BACAKLARDAKİ KIRMIZI LEKELERE DİKKAT

Yazımızda bacakta kırmızı leke, bacaklardaki kırmızı leke nedenleri, sebepleri nelerdir, bacakta kırmızı benekler yada noktalar oluşması gibi konular hakkında bilgi edineceksiniz.

Bacaklar, çevrede bulunan birçok alerjen yada kimyasallara en fazla maruz kalan kısımdır ve bu nedenle bacaklarda kırmızı lekeler oluşması da son derece yaygındır. Her ne kadar hayatı tehdit etmese de yine hafife almamakta yarar var. Çünkü bacaklardaki kırmızı lekeler bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Makalemize kulak vererek bacaklarınızdaki kırmızı lekelerin ne anlama geldiğini deşifre edebilir ve bir fikir sahibi olabilirsiniz. İyi okumalar.

Sponsorlu Bağlantılar

KIRMIZI LEKELERİN ÖZELLİĞİ

Bacaklar üzerindeki kırmızı lekeler düz yada deriden yükselen cinste olabilir. Kaşıntılı yada tamamen ağrısız özellik gösterebilir. Bazen kırmızı lezyonlar, cilt üzerinde daha koyu yamalara dönüşebilir. Lekeler ayağınıza ve ayak bileklerinize, tüm bacağınıza yada hatta tüm vücudunuza dağılabilir. Bacaklarınızdaki lekeleri izlemek ve doktorunuza yeterli bilgi sunmak bu açıdan önemlidir. Nedeni bilinmeyen ve kalıcı olan kırmızı noktalar bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

YAYGIN NEDENLER NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

1- ATOPİK DERMATİT – Atopik dermatit bacaklarda kırmızı lekelerin en sık nedenidir. Genellikle cildin ciltle temas ettiği yerde meydana gelen, çok kaşıntılı ve çocukları daha fazla etkileyen bir rahatsızlıktır. Dizin bükülme noktalarında ve çorabın altında kalan etli bölgede yaygındır. Lekeler varlığında alevlenmeler meydana gelebilir ve genellikle nemlendirici veya tetikleyen faktörün ortadan kaldırılması ile gider. Döküntüleriniz var ve enfekte olmuşsa, antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

2- KONTAKT DERMATİT – Kontakt dermatit, tahriş edicilere karşı vücudun verdiği yanıttır. Örneğin, lateks alerjisi olan kişi bu malzemeye dokunursa cilt tahriş olur ve kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu nedenle alerjiye neden olan faktörü bilmeniz önemlidir. Bacaklarda alerjik reaksiyona giydiğiniz farklı bir çorap, değiştirdiğiniz deterjan yada sabun neden olabilir. Hastalık, kaşıntı ve bacaklarda kabarcıklar oluşturur.

3- FOLİKÜLİT – Genellikle bacakların alt kısımlarında görülen ve kıl köklerinin iltihaplanması anlamına gelen bir sorundur. Yaygın olarak bacak tüylerinin alınması ile meydana gelir. Bazen kaşıntılı olabilir. Bazı durumlarda, küçük, beyaz başlı sivilceler şeklinde görülebilir. Tüylerin alınmaması yada ağda yapılmaması ile önlenebilir. Bu konuda yardım için aşağıdaki linke tıklayarak detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Bacaklardaki Koyu Kırmızı Noktalara Bakım

4- BAZI CİLT KANSERLERİ – Cilt kanserleri, bacaklarda kırmızı lekeler oluşturabilir. Bazal hücreli karsinom ve Bowen hastalığı, kırmızı lekeler dışında belirti vermeden yavaş yavaş büyür ve bazen kanam yapabilir. Cilt kanserinin diğer bir türü olan, invaziv skuamöz hücreli karsinomda ise hızla gelişen pullu topaklar yer alır. Çoğu zaman yamaların cerrahi olarak çıkarılması, cilt kanserinin tedavisi için gereklidir.

DAHA AZ GÖRÜLEN DİĞER NEDENLER NELERDİR?

1- DİABETES MELLİTUS – Bacaklarında kırmızı noktalar şeker hastalığı ile ilişkili olabilir. Örneğin, venöz staz ülserleri, açık yaralar ya da patlayacak kabarcıklar gibi görünür ve bu durum genellikle bu hastalığın damar sistemini bozmasından dolayı kaynaklanır. Başka bir durum, necrobiosis lipoidicadır; kahverengimsi lekeler olarak görünür ve kan şekerinin kontrol edilmesi için insülin kullanımına bağımlılıktan ortaya çıkar.

2- SKLERODERMA – Bacakta döküntüye neden olan kronik bir bağışıklık sistemi sorunudur. Kolajen adı verilen protein hatalı yada bozuk bir şekilde üretilir. Proteinin aşırı şekilde üretilmesi ile cilt, çok fazla elastik hale gelir, kırmızı noktalara neden olur yada bacak ve vücudun diğer bölgelerinde kızarıklıklara yol açar.

Ciltte Beyaz Lekeler…. Daha Fazlasını Okuyun

3- ALERJİLER – Çok fazla alerjen vardır ve vücudu farklı şekilde etkiler. Böcek ısırıklarına karşı olan alerjiler etkilen alanda kırmızı şişlikler oluşmasının nedenidir. Dışarı çıkarken (açık hava) bacaklarınızı uygun şekilde örterek buna karşı önlem alabilirsiniz. Losyonlar gibi kozmetik olarak alerjiye neden olan maddeler de bacaklarda kırmızı lekelere neden olabilir.

4- ENFEKSİYONLAR – Bakteriyel enfeksiyonlar da eğer bacaklarınızı etkilemişse kırmızı lekelere yol açabilir. Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu deri üzerindeki lekeleri ortadan kaldırmak için ilaç kullanılması gerekir.

5- KURDEŞEN – Diğer adı ürtikerdir. Genellikle bir alerjen nedeni ile oluşur. Çok kaşıntılı ve cilt üzerinde yükselme eğiliminde olan şişlikler meydana getirir. Bacaklar, gövde, kollar ya da yüz dahil olmak üzere alerjene maruz kalınan herhangi bir bölgede gelişebilir. bu kovan gelişebilir.

6- VASKÜLİT – Vaskülit, vücudun bir bölümündeki kan damarlarının kalınlaşması ve zayıflaması sonucu iltihaplanmasına verilen isimdir. Kısaca, damar iltihabı…çok önemli bir sağlık sorunudur, eğer tedavi edilmezse sonuç, ilgili bölgede organ ölümlerine kadar gidebilir. onlar kalınlaşmasına ve zayıflatmak gibi iltihaplı olmak için vücudun bir bölümünde kan damarlarının neden olan bir durumdur. Bu durum tedavi edilmezse giderse yakın alanlarda organ ölüme neden olabilir. Vaskülit kırmızı lekeler, bağışıklık sistemi sorunları, alerjik reaksiyonlar ya da iştah kaybına neden olabilir. Etkilenen bölge genellikle oldukça ağrılıdır.

7- SİTOTOKSİK İLAÇLAR – Artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi bazı sitotoksik ilaçlar bacakların özellikle alt kısımlarında kırmızı lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu olgu, deri altında kanama yaşandığının bir işareti olabilir. İlave belirti olarak titreme, ateş, boğaz ağrısı, idrarda kan ve olağandışı morarma ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler oluşursa hemen doktorunuza başvurun.

ÖNERİLER NELERDİR?

Genel olarak, bacaklarınıza uygun temizleyici kullanarak kuru kalmalarına engel olun. Daha az alerjenik ürünler kullanın.

Ayrıca, uzun süre ayakta veya uzun süre oturmaktan kaçının. Damar sağlığı için iş dönüşü bacaklarınızı kalpten bir karış kadar bir süreliğine yukarıda tutun.

Endişe duyduğunuz durumlarda mutlaka bir doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  yunus

  merhaba hocam ben 2 haftadır vücudumdaki kırmızı ve kaşıntılı lekelerle ugraşıyorum lekeler hergeçen gün büyüyor ve yenileri çıkıyor.cildiye doktroru bana hap ve merhem verdi hiçbir etkisi olmadı.bu nedir stresli bi insan değilim ilaçlama firmasında çalışıyorum haşere ilaçları 4 yıldır alerji yapmadı yoksa şimdimi yapamaya başladı bilgi verebilimisiniz nedir bunlar tedavisi varmı yoğun olarak ayaklarımda bulunan lekelerin bazıları ellerimde çıktı ve genişliyor göğsümde toplanmış vaziyette varken bcaklarımda ve sırtımda az miktarda kaşıntılı bir şekilde bulunuyor
  resimler altta iyi günler
  http://i.hizliresim.com/g4LDzZ.jpg http://i.hizliresim.com/7V8pmP.jpg http://i.hizliresim.com/z2E1R9.jpg http://i.hizliresim.com/qm2a9Q.jpg
  http://i.hizliresim.com/Q4g0lV.jpg ellerimdekiler
  http://i.hizliresim.com/k1Yagm.jpg

  Elif

  Ben de enfeksiyon oluşumu vardı ağrılı ve kaşıntılı lekeler tüm bacağımda vr ayak bileğimdeydi test yaptılar bulamadılar verem savaşı dispanserine yolladılar yüksek çıktı tomografi çekildi verem çıktı valla nolacağı hiç belli olmaz bi doktora gözükün. Şuan verem tedavisi görüyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hileli sucuk ve peynir markaları
Radyoterapi
Diz Çıkması Nasıl Anlaşılır
Toksik Epidermal Nekroliz
El Bileği Üstünde Şişlik
Çocuklarda vitamin eksikliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.