BACAKTA YANMA HİSSİ NEDEN OLURBacakta Yanma Hissi Neden Olur

Bacak yanma hissi aşırı sıcak, soğuk veya toksik maddelere maruz kalma nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Yanı sıra bacaklara kan dolaşımını bozan bir dolaşım problemi, yaralanma yada yoğun bir egzersiz sonrası oluşabilir.

Diğer bir olası neden ise meralgia parestetika adı verilen tıbbi durumdur ki bu durumda kalça içindeki en büyük sinirlerden biri olan lateral femoral kutanöz sinirine yapılan baskı sonucu kalçanın dışında ağrı meydana gelir. MS (multipl skleroz) gibi bazı hastalıklar da bacakta yanma hissine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gece Bacak Krampları Neden Olur?

Yine diğer bir neden ise periferik nöropati denen koşuldur. Beyin ve vücut arasında uzanan sinirlerdeki bir düzensizlik bu durumun nedenidir. Periferal nöropati ise bazen nedeni bulunamasa da alkolik olma, şeker hastalığı ve bir otoimmun hastalık olan Guillain-Barre sendromu nedeni ile ortaya çıkabilir.

BACAKTA YANMA HİSSİNİN TANIMI

Bacakta yanma hissi çeşitli hastalıkların sadece bir belirtisidir ve çoğu durumda buna uyuşma ve karıncalanma eşlik eder. Bacakta yanma hissinin süresi ve şiddeti altta yatan neden bağlı olarak değişebilir. Bir kaza yada yaralanma sonrası aniden başlayabilir yada diğer rahatsızlıklarda ise yavaş gelişir, süreklidir ve hata gittikçe kötüleşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacak Krampları Nasıl Geçer?

BURAYA DİKKAT!!!

Bacak yanma hissi aniden başlıyor ve buna uyuşma ve vücudunuzun bir tarafında uyuşma eşlik ederse; bilinç değişikliklerine neden oluyorsa; şiddetli baş ağrısı varsa bun tür belirtiler bir inme belirtisi olabileceğinden acil serviste müdahale edilmelidir. Yanısıra konuşma bozukluğu, felç yada kısmi felç ve ani görme değişiklikleri de bu ciddiyet içerisinde ele alınmalıdır.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?

Bacak yanma hissine altta yatan nedene göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Bacakla ilgili olarak bacakta kanama, kabarma, uyuşma, bacaklarda ağrı, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik ve bacaklarda karıncalanma eşlik edebilir.

Eğer bacaktaki yanma hissi meraljia parestetika nedeni ile ortaya çıkmışsa bu belirtiye ek olarak kasık ve kalça bölgesinde ağrı yada acıma hissi, dış uyluk ağrısı, dokunmaya karşı hassasiyet, vücudun bir yanında oluşan belirtiler, kalça dışında karıncalanma ve uyuşma görülebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Diğer belirtiler arasında his değişiklikleri, yürüme zorluğu, ayak problemleri (kemik ve eklem ağrısı), koordinasyon bozukluğu, kas zayıflığı, sinir ağrısı ve bacaklarda karıncalanma, uyuşma ya da diğer olağandışı duyumlar olabilir.

Bacakta Yanma Hissi NedenleriBACAKTA YANMA HİSSİ NEDENLERİ NELERDİR?

Bacak yanma hissi bacak yada bacağı çevreleyen dokulardaki cilt yada sinir hasarı nedeni ile ortaya çıkar. derideki sinirlere zarar verebilen aşırı sıcak yada kimyasallara bağlı yanıklar yanı sıra zehirli maddelere maruz kalma bunun en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Genel olarak bacakta yanma hissine neden olan durumları özetleyecek olursak;

Fiziksel olarak güneş yanığı dahil olmak üzere meydana gelen yanma vakaları, aşırı soğuk, toksik veya zehirli bileşiklere maruz kalma, yoğun yapılan egzersizler, bacak yaralanması ve bacaklardaki sinirlere baskı yapan her neden bacakta yanma hissine yol açabilir.

Bazı hastalıklar da buna neden olabilir. Bu hastalıklar arasında;

 • Alkole bağlı ortaya çıkan nöropati
 • Kanser
 • Diyabetik nöropati (şeker hastalığına bağlı ortaya çıkan sinir harabiyeti)
 • Guillain-Barre sendromu (otoimmün sinir bozukluğu)
 • Meraljia parestetika (sinirlere yapılan baskı nedeni ile ortaya çıkan dış uyluk ağrı)
 • Multipl skleroz (zayıflık, koordinasyon, denge zorlukları neden olan, beyin ve omuriliği etkileyen hastalık)
 • Periferik arter hastalığı (arter duvalarında yağ ve kolesterol birikimi sonucu ortaya çıkan arter daralması veya tıkanıklığı nedeni ile bacaklara kan akışının sınırlanması)
 • Romatoid artrit (eklem iltihabı nedeni le ortaya çıkan kronik otoimmün hastalık)
 • Zona (gece yanığı)
 • Spinal stenoz ve disk hastalığı
 • Sistemik lupus eritematozus (Vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı hastalık)
 • Vitamin eksiklikleri sayılabilir.

Bacak Uyuşması Nedenleri

Bacak yanma hissi ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenlerden kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan belirtiler yukarıda verilmiştir. Hayatı tehdit eden durumlarda tedavi gereklidir. Tedavi edilmemesi, geç kalınması yada ihmal edilmesi daha farklı ve kalıcı sağlık sorunlarının ve şikayetlerin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Genellikle bu sorunlar beyin hasarı (bacak yanma hissi inme nedeniyle ortaya çıktı ise), kronik ağrı, uzvun kaybı ve kalıcı sinir hasarı şeklinde olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Sonrası Vajinal Sarkma
TREMOR NEDEN MEYDANA GELİR?
Uyku Bozuklukları
Kulak Çınlaması
KULAK AĞRISI YADA OTALJİ
Akdeniz Anemisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.