Bacak Çekmesi:

Bacak çekmesi aslında bacaklarınızda ki kasların kasılı kalmasıdır. Bu durum şiddetli ağrılar ve yer yer şişmelerle karakterize olur. Aslında bacaklarımızı ayaklarımızla beraber hareket ettirmemize yarayan 3 gurup kas mevcuttur. Bu kaslardan 1. grubu baldır dediğimiz. Dizin üst tarafındaki kas gruplarıdır. 2. grup kaslar ise ayak bileği ve dizimiz arasında kalan kaslardır. Bu kaslar kaval kemiğinin etrafında kümelenir.  Üçüncü grup kaslar ise ayaklarınızdadır.

Bacak çekilmesine neden olan kaslar baldırımızdaki kaslar ile kaval kemiğimiz etrafındaki kaslardır. Bu kasların hacimli ve oldukça güçlü olması ciddi yaralanmalar meydana getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Baldırda Kas Çekmesi:

Dizlerimizin arkasındaki kemik çıkıntıları ve hemen kalçanın altındaki kemik çıkıntıları arasında bağ kurmuş 3 farklı kas grubu vardır. Bu kas grupları bacağımızın açılması kapanması ve yukarı ileri hareketlerin yapılmasını sağlar.

Bu kas grupları vücudumuzdaki en güçlü kas gruplarındandır. Baldır kaslarında aşırı yorulma, şiddetli darbeye maruz kalma, aniden aşırı yüke maruz kalma gibi nedenlere bağlı olarak kasılmalar meydana gelebilir. BU kasılmalar baldırda kas çekmesi olarak adlandırılır. Bu kas çekmeleri bazı durumlarda lif ve kas yırtılmalarına neden olur.  Dizlerimiz ve ayak bileğimiz arasında yer alan kaslar baldır kaslarına göre daha küçüktür. Ancak bu kaslar da baldır kasları gibi kondisyonlu ve oldukça sağlamdır. Tıpkı baldır kaslarında olduğu gibi bu kaslarda şiddetli kasılma yeteneğine sahip kaslardır ve bu kasların bağlandığı aşil tendonları vücudun hemen hemen bütün yükünü çekerler. Kramp, ani yüklenmeler, ısınmadan spor yapma, tetani(kas gerilmesi) sara yeli ya da sinirsel kas gerilmeleri nedeniyle bu kaslar da kasılı kalabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacakta Kas Yırtılmaları:

Kas yırtılmaları ve kas çekmeleri 3 ana grupta işlenmelidir.

1. Grup bacak çekilmeleri bu durumda kas gerilmiş ve zedelenmiştir ancak bu zedelenme 1 ya da 2 parmaklık bir hacme sahiptir. 2-3 aylık ciddi dinlenmeler sırasında genelde ilaçla tedavi edilirler. Ağrıdan başka belirti de vermezler. Eğer tedavi edilmezlerse ya da tedavide geç kalınırsa zamanla ilerler ve ağrılarda artışa ve sürekli yakınmalara neden olurlar. Dinlenme ağrı ve sızı şikâyetlerini azaltsa da asla tedaviyi tamamlamayacaktır.

2. Derece bacak çekilmelerinde kas liflerine veya liflerin kemiklerle yaptığı bağlara kadar varan orta dereceli kopmalar ya da bozulmalar gözlenir. Genelde yarı şiddetli ama sürekli ağrılar vardır. Kaslar kasılabilir ve organı hareket ettirebilir ancak eskiye nazaran ciddi güçsüzlük şikâyetleri oluşur. Bu kişi hareketlerinde kısıtlanmış durumda olur. Bazı vakalarda kan sıvısı kas dokusuna sızar ve kopmaların yaşandığı yerde mavi, yeşil renklenmelere neden olur. Bu morluklar zamanla dağılsa da hareket edildiği sürece tekrarlar.

3. Derece kas çekmelerinde kas tamamen kopabilir. Bu durumda kas bulunduğu yere bir yığıntı oluşturur. Kişi kasıyla ilgili organını hareket ettiremez. Bu çekmeye bağlı şiddetli ağrı bazı durumlarda nefes almayı zorlaştıracak kadar şiddetli olabilir. Özellikle darbeli yaralanmalarda ve şiddetli elektrik çarpmalarında bu tip kopmaların olması muhtemeldir. Kas çekilmesinin yaşandığı bölgede içten devam eden kanama şiddetli olduğundan burada ciddi ödem (şişlik) yaşanır.

 

Bacak Çekmesi Olduğunda Ne Yapmalıyız?

Öncelikle bu bacak çekilmesinin basit bir kramptan mı yoksa ciddi bir yaralanmadan mı olduğunun tespiti gerekmektedir. Eğer bir krampa bağlı olarak çekme yaşanıyorsa hareketsiz kalınmalı ve kramp durumunun geçmesi beklenmelidir.  Kramp durumunun şiddetli olması halinde kramp bölgesinden kıl yolma ya da bu bölgenin sivri uçlu bir şeyle iğnelenmesi de işe yarayacaktır. Çekme bir kas yırtılması ya da şiddete bağlı gerçekleşmişse asla hareket edilmemelidir.  Yırtılma-çekem olan bölgeye buz uygulamak ve bu bölgeyi vücuttan yukarıya kaldırarak bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

NOT: Bu tür yaralanmalarda yalancı iyileşme denilen bir dönem vardır bu dönemde kas-lif oldukça sağlıklı görünür hareketler ağrısız olarak yapılabilir ancak bu geçici bir dönemdir zamanla rahatsızlık tam tedavi edilmediğinden tekrar döner ve bu sefer öncekinden daha şiddetlidir. Daha uzun zamanda tedavi edilebilir. Yani tedaviniz doktorunuz tarafından bitirilmeden asla eskisi gibi hareketler yapmayınız.

Bacakta kas çekmesi İlk Yardım nedir?

  • Ağrı yeri ve şekli iyi anlaşılmalıdır.
  • Ödem kanam şişlik var mıdır? Araştırılmalıdır.
  • Çekmenin yırtılmanın olduğu yer sabitlenmelidir.

Daha sonra aşağıdaki adımlar titizlikle sürdürülmelidir.

  • Yaralanmanın oluğu yer korunur.
  • Yaralanmış organ dinlendirilir.
  • Yaralanmış alan soğutulur.
  • Yaralanmış yer sarılır.(sıkı sargı yapılmalıdır.) Ancak sargının sıklığı aşırı olmamalıdır.)
  • Yaralı bölge vücuttan yukarıda tutulmalıdır.

Bacak Çekilmesi Tedavisi:

Kas çekmelerinde bacak çekmelerinde ya da diğer anlamıyla bacak tutulmalarında tedavi asla yarım bırakılmamalıdır. Doktorunuzun söylediği egzersizler gününde zamanında ve eksiksiz olarak yapılmalıdır. Bu tür yaralanmalarda ilaçlar çok önemlidir. İlaçlarınızı dozunda ve zamanında kullanmanız çok gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuk Felci
Çocuklarda Diş Çürükleri
DİZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?
Öksürükle Kan Gelmesinin Nedenleri
Akinezi
Ayak Parmağı Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.