BACAKLARDA ANİ VE ŞİDDETLİ AĞRIBacaklarda Ani ve Şiddetli Ağrı

Bazen, bacaklarımda ani, beklenmedik ve şiddetli ağrılar yaşıyorum. Bu ağrıların gidişi de gelişi gibi olmaktadır. Ağrının oluştuğu alanlar genellikle dizler, dizin yakın bölgeleri ve bacağın arka kısımları olmaktadır. Ağrı geçtiğinde sanki o bölgede hiç ağrı olmamış gibi belirtiler de yok olmaktadır. Sadece birkaç saniye devam etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrının şiddeti araba kullanırken kontrolü kaybetmeye benziyor. Dışarıdayken birkaç kez yakalandım ve çığlık attım.  İlkin bir acil servise gittim ama bir şey bulamadılar. Aile hekimime de gittiğimde sonuç aynı oldu. Yine söylemek gerekirse, bu ani ve korkunç ağrının başlaması ve bitmesi aynı şekilde olmaktadır. Sizden gelecek herhangi bir yardıma şimdiden teşekkür ederim.

NEDENİ NE OLABİLİR?

Ağrı ya da karıncalanma devam ederse DVT (Derin Ven Trombozu) başlangıcı olabilir. Bu durum çok acı verici olmakta ve ağrı kesici haplar da fayda vermez. Ben de tam 2 yıl yaşadım bunları ve doktorlar teşhis koymakta zorlandılar. Ne zaman ki keskin ve ani bir ağrı yaşayıncaya kadar.

Bacak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Ani ağrıyı baldır ağrısı ve bacak şişmesi takip etti. Bacağım aşağı doğru sallandığında ağrı kötüleşiyordu. Damarlardaki iltihaptan dolayı ağrı bölgesinde sıcaklık vardı.

Bacaklarda Ani ve Şiddetli Ağrı Neden OlurKan inceltici bir ilaç olan coumidini (warfarin) kullanıyorum. İlk başlarda 6 ay kullanmalısın demişlerdi fakat sonradan bunu ömür boyu olarak değiştirdiler. Kan inceltici ilaçlar mevcut sorunu çözmez fakat damarlarda tekrardan pıhtı oluşmasını ve pıhtılaşmanın artmasını önler.

DVT’ye (Derin ven trombozu) kaslardaki kan pıhtıları neden olur ve yaşamı tehdit edici boyutlara varabilir. Belirtiler arasında;

  • Bir veya iki bacakta şişme,
  • Ayakta veya yürürken sadece bir veya her iki bacakta oluşabilen ağrı veya hassasiyet,
  • Etkilenen bacakta sıcaklık hissi
  • Etkilenen bacakta kırmızılık veya renksiz deri
  • damarların bacak yüzeyinden görünür halde olması
  • Bacak yorgunluğu sıralanabilir.

Risk faktörleri hareketsizlik, hormon tedavisi, geçirilen ciddi boyuttaki operasyonlar (operasyon sonrası uzun süreli yatak istirahatı veya operasyonda damarlara zarar verilmesi), gebelik, yeni yapılan doğum, varisli damarlar (çok şiddetli), kalp krizi, inme veya konjestif kalp yetmezliği öyküsü ve inflamatuar barsak hastalığı sayılabilir.

DVT vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ancak en sık bacaklar, uyluk ve pelvisin derin damarlarında görülür. Nadiren de, üst ekstremitelerde bir travma çıkar ya da kalıcı bir kateter (tüp) veya cihazdan dolayı ortaya çıkabilir.

Derin ven trombozu (DVT) bir kan pıhtısının (trombüs) derin damar sisteminde oluşmasıyla gerçekleşen bir durumdur.

Bacak Uyuşması Neden Olur?

Tromboflebit ise, hem inflamasyon hem de damarlarda kan pıhtısının var olduğu bir durumdur. Tromboflebit yüzeysel veya derin damarlardan birinde oluşabilir. Yüzeysel tromboflebit, deri yüzeyine yakın damarlarda oluşur ve genellikle damar bölgesinde ağrı, şişlik ve kızarıklığa neden olur. Yüzeysel tromboflebit genellikle ısı, etkilenen bacak veya kolun yükseltilmesi ve anti-inflamatuar ilaç kullanılması ile tedavi edilir.

Bacaklarda Yanma Hissi

Derin ven trombozu, yüzeysel venlerden çok daha ciddidir. Bunun nedeni, DVT’de derin ven pıhtı parçasının derin damarlar yoluyla dolaşıp kalbe gitmesidir. Kalpten de pompalanıp akciğere gider. Bu durum gerçekleştiğinde “pulmoner emboli” ismini alır ve ölümcül olabilir. Kan pıhtısına “emboli” (ya da çoğul emboli) denir. Akciğerlere gitme süreci ise “embolizm” adını alır. Pulmoner emboli çoğunlukla belirti vermez ama kanlı olabilen ani öksürük, keskin göğüs ağrısı; hızlı solunum veya nefes darlığı ya da ciddi şekilde sersemlik sayılabilir.

Sakinleştirici ilaçlar benim ağrıma fayda vermemekte. Şimdilerde Tizanidine 4mg 5 / günde ve Lyrica Cv 100 mg 3 / günde alıyorum. Bu ilaçlar sinir ağrısına iyi geliyor ve daha iyi hissetmemi sağlıyor. Size özel tedavinin uygulanabilmesi için mutlaka doktorunuza görünün ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanınız. İlaçlar arasında size uygun olarak Pradaxa, oral antikoagulant ilaçlar ve ya warfarin reçete edilebilir. Bu ilaçların bazı ilaçlar yada beslenme takviyeleri ile etkileşime girme olasılığı göz önünde bulundurularak durumunuza özel olarak kullanılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Solunum Yolu Enfeksiyonu
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Kalp Masajı, CPR, Kardiyo Pulmoner Resisütasyon Nasıl Yapılır?
KARIN AĞRISINA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER
Bacaklarda Ani ve Şiddetli Ağrı
Bacakta yada Bacaklarda Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.