BACAKTA YUMRU, ŞİŞLİK, KİTLEBacakta Yumru, Şişlik, Kitle nedenleri

Şişlik, yumru yada kitle vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bacaktaki bir yumru enfeksiyon, enflamasyon, tümör veya travma çeşitli koşullar nedeni ile ortaya çıkabilir. Yumru yada topak tek yada çok sayıda olabilir, yumuşak veya sert yanı sıra ağrılı yada ağrısız şekilde belirti gösterebilir. Topaklar bazen çok hızlı büyüyebileceği gibi bazen de boyutunda herhangi bir değişme görülmeyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İlgili alandaki bir enfeksiyon nedeni ile meydana gelen şişliklerde kaynama hissi ve abse görülebilir. Böcek ısırıklarından şiddetli yaralanmalara kadar ise travmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda hematom adı verilen bölgede kan toplanması oluşabilir. Romatoid artrit gibi tüm vücudu etkileyen sağlık sorunları da bacaklarda (özellikle eklem alanlarında) olabileceği gibi vücudun farklı bölgelerinde şişlik, yumru ve kitle oluşumuna zemin hazırlayabilir. Diz bölgesindeki şişlikler eklemlerdeki bir yaralanmanın yanında artrit hastalığının farklı türlerinde de ortaya çıkabilir.

Bacaklarda Güçsüzlük ve Zayıflık Hissi

Nadir olmakla birlikte cilt, yumuşak dokular veya kemiklerdeki iyi yada kötü huylu tümörler de bacakta kitle varmış gibi bir his oluşturabilir. Bu durumlarda, yumrudan biyopsi alınarak incelenmeye gönderilmesi ve durumun netleştirilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı durumlarda ise yumruya derhal müdahale edilmelidir. Bacaktaki yumru, kitle ile birlikte ortaya çıkan ayaklarda duyu kaybı, felç yada kısmi felç, kontrolsüz veya ağır kanama, yüksek ateş ya da kontrol edilemeyen ağrı derhal değerlendirilmesi gereken hayatı tehdit edici durumlardır.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?Bacakta Yumru, Şişlik, Kitle

Bacaktaki şişlikler nedenine bağlı olarak farklı belirtiler oluşturabilir. Bacakta yumru ile birlikte kanama veya morarma, diz ekleminin deformitesi, bacak ağrısı ve şişlik, irin veya akıntı, kızarıklık ve sıcaklık ve hassaslık şeklinde bacakta diğer belirtiler görülebilir.

Diğer yandan bacakların dışında ateş, vücudun başka bir bölümünde de yumru, kitle, kas zayıflığı, diğer eklemlerde şişlik ve ağrı ve zayıflama ortaya çıkabilir.

Bacak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Bacak Şişmesi Neden Olur?

Bazen de bazı belirtiler hayati önem arz eder. Ayaklarda soğukluk, duyu zayıflığı yada olmaması, yüksek ateş, bacakların alt bölümünde his kaybı, gözle görülebilen kemik kırıkları ve kemikte şekil bozukluğu, felç yada kısmi felç, kontrol edilemeyen ağrı ve kontrolsüz veya ağır kanama şeklindeki belirtiler acil müdahale gerektirmektedir.

BACAKTAKİ YUMRU NEDEN OLUR?

Bacaklardaki yumru ve kitlenin nedenleri geniş bir yelpazede incelenebilir. Kitle ve yumru kelimeleri genel bir kavramdır, küçük olabileceği gibi büyük de olabilir, ağrılı yada ağrısız olabilir. bunu etkileyen çeşitli hastalıkların ortak bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Yaralanmaya bağlı olarak kemik kırıkları, dokularda kan toplanması, diz yaralanmaları ve böcek ısırıkları nedeni ile ortaya çıkabilir.

Bacaklarda Yanma Hissi Neden Olur?

Enfeksiyona bağlı olarak ise bir apse, haşlanmalar, selüllit (deri ve altta yatan dokuların enfeksiyonu), osteomyelit (kemik enfeksiyonu) ve papillomavirüs enfeksiyonları (siğiller) buna neden olabilir.

Bacakta Yumru, Şişlik, Kitle neden olurDiğer yandan eritema nodozum, gut (eklemlerde ürik asit birikmesi nedeniyle oluşan artrit tipi) ve psödogut, osteoartrit, psöriatik artrit (sedef ile ilişkili artrit), romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık) ve sistemik lupus eritematozus (vücudun kendi sağlıklı hücre ve dokularına saldırdığı hastalık) bacaklarda topak oluşumuna neden olabilir.

Yanı sıra fibrom (lifli veya bağ dokusunda oluşan iyi huylu tümör), lipom (iyi huylu yağ büyümesi), lenfoma (lenf sistemi kanseri), melanom (cilt veya vücudun diğer bölgelerinde pigment üreten hücreler ya da melanositlerde ortaya çıkan kanseri), nevüsler (ben), melanom dışı deri kanserleri, osteosarkom (kemik kanseri türü) ve sarkom (yumuşak doku kanserli tümör) gibi iyi yada kötü huylu tümörler bacaklarda kitle oluşumunun nedenleri arasındadır.

Bacaklarda Ani ve Şiddetli Ağrı

Bunlar arasından kemik veya yumuşak doku kanserleri, osteomyelit (kemik enfeksiyonu) ve septik artrit (enfeksiyöz artrit) çok ciddi ve şiddetli hastalıklardır. Acil müdahale ve tedavi gerektirir. Tedavide ihmalkarlık ve umursamazlık daha kalıcı şikayetlere ve hatta ölüme kadar götürebilir. Olası şikayetler şunlar olabilir;

  • Fiziksel kondüsyon azlığı hatta sakatlık
  • Ortak deformitesi ve imha
  • Ağrı, uyuşma veya karıncalanmaya yol açan sinir sorunları
  • Kalıcı veya kronik ağrı
  • Kanserin yayılması
  • Enfeksiyonun yayılması

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulakta Yanma Hissi Neden Olur
Hipertansiyon Nedir?
Diz Kapağı İltihaplanması
Parmak Boğumlarım Ağrıyor
Beyaz Dışkılama
El Bileği Çıkığı Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.