sonuc elde edemedım sureklı agrı kesıcı kullanıyorum bana nasıl bı tavsıyede bulunabılırsınız teşekkürler şimdiden.

  şeker kızz

  bnmde bacaklarım gece uyuyamayınca çok ağrıyor ağlıyorum bile ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Yaşınızı yazmamışsınız sanırım büyüme ağrıları çekiyorsunuz. Bu ağrılardan kurtulmanın en iyi yolu bacağınızı kuru sıcağa maruz bırakmaktır. Saç kurutma makinesiyle bacağınızı ısıtabilirsiniz. Daha sonra bacağınızı havluyla sarıp öylece yatarsınız. Geçmiş olsun.

  Ercan

  Cok uzun suredır dız uzerımde baldırlarımda ve ayak tabanımdan ınanılmaz agrılar cekıyorum. Etıme dokununca sankı etkesıgı olmus gıbı agrı ve acılarım var. Gıtmedıgım dr kalmadı ama care bulamıyorum. Bır onerınız varmı acaba ? Tsk ederım ıyı calısmalar

  gül

  merhaba.ben 1 haftadır baldır ağrısı çekiyorum..çok huzursuz ediyor beni uyutmuyor.genellikle akşam ve geceleri şiddetleniyor çok fazla krem kullanıyorum faydası olmuyor.kötü bir oluşturacak ama yerini belirleyemediğim bir ağrı yada sızı diyebilrim.gerdirdiğim zaman yada hareket halinde hissetmiyorum ağrıyı yürüdüğüm zamanda öyle hissetmiyorum ne zaman otursam yatsam ağrı giriyor.ama beni depresyona soktu artık uyuyamıyorum mutlu değilim.çok küçük ince ince sızı giriyor tek baldırımda beni huzursuz ediyor sinirlerimi bozuyor beni rahatsız ediyor ağrı kesici kesmedi.bana yardımcı olun lütfen.ben 29 yaşındayım.

  kilonuzu yamamışsınız. genelde bahsettiğiniz ağrılar sinirsel sıkışmalar yada ani ısı değişimleri gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. aşırı kilolu insanlarda sinir sıkışması bu tür ağrılara neden olabilmektedir.

  serap

  sag dizustü hafif sag tarafta uyusma yanma igne batması gibi şikayetim olusuyor hangi dr a gitmem gerekir bu agrının sebebi ne olabilir yanıt verirseniz sevinirim.

  Hastahanelerin ortopedi bölümleri durumunuzla ilgilenecektir. Rahatsızlığınıza göre doktorunuz sizi yönlendirir.

  eren Kölemen

  Baldırımda ağrı var top oynarken topa vurdum çok feci şekilde ağrıdı hatta ağladım yürümekte zorluk çekiyorum nolur yardım edin.

  Kas çekmiş olabileceği gibi kas deformasyonu(yırtılması) da olabilir. Kendinizi muayene ediniz. Eğer a- ağrı olan yerde morarma b- şişme c- ciddi kızarıklık varsa bir doktora başvurunuz. Bu önemlidir. İhmal etmeyiniz.

  gunız

  kolay gelsın 28 yasindym ve 10 yıldn fzldır şiddetli bacak agrıları yasıyorum son 2 yıldr huzursz back sendrmu ıcın ılaç kullnyrdm doz arttırark ılk ıı gldı şidi kesmedıgı içn kestm fıbromyljı alacına bsladım oda kesmedı yan etkıde yasıyınca kestım ve geceleri hiç uyumyorum bicok yag masjlrı fızık tedavı akpntr düznli masj hrseyi denedim ama gecmiyo işim yorucu dgl ama agrılrdn piskoljım de bozuluyordr ben kesın bi çözüm arıyorum ama bulamıyorum bi önerınız olrsa uygularım hangı sehır oldugu önemli dgl ben mersınde yaşıyorum

  nebahat

  lütfen yardım istiyorum ben huzursuz bacakların sahibi anneve eş ama yapamıyorum mutsuzum mutsuz ediyorum çaresizim yardım istiyorum inanın çok ama çok kötüyüm

  nebahat

  lütfen yardım istiyorum ben huzursuz bacakların sahibi anneve eş ama yapamıyorum mutsuzum mutsuz ediyorum çaresizim yardım istiyorum inanın çok ama çok kötüyüm

  seyma ozdemir

  Benim kızım 7 yasindan beri bacak ağrısı çekiyor suan 13 yaşında ağrıları geçmek bilmiyor büyüme ağrısı dendi sizce ne olabilir?

  Bu ağrı sürekli aynı bölgeyi mi etkiliyor? yada ağrılar her zaman aynı dönemlerde mi geliyor(akşamları belli saatlerde gibi). Büyüme ağrıları dengesiz ağrılardır aynı bölgeleri sürekli etkilemezler, yada zamanı sürekli olarak değişir. sabah ağrır ertesi gün akşam ağrır. Özellikle sızlamalar büyüme dönemleriyle alakalıdır.

  gümüş kurşun

  ben 53 yaşındayım işte çalışıyorum ben kendimi bildim bileli bacaklarımda sürekli ağrı var ama şimdi şiddeti iyice arttı eğip kalkarken çok zorlanıyorum bunun sebepleri nelerdir? Doktora gidiyorum ama ilaçların bir faydası yok yardımcı olur musunuz?

  Durumunuz siyatik ağrılarını çağrıştırıyor. Özellikle damar sıkışmasına bağlı ağrılar sürekli devam eden tarzda ağrılardır. Size tavsiyem üniversite hastahanelerinin ortopedi ve nöroloji bölümlerine gitmenizdir. Doktorunuzu değiştirerek muayene olursanız daha iyi olacaktır.

  onur

  Benimde bacaklarım sürekli ağrıyor 23 yaşındayım 70 kiloyum yaklaşık 10 yıldır ağrıyor yer zaman hava fark etmiyor sürekli ağrıyor Allah aşkına bi öneride bulunun gecem gündüzüm birbirine karıştı uyku desen hak getire doktorlar desen bir şeyden anlamıyor lütfen öneride bulunun.

  Bu ağrıların mahiyeti önemlidir. Eğer bacağınızdaki ağrı sürekli olarak aynı yeri tutuyorsa damar sıkışması, siyatik gibi nedenlere bağlı bacak ağrı yaşarsınız. Büyük hastahanelere giderek tekrardan muayene olmanızı tavsiye ediyorum. Kemik taraması, sinirsel tarama durumunuzu orataya çıkaracaktır. bunlar için ise üniversite yada ihtisas hastahaneleri iyi tercihtir.

  K.n

  Ben 55 yaşındayım gecelerı bacak ağrısında uykularım kaçıyor artık îlac kullanmakta bıktım bır çok degısık doktorlarda tedavı oldum ama nafıle en son kronik ağrılar dedıler ısın ıcınde çıktılar başka tedavısı bılen varsa ne olur yardımcı olun Allah yardımcımız olsun

  deniz

  Ben 29 yasinda ve 47 kg.bacak agrilarim dinlenirken.coklukla geceleri olmakta.gece bacaklarimi yorgandan cikarip soguk.havayi hissettigimde rahatlayabiliyorum ancak. Bazi geceler pijama bile.giyemiyorum.sizce bu.neyin.belirtisidir?

  Ergün Kılıçkaya

  Kıymetli hocalarım,
  Yaklaşık 3 yıldır sağ bacak diz altı ön tarafta ani gelen ve genellikle 5-20 saniye arasında süren çok şiddetli bir ağrım var. Günde 10 kez bazen de gelmeyen ama benim hem iş hem de aile hayatımı mahveden bir ağrı. Neler taptınız derseniz bel ve bacak emarları, röntgen, doppler, 3 ayrı EMG, hatta kas erimesine bile baktıkar.Sadece romatizma testi yaptırmadım.Yağmur yağdığı gün ağrılar sıkılmalıyız gibi bunu da daha yeni keşfettim.Konu ile ilgili internette okumadığım makale kalmadı.
  Lyrica vb ilaçları kullandım nafile.Tegretol biraz fayda ediyor ancak tedavi için ses yok.Parenoal Tuzak Neropati olabilir diyorlar ama ayak ve parmaklarda düşkünlük yok.
  Ne olur bu ağrıdan beni kurtaracak bir fikir verin.

  ylz

  Merhaba ben 26 yaşında bir bayanım.Yaklaşık bir aydır alt bacaklarımda ağrılar var.Ağrılar gün içinde kendini göstermezken akşam bacağımı uzatarak oturduğumda,yatmadan önce ve sabah uykudan uyandıracak şekilde kendini göstermektedir.Ciddi almalımıyım, hangi branşa başvurmalıyım?

  gül

  merhaba ben 16 yaşındayım bacağımda ağrı var. ağrılar 3 yıldır devam ediyor nedeni sizce ne olabilir. yakında doktora görüneceğim.

  dem-dem

  MERHABA BEN 30 YASINDAYIM VE 70 KİLOYUM.BOYUM 1.68 CİVARINDA.İLK HAMİLELİĞİMDE BACAKLARIMDAKİ AŞIRI AĞRILARDAN SONRA ARADA BİR SIKINTI YAŞADIĞIM VE ŞUANDA DAHA FAZLA SORUN YAŞADIĞIM BACAK AĞRILARIM VAR.AĞRILARIMI TARIF ETMEK GEREKİRSE HANİ BACAĞINIZI BIR YERE CARPARSINIZDA ACIR VE SONRA O CARPTIGINIZ YER UZUN BIR SURE ACIRYA HELE BASTIRDIGINIZDAKİ O AĞRI VAR YA İŞTE O ŞEKİLDE FAKAT BENIM SABIT YERDE DEGIL BU AGRI.MESELA SAĞ DİZİM MERDIVEN CIKARKEN HATTA AYAKKABI GIYIP CIKARTIRKEN AYAK BİLEĞİMİ OYNATMAMLA BILE BIR SIZI OLUYOR SOL BACAGIMDA ISE DIZIMDEN USTU DEGISEN BELLİ BÖLGELER.
  BAZI DONEM OLUYOR SANKI SAĞ DIZIMDEN ALTI BANA AIT DEGIL HIC TUTMUYOR.BU AGRILARIM HAREKET EDINCE DAHA COK OLUYOR SANKI AYAKTA DURAMICAM YURUYEMICEKMISIM HISSEDIYORUM.

  NE YAPMAM GEREKLI BU AGRILAR NEDEN KAYNAKLANIYOR OLABILIR?(SİNİR TESTİ YAPTIRDIM TEMİZ CIKTI)

  hülya

  Mrb benim babam bacak agrısınfan çok rahatsız onu ögle görmek beni çok üzüyor bacagın birtanesi çok ağrıyor ama bacagını sıcak tuttuğu zaman agrısı geçiyor bacagına dokundugumda buz gibi hiç ısıtmiyor hastaneye gitti ama bir faydasi olmadi lütfen yardımcı olun

  sevilayys

  mrb ben 26 yasındayım 50 kıloyum ısmım sevilay son bı senedır farklı aylarda bacak agrıları cekıyorum bel bolgemde dahıl uyumakta yurumekte zorlanıyorum nedenıde bılmıyorum muhasebecılk yapıorum oturmaktan fılan mı dıe dusunuyorum bazen usume ve ates de var de yapıo agrılar yardımcı olurmusunuz

  Seyhan

  Merhaba,
  Ben 48 yaşında bir öğretmenim.64 kilo ve 1.65 cm boyundayım.Sol bacağımın ön tarafı, dizden altı olan bölümde ağrı oluyor.Özellikle yattığım zaman ve oturduğumda ağrıyı daha fazla hissediyorum.Ara sıra sol ayak parmak uçlarımın bazılarında uyuşma oluyor.Yattığımda bacağımda sanki sıkışma hissi oluyor.Bacağımı kımıldatıyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

  nurcan karabıyık

  mrb ben 24 yasındayım 57 kıloyun ve163 boyum ve ayaklarımda şişme oluyo sabahları ve gun boyu bacaklarım agrıyo fazla yuruyus yaptıgımda yada spor yaptıgımda bacaklarım sısıyo ve agrı oluyo kendımı cok halsız hıssedıyorun lutfen yardımcı olun

  fabio umut

  İyi günler yaşım 30 boyun 167 cm kg 60 çok şiddetli bacak ağrısı çekiyorum ve günlerim çok kötü geçiyor bazen uyuyamıyorum ve bu beni çok etkilemekte ağrı desem ağrı değil sanki birileri iğne saplıyor tarif edilemez bir acı bu, belirtiler ile ilgili biraz araştırma yaptım fibromiyalji sendromu diye bir hastalığa yaşadığım durum çok uyuyor ,bir fizik tedavi hastanesine gitmiştim bir zaman önce fakat değerler normal çıkmıştı ,sizce bu sızının sebebi nedir nasıl bir yol izlemeyeliyim?

  Sorunuzun yanıtını buradan alamayacaksınız. Anlatımlarınızdan anladığımız kjadarıyla çok özel bir durum söz konusu. Hastahane şehir ve doktor değiştirerek tekrar muayene olunuz. Özellikle bu belirtilere yorgunluk kırgınlık eşlik ediyorsa onkoloji hastahanelerinden birisine motlaka görünün derim. Geçmiş olsun.

  coşgun

  mrh. 28 yaşındayım vücud geliştirme sporu yapıyorum. ama abartılacak şekilde vücud geliştirmiyorum fit kalmak amaçlı yapıyorum.. 4-5 senedir yoğun halı saha maçları yapıyorum. haftada 2-3 maç yaptığım oluyor bazen 1 maç bazen yappmıyorum. son 1 aydır sabahları kalkarken vücudumda yorgunluk halsizlık belirtileri çok oluyor. işe gittiğimde öğlene kadar sandalyede oturdugum zaman veya ayakta bacaklarımda sızlama ve ağrılar oluyor. bazen dayanılmaz oluyor.. çözüm bulamadım..:( ayaklarım artık eskisi gibi dinç olmuyor.

  ezgi

  Benim bacaklarimda fazla ders calismaktan agrı oluyordu şimdiyse ders calismiyorum tatildeyim ama ikisinde de agri var . Ne yapmaliyim??

  Cuneyt

  Iyi gunler benm bir kac aydir birden baslayan agrim var kalkarkwn. Irden krampgibi girdi yalniz birkac saniye icinde gecti ertesi gun sabah kalkinca cok.zor birsekilde.yurumeye basladim birkac sat icinde yururken geciyordu ama son zamanlarda ne yurumek nede uyku vermiyor cok cileli bir avlci kalcamdan baslayim alt.ayagima kadat dlgiden bir agri doktorlar birkac igne ve ilac verdiler.alzaldi.ama gene basladi agrilar rontgen yaptirdik.fitik baslangici dendi bu derece agri verebilormi fitik baslangici aglam.derecesine.kadar. Gidiyor bilgi verirseniz cik memnun olurim saygilarla

  umut uysal

  iyi günler.ben 17 yaşındayım.şuan bir fabrikada staj görüyorum.akşam saatlerine doğru ayaklarım sızlıyor.ayrıca tüm gün ayakta bekliyorum.bana önerebileceğiniz bir tedavi varmı

  buseeea

  benim bacaklarım ağrıyo yaşım 13 annem ve babam uğraşmadıkları için bu siteden bakıyorum benim bacaklarımın ağrısı stresden dolayı olabilirmi çünkü bütün hastalıklarımın nedeni stres çıkıyor :(

  Albina özdemir

  merhaba hocam. Yaşım 19 kilom 56 boyum 1.53. Son üç senedir ara ara özellikle geceleri uyumama engel olacak şekilde bacak ağrısı çekiyorum. Yukarıdan sızlayarak ve kasılarak dizlerime oradan da aşağı baldırlarıma ayak bileklerime kadar kemiklerim sızlıyor etim çekiliyor gibi oluyor. Bacaklarım sabit durumcu karıncalanıyor şiddetli ağrıyor uyuyamıyorum. Sizce bunun sebebi ne olabilir doktor muainesinden geçmeli miyim ?

  İsmail

  Sağ femurda kronik osteomiyelit ameliyat-ı oldum. Yaklaşık 1ay oldu. Dizimden ayağıma doğru inceden Ağrı var.geceleri uyuyamıyorum ayrıca ayağa kalktığımda Ayağımda kızarma oluyor yatınca tekrar kızarıklık gidiyor.sizce bu durumlar normalmi ne yapmalıyım

  FULYA ERİŞ

  Merhabalar
  Bacaklarım çok sızlıyor, sadece eklem ve kaslarım değil komple bir ağrı bu. Bacaklarımda ince damarlar belirginleşmeye başladı, varis olabilirmi? 10 dk yürüdüğüm zaman bile bacaklarım çok ağrıyor. Dinlenince biraz geçiyor. Ayakta kaldığım zamanda aynı ağrı söz konusu. Gece yatarken bacaklarımın sızısından çok acı çekiyorum. Bu ağrılarımın sebebi ne olabilir.

  Ugur uludag

  İyi günler benim bacaklarım da çok ağrı oluyor doktora gittim fazla ilgilenmediler bi bacagıma bakıp kronik venoz yetmezliği var dediler ilaç kullandım geçmedi hayla ağrıyo bide çok yorunluk oluyor ne olur yardım ededin şindiden teşekkür ler yaşım 22

  Ayşe Nur Serbest

  Selamün aleyküm.Sağ üst bacağımda ki ağrılar sebebiyle yazıyorum.Onkoloji doktoruna gittim kan değerlerimde ve röntgen sonucunda hiç bir şey yok dedi.Ama bu gerçekten normal bir ağrı değil.Hemen gelip geçmedi,uzun zamandır var.Ve çok şiddetlendiğinde bacağımı kaldıramıyorum bile.lütfen neyden kaynaklanabileceğini bana söyler misiniz?

  ada

  cocuklugumdan beri dizkapaklarimda agri olurdu ve aksamlari baslardi. hangi doktora gittiysem buyume agrilari dendi. fakat suan 27 yasindayim ve agrilarim hala devam ediyor . kasigimdan baslayip diz kapagima kadar agri oluyor. gitgide agrilari daha fazla yerde hissetmeye basliyorum.

  Fatmanur

  Merhabalar,benim son 2 haftadır yaşadığım uzandığımda bile geçmeyen diz kapağından kalçaya kadar ağrıyan bir bacağım var. ama sadece tek bacak.Hiç bir şey yokken ama çoğunlukla geceleri beliriyor. ve uzun süre devam ediyor. sizce önemli mi?

  Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte kas yada diğer etkenlere bağlı sinirsel iletim bozuklukları sıkça yaşanır. Genelde en büyük sinir demetleri bacaklara uzanan demetlerdir. Bunlardan sonra kollar gelir. Yılın bu mevsiminde soğuk ve nem gibi etkenler sinir sistemi üzerinde olumsuz etki yapar bu da ağrı sızı olarak kendini gösterir. Size tavsiyemiz, bacaklarınızı ve özellikle belinizi sıcak tutmaya çalışmanız yönündedir.

  yigit

  agrılarım şiddetleniyor allah rızası için cevap verin.yasım 15 tam kasık bölgemin sol alt çaprazında sol bacagımda 2 gündür bir agrı var gittikçe şiddetlenen bir agrı biraz ovunca agrısı geciyor ama sonra tekrar baslıyor.yürürken biraz sızlıyor ama koşarken beni topallattırıyor.sebebini söylermisiniz lütfen şimdiden teşekkür ederim.

  Fıtıklaşma olabilir. Fakat bu kesin değildir. Mutlaka bir genel cerraha başvurunuz.

  busem

  Sol bacağımdaki ağrı artık her akşam olmaya başladı 24 yaşındayım iki çocuğum var çok zorladıgim zaman hemen ağrıya başlıyor topalliyorum o derece yani .. tam diz kapağının arkasında ağrı ve aşağı doğru yukarı doğru dağılıyor ve ufa k kramplar bunu izliyor …nereye başvurmalıyim sizce ne gibi önlemler almam gerekiyor bu arada 59 kiloyu boyun 1.67

  Beyin cerrahına görünün. Ortopedi bölümü de size yardımcı olacaktır.

  Erhan

  Merhaba Yaşım 30 sol Tarafımda Tam kaba et diye tabir ettiğimiz kısımda 3 gündür devam eden bir ağrı var ve hafifde bacağıma vuruyor ağrısı gece daha çok ağrıyor gündüz ise biraz daha hafif yürüyorum sıkıntı yok squat hareketi bile yapıyorum ama gel gelelim yatış poziyonunda oturma pozisyonuna gelirken sanki kalkamayacak gibi oluyorum çok şiddetli ağrıyor sebebi ne olabilir acaba yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  Gamze

  Meraba. Ben kucuk biyerde okuyorm o yuzden memlekete gidene kadar doktora gtmem gtsemde derdimin anlasilmasi mumkun degil. Iki uc hfta kadar once diz kapagm cok agriyordu topalliyodum desem yeridir. Suanda tam tersi yururken iyiyim yattigmda agri geliyo bide sdce gece oluyodu smdi gece gunduz. Damar tikaniklgndan supheleniyorm siz ne dusunuyosnz nolursunuz bana yardmci olun ne olablr ve napablrm yasim 21 kilom 78 boyum 1=
  .68

  Esra

  MERHABA BENIM 16 günden beri geçmeyen belimde baldırlarımda diz kapaklarım ve zaman zaman kollarımda hissettiğim ağrılarım var sadece bir gece yer yatağında yattım ve sabah kalktığımda ağrım oluştu bir türlü Geçmiyor Sağdan sola geçiyor ağrılarım ben daha 20 Yaşında Olduğum için korkuyorum bir sıkıntı mı var diye doktora gittim bi sonuç alamadım başka bir doktora gittim MR sonucu bekliyorum.YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

  deniz

  Mrb.ben 40 yaşında iki çocuk sahibi bir öğretmenim.benim de geceleri yattığım zaman bacak baldır ve diz ağrılarım oluyor.56 kiloyum boyum 1.60.mevsimsel olmadığına eminim çünkü yazın da kışın da oluyor.bacaklarımı gerdirince ya da sıkınca biraz rahatlıyorum.hangi branşta muayene olmalıyım,ciddi bir sorun olabilir mi bilmiyorum.yönlendirirseniz sevinirim.bu arada bayanım.

  Sevgili öğretmenim! Ortopedi ve ya beyin cerrahi bölümlerine muayene olabilirsiniz. Yüksek ihtimalle beyin cerrahi durumunuzu çözecektir. Geçmiş olsun.

  Şuayip

  Mrb.. Ben 26 Yaşındayım bana yardımcı olursanız büyük sevaba geçmişolursunuz ve dualarımı sizden eksik etmem.
  1 buçuk senedir bacak agrısı çekiyorum yatıyorum kalkıyorum gün boyu çalışmış gibi bacaklarım sızlıyor yolda yürürken devamlı yürümek istiyorum durunca ayaklarim felaket sızlıyo agrıyo ve sürekli ayakta kalınca patlayacakmış gibi oluyor neşem kayboldu yüzüm gülmez oldu gezmek işe gitme istegim kayboldu fizik ortapedi beyincerrah doktoruna gittim bişeyin yok dediler peki benim bu bacaklar sebepsiz mi agriyor lütfeb yardimci olun lütfen

  Tahir sava

  4 yaşında erkek çocuğum var her grip olduğunda veya ateşi çıktığında bacak ağrıları oluyor ve yürümekte zorluk çekiyor.Ramotoloji bölümü bir sıkıntı bulamadı.Rahatsızlığı için nasıl bir yol izlemeliyim.

  gizem

  İyi günler. Ben 17 yaşında 53 kilo bir bayanım. Bugün aniden bel ve bacak ağrım oluştu. Ağrıdan duramıyorum. Ağrım bi azalıyo tekrar başlıyor. Bir yerden azalıp diğer tarafa şiddetli bi şekilde geçiyor. Sizce neden olabilir?

  Mehmet

  Merhaba benim babam devlet memuru ben 23 yaşındayım ben kendimi bildim bileli babamın diz kapağının alt tarafı bacak bölümü aşırı şekilde ağrı yapıyor ama sadece bu ağrılar uyumaya çalıştığı zamanlarda başlayıp uyutmuyor ne yaptıysak babamı hastaneye götüremedik ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim..

  Naz

  Benim 1 seneyi geçti diz ve bacak ağrılarım var ve devamlı olarak bu ağrılarım aralıksız devam ediyor özellikle merdiven çıkmak iş yapmak yere oturup kalkmak işgence haline geliyor acaba hangi hastalığın belirtisi olabilir ve hangi bölüme muayene olsam şimdiden çok tşk ederim

  Sevil G.

  Merhaba. Ben 27 yaşında 51 kiloyum. Bacak ağrılarından sikayetçiyim.en ufak bi yuruyuste kasık ve dizlerim ağrıyor. Küçük yaşta kalça çıktığından ameliyat olmuştum ve bacagimda platin olduğu için şuan Mr’a giremiyorum. Ağrının yanı sıra da ayaklarımda yanma oluyor. Bi öneride bulunabilir misiniz.

  Modelist elif

  Merhaba önceleri diz kapaklarımda kıtlamalar oluyordu uzun bi süre devam etti ve bir anda geçti sonra parmak uçlarımdan diz kapaklarıma kadar hafif şişkinlik olmaya başladı sabah uyandiğimda ayaklarımı hareket ettirmek zor oluyor çünkü çok halsiz oluyorlar bir kaç gündür ise ağrılarım var özellikle dizimin arkasından aşağı doğru uzanan bi ağrı ayağımın altına ve üst bacağıma vuruyorçok sızlanma yapıyor. Üzerine basamıyorum dün akşam ağrır vaziyette çok zor uykuya daldım sabah ağrım azalmıştı fakat üzerine basıp birkaç adım atınca tekrar aynısı oldu. Şuan yatmaktan başka çarem yok hareket dahi ettirirken ağrım oluyo neden olabilir ne yapmalıyım.

  Frt

  Hocam 17 yaşındayım yürürken kalçamda sanki çıkık gibi bir ağrı oluyor yürümekte zorlanıyorum bu ağrıya ilaveten dizimde de ağrılar var.Bayadır vr bu ağrılar röntgen çekildi ama bir şey çıkmadı.Qma baya zamandır var sebebi ne olabilir

  Basak

  Merhaba hocam, benim sag bacagım dipden cok agrıyor yanıyor sanki yürümekte bazen güclük cekiyorum, işim ayak da genel de,işten yorgunluktan kaynaklı olabilir mi nerden bakarsak 1 senedir böyle son gğnker daha agrılı ne yapmamı önerirsiniz, yasım 32

  turgay ince

  Iyi geceler 29 yasindayim 90 klom suan saat gece 02:38 1 yildir sag bacagimin ust kisminda siddetli agri olusuyo ve genelde geceleri oluyo suan oldu gibii diz kapagimda agri olmuyo uust bolumunde oluyo sanki vucudum degisime ugruyor gibi herhangi sisllik yada morarma kizarma olmuyo sertlesiyo tas kesilio iki ayamida yorgan. Yastik yardimiyla havada tutuyorum ama agri sittetleesio sag kolumdada ayni sorunu yasiorum doktora gorundum hersey temiz dedi ama agridan kkurtulamadim acil cevap

  Tuğba

  Merhaba benim sol bacağım 3 4 senedir filan ayda 2 veya 3 kez özellikle aksamlari cok agriyor ve şişiyor uyuyamıyorum bile bir kez doktora gitmistim ve colemarım diye bir ilaçtı heralde ondan vermisti doktor kullandim iyi geldi ama hala agrim var ne yapabilirim neyden kaynaklanıyordur yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

  Cenk

  Merhaba 17 yasındayım iki bacagım agrıyor acaba boy uzadıgı icin mi

  Melike

  Bir haftadır ayağımda ve baldırlarımda bıçaklama tarzı ağrılar hissediyorum.bilegimin iç kısmında hafif bir şişlik var.3 hafta önce çok kötü burkmustum onuda söyleyeyim.kalp damara gittim güzelce muayene etti sorun yok dedi bugün ortopediye gittim zorlanma dedi hic film çekilmedi ama.ağrılar genelde ayak bilegimin iki iç kısmında baldirlarda bazen topukta hissediyorum.lütfen cevap verin neden geçmiyor bu ağrılar. Yas 35 kilo 65 boy 1.60

  senanur

  benim çok ağrıyordu ayakkabım yüksek tabanlıydı alçak tabanlı bi ayakkabı kullanmaya başlayınca ağrılarım geçti

  hanise

  merhaba ben 42 yasindayim belimin agrisi kalcalarim ve bacaklarimdan taki ayaklarimin altina kadar agrilarm var acaba sebebini ogrenebilirmiym.

  Hatice

  29 yaşındayım,4 gündür sağ üst bacağım dipden ve sızlama şeklinde ağrıyor,zaman zaman şiddetli ağrıyor,ağrı kesiciler bir işe yaramıyor,,,doktora gitmeye korkuyorum ,ameliyatlık bir durum çıkar diye :(

  Hilal ÇOLAK

  Merhabalar ben 168.boy 80 kg sikayetim ise hamilelik doneminde baslayip ve sonrasındaki gecen 2yıl da devam.eden sag bacakta damar cekmesi yaşıyorum legen kemigimde arada yanmalar oluyor bacakta uyusmalar ve bir kac kere his kaybi yasadim yardimci olursaniz sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil Dışkı İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Bağırsak iltihabı
Mide Kanseri Belirtileri
Anevrizma (Beyin)
Düşük Tansiyon Belirtileri
NEFES DARLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.