BACAK KRAMPLARI NASIL GEÇERBacak Krampları Nasıl Geçer

Bacak krampları yaygındır. Birçok durumda da nedeni bilinmemektedir. Ancak, bazı ilaçlar ve hastalıklar da bazen bacak kramplarına neden olur. Düzenli baldır germe egzersizleri bacak kramplarını önleyebilir. Eğer sürekli devam eden kramplar varsa kinin tabletleri son çare olarak tavsiye edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacak kaslarından gelen ağrıdır. Bir kas spazmı nedeniyle kasların kasılma zorluğu yaşadığı zaman ortaya çıkar. Genellikle baldır, baldırın alt kısmı ve diz arkası kaslarında oluşur. Bazen de ayakların küçük kasları etkilenir.

Bir kramp ağrısı genellikle bir kaç dakika sürer. Bazı durumlarda sadece saniyeler sürer, ancak bazı durumlarda 10 dakikaya kadar sürer. Ağrı şiddeti değişir. Bir bacak krampından sonra kaslar 24 saate kadar hassas kalabilir. Bacak krampları genellikle dinlenme esnasında oluşur. Özellikle gece uykusunda ortaya çıkar (gece krampları). Uykudan uyandırabilir. Devam etmesi ve sık sık meydana gelmesi uyku düzeninin bozduğu için rahatsız edici bir hal alır.

Kimlerde bacak krampları gelişir?

Birçok kişide bacak krampları gerçekleşir. Bununla birlikte, bazı kişilerde sık sık ortaya çıkar. Özellikle yaşlı insanlarda daha sık görülür. 60 yaş üstü yaşlıların yaklaşık üçte biri, 80 yaş üstü yaşlıların ise yaklaşık yarısında düzenli olarak bacak krampları olur. Bacak krampları gerçekleşen kişilerin de yaklaşık 10 kişiden 4 ünde haftada en az üç kez olmaktadır. Bazı insanlarda her gün ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacak kramplarına ne neden olur? NEDENLERİ

Bilinmeyen nedenler (idiyopatik bacak krampları)

Çoğu durumda krampın nedeni belli değildir. Bir teoriye göre kaslar kısalmış pozisyonda iken kasılmak için uyarılmıştır. Kas zaten kısaltılmışsa, kas daha fazla kasılmak için spazm geçirmeye başlar ve kramp oluşur. Bu durum genellikle biz gece uykusunda uyurken gerçekleşir. Dizlerin hafifçe bükülü, ayakların hafifçe aşağı baktığı doğal yatış pozisyonunda (fleksiyonda) gerçekleşir. Bu pozisyonda baldır kası nispeten kısaldığı için kramp geçirmeye meyilli bir haldedir. Bu teoriye göre germe egzersizleri çözüm olmaktadır.

İkincil nedenler

Bazı durumlarda, kramplar başka bir sorunun belirtisi olabilir. Örneğin:

 • Bazı ilaçların yan etkileri kramp yapabilir ya da olan krampların daha sık gerçekleşmesine yol açabilir. Bu ilaçlar şunlardır: Tiyazid diüretikler ve döngü diüretikler (su tabletleri), nifedipin, simetidin, salbutamol, statinler, terbutalin, lityum, penisilamin ve fenotiyazinler (proklorperazin, perfenazin, klorpromazin).
 • Kasların aşırı efor sarf etmesi ve yorulması
 • Dehidrasyon (vücudun fazla su kaybı)
 • Yüksek ya da düşük sodyum ya da potasyum seviyeleri gibi kandaki tuzların dengesinde değişikliklere yol açtığı durumlar.
 • Böbrek (renal) diyalizi olan bazı insanlarda da bacak krampları olur.
 • Gebeliğin genellikle sonraki aşamalarında
 • Tedavi edilmemiş tiroid bezi
 • Periferik arter hastalığı (zayıf kan dolaşımı neden bacak arterlerinin daralması)
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Sinir sisteminde görülen bazı nadir hastalıklar
 • Karaciğer sirozu, kurşun zehirlenmesi ve sarkoidoz gibi nadir nedenler

Yukarıdaki koşullar krampların sadece diğer çeşitli belirtilerden biri olacaktır. Diğer türlü, iyi olduğunuzda ve başka hiçbir açıklanamayan belirti kalmadığında hala kramplar devam ediyorsa, bilinmeyen (idiyopatik) bir nedenden kaynaklanması muhtemeldir.

Not: Bacak krampları “huzursuz bacak sendromu” denilen durumdan farklıdır. Huzursuz bacak sendromunda bacaklardaki durum rahatsız edicidir ve yürüyerek geçer.

BACAK KRAMPLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Etkilenen kası germe ve masaj genellikle kramplarda rahatlama yaratır. Çoğu kramp da bu şekilde geçer. Ağrı kesici ilaçlar yeterince hızlı etki göstermediklerinden dolayı genellikle yararlı olmaz. Ancak, “parasetamol” gibi ağrı kesicilerin kas rahatsızlığını ve hassasiyeti kramp geçirdikten 24 saat sonrasına kadar hafiflettiği görülmüştür.

Bacak krampları önlemek için seçenekler nelerdir?

Eğer kramplar sıklıkla meydana gelmiyorsa özel bir tedaviye genellikle gerekmez. Ancak eğer kramplar sıklıkla ortaya çıkıyorsa bunları önleme yollarına bakılması gerekir.

İlaçların ya da diğer koşulların gözden geçirilmesiBacak Kramplarına Ne İyi Gelir

Eğer daha önce yukarıda listelenen ilaçların herhangi birini alıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Çünkü bu ilaçlar bacak kramplarına neden olabildiği gibi, olan krampların da daha sık ortaya çıkmasına yol açabilir. Kullandığınız ilaçların alternatifleri mevcut olabilir. Eğer krampların yanı sıra başka belirtiler de varsa doktora görünmeniz gerekecektir.  Muayene ve testler ile kramplara neden olan ikincil nedenlere bakılır.

Germe egzersizleri

Germe veya esneme egzersizleri sıklıkla tavsiye edilir. Ancak, işe yarar olduklarını kanıtlayan çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Bir araştırmanın germe egzersizlerinin kramp sayısını ve şiddetini azalttığı yönündeki sonucunu başka bir çalışma teyit etmemiştir. Bu şekilde farklı sonuçlar bulunmaktadır. Ancak, birçok doktor düzenli olarak yapılan baldır kası germe egzersizlerinin faydalı olduğuna inanmakta ve tavsiye etmektedir. Bu nedenle yeterli bir süre denemeye değer. Eğer faydalı olduğunu görürseniz devam edersiniz ve krampları önlemek için herhangi bir tablet almanıza da gerek kalmaz.

İlk başta, günde üç kez yaklaşık beş dakika boyunca kaslara germe egzersizi yapınız. Egzersizleri yatmadan kısa bir süre önce yapın. Eğer kramplarda azalma görülürse, daha sonra bir ya da iki günde bir egzersiz yaparak devam ediniz.

Baldır kaslarını germek için, bir duvardın yaklaşık 60-90 cm uzağında durunuz. Daha sonra ayak tabanlarını uzatarak duvara dayayın. Baldır kaslarının gerildiğini hissedeceksiniz. Bunu birkaç defa ve ayaklarınızı tutabildiğiniz kadar devam ettiriniz. İyileşme görebilmeniz bir hafta gibi bir süre devam etmenizi gerektirebilir. Yani, krampların geçtiğini görmek için baldır germe egzersizlerine düzenli olarak yaklaşık 2 ile 4 hafta devam etmeniz önerilir. Kramplar tamamen geçmese bile sıklığı ve şiddetinde azalma olması beklenir.

Yatakta bacakların konumu

Uyurken baldır kaslarının kısalmasına engel olan pozisyonlar krampları da engelleyebilir. Aşağıdaki sonuçlar kanıtlanmış değildir fakat bazı baldır kramplarını önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

 • Sırtüstü uyurken yatakta ayakları desteklemek için bir yastık kullanılması
 • Yüz üstü uyurken yatağın ucuna ayakları sabitleme
 • Uyku esnasında ayakların aşağı bakmasını önlemek için battaniyeyi yatağın alt kısmında gevşek bırakmak.

Kinin tabletleri son çare olarak kullanılır ve risklerinin farkında olmak gerekir.

Eğer kinin alıyorsanız, bacak kramplarının sayısı ve / veya şiddeti azalma gösterir fakat tamamen durmaz. Yatmadan önce bir tablet alınması normal dozdur. Hamile olan veya hamile olma ihtimali olan kadınların kullanmaması gerekir. Kinin alınmaması gereken bazı başka nadir durumlar da vardır. Bu durumlar atasında; daha önceki kinin alımında reaksiyon yaşayanlar, hemolitik anemi, optik nevrit, glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği gibi durumlardır.

Kinin tabletleri düşük dozlarda kullanıldığında yan etkileri nadir görülmektedir. Ancak, ciddi yan etkiler de bazen ortaya çıkabilir. Örneğin, potansiyel olarak ölümcül olan ciddi kan hastalığı nadir olmakla birlikte görülen bir yan etkisidir. Ayrıca, kinini uzun süreli kullanan insanların bazılarında “cinchonism (bulantı, kusma, baş dönmesi, görme bozukluğu, işitme ve değer düşüklüğü kompleksi) gelişebilir. Olası yan etkilerinin tam listesi için ilaç prospektüsünü okuyunuz.

Not: Kinin, özellikle çocuklarda, aşırı dozda tehlikelidir. Bu nedenler tabletleri çocuklardan uzak tutunuz.

Ciddi yan etkilerinden dolayı kinin, bacak kramplarında son çare olarak önerilmektedir. Yani krampların çok inatçı olduğu ve yaşam kalitesini önemli derecede düşürdüğü durumlarda kullanılır.

bacak krampları tedavisiKinin ilk reçete edildiğinde yaklaşık 4-6 hafta boyunca deneme amaçlı kullanılır. Ancak ciddi yan etkilerinin farkında olmalıdır. Yan etkilerini görmek için bir uyku ve kramp günlüğü tutulabilir. Etkisini ölçmek için ideal olarak, tedavinin başlamasından birkaç hafta önce ve tedaviye başladıktan sonra günlük tutulmalıdır. Eğer bu deneme süreci sonunda kininin yararlı olduğu sonucuna varılırsa, birkaç ay boyunca kullanılmasına devam edilir. Her üç ayda bir tedaviyi durdurup hala devam edilmesine gerek olup olmadığına bakılabilir. Bazı kişilerde, kramplar geçtiği için kinin tedavisine gerek kalmaz. Kramplar geri döndüğünde tekrar tablet tedavisine başlanabilir.

Diğer tedaviler

Diğer bazı ilaçlar da bacak krampları için olası tedavi olarak öne sürülmüştür. Bunlar magnezyum, diltiazem, vitamin B kompleksi, E vitamini, naftidrofuril, orfenadrin, ve verapamil içerir. Bu ilaçlar için yapılan çalışmaların bazıları olumlu bazıları da olumsuz sonuçlar çıkardıkları için henüz resmi olarak önerilmemişlerdir. Kinin ana tedavi olarak kalmaya devam etmektedir. Ancak, doktorunuz eğer kinin tedavisi olumlu sonuç vermez ya da ciddi yan etkilere yol açtıysa, bu ilaçlardan birini de önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mustafa

  ben masörüm birfeçlçli hastaya masaj yapmaktayım lakin hastamın göbekten aşağısı tutmuyor his yok şu varki acaip bir şekilde iki bacaklarında inanıl mayacak şekilde geriye doğru yani karınadogru ayakları kasılıyor benim yapmış olduğu thai germe masajı fayda vermeyor 5 gündür masaj yapıyom ben başkabirşey yapmam gerekirmi beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağımlılık Nedir ?
Gribe Ne İyi Gelir
Çekicilik
Parmakta Yumru, Kitle, Şişlik
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.