BADEMCİK VE GENİZ ETİBademcik Geniz Eti

Bademcik ve lenf bezleri ilk savunma hattı sayılırlar. Ağız ve burundan giriş yapan bakteri ve virüslere karşı koyarlar ama bunu yaparken bazen de enfekte olurlar. Zaman zaman solunum yolu obstrüksiyonu veya tekrarlanan bakteriyel enfeksiyonlara da yol açabilirler. Kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanı sizin için en uygun tedavi seçeneklerini önerecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bademcikler ve lenf bezleri nedir?

Bademcik ve lenf bezleri boyun, kasık ve koltukaltında bulunan lenf düğümlerine benzer bir yapı gösterirler. Bademcikler boğazın arka tarafına düşen iki yuvarlak topak şeklindedir. Lenf bezleri ise burun ve ağız çatısı arkasında (yumuşak damak) yer alır ve özel araçlar olmaksızın ağız ya da burun yoluyla görünmez.

Bademcik ve lenf bezleri nelerden etkilenir?

Bademcik ve lenf bezlerini etkileyen ve en sık karşılaşılan iki önemli sorundan birisi tekrar eden burun ve boğaz enfeksyonları diğer ise burun tıkanıklığı, nefes alma, yutma ve uyku sorunlarına neden olan genişlemedir.

Bademcik etrafındaki abseler ve kronik tonsilit bademcik ve lenf bezlerini etkileyerek boğazda ağrı ve şişkinliğe neden olabilir. Nadir görülmekle beraber bademcik kanserleri de erken tanı ve agresif tedavi gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktora ne zaman görünmeliyim?

Sizde veya çocuğunuzda bademcik ve lenf bezlerinde yaygın enfeksiyon belirtileri ile karşılaşınca bir KBB doktoruna uğrayınız.

Doktorunuz kulak, burun ve boğaz sorunları hakkında şikayetlerinizi soracak ve baş ve boyun bölgenizi inceleyecektir. İlgili bölgeleri görmek için küçük bir ayna ya da esnek ışıklı bir alet kullanacaktır.

Bademcik ve lenf bezlerini kontrol etmek için başvurulan diğer yollar şunlardır:

 • Tıbbi geçmiş
 • Fiziksel Muayene
 • Boğaz kültürleri / Strep testi (boğaz enfeksiyonları belirlemede yardımcı olur)
 • Röntgen (lenf bezlerinin boyutunu ve şeklini belirlemede yardımcı olur)
 • Kan testleri (“mononükleoz” gibi enfeksyonların teşhisinde yararlıdır)

Ayrıca uyku çalışması ya da “polysomnogram” da bademcik ve lenf bezlerinden dolayı uyku sorunu yaşanıp yaşanmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Tonsilit ve belirtileri

“Tonsillit” bademcik enfeksiyonudur. Bir işareti bademciklerin şişmesidir. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Bademciklerin normalden daha kırmızı olması
 • Bademcikler üzerinde beyaz ya da sarı kaplama
 • Şişlik nedeniyle hafif ses değişikliği
 • Bazen kulak ağrısının da eşlik ettiği boğaz ağrısı
 • Rahatsız edici veya ağrılı yutma
 • Boyunda şişmiş lenf düğümleri (lenf bezleri)
 • Yüksek ateş
 • Ağız kokusu

Büyümüş bademcik ve/veya lenf bezleri belirtileri

Eğer sizin veya çocuğunuzun lenf bezleri büyümüş ise nefes almada güçlük çekmeniz olasıdır. Eğer bademcikler ve lenf bezlerinin ikisi de büyümüş ise uykuda da solunum güçlüğü çekilir. Lenf bezleri ve bademcik büyümesinin diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Burun yerine çoğu zaman ağızdan soluma
 • Konuşurken burnun tıkalı olduğunun anlaşılması
 • Kronik burun akıntısı
 • Gün boyunca hırıltılı nefes alışverişi
 • Tekrarlayan kulak enfeksiyonları
 • Geceleri horlama
 • Uyku sırasında huzursuzluk ve uyku apnesi (gece birkaç saniyeliğine nefes alışverişinin durması)

Bademcik ve lenf bezi hastalıkları nasıl tedavi edilir?Bademcik Geniz Eti Nedir

Bademciklerin bakteriyel enfeksiyonları özellikle de “streptokokların” neden olduğu enfeksiyonlar için önerilen ilk tedavi seçeneği antibiyotik kullanımıdır. Bademcik ve lenf bezlerinin ameliyatla alınması (tonsillektomi ve adenoidektomi) tekrarlayan bademcik iltihaplanmaları ve büyümüş lenf bezlerinden dolayı solunum güçlüğü çekilmesi durumlarında uygulanır. Tıkanıklık ve solunum güçlüğü gibi sorunlar horlamaya ve uyku bozukluğuna yol açar. Bu durum da dolaylı olarak gün içerisinde daha uykulu olmaya ve diğer günlük işlerde performans düşüklüğüne neden olur.

Lenf bezine bağlı kronik enfeksiyonlar östaki borusunda da sorunlara neden olabilir. Östaki borusu, burnun arka bölümü ve kulak içini bağlar. Bu durum sıklıkla kulak enfeksiyonlarına neden olur ve orta kulakta sıvı birikimi ile de geçici işitme kayıplarına da yol açabilir. Yapılan bazı çalışmalar orta kulakta sıvı birikimi ile birlikte kronik kulak ağrılarına sahip çocuklarda lenf bezlerinin alınmasının faydalı olduğunu göstermektedir.

Yetişkinlerde, kanser olasılığı ya da tümör riskinden dolayı da  bademcik ve lenf bezleri alınabilir. Bazı hastalarda, özellikle “enfeksiyöz mononükleoz” li hastalarında şiddetli büyümeler solunum yolunu tıkayabilir. Bu tür hastalar için steroid kullanımı (örneğin prednizon) bazen yararlı bir tedavi yöntemidir.

Ameliyata nasıl hazırlanmalı

Çocuklarda:

 • Çocuğunuzla konuşarak duygularını anlamaya ve onu güçlü tutmaya çalışın.
 • Uygulanacak işlemin onu daha sağlıklı yapacağını söyleyin.
 • Ameliyat öncesi ve sonrası mümkün olduğunca çocuğunuzla fazla vakit geçirin.
 • Ameliyat sonrası boğazında ağrı olabileceğini ama ilaç kullanımı ile bunun kolayca geçeceğini söyleyin.
 • Ameliyat ile çocuğun önemli vücut organlarından birinin alınmayacağını ve ameliyattan sonra herhangi bir olumsuzluğu yaşanmayacağını söyleyerek onu rahatlatmaya çalışın.
 • Mümkünse daha önce “tonsillektomi” veya “adenoidektomi” olmuş bir arkadaşıyla konuşmasını sağlayabilirsiniz.

Ameliyat ile ilgili sorularınız için KBB uzmanına danışabilirsiniz.

Yetişkin ve çocuklarda:

Herhangi bir ameliyattan en az iki hafta öncesinden hastaların aspirin veya benzeri kan sulandırıcı ilaçları bırakmaları gerekir.  Çocuklarda Reye sendromu riskinden dolayı asla aspirin verilmemesi gerektiğini unutmayınız. Doktorunuz kan pıhtılaşmasını etkileyebilen diğer ilaçları da durdurmanızı isteyecektir.

Eğer hasta veya hastanın ailesinde anestezi veya kanın pıhtılaşması ile herhangi bir sorun varsa bunu cerraha söylemeniz gerekir. Hasta ilaçlar alıyorsa, orak hücreli anemi olan bir kanama bozukluğu olan, hamile ya da kan transfüzyonu ile ilgili endişeleri vardır, cerrah haberdar edilmelidir.

 • Ameliyat öncesinde kan testleri yapılması gerekebilir. Bunun amacı hastanın genel sağlık durumu itibariyle ameliyata hazır olduğundan emin olmaktır.
 • Ayrıca ameliyat öncesi tüketilmemesi gereken ve bırakılması gereken gıdalar ve sıvılar için de hastaya gerekli uyarılar yapılır. Anestezi sırasında mideden kaynaklı rahatsızlık nedeniyle kusma gibi sorunların yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekir.

Ameliyat günü hasta ve hasta yakınları hastaneye vardıklarında ilgili personel hastanın tıbbi geçmişini gözden geçirecek ve ona göre cerrahi süreci başlatacakladır. Daha sonra hasta ameliyat odasına alınarak anestezi verilecektir. Damar yolundan sıvılar ameliyat sırasında ve sonrasında verilmeye devam edilir.  

Ameliyattan sonra hastanın durumuna ve ameliyatın çeşidine göre hasta yoğun bakım veya servise alınır. Hastada komplikasyon gelişme ve iyileşme durumlarına göre yoğun bakımda veya serviste kalınması gereken süre de değişiklik gösterebilir.

Ameliyat sonrası

Cerrahi girişim sonrası ortaya çıkabilecek çeşitli postoperatif sorunlar vardır. Bunlar yutma sorunları, kusma, ateş, boğaz ağrısı ve kulak ağrısı şeklinde sıralanabilir. Bazen ameliyat sonrası ağız ya da burun kanaması gelişebilir. Eğer hastada buna benzer herhangi bir kanama gelişirse doktorunuz derhal haberdar edilmelidir. Ayrıca su kaybını önlemek için ameliyat sonrası bol sıvı tüketimi de önemlidir.

Kafanıza takılan tüm endişelerinizi doktorunuzla açık bir şekilde ve çekinmeden konuşunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  ben ogretmenim. 25 yasindayim.bademcigimin sismesi sorunum var.nasil davranmaliyim.meslegimi etkilecegi tedirginligimi yasiyorum

  Sağlık

  Öncelikle geçmiş olsun.Sağlıklı bir yaşamın en temel yönü bu tür sorunlarda kendi kendinize destek vermenizdir. Aksi taktirde sorunlar başka sorunlar getirir. Size tavsiyem bir hekime başvurduktan sonra bu sorunu yeneceğinizi düşünmenizdir. tşkler.

  Sağlık

  bir hafta önce bademcik ameliyatı oldum ve dün akşam kanamam oldu.ameliyatı yapan operatör boğazıma biraz temizledikten sonra bir iğne yaparak beni gönderdi.ve tüm gece kanama devam etti.sadece buz yiyerek azaltabiliyorum .doktorun dediği gibi sadece bu yeterlimi .ben pek güvenemiyorum da.

  Sağlık

  Sonuçta ameliyat oldugunuz için kanama dogal olarak olması lazım, ama kanama çok uzun sürüyorsa tekrar bi hekime başvurun.

  Sağlık

  merhaba 3 gündür. bademciklerim sis ve is yerinde problemler oldugu icin doktora gidecek zamanim yok. yutkunurken bile aciyo. yemek yiyemiyorum su icemiyorum. sicak iciyorum aciyo, soguk iciyorum aciyo. ne yapmam lazim. bitki cayi felan faydali lurmu?tsk

  Sağlık

  bnm burnum çok tıkalı konuşmamda bozukluklarda yaratıyor dediğiniz gbi uyurken nefes alamama horlama atesim çıkıyor ve kulaklarımda zonklama oluoyr geniz eti ile bademcik ameliyatı aynı anda yapılıyor mu?

  Sağlık

  sık bademcik iltihaplanması ve sık baş ağrısı nedeniyle 2002 de bademciklerimi aldırdım sonra bana vitamin ilaçları verdiler.6 ay başım hiç ağırmadı sonra tekrar haftada 2 ve 3 kez ağırıyor.2005 yılında kbb doktoru tomoğrafi istedi.sol maksilerde mukosel kalınlaşma ilendi sonucu çıktı.sürekli ağrı kesiciler kullanıyorum. ancak artık onlarda fayda vermiyor.sabahın erken saatinde koşarsam o gün rahat ediyorum.yoksa başka çare yok.sekiz tane kbb uzmanına gittim migren sinüzit müzmin farenjit tonsilit teşhisleri koyuldu.aşırı antıbiyotik kullandığımdan bağişiklık sistemim bozuldu sürekli terlıyorm ve ufak soğuk almada hemen başım ağrıyor.

  Sağlık

  merhaba benim 2 haftadır bademciklerim şişp iniyor birde bogazımda sabahları uyandıgımda agzımın içi acı gibi yanma oluyor ne yapmalıyım teşekkürler

  Sağlık

  GENİZ ETİNİN ANA SEBEPLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.

  Sağlık

  geniz eti yüzünden 2yaşında kızım ateşlenip huysuzluk yapıyor ve burnu daima akıyor bunun için ilaç tedavisi olrak antibiyotik kullanıyorum soğuk algınlıgı şurup burun spreyi ve deniz suyu bu konuda beni rahatlatıp bilgilendirirmisiniz

  Sağlık

  30 aylık bir oglum var geniz etive bademcik sorunu var.gittigimiz doktorlar ameliyat öneriyor fakat biz yaşından dolayı tedirginiz bu konuda herhangi bir risk taşıyormu yoksa güvenle ameliyat yaptırabilirmiyiz.

  Sağlık

  slm benşm 8 yaşında kızım var bademcik sorunları var dr goturdugum hale bi turlu duzelemedi biide cok zayıf bi riski olurmu bademcigin aldırsak tşk

  Sağlık

  oğlum 2003 doğumlu ve aralık 2008 de genizeti ameliyatı oldu ve şu an sinizüti var.doktor genizetinin tekrarladığını ya da sinüzitten kaynaklanan bir şişme olabileceğini söyledi.10 günlük antibiyotik tedavisinden sonra tekrar doktora götürücem.tekrar genizeti ameliyatı yaptırmalımıyım?

  Sağlık

  merhaba ben bademcğimin azması yüzünden eklem romatizması geçirdim kalp kapağıma 10 da 2 etki etti iğne kullanıyorum ancak bağdemcik şişmesi hasta olmadan önce 2 veya 1 haftada şişerdi eklem romatizması geçirdikten sonra yani tedavi gördükten sonra 2 3 ayda bir şişiyor şiştimide etkili şişiyor bana bir zararı olurmu aldırmam gerekirmi lütven yardım!!!!!!!

  Sağlık

  hocam ben kızımı 6 gün bademcik ve geniz etinden amaliyat ettirdik şu an hiç bişey yemiyo vucut olarakat ateşi yok ama kendisinin ateşim var diyerek aglıyo kızım 7 yaşında bogazında beyaz bir örtü oluşmuş sebebi nedir aydınlatırsanız memnun oluruz yemekde yemiyo hiç ne yedirmeyelim

  Sağlık

  ben 6 gün önce amaliyat oldum 8 yaşındayım bogazım çok acıyo bişey yemiyorum ölecegim açlıkdan doktor amca bana yardım et

  Sağlık

  öncelikle merhaba ben 23 yaşında üni, öğrencisiyim iyi beslenirim ve spor yaparım. kendime gövenim sonsuzdur yani)) ,,ama şu bir haftada nasıl ölmedim anlamıyorum o nasıl bir baş ağrısı,boyu,ağrısı,halsizlik,bitkinlik,yutkunma diye bi reflexim kalmadı zaten,bademciklerdeki iltehaplar deli ediyo beni ,,hayattan bezdim 7. penisilini biraz sonra vurulcam ama sanki hiç bi etkisi yok,allahım kafayım yiycem ben ne zaman iyi olcak diye ,,lütfen yardımcı olun ya,,bakmayın patavatsızlıma gercçekten bıktım artık,,teşşk

  Sağlık

  24 yaşındayım iki hafta oldu bademciklerim şiş hala da aynı değişen bir şey yok. ne yapmalıyım aceba aşağılara doğru sarkmalar başladı…

  Sağlık

  ben 11 yasındayım ve genız etı var burumdan hıc nefes almıyorum hep azımdan alıyorum ama ameleyatan korkuyorum ama burdumda sus gıbı duyor hem horluyorum of bı onerı soyleyın..?

  Sağlık

  benim oğlum 9 yaşında bu yıl geniz eti bademcikten amaliyat olduğu halde ayda bir hastalanıyor sorunu lanarjit ve sinizüt olduğu söyleniyor ne yapılması gerekiyor?ne zaman geçer bu sorun?

  Sağlık

  kızım 21aylık 8aydanitibaren bogaz enfeksiyonu geciriyor heray antibiyotik kullaniyoruz son 2aydırda deposilin 633 15te bır vuruluyor.1yıldır hasta olmadan gecirdigimiz bir ay yok atesi 40 dereceyi buluyor her seferinde.ne yapmam gerektigini bilemiyorum.bu kez doktok degiştirdim.2yıldır aynı doktara gidiyorduk oda ameliyat önerdi.bana bir yol gösterin anne olarak kızımın 15de bir cektigi bu ızdırap banada acı veriyor. suan yine hasta 4.gun atesı hala 49 dereceden inmiyor

  Sağlık

  iyi günler hocam bende paranazal sinüs var birde her yıl bademciklerim azardı 10 adet iğne yemeden düzelemezdim 2 yıl önce sigarayı bıraktım 2yıl hiç hastalanmadım bu sene şuan 2 kez hastalandım horlamam başladı sag bademciğimde şişlik var öksürük var geceleri artıyor sağ bademciğim şiş dr gittim 2 kez 1er ay aralıklarla antibiyotik ve ilaçlar bitirdim şun öksürük ve şişlik devam ediyor neyapmam lazım teşekkür ederim saygılar…

  Sağlık

  merhaba. bende yaklaşık 1-2 ay kadar süredir , istemsiz olarak iç çekme sorunu var. nefessiz kalıyorum bu nedenle. sürekli olarak burnumun bir tarafı tıkalı. zor nefes alıyorum. genelde nefesi ağzımdan almak zorunda kalıyorum. sorun geniz eti büyümesi mi yoksa kalple ilgili bir sorun varmı? çünkü nefessiz kalma ve sürekli iç çekme gibi sorunlar var. horlama ve gece nefessiz kalma gibi şikayetlerm yok.ama bu söylediklerim olduğunda genelde kalp atışlarım düzensizleşiyor. çarpıntılar olabiliyor. cevabınızı en kısa sürede bekliyorum teşekkürler. . .

  Sağlık

  Merhabalar, ben 2/3 gündür grip tarzında bi hastalıkla uğraşıyorum fakat yeni yeni bademciklerımde bi acı başladı konuşamıcak derecede ve sürekli genzimi çekiyorum istem dışı sanki bişey sıkışmış ve canımı actıyor bunun yanında konuşurken , bişeyler yerken , nefes alırken bile canım acıyor ne yapmam lazım iyi çalışmalar..

  Sağlık

  sayın arkadaşlarım abilerim benimde yemek yerken şişiyor sadece ben sakız çiğniyorum sonra yemek yiyiyorum şimdi artık pişmiyor bi demeyin derim böyle sorunu olan varsa sizlerded acil sifalar dilerim

  Sağlık

  merhaba ben 3 yıl once bademcıklermı aldırmıstım aldırdıktan sonra cok rahattım taki simdıye kadar 1 haftadır falan bogazımın sol tarafım fena agrıyor bademcık yerıne olan yer ınanılmaz kırmızı ve arada kan tadı alıorum neden olabılır?

  Sağlık

  Merhaba,
  Geçen ay şişen bademciğim için doktora gittim. Ateşim, halsizliğim, hiç bir şeyim yoktu, ama bademciğim iltihaplı şişmişiti. Bünyemin sağlam olduğunu söyleyen doktor, bana antibiyotik verdi. Düzenli kullandım. Şişlik inmedi. Penisilin içerikli iğne verdi bu sefer, şişlik inmedi. Şu anda daha da büyümüş durumda boğazımda duruyor. ama ne ateşim var, ne halsizliğim…sizce bu nedir?

  Sağlık

  Merhabalr ben 29 yaşındayım. Çocukluğumdan beri sürekli boğazlarım şişer ve antibiyotik kullanırım. Bundan 1 ay öncesi sinüzlerim dolmuştu. Gene antibiyotik kullandım. Sonrasında tekrar 1 kutu antibiyotik bitirdim. Ve şimdi bademeciklerim aşırı şişti 12 adet iğne verdi doktor. Onları kullanıyorum şimdi. 5 adet iğne vurundum ama hala yıtkunurken boğazım batışıyor.
  2 yere gittim. 1 yer önce burun ameliyatı olmam gerektiğini söyledi. Burnumda eğrilik varmış.

  Öteki yerde önce bademcik ameliyatı olmam gerektiğini söyledi. Bu durumda ne yapmalıyım kararsız kaldım.
  Kendimce önce bademcik ameliyatı olmayı düşünüyorum. İnş. bu şekilde bi çözüm bulabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  Sağlık

  mrb. hocam 30 yaşınadayım,2 seneden bu yana sol tarafımdaki bademcik devamlı şiş, bazen çok şişiyor ve aşırı dercede rahatsız ediyor, bazende şişlik tam olmasada biraz iniyor.Birde boynumun sol ön kısmı bazen acıyor bu acı bademciğin şişmesine bağlımıdır ne yapmalıyım. Doktorum burnun eğri ameliyat olmadan bu bademcik sorunu geçmez diyor.Lütfen yardımcı olurmusunuz.

  Sağlık

  Merhaba hocam benim 8 yaşında kız kardeşim var yılda 2 den fazla ateşli bademcik iltihabı geçirmiyor ama çok hafif bir kırıklığında öksürüğü oluyor bademcikleri şiş olduğu için aile hekimliğimize başvuruyoruz bize antibiyotik veriyor ama kardeşimin bademcikleri her gittiğimizde şiş oluyor ama iltihaplı olmuyor doktorumuz yinede antibiyotik kullanmamız gerektiğini söylüyor bizde antibiyotik kullanma taraftarı değiliz sizce napalım antibiyotik kullanmalımıyız??? lütfen bizi bilgilendirir misiniz teşekkürler

  rıza

  bademcik amelyatı oldum 4. gun bugun agrılara dayanamıyorum dikloron iğne olsam olurmu lütfen söyleyin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SELENYUM MİNERALİ, FAYDALARI, EKSİKLİĞİ, DOZ AŞIMI
Salgın Hastalık
Yemekte konuşmanın zararı, gaz sorunu
Virüs İzolasyonu
Kas sistemi
Sinüs Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.