BACAK UYUŞMASI

Bacak uyuşması duyu kaybının hissedilmesine yol açan anormal bir durumdur. Uyuşma  tek taraflı ya da her iki bacakta olabilir.Bacaklardaki uyuşukluk ayaklara kadar uzayabilir. Bacak uyuşuklukları genellikle bir bölgeye kan az gitmesi yada sinir hasarı nedeniyle olmaktadır.

 Bacak uyuşmalarına ayrıca infeksiyon, inflamasyon, travma ve diğer anormal süreçlerde neden olabilir. Bacaklardaki uyuşma vakalarının çoğu yaşamı tehdit eden sorunlara bağlı değildir, ancak inme ve tümörler gibi sorunlardan da kaynaklanabilir. Bacak uyuşukluklarına batma, yanma yada iğnelenme gibi yan belirtiler de eşlik edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacaklardaki uyuşma ile felç birbirine karıştırılmamalıdır. Bacaktaki uyuşuklukta duyu kaybı olurken, felçli bölgede uyuşukluk olsun yada olmasın hareket kaybı görülmektedir. Nedenine bağlı olarak, duyu kaybı oturma-kalkma gibi hareket yapılmasına bağlı olarak kısa bir sürede kaybolur.

Uyuşukluk aniden ortaya çıkabilir veya yavaş ilerleyebilir. Kronik bacak uyuşmaları ise genellikle bacaklardaki sinir hasarının seviyesini gösterir. Bacak uyuşmalarında genel olarak paresteziler (yanma, batışma ve karıncalanma) geceleyin daha da kötü olabilir.

Bacak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Genel olarak bacaktaki uyuşma veya hissizlik altta yatan bir hastalık, bozukluk ya da durumun belirtisi olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Bacaklarınızda herhangi bir olağandışı bir durum farkettiğinizde yada bir kaç dakikadan fazla süren uyuşmalada derhal doktorunuzu bilgilendiriniz.

BU BÖLÜME DİKKAT!!!

Bacaklardaki uyuşmalara idrar çıkarmada kontrol kaybı yada bağırsak kontrolünün kaybı, felç, zihin bulanıklığı, bacakta güçsüzlük veya konuşma bozukluğu gibi sıradışı durumlar da eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurunuz. Bu gibi durumlar telafisi çok güç olan durumlar doğurabilir. Kalıcı ve tekrar eden durumlarda ihmale getirilmemelidir.

BACAK UYUŞMASI İLE ORTAYA ÇIKABİLECEK DİĞER BELİRTİLER

Bacak uyuşmaları genelde yalnız başlarına ortaya çıkmazlar. Bir yada birkaç belirti uyuşmalara eşlik eder. Mesela lomber omurgada (bel) sıkıştırılmış bir sinirden kaynaklanan bir problem varsa bacaklarınızda ve bel bölgesinde ağrı oluşabilir. Yada multipl skleroz nedeniyle oluşan bacak uyuşmalarında karıncalanma ve aşırı kaşıntı görülebilir. Bacaklardaki uyuşma ile ortaya çıkan herhangi bir belirti doktor tarafından bir teşhis yapılmasına yardımcı olabilir. Şimdi diğer belirtilere değinelim;

 • Kaygı
 • Yanma hissi
 • Sık idrara çıkma
 • Kaşıntı
 • Yürüme ile artan bacak uyuşması, karıncalanma veya ağrı
 • Alt sırt ağrısı
 • Spazmlar
 • İğnelenme duyusu
 • İsilik
 • Dokunma hassasiyeti

Hayatı tehdit eden bir durum gösterebilir ciddi belirtiler
Bazı durumlarda, bacak uyuşması hemen acil bir ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum gösterebilen diğer belirtiler içerebilir. Eğer siz ya da sizinle olan biri bu hayatı tehdit eden belirtilerden herhangi birini ergilenmesi durumunda acil yardım alın:

 • Kısa bir süre için bile olsa karışıklık veya bilinç kaybı
 • Nefes darlığı
 • Zor yürüyüş veya yürümede zorlanma
 • Baş dönmesi
 • Bel yaralanması sonrası bacak uyuşması
 • Mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı
 • Görme kaybı veya görme değişiklikleri
 • Felç
 • Konuşma bozukluğu
 • Ani uyuşma
 • Zayıflık (kuvvet kaybı)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  son yil

  Bende ara siraa sağ bacakda uyuşma ve daha sonrasi hissiyatszlk oluyo,yorumunuzu alabilirmiym

  Tayfun.A.

  Benim sağ bacagimin diz kapagi bolumunde uzun suredir nedensiz bir kasinti vardi kisa bir sure kesildi ve ardindan uzun sure ayakta durdugumda zaman zaman erkeklik organimin arka tarafinda yogun bir agri ve uyusma olmaya basladi ve ardindan son durum sag bacagimin arka tarafindan baslayan ayak parmaklarima kadar giden uyusma agri ve hissiyatsizlik basladi bunun nedenu nedir acaba acil yönlendirme saglayip bilgi verirseniz sevinirim.

  agri

  Bende ara siraa sağ bacakda uyuşma ve daha sonrasi hissiyatszlk oluyo,yorumunuzu alabilirmiym

  Mine

  birkaç yıl önce merdivenlerden düştüm ve belimin sol tarafı, sol kalçam basamağa çarptı. Bel MR çekildi bel fıtığı teşhisi kondu.O zamandan beri zaman zaman kalça ve baldırımda (daha ağırlıklı baldır) dizime kadar uyuşma oluyor sonra geçiyor..sağ baldırımda da uyuşma ile birlikte kaşıntı oluyor. Sağda ksşınan ve uyuşan o bölgede bastırdığımda ağrı oluyor. Sebebi nedir? Teşekkürler…

  Busra

  İki bacagimin diz alti uyusuyor ve bacagimi tasiyamiyorum cok agirlasiyor nedeni ne olabilir tesekkürler

  mehmet gülocak

  benim de iki gündür sağ bacağım karıcalaşıyor ve ağrı bacağım bazı bölgelerinde geziyor.sağ kolum da da oldu fakat şiddeti azaldı.ne yapmalıyım.saygılarımla.

  mukadder

  Bacağında kasılma sitdetli sancı diz üstünde uyuşukluk karıncalanma yama var

  Hatice

  İki gündür aşırı derecede bacaklarımda uyuşma ve hissizlik var kaşıntıya var ne yapmam lazım Bilgi verirseniz sevinirim

  Mahmut

  Bir hafta önce uzun yolda araç kullandım 6 7 saatayağım uyustu o anda geçer diye hastaneye gitmedim ama geçmedi şuan sağ ayagim kasigim itibaren yanma hissi var arar ara uyuşma kucsuzluk ve o ayağıma soğuk suyu tutuyorum suyun soğukluğunu hissitmiyorum bu konuda hangi bölüme gorunmeliyim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bacak Çekilmesi
Amyotrofik Lateral Skleroz(ALS)
Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?
Grip
Sinüzit Ve Çeşitleri
Tek Ayakta Karıncalanma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.