BACAKTA MORARMA VE ÇÜRÜKBacakta Morarma Ve Çürük

Morarma tıpta ekimoz olarak tanımlanmaktadır. Bacaklardaki morarma çoğu durumda bacağa alınan darbe yada travma sonucu meydana gelir. Bunda korkulacak fazla bir şey yoktur. Fakat bacaktaki morarma bazen sistemik durumlardan kaynaklanabilir ve daha ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacaktaki morarma yada çürük ilgili bölgede kan birikmesinin bir sonucudur. Kan birikmesi vücut içinde, kas içinde, deri altında yada kemik çevresinde olabilir. cilt altındaki bir morarma yada çürük durumunda alanda ilk olarak renk değişimi gözlemlenir ve tamamen kaybolmadan önce bölgeye yayılım gösterir. Genelde pembemsi kırmızı renkli olarak başlar, mavimsi renk alır ve son olarak da sarımsı yeşil renge dönüşür.

Sol Bacakta Keskin Ağrı Neden Olur?

MORARMANIN ÖZELLİĞİ

Bacaktaki morarma ile birlikte çoğu durumda ağrı da vardır ve kas yada yüzeysel morarmalarına oranla kemik morarmalarında daha yaygın olarak görülür. Her ne kadar kemik ve kasta görülmese de morarmaya şişme de eşlik edebilir. İyileşme süreci ise 1-30 gün arasında değişebilir.

Bacaktaki morarmalara her türlü travmalar neden olabileceği gibi kan pıhtılaşma yeteneğinde etki eden ve kan damarlarını zayıflatan bazı tıbbi durumlar da neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Morarma yada çürük içindeki kanama sıklıkla sınırlıdır ama bazen bu belirti hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Morarma ilerledikçe hematom olarak bilinen dokulardaki kan birikimi yada toplanması oluşturabilir. Bu durumda, ilgili bölgeye yakın yapılardaki basınç artar. Yüzeysel bir morarmada üstteki deriye kan akımı azalabilir. Eğer çürük bir kasta meydana gelmişse, kas hücrelerinin ölümüne yol açabilir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Bacak morarmasına ek olarak nedenine bağlı olarak çeşitli belirtiler de meydana gelebilir. Şayet morarma yada çürük darbelere bağlı olarak oluşmuşsa buna sıyrık, kanama, kemikte deformite yada şekil bozukluğu,  bacağı hareket ettirmede kısıtlama ve zorlanma, ağrı, duyusal değişiklikler ve şişlik eşlik edebilir.

Bacak Şişmesi, Belirtileri ve Nedenleri

Diğer yandan vücuttaki başka bir sorundan kaynaklanan bacak morarmalarında ise tekrarlanan enfeksiyonlar, yorgunluk, eklem sorunları, kızarıklık, deride incelme, lenf düğümlerinin şişmesi, varisli damarlar, istenmeyen kilo değişiklikleri, duygudurum değişiklikleri, yaraların geç iyileşmesi ve kolay kanama sorunları görülebilir.

BURAYA DİKKAT; Bacaktaki morarma nadiren de olsa ciddi komplikasyonlara yol açar ve diğer ciddi yaralanmaları maskeleyebilir. Bacak morarmasına şiddetli ağrı, deformite, aşırı şişlik, yüksek ateş, çürük yerinden akıntı, morarmış alanda çizikli yapı varsa yardım alınmalıdır. Eğer kişide şok gelişmişse morarmaya ek olarak ciltte solukluk, kalbin hızlı atması, göğüste ağrı, idrarın az yapılması, tırnak ve dudaklarda mavi renk görülmesi, baş dönmesi ve aşırı eşlik edebilir. Bu ve bunun gibi durumlar acil serviste bakım isteyen ve hayatı sonlandırabilecek belirtilerdir.

BACAKTA MORARMA VE ÇÜRÜK NEDEN OLUR?

Sık görülen nedeni otomobil veya diğer kazalar, düşme, spor yaralanmaları, nesnelere çarparak ya da şiddet eylemleri içeren yaralanmalardır. Yanı sıra kanın pıhtılaşma yeteneğine müdahale eden ve kan damarları ve cildi zayıflatan tıbbi koşullar da buna neden olabilir.

 • Cilt yaşlanması,Bacakta Morarma Ve Çürük Neden Olur
 • Aspirin, klopidogrel (Plavix) ve warfarin (Coumadin) gibi ilaçlar,
 • Cushing sendromu,
 • Hemofili,
 • İdiopatik trombositopenik purpura
 • Lösemi
 • Karaciğer hastalığı (örneğin hepatit, siroz ve karaciğer yetmezliği)
 • Trombositopeni (kanda düşük trombosit)
 • Venöz yetmezlik (damarların hasarlı ve kan sızdırması)
 • Von Willebrand hastalığı (kalıtsal kanama bozukluğu)

Bacak Uyuşması Nedir?

Bacaktaki çürük travmaya bağlı olabileceği gibi diğer hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Zamanında geçmeyen vakalar mutlaka değerlendirilmeli, teşhis ve tanı yapılmalı, tedaviye başlanmalıdır. Durumun ihmal edilmesi başka şikayetlerin ve kalıcı hasarların oluşmasına katkı sağlayabilir. Bunlar genellikle anemi, doku ve hücre ölümü, hematomun genişlemesi, yağ embolisi (kan damarı içine yağ dokusunun girmesi ve kan damarların kapatması, enfeksiyon, Miyositis ossifikans (kemik oluşumuna neden olan bir kas yaralanmasının anormal iyileşmesi) ve şok şeklinde olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Fatih Saka

  merhabalar
  16 yaşındayım sol bacağımın diz kapağının 10 cm aşağısında bacağımın sol kısmına doğru hafif kızarma var.bu durum 3 gündür var ve birkaç defa sol bacağımın alt kısmı karıncalanma yaptı.şu an tatildeyim her gün yüzüyorum kasılma olmuş olabilir mi? bacağımı bir yere vurduğumu hatırlamıyorum maalesef…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kan Gurupları
Romatizma ve kaplıca
Kısırlık Tedavisi
Bunları Düzenli Yapın Sağlıklı Yaşayın
Kanama Problemleri Nedenleri
Frengi-Sifiliz Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.